ایرانیان گینس را بشناسید + عکس و معرفی ایرانی های کتاب گینس

افراد ایرانی در کتاب گینس

ایرانیان گینس : کتاب گنیس همه رکوردهای دنیا را در خود ثبت کرده است و افرادی که در هر عرصه و هر کاری مهارت خاصی داشته اند همه در این کتاب هستند تعدادی هم ایرانی خوش نام در این کتاب نام شان ثبت شده است که ما در این بخش به معرفی این چهره ها خواهیم پرداخت خیلی از افراد این چهره ها را می شناسند و خیلی هم به این افراد علاقمند هستند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر معرفی افراد مشهور ایرانی در کتاب گینس را در سایت شهر مطلب خواهید خواند با ما همراه باشید.

ایرانی هایی که کتاب گینس هستند

کتاب گینس کتابی است که در آن رکوردها انسان و همه موجودات و پدیده های طبیعی ثبت شده است این کتاب هر ساله رکوردهای جدیدی را در خود به ثبت میرساند. کتاب گینس نام خودش هم در این کتاب به عنوان پر فروش ترین کتاب جهان به ثبت رسیده ست

هر کسی آرزو دارد که کار خارق العاده و منحصر به فردی انجام دهد تا نامش در این کتاب و در تاریخ به ثبت برسد و برای این منظور هزینه ها و تلاش های زیادی میکنند.

اما شاید برای شما هم جالب باشد از ایرانیان چه کسانی نامشان در این کتاب به ثبت رسیده است

علی دایی در گینس

نام علی دایی برای ۱۰۹ گل و بیشترین گل زده در سطح ملی در کتاب گینس ثبت شده است.

معرفی افراد مشهور ایرانی در کتاب گینسعلی دایی نخستین بار در سال ۱۳۷۲ به عنوان بازیکن جانشین مقابل پاکستان در جام اکو برای تیم ملی ایران به میدان رفت. او در ۱۴۹ بازی۱۰۹ گل برای تیم ملی به ثمر رسانده است و از این حیث رکورد دار گلزنی در رده ملی است. دایی در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۸۰ برای صدمین بار مقابل تایلند پیراهن تیم ملی را پوشید. او به همراه ایران در دو جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان حضور داشته و در ۵ بازی ایران در این تورنومنت‌ها حضور داشته است.

علی دایی که فوتبالیست شناخته شده ای است، با ۱۰۹ گل ملی به عنوان بازیکنی که بیشترین تعداد گل ملی را به ثمر رسانده به صورت افتخاری در کتاب رکوردهای گینس قرار گرفته است.

امام خمینی (ره) در کتاب گینس

نام امام خمینی‌(ره) برای پرجمعیت ترین تشییع جنازه جهان (۱۰ میلیون و ۲۰۰هزار نفر) در کتاب گینس ثبت شده است.

معرفی افراد مشهور ایرانی در کتاب گینسنام رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایرانایران نیز در وب‌سایت گینس ثبت شده است. از مراسم تشییع امام خمینی به عنوان بیشترین تعداد شرکت کننده نام برده شده است. به نوشته‌ی گینس، ۱۰ میلیون و ۲۰۰هزار نفر در این مراسم شرکت داشته‌اند که در حدود یک ششم جمعیت آن زمان ایران بوده است.

چهار پارالمپیکی ایرانی در کتاب گینس

معرفی افراد مشهور ایرانی در کتاب گینسسیامند رحمان، مجید فرزین، زهرا نعمتی و مرتضی مهرزاد ورزشکاران پارالمپیکی ایران هستند که نام‌شان به تازگی در کتاب گینس ثبت شده است. سیامند رحمان در تاریخ چهارم دسامبر سال ۲۰۱۱ در دسته به اضافه ۱۰۰ کیلوگرم در شارجه امارات موفق شد وزنه ۲۹۱ کیلوگرم را مهار کند و در بازی های پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن نیز با مهار وزنه ۲۸۰ کیلوگرمی موفق به کسب مدال طلا شد.

مجید فرزین دیگر وزنه بردار پارالمپیکی ایران است که نامش را در کتاب رکوردها می‌توانیم ببینیم، این وزنه بردار دسته ۸۰- کیلوگرم در بازی های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو موفق شد وزنه ۲۴۰ کیلوگرمی را بالای سر برده و مدال طلای این دسته را از آن خود کند.

زهرا نعمتی، بانوی کماندار ایران در تاریخ ۳۰ می سال ۲۰۱۰ در مسابقاتی که در جمهوری چک برگزار شد در ماده ریکرو موفق به کسب ۶۲۲ امتیاز شد و در پارالمپیک لندن با ۶۱۳ امتیاز به عنوان قهرمانی آن مسابقات رسید.

مرتضی مهرزاد با بلندی قامت ۲ متر و ۴۶ سانتیمتر به عنوان بلندقدترین ورزشکار تاریخ بازی های پارالمپیک در ریو ۲۰۱۶ حضور داشت.

حسین رضازاده در کتاب گینس

نام حسین ‌رضا‌زاده برای جا به جایی بیشترین وزنه (۴۷۲ کیلوگرمی) در کتاب گینس ثبت شده است

معرفی افراد مشهور ایرانی در کتاب گینسحسین رضازاده دیگر ورزشکار ایرانی‌ست که رکوردی جهانی را ثبت کرده. حسین رضازاده قهرمان وزنه‌برداری جهان و المپیک است که سنگین‌ترین وزنه را جابه‌جا کرده است. او توانست در سال ۲۰۰۰ و در سیدنی استرالیا وزنه ۴۷۲ کیلوگرمی در مجموع حرکات یک ضرب و دو ضرب را بالای سر ببرد. در سال ۲۰۰۴ نیز بار دیگر نام وی با مهار وزنه ۲۶۳ کیلوگرم در حرکت دو ضرب در کتاب گینس ثبت شد.

وی صاحب رکورد دو ضرب دستهٔ +۱۰۵ کیلوگرم تا پیش از مسابقات جهانی ۲۰۱۵ آمریکا بود و پیش از مسابقات جهانی وزنه‌برداری در فرانسه رکورد یک‌ضرب دستهٔ +۱۰۵ کیلوگرم این رشته ورزشی را نیز داشت. او در ایران با عنوان «قهرمان قهرمانان» نیز شناخته می‌شود.

ایرانی گینس

محمد حسین کبادی در کتاب گینس

نام محمد حسین کبادی برای شنا در مسافت هزار و صدمتر از خلیج فارس در کتاب گینس ثیت شده است

معرفی افراد مشهور ایرانی در کتاب گینسنام محمدحسین کبادی، شناگر هرمزگانی در سال ۲۰۱۲ در کتاب گینس ثبت شده است. این شناگر توانست در مدت ۸۵ روز و طی‌ مسیر یک هزار و ۱۰۰کیلومتر رکورد اولین و سریع‌ترین زمان برای شنا در خلیج فارس‌ را ثبت کند. او تمام مسیر را به‌طور انفرادی و داخل یک محفظه فلزی طراحی شده از سوی متخصصان برای حفظ ایمنی و جلوگیری از حملات و آسیب‌های احتمالی جانوران دریایی شنا کرد و در ۲۳ اسفند ۱۳۹۰ این مسیر را به پایان رسانید.

رکورد او از جمله طولانی‌ترین مسافت‌ها و رکوردهایی است که در تاریخ رشته ورزشی شنای آب‌های آزاد در جهان به ثبت رسیده و مهم‌ترین افتخاری‌ است که برای نخستین‌بار از سوی یک شناگر ایرانی مسلمان و در حوزه خلیج‌فارس به مرحله اجرا در آمده است. پیش از این شناگری از کشور اتریش با طی مسافت ۷۰۰ کیلومتر نام خود را در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت کرده بود.

حتما بخوانید :  جاذبه های گردشگری کردستان زیبا و خوشه طلایی کشور + عکس

احسان قائم مقامی در گینس

نام احسان قائم مقامی برای ۶۱۴ بازی شطرنج همزمان که توانسته ۹۷ درصد آنها را ببرد در کتاب گینس ثبت شده است

معرفی افراد مشهور ایرانی در کتاب گینساحسان قائم مقامی در سال ۲۰۱۱ و بازی هم‌زمان شطرنج با ۶۱۴ شطرنج‌باز عنوان بیشترین بازی شطرنج هم‌زمان را ثبت کند. او در این رقابت‌ بیش از ۹۷درصد بازی‌هایش را برد. این استاد بزرگ شطرنج، رقابت سیمولتانه خود با ۶۰۴ شطرنج‌باز را که بیش از ۲۵ ساعت به طول انجامید با کسب ۵۹۰ پیروزی به پایان رساند.

مسابقه سیمولتانه احسان قائم مقامی با ۶۱۴ شطرنج‌باز که از ساعت ۱۰:۱۰ سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۸۹ در دانشگاه شهید بهشتی آغاز شده بود پس از گذشت بیش از ۲۵ ساعت و ثبت رکورد جدید به پایان رسید.

قائم مقامی در این رقابت با انجام بیش از ۵۶ کیلومتر پیاده‌روی صاحب ۵۹۰ پیروزی شد. او همچنین در ۱۶ دیدار به نتیجه تساوی رضایت و نتیجه ۸ دیدار را هم واگذار کرد. بدین ترتیب این استاد بزرگ شطرنج، با کسب بیش از ۹۰ درصد امتیازات لازم رکورددار مسابقات سیمولتانه شد تا نامش در کتاب رکوردداران جهان گینس ثبت شود.

تیم والیبال نشسته مردان ایران هم به عنوان برترین تیم والیبال نشسته تمام ادوار پارالمپیک است که در سال های ۱۹۸۸، ۱۹۹۲، ۱۹۹۶، ۲۰۰۰، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۶ موفق به قهرمانی شده است.

آلیا صبور در کتاب رکوردهای گینس

«آلیا صبور» دختر ایرانی، جوان ترین استاد دانشگاه در جهان است نام او در تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۰۸ در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شد و پس از ۱۹۲ سال رکورد آقای کولین مک لورین رکورددار پیشین را شکست.این دختر ایرانی تبار به طور تمام وقت در دانشگاه نیویورک تدریس می کند و به عنوان یک نابغه نام خود را در ردیف جوان ترین استاد دانشگاه های معتبر جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرده است. آلیا صبور در ۸ ماهگی خواندن را آغاز کرد و از کلاس چهارم ابتدایی به کالج رفت تا در سطح کارشناسی ریاضیات کاربردی بخواند.

مهدی حب‌درویش

معرفی افراد مشهور ایرانی در کتاب گینسمهدی حب درویش، فوتبالیست جوان ایرانی با شکستن رکورد روپایی سرعتی با توپ، نام خود را در کتاب رکوردهای جهانی ثبت کرد. او در حضور نماینده گینس موفق شد در یک دقیقه ۱۴۴ بار با توپ تنیس رکورد سرعتی روپایی را ثبت کند. حب درویش برای این رکورد سال‌ها وقت و پول صرف کرده بود، او روز جمعه ۲۵ دی ماه سال ۹۰ در مقابل نماینده گینس که تنها با ۶۰ روپایی در یک دقیقه راضی می‌شده، ۱۴۴ روپایی می‌زند.

طولانی‌ترین نقاشی جهان در کتاب گینس

معرفی افراد مشهور ایرانی در کتاب گینسعنوان طولانی‌ترین نقاشی جهان هم به ایرانیان اختصاص دارد. برای ساخت این نقاشی ۵کیلومتری، بوم‌های ۱۰۰متری نقاشی به هم متصل شده‌اند. موضوع این نقاشی که «به سوی نور» نام دارد، زندگی حضرت محمد(ص) و تلاش ایشان برای گسترش صلح و عدالت است. رکورد قبلی طولانی‌ترین نقاشی با ۲۹۸۷ متر در امارات متحده عربی ثبت شده بود.

داغ‌ ترین نقطه روی زمین

معرفی افراد مشهور ایرانی در کتاب گینسبه گفته برخی کارشناسان ایرانی، گندم بریان شهداد در کویر لوت با بیش از ۷۰ درجه سانتیگراد به عنوان گرم‌ترین نقطه جهان ثبت شده است. گرچه از العزیزیه لیبی با ۵۸ سانتیگراد و دره مرگ در آمریکا با دمای ثبت شده ۵۷ درجه سانتیگراد به عنوان گرم‌ترین نقاط جهان نام ‌برده می‌شود. شهر اهواز در خوزستان نیز با ۵۳ درجه به عنوان یکی از گرم‌ترین نقاط جهان شناخته می‌شود.

بزرگترین فرش دستباف جهان در ایران

بزرگ‌ترین فرش دستباف با پنج هزار و ۶۳۴ متر مربعی در مسجد شیخ زائد ابوظبی گسترانده شده است. طول این فرش ۱۳۳ متر و عرض آن ۴۰ تا ۴۸ متر است و این فرش به مدت ۱۸ ماه توسط یک هزار و ۲۰۰ بافنده نیشابوری بافته شده است. وزن این فرش ۳۵ تن است. این فرش سال ۲۰۰۷ در کتاب گینس ثبت شده است.

معرفی افراد مشهور ایرانی در کتاب گینس

۲. شنا در ۸۵ روز

ایرانی هایی که در گینس رکورد ثبت کرده اند

نام محمدحسین کبادی، شناگر هرمزگانی در سال ۲۰۱۲ در کتاب کتاب گینس به ثبت رسید. این ایرانی یک رکورد دیدنی در تاریخ رشته شنا در آب هاي آزاد به جا گذاشته هست. کبادی توانست در مدت ۸۵ روز شنا در آب هاي آزاد خلیج فارس و طی کردن هزار و ۱۰۰ کیلومتر رکورد نخستین و سریع ترین زمان برای شنا در خلیج فارس را به نام خود ثبت کند.

این شناگر تمام مسیر را به صورت انفرادی و داخل یک محفظه فلزی طراحی شده شنا کرده هست. سفر او در ۲۳ اسفند ۱۳۹۰ به اتمام رسیده هست. پیش از این شناگر اتریشی، یک شناگر اتریشی با طی کردن ۷۰۰ کیلومتر نام خود را در کتاب رکوردهای جهانی رکوردهای گینس ثبت کرده بود.

۵. کماندار رکورددار
ایرانی هایی که در گینس رکورد ثبت کرده اند

«زهرا نعمتی» تنها کماندار ایرانی هست که در ۳۰ مه سال ۲۰۱۰ در مسابقه اي که در جمهوری چک برگزار می شد توانست پیروز به کسب امتیاز ۶۲۲ شود. او همین طور در مسابقات پارالمپیک لندن با کسب امتیاز ۶۱۳ قهرمان جهان شد. نام این بانوی قهرمان نیز بعنوان رکورددار امتیاز در کتاب کتاب گینس به چاپ رسیده هست.

نخستین زن توریست فضایی
ایرانی هایی که در گینس رکورد ثبت کرده اند

«انوشه انصاری» نخستین زنی هست که برای سفر تفریحی به فضا رفت. او در سال ۱۳۸۵ مدت ۹ روز را در یک ایستگاه بین المللی فضایی سپری کرد و بعد از این سفر نامش را بعنوان نخستین توریست فضایی زن در کتاب رکوردهای بین المللی رکوردهای گینس و وب سایت رکوردهای گینس به ثبت رساند. انصاری تابعیت ایرانی و آمریکایی دارد. او برای این سفر حدود ۲۰ میلیون دلار پرداخت کرد.

حب درویش و ۱۴۴ روپایی

ایرانی هایی که در گینس رکورد ثبت کرده اند

«مهدی حب درویش» فوتبالیست جوان کشورمون با شکستن رکورد روپایی سرعتی با توپ، سال ها پیش نام خود را در کتاب رکوردهای جهانی رکوردهای گینس به ثبت رساند. او در روز جمعه ۲۵ دی ماه ۹۰ در حضور نماینده رکوردهای گینس پیروز شد در یک دقیقه، ۱۴۴ بار با توپ تنیس روپایی بزند و به این ترتیب رکورد سرعتی روپایی زدن را از آن خود کند.

حتما بخوانید :  باغ شاهزاده - بزرگ ترین باغ ایرانی در دل کویر ایران + تصاویر

حب درویش برای این رکورد سال ها وقت گذاشت و ۵۵ هزار و ۵۰۰ پوند هم به حساب رکوردهای گینس واریز کرد. مدتی بعد از ثبت رکورد حب درویش، یک مرد آلمانی رکورد وی را شکست و به این ترتیب نام مهدی حب درویش در جدید ترین چاپ کتاب رکوردهای گینس حذف شد.

قدبلندترین مرد ایران

ایرانی هایی که در گینس رکورد ثبت کرده اند

«مرتضی مهرزاد» را خیلی ها می شناسند. این ورزشکار جوان سال ها پیش توسط خبرنگار «همشهری سرنخ» کشف شد و بعد از گفتگو با همشهری سرنخ به برنامه «ماه عسل» دعوت شد. بعد از آن بود که با حضور در این برنامه به تیم ملی والیبال نشسته دعوت شد.

مرتضی خیلی زود راهی تیم ملی والیبال پارالمپیک ایران شد و در مسابقات ریوی برزیل مفید درخشید. نام مرتضی با دو متر و ۴۶ سانتیمتر قد بعنوان بلندترین ورزشکار تاریخ پارالمپیک در آخرین نسخه رکوردهای گینس چاپ شده هست.

۳۶ رکورد اختصاصی ایران در جهان چیست؟

کشور گربه ای شکل ما، “ایران” در چشم بیشتر ناظران بیشتر به نفت و خاویار و شعر شناخته می شود، اما بر اساس کتاب رکوردهای جهانی گینس، ایران صاحب رکورد در سی و شش مورد است،بازخوانی این موارد تلخ و شیرین می تواند عبرت آموز باشد و تصویر واقع بینانه تری از “ایران” در اختیار ما قرار دهد، این رکوردها، ز این قرار است :

۱- بيشترين توليد پسته

۲- بيشترين توليد خاويار

۳- بيشترين توليد خانواده توت

۴- بيشترين توليد زعفران (۸۰% کل توليد جهانی)

۵- بيشترين توليد زرشک

۶- بيشترين توليدميوه آلويي (از قبيل شفت وگيلاس وغيره )

۷- بالاترين دمای ثبت شده روی سطح زمين (۷۰.۷ درجه سانتيگرد در کوير لوت)

۸- بيشترين تلفات انسانی در سرما و کولاک برفی (۴۰۰۰ نفر در کولاک سال ۱۳۵۰ کشته شدند، ميزان بارش برف ۸ متر در ۵ روز)

۹- بزرگترين واردکننده گندم

۱۰- بيشترين فرار مغز ها

۱۱- بيشترين نسبت زن به مرد در مدارس و دانشگاه ها (۱.۲۳ زن در مقابل هر مرد)

۱۲- بالاترين ميزان تشعشات زمينی، با شدت سالانه ۲۶۰ ميلی سيورت در رامسر (مقايسه= يک عکس راديوگرام سينه ۰.۰۵ ميلی سيورت، ميدانهای اطراف چرنوبيل ۲۵ ميلی سيورت)

۱۳- بيشترين تعداد زمين لرزه های بزرگ (بالای ۵.۵ ریشتر)

۱۴- دقيق ترين تقويم دنيا (تقويم جلالی)

۱۵- بيشترين مصرف ترياک و هرويين (امريکا بيشترين مصرف كوكايين را دارد)

۱۶- بيشترين تعداد تغيير پايتخت در طول تاريخ (تهران سي و دومين پايتخت ايرانست)

۱۷- کهنترين کشور دنيا (تاسيس شده در ۳۲۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح)

۱۸- ميزبان بزرگترين جميعت مهاجر جهان (اکثرا عراقی و افغانی)

۱۹- بزرگترين توليد کننده فيروزه

۲۰- بزرگترين منابع روی در جهان

۲۱- بزرگترين توليد کننده و صادر کننده فرش های دست بافت (۷۵% کل توليد جهانی)

۲۲- بيشترين شتاب پيشرفت توليد علم و تکنولوژی در جهان (۳۴۰۰۰۰% رشد در طول ۳۷ سال ۱۳۴۹-۱۳۸۷، شتاب رشدی يازده برابر متوسط جهان در سال ۱۳۸۸, رشد سالانه کنونی ۲۵.۷%)

۲۳- بزرگترين سيستم بانکی اسلامی (کل سرمايه ۲۳۶ ميليارد دلار)

۲۴- بالاترين ميزان وابستگی به انرژی (بيشترين اتلاف انرژی در جهان)

۲۵- بزرگترين منابع انرژی هيدروکربن (گاز و نفت با هم، با ارزش ۱۴۰۰۰ ميليارد دلار بر حسب قيمت جهانی ۷۵ دلار هر بشکه نفت)

۲۶- بالاترين تناسب ذخاير به توليد برای نفت در جهان(با ميزان توليد کنونی ايران معادل ۸۹ سال ذخاير نفتی دارد)

۲۷- بیشترین آمار بیماران مبتلا به سرطان در جهان

۲۸- بزرگترين فوران چاه نفت در تاريخ (نشت چاه نفتی قم در سال ۱۳۳۵ سه ماه ادمه داشت با فوران روزی ۱۲۵۰۰۰ بشکه نفت، ارتفاع فوران ۵۲ متر، مقايسه با نشت نفتی خليج مکسيکو با خروج سه ماه ۵۳۰۰۰ بشکه در روز)

۲۹- بالاترين آلودگی ديوکسيد گوگرد در هوای شهری

۳۰- قديميترين منبع مصنوعی يا ساختگی آبی جهان با قدمت ۲۷۰۰ سال (قنات گناد آباد هنوز هم آب ۴۰۰۰۰ نفر را فراهم ميکند)

۳۱- بزرگترين مجموعه جواهرات در جهان (جوهرات شاهی ايران در موزه بانک مرکزی ايران بزرگترين گنجينه جوهرات جهانست)

۳۲- کهن ترين امپراتوری جهان (هخامنشيان اولين ابرقدرت تاريخ بودند و در اوج قدرت بر ۴۴% کل جميعت جهان حکومت ميکردند که اين بالاترين درصد جميعت تحت يک دولت در تاريخ هم هست)

۳۳- بيشترين تعداد تلفات در جنگ شيميايی (۱۰۰۰۰۰ کشته و ۱۰۰۰۰۰ زخمی در جنگ با صدام، ايران همچنين دومين رتبه تلفات تاريخ را بر اثر سلاح های کشتار دست جمعی بعد از ژاپن دارد)

۳۴- بيشترين تعداد شيعه ها در جهان (۸۹% جميعت ايران)

۳۵- بالاترين رشد مصرف گاز طبیعی

۳۶- بيشترين رشد تعداد خودروهای گازسوز