ابتلا به یبوست با این ۸ عامل مهم تشدید می شود مراقب باشید + جزئیات

با ۸ عامل عجیب ابتلا به یبوست چطور مقابله کنیم؟

ابتلا به یبوست : یبوست معمولا به دلیل اختلالات عملکردی روده رخ می دهد تا مشکلات ساختاری

عوامل ابتلا به یبوست

عوامل ابتلا به یبوست – ابتلا به یبوست در اغلب موارد به دلیل عادات ناسالم زندگی مثل رژیم غذایی کم فیبر، عدم نوشیدن آب کافی، عدم تحرک بدنی و بی توجهی به اجابت مزاج، است. اما گاهی نیز عواملی در بروز یبوست نقش دارند که اصلا به ذهن ما نمی رسند.

یبوست معمولا به دلیل اختلالات عملکردی روده رخ می دهد تا مشکلات ساختاری. ۸ عامل تعجب آور ابتلا به این عارضه از این قرارند:

635430224996085651 ابتلا به یبوست با این 8 عامل مهم تشدید می شود مراقب باشید + جزئیات

کم کاری تیروئید:

در صورت کم کار بودن تیروئید، متابولیسم نیز کند شده و حرکات عضلات روده کاهش پیدا می کند و در نتیجه، حرکت مدفوع در طول روده بزرگ به کندی صورت می گیرد. با بالا رفتن سن، احتمال کم کاری تیروئید بیشتر می شود. خوشبختانه با اصلاح کم کاری تیروئید توسط پزشک، مشکل یبوست ناشی از آن هم برطرف می شود.

افسردگی:

واقعیت این است که مبتلایان به افسردگی فعالیت کمی دارند و ممکن است که مصرف کربوهیدرات در آنها زیاد باشد. پرخوری و کم تحرکی و پیروی از یک رژیم غیرمتعادل و کم فیبر، همه اینها به یبوست در فرد منجر می شوند. اگر به افسردگی مبتلا هستید، حتما به پزشک و روانشناس، مراجعه کنید تا افسردگی در شما شدت نگیرد.

مصرف برخی از داروها:

از جمله داروهایی ک در ایجاد یبوست نقش دارند، مسکن ها، به خصوص اوپیودها و داروهای نارکوتیک، هستند. این داروها، فعالیت کل بدن، از جمله روده بزرگ، را کم می کنند. سایر داروها که می توانند در بروز یبوست نقش داشته باشند، عبارتند از: داروهای ضدافسردگی، ضداسیدهایی که حاوی آلومینیوم یا کلسیم هستند، داروهای ضدگرفتگی عضلانی و داروهای ضدتشنج (در بیماری صرع)، آرام بخشها، داروهای ضدپارکینسون، مسدودکننده های کانال کلسیم در بیماری پرفشاری خون و مشکلات قلبی.

حتما بخوانید :  تب کریمه کنگو در ایران ( از پیشگیری تا علائم و راه های درمان تب کریمه کنگو )
مکمل ها:

اگر به کمبود آهن مبتلا هستید یا باید از مکمل کلسیم استفاده کنید، مصرف این مکمل ها را قطع نکنید بلکه فیبر بیشتری به غذای مصرفی خود اضافه کنید و یا از ملین های خفیف کمک بگیرید تا یبوست شما برطرف شود.

بارداری:

یبوست در دوران بارداری به دلیل ترشح هورمون ها ایجاد می شود. هورمون پروژسترون باعث آرامش عضلات روده و در نتیجه، کندی حرکات روده می شود. همچنین، وزن رحم نیز بر روی لوله های گوارشی فشار وارد می کند. رحم بر روی روده ها سوار شده و آنها را تحت فشار قرار می دهد.

زیاده روی در مصرف ملین ها:

اگر هر از گاهی از داروهای ملین استفاده کنید، مشکلی پیش نمی آید اما مصرف روزانه ملین ها، می تواند به بروز یبوست منجر شود.

سندرم روده تحریک پذیر:

در اثر ابتلا به این سندرم انقباضات روده بزرگ با تاخیر صورت می گیرد و در نتیجه، فرد به یبوست مبتلا می شود. همچنین، فرد دچار دردهای شکمی و انقباضات شکم می شود. سندرم روده تحریک پذیر خفیف را می توان با اصلاح رژیم غذایی و تغییر روش زندگی، کنترل کرد اما در مواردی که بیماری متوسط یا شدید باشد، نیاز به مصرف دارو است.

شکلات:

شکلات تیره، به دلیل وجود مقادیر زیاد آنتی اکسیدان یک ماده غذایی سالم به شمار می آید اما مصرف بیش از حد آن، به خصوص اگر به سندرم روده تحریک پذیر مبتلا باشید، می تواند دردسرساز باشد. اگر احتمال می دهید که یبوست شما با مصرف شکلات در ارتباط است، مقدار شکلات مصرفی را کاهش بدهید.

حتما بخوانید :  بی خوابی شبانه را با این ترفندهای جالب برطرف کنید