استیضاح آخوندی (وزیر راه ) + حاشیه های و جزئیات جلسه + عکس

چهره های دولتی که به جلسه استیضاح آخوندی رفتند

استیضاح آخوندی : جلسه استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی روز یکشنبه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

شعارهای مردم مقابل مجلس در حمایت از استیضاح آخوندی + صوت

تجمع مردم اقتصادی

تعدادی از متقاضیان مسکن مهر که مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند با سر دادن فریاد الله اکبر خواستار رای مثبت نمایندگان خود به استیضاح وزیر راه شدند.

شماری از متقاضیان مسکن مهر همزمان با آغاز بررسی استیضاح وزیر راه و شهرسازی مقابل ساختمان مجلس تجمع کرده و خواستار رای مثبت نمایندگان به استیضاح وزیر راه و شهرسازی شدند.

آنها دست‌نوشته‌هایی با مضمون “ما منتظر استیضاح وزیر هستیم”، “عزا عزاست امروز روز عزاست امروز،‌بودجه مسکن مهر روی هواست امروز”، “تا کی آوارگی و بلاتکلیفی”، “بودجه ما داده شده اما تو راه خورده شده” و… به همراه دارند.

متقاضیان مسکن مهر همچنین با فریادهای الله اکبر به دولت یادآوری می‌کنند که صبر همه به صبر آمده است.

فایل صوتی زیر گوشه ای از شعارهای مردم را در حمایت از رای مثبت نمایندگان به استیضاح وزیر راه دربردارد.

آخوندی : استعفا دادم اما رئیس‌ جمهور مخالفت کرد

عباس آخوندی

وزیر راه و شهرسازی در دفاع از عملکرد خود با اشاره به استعفایش در حادثه سانحه قطار تبریز مشهد گفت: رئیس‌جمهور با استعفایم مخالفت کرد.

به گزارش شهر مطلب به نقل از تسنیم عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح استیضاح و در دفاع از عملکرد خود ضمن ابراز همدردی و تسلیت بابت اتفاقات رخ داده طی چند ماه گذشته در کشور به ارائه گزارشی از عملکرد خود پرداخت.

وی با اشاره به اینکه به طور حتم استیضاح حق نمایندگان است، تأکید کرد: من از اینکه در این جایگاه قرار دارم، خشنودم و هیچ گلایه‌ای نداشته و با کمال افتخار در خدمت نمایندگان مجلس هستم و حتی آمادگی دارم هر ابهامی را پاسخ دهم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وضعیت جوی و برف و بوران در هفته اخیر، گفت: بنده با توجه به جریان استیضاح سعی کردم که از وظایف در وزارتخانه غفلت نکنم و وزارتخانه از مسئولیت اصلی خود منحرف نشود. در هفته‌ای که گذشت ۳۰۰ میلیون دلار برای توسعه فرودگاه مشهد و برای اجرا به هیئت دولت تقدیم شد و طرح آزاد راه تبریز مرند برای مشارکت ابلاغ شد.

حتما بخوانید :  سقوط هواپیمای ترکیه‌ در ایران + تصاویر و حاشیه های این حادثه

آخوندی تصریح کرد: توسعه آزاد راه شمال غرب کشور تا مرز بازرگان ابلاغ عمومی شد و فعالیت کارگاه‌ها با توجه به مساعد شدن وضعیت جوی بیشتر می‌شود و همچنین در هفته گذشته مصوبه مسکن اجتماعی به هیئت دولت تقدیم شد.

وی با اشاره به اینکه برای تکمیل پروژه‌های موجود در دست اقدام ۱۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است، ادامه داد: این میزان اعتبار مورد نیاز در حالی مطرح می‌شود که نمایندگان به حق خواستار فعالیت پروژه‌های زیربنایی دیگر که برای پیشرفت ایران اسلامی مورد نیاز است، هستند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۵۷۵ هزار میلیارد تومان ظرف مدت ۸ سال باید برای توسعه زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری شود، افزود: مبلغ تخصیص یافته و ابلاغی در سال جاری تا دو ماه گذشته فقط ۸۰ میلیارد تومان بوده، یعنی رقمی شبیه صفر. در دو ماه گذشته هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان تخصیص نقدی دیگر اضافه شد که هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان شد. همچنین دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه صادر شد.

آخوندی افزود: برای دستیابی به تمام اهداف برنامه ۵ ساله ششم توسعه و چشم‌انداز ۱۴۰۴ باید با انگاره جدید اقتصادی وارد شد، البته تکیه بنده به درآمدهای نفتی و بودجه کاهش یافته و به جلب سرمایه گذاری بخش خصوصی روی آورده‌ام و در ۳ سال اخیر ۱۳ هزار میلیارد تومان در بخش زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری غیردولتی جذب کردم که در تاریخ وزارتخانه چنین رقمی بی‌سابقه است.

*گزارش سانحه تصادف قطار تبریز مشهد

وی با اشاره به گزارشی از سانحه تصادف قطار تبریز مشهد در منطقه «هفت خوان» استان سمنان و سوء تعبیرهایی از سخنانش طی این فاجعه، اظهار داشت: آقای حسن بیگی نماینده دامغان گزارش کاملی از این ماجرا دادند، اما من واقعا شرمنده هستم. چنین سوء تعبیرهایی از سخنان بنده در جریان ماجرا رخ داد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بنده در روز حادثه بلافاصله پس از تشکیل شورای مدیریت بحران در سمنان جلسه‌ای را تشکیل دادم، گفت: پس از اینکه از جلسه بیرون آمدم، خبرنگار درباره نتایج جلسه از من سوال کرد که من گزارشی از اقدامات صورت گرفته و اقدامات در حال انجام ارائه دادم و ضمن تسلیت به خانواده‌ها اعلام کردم این کار اضافه‌ای نیست، بلکه وظیفه ماست، در حالی که این مسافران خودشان بیمه هستند، اما کمترین وظیفه ما به عنوان مسئول این است که به آنها خدمت کنیم، اما این حرف منطقی بنده به نوع دیگری تعبیر شد و گفتند که وزیر گفته این افراد بیمه هستند و بیمه خسارات و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

حتما بخوانید :  نتیجه جام جهانی کشتی آزاد 2017 در کرمانشاه ( فیلم و عکس و حاشیه ها)

آخوندی با اشاره به اینکه همان روز نیز کتباً عذرخواهی خود را از سوء برداشت صورت گرفته اعلام کردم، تصریح کرد: درباره استعفا نیز مطالبی مطرح می‌شود؛ بنده شنبه اول صبح پس از واقعه به سر کار که آمدم با توجه به ابعاد حادثه، خدمت آقای جهانگیری عرض کردم که متنی را به عنوان استعفا نوشته‌ام. آقای دکتر پورصادقی نیز این کار را انجام داد و گفت چون این حادثه در حوزه ریلی رخ داده و بنده مسئولیت ریلی را بر عهده دارم، بنده باید استعفا دهم و وزیر به غیر از حوزه ریلی حوزه‌های دیگر را تحت نظر دارد، لذا هر دو متن استیضاح به آقای جهانگیری اعلام شد و ایشان ساعت ۱۴ همان روز با بنده تماس گرفتند و گفتند آقای رئیس‌جمهور اعلام کردند استعفای مدیرعامل شرکت راه‌آهن اکتفا می‌کند و شما کار خود را انجام دهید، لذا وقتی بالاترین مقام اجرایی در این خصوص تصمیم گرفت، بنده وظیفه داشتم با جدیت تمام به ادامه کار خود در این حوزه بپردازم.