آزمایش موشک قاره پیما در هند با قابلیت حمل کلاهک هسته ای + جزئیات

هند موشک قاره پیما اگنی ۵ را با موفقیت آزمایش کرد

آزمایش موشک قاره پیما در هند : رسانه های هند از پرتاب موفقیت آمیز موشک بالستیک اگنی ۵ خبر دادند.

به گزارش شهر مطلب به نقل از مهر، رسانه های هند با انتشار خبر پرتاب موفقیت آمیز موشک بالستیک قاره پیمای ساخت این کشور موسوم به اگنی ۵ اعلام کردند که این موشک از ساحل «اودیسا» واقع در شرق هند پرتاب شده است.

بر اساس این گزارش، موشک اگنی ۵، ۵۰ تن وزن دارد و طول آن نیز ۱۷ متر است و قادر است هدف را تا فاصله ۵۰۰ کیلومتری مورد نشانه قرار دهد.

لازم به ذکر است که این موشک قبلاً در سال های ۲۰۱۳، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ میلادی مورد آزمایش قرار گرفت اما با مشکل نقص فنی مواجه شده بود.

پس از رفع مشکل فنی، این موشک برای چهارمین بار با موفقیت آزمایش شد.

یک مقام فرماندهی نیروهای راهبردی هند گفت: پارامترهای آزمایشی این موشک که در این آزمایش به منظور تعیین برد کامل شلیک شد، ارزیابی‌ شدند اما اعلام موفقیت کامل این آزمایش زمان می‌برد.

موشک قاره پیمای هند با قابلیت حمل کلاهک هسته ای

این آزمایش چهارمین آزمایش این موشک و آزمایش نهایی آن بوده که بعد از یک فاصله دو ساله به دلیل لزوم یکسری ارزیابی‌های فنی و همچنین لزوم خویشتن‌داری هند به منظور ورود به گروه تامین کنندگان هسته‌ای و نظام کنترل تکنولوژی موشکی صورت گرفته است.

حتما بخوانید :  مراسم تشییع شایانفر + تصاویر تشییع پیکر حاج حسن شایانفر کیهان

فرماندهی نیروهای راهبردی هند که در سال ۲۰۰۳ برای مدیریت زرادخانه هسته‌ای هند به وجود آمد باید دستکم دو آزمایش کاربری دیگر پیش از دست زدن به تولید این موشک انجام دهد. این موشک پیش از این در آوریل ۲۰۱۲، سپتامبر ۲۰۱۳ و ژانویه ۲۰۱۵ نیز آزمایش شده بود.

این در حالی است که مقامات هند همچنین اعلام کردند: یک “سلاح هوشمند ضد استحکامات فرودگاهی” را نیز با موفقیت آزمایش کردند.

سازمان موسوم به سازمان توسعه و پژوهش دفاعی هند اعلام کرد که این سلاح را با شلیک از یک هواپیمای نیروی هوایی با موفقیت آزمایش کرده است.

گفته شده که این سلاح هوشمند ۱۲۰ کیلوگرمی که طراحی و تولید بومی هند بوده است برای از بین بردن باند فرود، سنگرها، آشیانه‌های هواپیما و دیگر ساختارهای تقویت شده استفاده می‌شود.

برد این بمب هدایت شونده ۱۰۰ کیلومتر بوده و به نیروی هوایی هند اجازه می‌دهد با دقت بالا از فاصله‌ای امن فرودگاه‌های دشمن را از بین ببرد.

آزمایش موشک قاره پیما در هند


حتما بخوانید :  دختر مایکل جکسون ادعا کرد که مایکل جکسون به قتل رسده + عکس