میهن هاست
صفحه اصلی اخبار روز آتش بس در سوریه آغاز شد + همه چیز در مورد توافق...

آتش بس در سوریه آغاز شد + همه چیز در مورد توافق آتش بس سوریه

آتش بس فراگیر در سوریه آغاز شد

آتش بس در سوریه : آتش بس فراگیر میان ارتش سوریه و گروه های مسلح در سراسر خاک این کشور آغاز شد.

Image result for ‫آتش بس در سوریه‬‎

شرایط آتش بس در سوریه

این آتش بس در سراسر خاک سوریه غیر از مناطق تحت تسلط داعش و جبهه النصره برقرار می شود.

فرماندهی ارتش و نیروهای مسلح سوریه روز پنجشنبه دربیانیه ای اعلام کرد که پس از پیروزی ها و موفقیت های ارتش و نیروهای مسلح درمناطق مختلف، فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح آتش بس فراگیر درهمه مناطق کشور را از نخستین دقیقه روز جمعه ۳۰ دسامبر اجرا می کند.

در بیانیه فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه آمده است که دو گروه تروریستی داعش و جبهه النصره و دیگر گروه های وابسته مشمول این آتش بس نمی شوند.
فرماندهی کل ارتش سوریه، افزود: این آتش بس با هدف فراهم شدن شرایط مناسب برای پیشبرد روند سیاسی بحران سوریه برقرار می شود.

تلاش های جدید برای برقراری آتش بس فراگیر درچارچوب همگرایی ایران، روسیه و ترکیه صورت می گیرد. وزیران خارجه سه کشور اول دی ماه در مسکو در پایان مذاکرات یک روزه خود بر لزوم حل سیاسی بحران سوریه تاکید کردند.

در این مذاکرات فشرده بیانیه ای تصویب شد که در برگیرنده مبارزه با داعش و جبهه النصره، فراخوان جامعه جهانی برای همکاری علیه تروریسم، حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه، رد راهکار نظامی برای حل بحران کنونی، اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ سازمان ملل، کمک رسانی فراگیر به سوری ها و لزوم برقراری نظام خروج آزادانه مردم از مناطق درگیری و تحت سلطه تروریست ها و همچنین پشتیبانی از برگزاری مذاکرات سوری- سوری در قزاقستان است.

استقبال کویت، مصر و اتحادیه عرب از آتش‌ بس سوریه

دبیرکل اتحادیه عرب، وزارت خارجه مصر و دولت کویت از توافق آتش بس در سوریه که امشب با ضمانت روسیه در سراسر سوریه به اجرا گذاشته شد، استقبال کردند.

به گزارش شهر مطلب به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، «احمد ابوالغیط » سخنگوی اتحادیه عرب شامگاه پنجشنبه گفت: توقف خشونت ها در سوریه همچنان به عنوان یک رکن اساسی در موضع کشورهای عربی درخصوص بحران سوریه مطرح است و امید داریم که اعلام آتش بس با اراده حقیقی برای رسیدن به راه حل سیاسی این بحران همراه باشد.

وی با بیان این که عملیات آتش بس در سوریه مشروط به پایبندی کشورهایی است که تضمین کننده این رویداد بوده, نسبت به سوء استفاده از این مساله هشدار داد.

ابوالغیط از سازمان های بین المللی خواست تا نسبت به اجرای توافق آتش بس و پایبندی طرفین به این توافق نظارت کنند، چرا که تحولات مهم در این عرصه به سود همه مردم سوریه خواهد بود که از ویرانه ها و خرابی ناشی از جنگ رنج می برند.

درهمین حال، وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه ای به این خبر واکنش نشان داده و ضمن استقبال از آتش بس از همه طرف های درگیر خواست که به توافق پایبند بوده، چرا که این اقدام، گام نخست برای پایان دادن به درد جانکاه مردم سوریه می باشد که درنتیجه خشونت و کشتار صورت گرفته است و می تواند مقدمه لازم را برای ازسرگیری مذاکرات سیاسی دربر داشته باشد.

حتما بخوانید :  کارت ملی هوشمند را با این آموزش ساده اینترنتی ثبت نام کنید www.ncr.ir

بر همین اساس، خالد جارالله معاون وزیر امور خارجه کویت در اظهاراتی عنوان کرد، کویت از توافقنامه آتش بس در سوریه در صورت پایبندی تمامی طرف های درگیر استقبال می کند و خواهان حل و فصل این بحران و ذستیابی به راهکاری بر اساس توافقنامه «ژنو ۱» است.

جارالله افزود: در صورتی که تمامی شرایط دست به دست یکدیگر دهد این توافق آتش بس مورد استقبال و حمایت تمامی طرف ها خواهد بود و همه کشورها نیز خواستار حفظ این توافق با هدف پایان خونریزی در سوریه هستند.

اولین نقض آتش‌بس سراسری سوریه، ثبت شد

تنها یک ساعت از برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه گذشت که خبرگزاری‌ها از درگیر شدن معارضین مسلح با نیروهای ارتش در حومه دمشق خبر دادند.

به گزارش شهر مطلب به نقل از فارس، از ساعت ‘۱:۳۰ به وقت تهران یعنی نیمه شب به وقت دمشق قرار بود آتش‌بس سراسری در سوریه برقرار شود ولی گویا معارضین سوری نتوانستند بیش از یک ساعت، سلاح‌های خود را زمین بگذارند.

این آتش‌بس با میانجیگری ترکیه و روسیه منعقد شده و این دو کشور خود را به عنوان ضامن اجرای آن معرفی کرده‌اند.

ساعتی قبل از نیمه شب (به وقت تهران)، «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه با همتای روس خود یعنی «ولادیمیر پوتین» تلفنی صحبت کرد و از آمادگی خود و نیروهای تحت امرش برای اجرای آتش‌بس خبر داد.

حالا اما شبکه خبری الجزیره از درگیری نیروهای دولتی و معارضین در شهرک «المیدعانی» در حومه دمشق خبر می‌دهند.

استقبال مصر از آتش‌ بس در سوریه

وزارت خارجه مصر اعلام کرد که قاهره امکان پیوستن به روند توافق آتش‌بس در سوریه را بررسی می‌کند.

وزارت خارجه مصر اعلام کرد که قاهره امکان پیوستن به روند توافق آتش‌بس در سوریه را بررسی می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المنار لبنان، وزارت خارجه مصر اعلام کرد که قاهره امکان پیوستن به مذاکراتی که که به توافق آتش‌بس در سوریه انجامید را بررسی می‌کند.

در همین حال سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، سامح شکری، وزیر خارجه مصر را در جریان جزئیات توافق آتش‌بس و انتقال به مرحله سازش سیاسی در سوریه قرار داد.

هم زمان وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای از توافق اعلام شده توسط روسیه پیرامون آتش‌بس در سوریه استقبال کرد.

وزارت خارجه مصر در این بیانیه از تمامی طرف‌ها خواسته تا به توافق پایبند باشند و گفته “این توافق گامی برای پایان دادن به رنج‌های مردم سوریه و مقدمه‌ای برای ازسرگیری مذاکرات سیاسی با ادامه مبارزه با تروریسم و رادیکالیسم و هدف قرار دادن گروه‌های تروریستی” است.

حتما بخوانید :  ترین های نوروز 96 در تصادفات + جزئیات و آمار تصادفات نوروز 96

وزارت خارجه مصر تاکید کرد: این توافق با موضع ثابت مصر از آغاز بحران در سوریه هم‌خوانی دارد و موضع مصر مبتنی بر این بوده است که تنها راه‌حل برای این بحران راهکار سیاسی عادلانه‌ای است که آرمان‌های مردم سوریه محقق می‌سازد و مانع از ریختن خون سوری‌ها می‌شود و تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت آن و نهادهای ملی‌اش را حفظ می‌کند و ثبات را به این کشور باز می‌گرداند.

جنبش حماس از آتش بس در سوریه استقبال کرد

جنبش حماس در بیانیه ای از توافق آتش بس در سوریه استقبال کرد.

000

حماس در این بیانیه خواستار راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه شد و بر اهمیت حفظ وحدت سوریه و احترام به حقوق و حاکمیت آن تاکید کرد.

در ادامه بیانیه گفته شده است: ملت فلسطین چشم امید دارد که همه اختلافات در جهان اسلام و به دور از خونریزی حل و فصل شود تا آینده ای بهتر برای ملت های اسلامی رقم بخورد. به این امید که این ملت ها سلامت، وحدت و قدرت خود را بازیابند و بتوانند به موضوع اصلی و مناقشه خود با رژیم صهیونیستی بپردازند.

گفتنی است دولت سوریه و مخالفان سوری روز پنجشنبه به توافقی بر سر آتش بس دست یافتند. بنا بر اعلام ارتش سوریه، این آتش بس راه را برای راه حل سیاسی و پایان ۶ سال ناآرامی در سوریه هموار می کند.

گروه های تروریستی داعش، جبهه النصره و گروه های وابسته به آن مشمول آتش بس قرار نمی گیرند.

آتش بس در سوریه شامل جبهه النصره نمی شود

ویتالی چورکین گفت: جبهه النصره مشمول آتش بس در سوریه نیست.

آتش بس در سوریه شامل جبهه النصره نمی شود

ویتالی چورکین “سفیر روسیه در سازمان ملل متحد” اعلام کرد: توافق آتش بس در سوریه شامل نقشه هایی از مراکز استقرار تمامی گروههای مسلح است.

چورکین افزود: جبهه النصره مشمول آتش بس در سوریه نیست. امیدواریم طرف های مهم دیگری نیز در مذاکرات آستانه شرکت کنند.

وی در خصوص مشارکت آمریکا در این مذاکرات نیز ابراز امیدواری کرد