انفجار دمشق ( جزئیات و تصاویر و تعداد کشته ها وزخمی ها )

دو انفجار در نزدیکی قبرستان “باب الصغیر” دمشق

انفجار دمشق : خبرگزاری سانا از وقوع دو انفجار در نزدیکی قبرستان “باب الصغیر” در دمشق سوریه خبر داد.

باب الصغیر در دمشق

انفجارهای تروریستی دمشق

به گزارش ایسنا، به نقل از سانا، منابع گزارش دادند، دو بمب در نزدیکی قبرستان باب الصغیر در منطقه باب المصلی در دمشق به وقوع پیوست که در جریان انفجار این دو بمب شماری شهید و زخمی شدند.

رسانه‌ها و دیده‌بان حقوق بشر سوریه تعداد کشته‌های این انفجارها را ۴۰ تن و تعداد زخمی‌ها را بیش از ۱۲۰ تن اعلام کردند. برخی منابع خبری گفته‌اند، در این حمله زائران ایرانی هدف قرار گرفته‌اند اما سایت النشره اعلام کرد، اتوبوس زائران عراقی این قبرستان هدف انفجار قرار گرفت.

همچنین وزارت خارجه عراق اعلام کرد ۴۰ شهروند عراقی در این دو انفجار کشته شده‌اند.

این وزارتخانه همچنین از تشکیل کمیته‌ای مشترک با دمشق برای انتقال اجساد قربانیان به عراق خبر داد.

النشره در گزارشی اعلام کرد که این انفجارها اتوبوس حامل زائران در میدان الزوار باب الصغیر را هدف قرار داده بود که گفته شده یکی از این انفجارها در داخل اتوبوس حامل زائران به وقوع پیوسته است.

قبرستان باب‌الصغیر یکی از اماکن بسیار مهم و تاریخی دمشق و محل دفن بعضی فرزندان ائمه شیعه و صحابی پیامبر است. این قبرستان در نزدیکی باب‌الصغیر که یکی از دروازه‌های اصلی شهر قدیمی دمشق است، قرار دارد.

از مهمترین مقبره‌های اهل بیت رسول اکرم (ص) در باب الصغیر، مقبره حضرت ام کلثوم (س)، حضرت سکینه (س)، فاطمه دختر امام حسین (ع)، عبدالله فرزند امام سجاد (ع)، عبدالله فرزند جعفر طیار و دیگر منسوبین به اهل بیت (ع) هستند.

حتما بخوانید :  پیشمرگه زن کُرد 3 تروریست داعشی را اسر کرد + عکس

همچنین سانا از اصابت چندین خمپاره به محله‌های مسکونی دمشق طی امروز (شنبه) خبر داد که تعدادی تلفات در میان غیرنظامیان بر جای گذاشت.

سازمان حج حضور زائران ایرانی را در سوریه رد کرد

انفجار سوریه

درحالی که برخی رسانه‌ها از حمله به زائران شیعه در دمشق و انفجار اتوبوس حامل آنها در مسیر یک زیارتگاه خبر داده، اما سازمان حج و زیارت تصریح کرد: ایران درحال حاضر به سوریه زائر اعزام نمی کند.

خبرگزاری جمهوری عربی سوریه (سانا) ساعاتی پیش از وقوع دو انفجار در نزدیکی گورستان “باب الصغیر” در دمشق سوریه با هدف قرار دادن گروهی از زائران شیعه خبر داد و اعلام کرد، در جریان این دو انفجار شماری شهید و زخمی شدند که هنوز آمار آنها مشخص نشده است.

در همین حال مقامات سازمان حج و زیارت، حضور زائران و کاروان‌های زیارتی ایران را در سوریه رد کرده‌اند. مدیرکل عتبات عالیات این سازمان به ایسنا گفت: سازمان حج و زیارت ایران هیچ اعزامی به سوریه ندارد.

او درباره احتمال سفر آزاد این گروه از زائران نیز اظهار بی‌اطلاعی کرد.

سازمان حج و زیارت از زمان تشدید جنگ در سوریه، اعزام رسمی زائران ایرانی به این کشور را متوقف کرده و درحال حاضر هیچ نماینده و یا دفتر فعالی در سوریه ندارد.

حتما بخوانید :  انفجار تروریستی استانبول ترکیه + انفجار بمب در حوالی ورزشگاه بشیکتاش

با این حال وزارت گردشگری سوریه از حدود یک سال پیش و پس از آزادسازی بخش‌هایی از این کشور به ایران درخواست داده تا اعزام زائران به این کشور از سر گرفته شود که ایران اجرای این خواسته را به ارائه طرح پیش نویس امنیتی از سوی سوریه منوط کرده است.

عکس های انفجار دمشق ( جزئیات و تصاویر و تعداد کشته ها وزخمی ها )