بندر عباس زیبا ( از جاذبه های گردشگری و تفریحی تا فرهنگ و تمدن )

جاذبه های گردشگری و تفریحی بندرعباس

بندر عباس : گردشگری دریایی ۳ ساعته را در بندر عباس تجربه کنید.

بندر عباس، به عنوان بزرگ ترین بندر ایران، یکی از مقصدهای گردشگری دریایی و تاریخی جنوب کشور به شمار می رود که در تمام ایام سال به خصوص در فصل زمستان و آغار بهار، پذیرای هزاران گردشگر از سراسر ایران است. به دلیل وضعیت آب و هوایی این منطقه، سفر به بندرعباس همواره در نیمه دوم سال به خصوص در فروردین، طرفداران زیادی دارد.

بندر عباس

گزارش امروز گردشگری شهر مطلب ، شما را با جاذبه های گردشگری و تاریخی بندر عباس آشنا می کند. بندر عباس تنها شهر ایران محسوب می شود که از هر چهار حوزه حمل و نقل هوایی، زمینی، ریلی و دریایی برخوردار است. این مسئله تاثیر زیادی در موضوع گردشگری دارد.

ba31برقع، یکی از پوشش های زنان بندر عباس در استان هرمزگان و بندرعباس

بندر عباس کجاست؟

اگر به دنبال یک مقصد گردشگری معتدل در ایام نوروز هستید، سفر به بندرعباس در اواخر اسفند و اوایل بهار توصیه می شود. مسافرت ها به مناطق جنوبی کشور، در مقایسه با شهرهای شمالی کمتر است. به همین خاطر، بسیاری از مقصدهای گردشگری بکر و ناب این خطه، مورد غفلت واقع شده.

BA5

در سال ۱۶۲۲ میلادی، شاه عباس توانست با کمک انگلیسی ها و یک سردار ایرانی به نام امام قلی خان، پرتغالی ها را شکست دهد. به افتخار این پیروزی، بندر گمبرون به بندر عباس تغییر نام پیدا کرد.

بیشتر ما درباره شهر بندر عباس و جاذبه های گردشگری بی مانندش مطالب زیادی را شنیده و خوانده ایم، اما اغلب فرصد بازدید از آن ها را نداشته ایم. شاید، تعطیلات نوروز باستانی زمان خوبی برای کشف نقاط کمتر دیده شده ایران در مناطق جنوبی باشد.

شهرستان بندرعباس، در شمال تنگه هرمز، یکی از استراتژیک ترین مناطق جهان قرار دارد و مساحت آن حدود ۴۵ کیلومتر مربع برآورد می شود. اگر از این شهرستان به سمت شمال حرکت کنید، به شهرستان حاجی آباد خواهید رسید. در شرق آن، میناب و رودان واقع شده و در غرب نیز، دو بندر معروف به نام های خمیر و بندر لنگه قرار دارند.

بندرهای بندر عباس

بندر خمیر و بندر لنگه، نقطه آغاز خوبی برای سفر به جزیره مرجانی کیش هستند. در جنوب بندرعباس، خلیج همیشه فارس و جزیره قشم قرار دارند که مقصدهای گردشگری جذابی برای دیدار با دلفین های بازیگوش به شمار می روند.

استان هرمزگان، یکی از کلیدی ترین استان های کشور از نظر اقتصادی و تجاری بوده که مرکز آن بندرعباس نام دارد؛ جایی که در کتاب های تاریخ، از آن به عنوان بندر گمبرون یاد شده است. بسیاری از موارد ترانزیت کالا از طریق بنادر شهید رجایی و شهید باهنر بندرعباس صورت می گیرد.

اگر علاقه مند هستید که نحوه بارگیری و تخلیه کالای کشتی های عظیم و غول پیکر ایرانی و بین المللی را از نزدیک شاهد باشید، سفر به بندر عباس می تواند این فرصت را برای شما فراهم کند.

فاصله بندر عباس از پایتخت کمتر از ۱۴۰۰ کیلومتر است و سفر هوایی به سمت آن حدود ۹۰ دقیقه به طول می انجامد. آب و هوای گرم و مرطوب این شهر، سبب شده که بهترین فرصت سفر از نیمه آبان ماه تا اواسط فروردین باشد. شما می توانید به صورت لحظه ای آخرین اطلاعات جوی هرمزگان را از اداره هواشناسی استان دریافت کنید.

گردشگری دریایی بندر عباس؟

BA2

بهمن ۹۴ بود که نخستین خط گردشگری تفریحی دریایی بندرعباس افتتاح گشت. ۱۰ ماه بعد یعنی در آبان ۹۵ نیز، نخستین خط دریایی بین بندر چاربهار، استان هرمزگان و مسقط عمان راه اندازی شد. اکنون، مسافرانی که روادید عمان را داشته باشند، می توانند به چابهار رفته و از آنجا به کشور سلطان نشین عمان، سرزمین لاک پشت های در حال انقراض خلیج فارس سفر کنند.

BA1

شناور مورد استفاده در خط دریایی ۳ ساعته بین بندر چابهار و بندر مسقط عمان

این خط دریایی، توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان راه اندازی شده است. شما می توانید برای اطلاعات تکمیلی درباره آن، به درگاه مربوطه مراجعه کنید. با راه اندازی نخستین خط گردشگری دریایی بندر عباس، شما قادر خواهید بود در روزهای ۵ شنبه هر هفته، از ساعت ۱۹ تا ۲۲، از بندر مسافری شهید حقانی بندر عباس، توسط شناورهایی از ساحل گلشهر تا ساحل سوروی شهر بندر عباس، سفر دریایی داشته باشید.

BA3
تصاویری از مراسم افتتاح خط دریایی گردشگری بندر عباس

این سفر در شب انجام می شود و جذابیت های خاص خود را دارد. اجرای موسیقی زنده با حضور هنرمندان و برنامه های مفرح، از جمله خدمات جذابی است که در این سفر دریایی ارائه می شود.

مراسم خاص بندری ها

مردمان خطه جنوب، بخشی از اقوام بزرگ خانواده ایران را تشکیل می دهند و به همین دلیل، آداب و رسوم خاص خود را دارند. حنابندان، یکی از آداب و رسوم متداول در عروسی جنوبی ها به خصوص در بندرعباس است. در شهر، نقاطی وجود دارد که می توانید نقش هایی از حنا را به سبک و سیاق جنوبی ها، بر روی دست و صورت خود ترسیم کنید.

مراکز خرید بندرعباس

BA4

عکس مرکز خرید زیتون و ستاره جنوب در بندر عباس

بندرعباس ، بر خلاف قشم، کیش و چابهار که یکی از مقصدهای اصلی پاساژ گردی گردشگران لوکس ایران هستند، بازارهای چندان مدرنی ندارد.

BA6

مجتمع تجاری دو دلفین بندرعباس

نگین مجتمع های تجاری آن یعنی مجتمع تجاری زیتون، به عنوان نخستین مرکز تجاری مدرن شهر، هر روز پذیرای ده ها هزار گردشگر و اهالی بومی است. علاوه بر زیتون، مجتمع های تجاری شاخصی از جمله نیلی، ستاره جنوب، سیتی سنتر، ستاره شهر، سرو، رویال و کارگزاری در دسترس گردشگران قرار دارد.

بازارهای سنتی جذابی نیز در بندرعباس وجود دارند که بازدید از آن ها را به شما توصیه می کنیم. صنایع دستی، انواع خوراکی ها و ادویه های محلی و آشنایی با سبک زندگی و پوشاک و خوراک اهالی بندر، در این بازارها انتظار شما را می کشند.

اوزی ها، لاری ها، شهرداری و بازار روز از جمله مقصدهای گردشگری سنتی خرید شهر به شمار می روند. البته مرکز تجاری صدف، ملکه آسمان ها و مروارید نیز در دسترس علاقه مندان قرار دارند.

فرودگاه بندر عباس

BA7

اگر قصد دارید از طریق هوایی به بندرعباس سفر کنید، باید بلیط سفر را در اسرع وقت برای خود و خانواده رزرو نمایید. چرا که بندرعباس، یکی از مقصدهای هوایی همیشه شلوغ کشور است و پیدا کردن صندلی خالی در بسیاری از خطوط هوایی، کار آسانی به خصوص در روزهای پایانی سال و اوایل بهار نخواهد بود.

BA8

محیط فرودگاه بین المللی بندر عباس

توصیه همیشگی ما برای خرید بلیط هواپیما و حتی رزرو محل اقامت در مقصدهای گردشگری ایران، استفاده از درگاه هایی همچون پین تا پین و زورق است. البته در این زمینه، آرمان سفر نیز می تواند خدمات خوبی را به مشتاقان سفرهای هیجانی ارائه کند.

ba10

فرودگاه بندر عباس، از جمله فرودگاه های مدرن و بین المللی کشور است که به واسطه قرارگیری در منطقه ای خاص، عضو «IATA» بوده و هر روز، پروازهای بسیار داخلی و بین المللی در آن صورت می گیرد. پرواز از کشورهای حوزه خلیج فارس، پاکستان و هندوستان، پروازهای ورودی بین المللی این فرودگاه را به خود اختصاص می دهند.

BA9

تصویر مانور کامل طرح اضطراری در فرودگاه بندر عباس هرمزگان

بررسی های رسانه ای نشان می دهد که در چند دهه اخیر، هیچ سانحه فرودگاهی و هوایی در این فرودگاه رخ نداده است .

برای آگاهی از آخرین اطلاعات پرواز، از درگاه اطلاع رسانی فرودگاه بندر عباس استفاده کنید. فاصله فرودگاه بندر عباس تا مرکز شهر، کم تر از ۶ کیلومتر بوده و از تاکسی های محلی می توان برای سفر به داخل شهر استفاده نمود.

سفر به بندر عباس با اتوبوس و قطار

بندر عباس، دارای یک پایانه مسافربری بزرگ است که در محله نخل ناخدا قرار دارد. اگر علاقمند به سفر با اتوبوس هستید، از پایانه های مختلف مراکز استان های کشور، هر روز، چند اتوبوس وی آی پی و معمولی به مقصد بندر عباس در حرکت هستند.

اگر از تهران قصد عزیمت به بندر عباس را دارید، می توانید از پایانه های جنوب و شرق را استفاده کنید.

روزانه دو قطار مسافری از بندر عباس به مقصد تهران حرکت می کنند. اخیرا قطاری به نام غزال نیز در مسیر تهران-بندرعباس تردد دارد. از ایستگاه مسافری راه آهن بندرعباس، به مقصد اصفهان و مشهد نیز هر روز یک قطار در تردد است. آخرین اطلاعات لازم را از سایت رجا یا سامتیک دریافت کنید.

مراکز اقامتی لوکس بندرعباس

ba11

تصویر ایندکس هتل ۵ ستاره هرمز

بندرعباس، مقصد تجاری و اقتصادی مهم کشور محصوب می شود و به همین خاطر، هر روز میزبان صدها تاجر و صنعتگر بین المللی از کشورهای مختلف جهان به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس است. به دلیل موقعیت خاص، هتل های بزرگی در آن جا احداث شده که از آن جمله می توان به هتل ۵ ستاره هرمز، هتل ۵ ستاره هما، هتل ۵ ستاره خلیج فارس و هتل آتیلار اشاره نمود.

ba12

تصویر سویت رویال تریپل مدیریتی در هتل ۵ ستاره بین المللی هرمز بندرعباس

هتل همای بندر عباس، هتلی ساحلی با چشم اندازی بی نظير و امکانات ارزنده برای میزبانی مهمانان نوروزی است. هر يک از ۱۷۶ اتاق مجلل و راحت هتل كه شامل سوئيت های معمولی، رويال و اتاق های دوتخته رو به كوه يا دريا می شوند، از بالاترين سطح استانداردهای بين المللی برخوردار هستند.

ba13

سوئیت رویال بندر عباس، یکی از لوکس ترین اتاق های مراکز اقامتی بندر عباس به شمار می رود.

ba14

نمایی از داخل سوئیت رویال هتل ۵ ستاره بین المللی همای بندر عباس.

سوئيت رویال این هتل، دارای ۲اتاق خواب، بالكن مشرف به كوه يا خليج نيلگون فارس، سيستم تهويه مطبوع، فضای نشيمن راحت و مبله، آشپزخانه، يک تخت دونفره چسبيده (۲ در ۲ متر)، يک كاناپه تختخواب شو و سيستم كارت كليد الكترونيكی است.

علاوه بر این مکان های اقامتی لوکس، می توان به مجتمع های اقامتی ارزان تری مانند هتل آپارتمان آتیلار ۲، هتل آپارتمان قدس، هتل گوهرشاد، هتل گنو، هتل گلشهر، هتل سعدی، هتل حمزه، هتل نقش جهان، هتل دریا، هتل کوثر و هتل بوعلی سینا اشاره کرد.

ba15

تصویر ایندکس سایت هتل بین المللی خلیج فارس بندرعباس

توجه داشته باشید که برخی مکان های اقامتی مانند هتل بین المللی هما، در صورت رزرو اینترنتی اتاق، ۵ درصد تخفیف اعطا می کنند.

یکی دیگر از هتل های لوکس و مجلل بندرعباس، هتل خلیج فارس است. هتل بین المللی خلیج فارس، با فضایی بالغ بر ۹۸ هزار متر مربع و با امکاناتی منحصر به فرد، در قلب مرکز صنعتی بندر عباس واقع شده و تنها سی و پنج کیلومتر با فرودگاه فاصله دارد. شما می توانید تنها در ۲۰ دقیقه خودتان را از فرودگاه به هتل برسانید.

ba16

تصویر ۴ نوع از اتاق های هتل بین المللی خلیج فارس بندر عباس

از ویژگی های بارز این هتل، واقع شدن در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و نزدیک بودن به بندر شهید رجائی برای مهمانان تجاری است. این هتل ۱۵۶ اتاق دارد.

گشتی در مقصدهای گردشگری بندرعباس

حال با آگاهی اجمالی از ظرفیت های ارتباطاتی، حمل و نقل و همچنین اقامتی بندرعباس، در ادامه این گفتار، نگاهی خواهیم داشت به مقصدهای گردشگری این شهر.

حمام گله داری: تنها یادگار بندر عباس قدیم

مسافران بندر عباس، یکی از برنامه های خود را به حمام گله داری اختصاص می دهند. این حمام، در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس در محله بازاراوزی ها – یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان – قرار دارد.

گفته شده که این حمام تنها حمام باقیمانده قدیمی شهر بندرعباس است و احداث آن در اواخر قرن سیزدهم هجری قمری (قاجاریه) صورت گرفته. این مکان در حال حاضر به عنوان موزه مردم شناسی استان هرمزگان استفاده می شود.

حمام یاد شده، وقفی متعلق به مسجد گله داری و واقف آن تجارتخانه حاج شیخ احمد گله داری است. حمام گله داری دو دوره مرمت را در سی سال اخیر پشت سر گذاشته‌ است . این حمام تاریخی، در حاشیه خلیج فارس و در بلوار ساحلی شهر روی بستری رُسی که قابلیت نفوذپذیری آن به دلیل اشباع شدن از آب دریا بسیار کم است، قرار دارد.

حتما بخوانید :  دروازه جهنم + تصاویر جالب از سفری به دروازه جهنم + دروازه جهنم کجاست؟

ba17

نکته جالب توجه آن است که با توجه به رطوبت بالایی که در منطقه وجود دارد، در این بنا بیشتر از سنگ های دریایی اسفنجی و ساروج محلی و گچ دستکوب استفاده شده‌ است.

لازم به ذکر است که سنگ های اسفنجی به کار رفته در این عمارت که دارای قابلیت جذب رطوبت بالایی نیز هستند، از نواحی همجوار تهیه شده اند. تنها عامل تخریب طبیعی بنا، رطوبت بسیار بالای منطقه‌ بوده است. مصالح به کار رفته در کف حمام ، آجر فرش هستند. فضای معماری حمام گله داری مانند سایر حمام‌ های دیگر نواحی کویر مرکزی دارای فضاهای بینه، سر بینه، گرمخانه و خزینه‌ است.

شما می توانید حمام های تاریخی ایران را در این گفتار مشاهده کنید. اگر در تهران به سر می بردید، حمام نواب، لوکیشن فیلم قیصر را نیز از دست ندهید.

مسجد گله داری بندر عباس

مسجد گله داری واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس، از جمله مقصدهای گردشگری مذهبی دیدنی شهر به شمار می رود. این محل مذهبی سال ۱۲۹۷ هجری شمسی ساخته شده و حدود ۱ قرن قدمت دارد.

ba18

تصویری از فضای داخلی مسجد گله داری بندر عباس استان هرمزگان

صحن، شبستان، مناره و منبر زیبای مسجد گله داری سبب شده که این مکان، از جمله مساجد جذاب مناطق جنوبی لقب بگیرد. شبستان بزرگ مسجد دارای ۳۶ ستون مزین به گچ بری است .

ba19

اين بنا در محله اوزی هاي بندرعباس واقع شده و بر اساس کتيبه سنگی که در آنجا نصب گشته، توسط خیری به نام حاج شيخ احمد گله داری در قرن سیزدهم هجری قمری بنا گرديده است.

ba20

شبستان مسجد معماری جالبی دارد. بافت مربع شکل آن با شانزده ستون استوانه ای، ساختار جالبی را پدید آورده است. ستون ها و نيم ستون هایی که در شبستان شاهد خواهید بود، توسط طاق هايی با قوس شکسته به یکدیگر متصل شده و سطحی را براي پوشش تير چوبی مسجد فراهم کرده اند.

پوشش شبستان، به کمک تيرها و تخته های چوبی و اندود ضخيم گلی صورت گرفته و در تابستان، فضای خنکی را برای اهالی به خصوص گردشگران منطقه خلق می کند.

معبد هندوها در بندر عباس

ba22

یکی از مقصدهای گردشگری مذهبی غیر اسلامی بندر عباس، معبد هندوها است که از جمله آثار تاریخی و جذاب بندر به شمار می رود. این ساختمان در سال ۱۳۱۰ هجری قمری – بیش از ۱۳۰ سال پیش – بنا گردید و از محل جمع آوری هدایای هندوها توسط تاجری هندی ساخته شد.

عمارت یاد شده شامل یک اتاق چهار گوش میانی است که بر روی آن، گنبدی زیبا قرار گرفته است و منظره جالبی را در برابر دیدگان گردشگران قرار می دهد. نکته جالب درباره این گنبد آن است که سبک معماری و مقرنس های پیرامونی سبب شده تا معماری گنبد معبد، از تمامی نمونه های مشابه متفاوت باشد.

ba21

معماری خاص گنبد هندوها در بندر عباس استان هرمزگان

طرح معماری گنبد، کاملا از معماری بناهای هندوها در سرزمین شگفت انگیز هند الهام گرفته شده. این مکان پیش از انقلاب و در زمان حکومت پهلوی دوم، برای نیازهای هندوهای مقیم بندرعباس، کاربردهای فراوانی داشته است.

مسجد دلگشا در بندر عباس

یکی دیگر از مقصدهای گردشگری مذهبی بندرعباس، مسجد تاریخی دلگشا است. این مکان از جمله قدیمی ترین بناهای منطقه جنوب کشور بوده و در سال های اخیر بارها مورد مرمت اساسی قرار گرفته. مسجد دلگشا در فهرست میراث ملی کشور قرار دارد.

مسجد دلگشا در محله ای به همین نام واقع شده و در کناره خیابان ساحلی بندر عباس و نبش بلوار مرحوم طالقانی قرار دارد. بنای مذکور که توسط معماری به نام زین العابدین اوزی ساخته شد، مشتمل بر شبستان ۱۲ ستونه است.

ba23

در مسجد دلگشا، شاهد ایوان های ستون داری در بخش غربی، شرقی و جنوبی عمارت هستیم. بررسی ها نشان می دهد که از اين بنا تاکنون بخش ستون‌ داری در ميانه شبستان جديد باقی مانده که تنها قسمت درخور توجه به شمار می رود.

اين بخش از شبستان دارای ۱۲ ستون با پايه‌ مکعب است که در بالا توسط قوس های جناغی به یکدیگر متصل شده و بستر لازم را برای برپا داشتن مسطح تير پوش فراهم کرده اند.

ba24

اگر به این مسجد مراجعه کنید، مشاهده خواهید کرد که ساقه و پايه ستون ها در تعميرات اخير با قطعات سنگ نما پوشش يافته است. در این مسجد، سر ستون ها و بخش های فوقانی آن ها دارای تزيينات گچی بوده و بخش های جديد بنا به ویژه نمای بيرونی آن، فاقد اصالت تاريخی و هنری است.

ba25

معماری خاص مسجد دلشگای بندر عباس در استان هرمزگان

بخش قدیمی مسجد دارای ستون های متعدد با سر ستون‌ های گچبری شبیه به مسجد گله‌ داری و مسجد دژگان است.

دیدار با صید آبزیان

یکی از تجربه های جالبی که در سفر به نقاط جنوبی و شمالی کشور همواره به آن روبرو هستیم، مشاهده شیوه صید و دریانوردی اهالی است. در مناطق جنوبی، به خصوص در بندر عباس بخشی از زندگی اهالی با صیادی حرفه ای و آماتور سپری می شود.

در بندرعباس، نوع خاصی از صیادی رواج دارد که به آن مُشتا گفته می شود. این روش با استفاده از جذر و مد دریا انجام می گیرد.

شیوه کار به این صورت است که چوب‌ هایی در ساحل كار گذاشته شده و با استفاده از تور حصاری ایجاد می‌شود. هنگام بالا آمدن آب، تعدادی آبزی وارد آن شده و با پايين رفتن آب، آبزيان داخل آن به وسيله صاحبان مشتا ها صيد می‌ شوند.

ba26

این نوع صید در اکثر سواحل استان هرمزگان انجام می‌شود. در راستای حفاظت از آبزیان در فصل تخم گذاری صید هامور، این شیوه سنتی صید از ۱۵ فروردین تا آخر اردیبهشت در آب های هرمزگان ممنوع است.

ba27

در این نوع صید با استفاده از تور و میله، تور را به صورت افقی در ساحل دریا نصب می کنند و آبزی با استفاده از جزر و مد دریا به دام می افتد. توجه داشته باشید که صید حلوای سفید، سیاه و ماهی شوریده از اول اردیبهشت تا پایان خرداد و صید میش ماهی نیز از نیمه اول مرداد تا پایان شهریور ممنوع است.

ba28

علاوه بر این موارد، صید با تورهای منوفلامنت نیز در طول ساحل در آبهای هرمزگان ممنوع است. منوفلامنت توری ریز و نامرئی است که در آن ماهی های کوچک صید شده و به این شکل ذخایر آبزیان از بین می رود. هرمزگان با سالانه صد و چهل و سه هزار تن صید آبزی رتبه نخست را در کشور دارد.

این استان هزار و چهار صد و سی کیلومتر مربع ساحل و بیست و دو بندر صیادی دارد. صید بی رویه و غیر مجاز از عوامل تخریب زیستگاه ها و کاهش ذخایر آبزیان در هرمزگان به شمار می رود.

ba29نحوه صید سنتی مشتا در بندر عباس

در مدت اقامت در بندر عباس، می توانید یکی از سفرهای نوروزی یا بهاری خود را به گشتی در سواحل اختصاص دهید و با انواع و اقسام صیادی آشنا شوید.

توصیه های سفر به بندرعباس

۱- پیش از سفر به بندرعباس، اطلاعات گردشگری و اقامتی را از اداره گل گردشگری هرمزگان جویا شوید.

۲- مقصدهای گردشگری هرمزگان تنها به بندرعباس ختم نمی شود و فرصت های بسیاری از کیش تا هرمز و قشم و چابهار در اختیار شما قرار دارد.

۳- اگر عاشق گردشگری دریایی در بندر عباس هستید، اطلاعات لازم را از موسسات گردشگری مرکز بندرعباس کسب کنید.

۴- از بندرعباس می توانید با کشتی به جزیره کیش و قشم بروید. موسسات گردشگری در میادین اصلی بندر عباس، بلیط سفر را در اختیار شما قرار می دهند.

۵- توصیه جهانی در سفر به بندر عباس را از وب سابت های معتبر بین المللی جویا شوید.

۶- پوشاک سنتی اقوام جنوب و همچنین صنایع دستی شهر بندرعباس و استان هرمزگان را در بازارهای بزرگ می توان تهیه کرد.

۷- در صورتی که خواهان سفر با قطار هستید، مدت زمان طولانی سفر را در نظر داشته باشید و ۳ هفته قبل از سفر نسبت به رزرو بلیط اقدام کنید.

ba30

خرید لباس عروسی سنتی توسط نفیسه روشن در بندر عباس

۸- در سفر به بندرعباس، سفر ریلی خود را یک طرفه رزرو نکنید. در غیر این صورت با موج بازگشت مسافران نوروزی مواجه می شوید و دسترسی به بلیط، بسیار محدود می گردد.

همواره آخرین خبرها از دنیای گردشگری ایران و جهان را می توانید در سایت دنیای سفر دنبال کنید.

در قسمت بعدی این گفتار، شما را با دیگر مقصدهای گردشگری دیدنی و تاریخی بندر عباس آشنا می کنیم.

بندر عباس در نیمه دوم سال، یکی از بهترین شرایط آب و هوایی را برای سفر دارد و یکی از جذاب ترین مقصدهای گردشگری در فصل زمستان به شمار می رود. هوای معتدل و غیر شرجی آن، به راحتی اجازه گشت و گذار آسان را در اختیار ایرانگردان قرار می دهد.

بندر عباس به عنوان بزرگترین بندر تجاری کشور، ظرفیت های گردشگری تاریخی و دریایی بسیاری دارد و اگر در آینده ای نزدیک قصد سفر به بندرعباس را دارید، می توانید از امکانات دریایی آن نیز استفاده کنید.

ban18

بندر عباس یکی از مقصدهای گردشگری دریایی ایران است

از بندر عباس می توان به قشم و کیش و چابهار سفر کرد و با دنیایی از دیدنی ها و جذابیت های فوق العاده طبیعی و گردشگری آشنا شد. اکنون امکان سفر به بندر عباس از استان های مختلف کشور از جمله پایتخت، با قطار نیز فراهم شده و شما می توانید نسبت به رزرو بلیط هواپیما و محل اقامت که در قسمت اول معرفی کردیم، اقدام نموده و بخشی از زیبایی های اقلیم جنوب را به ویژه در روستای جذاب کهتویه مشاهده کنید.

ban17

پوشش زنان بندرعباس است

ban19

دیدار از کشتی های غول پیکر در بندرعباس، یکی از جذابیت های سفر به گمبرون ایران است

راهنمای سفر به بندر عباس

همانطور که در قسمت اول گفتار گفتیم، بندرعباس از جمله شهرهایی است که دارایفرودگاه بین المللی بوده و عضو IATAاست. از این شهر به کشورهای حوزه ی خلیج فارس و پاکستان و هند پرواز هایی صورت می گیرد.

پروازهای داخلی بندرعباس به تهران، کیش، ابوموسی، چابهار، اصفهان، یزد، شیراز، رشت، مشهد، اهواز، کرمانشاه، ساری، تبریز و خارک انجام می شود. حدود ۲۱ پرواز در روز و ۱۵۰ پرواز در هفته در این فرودگاه انجام می گیرد. فرودگاه این شهر در بلوار امام خمینی واقع شده و فاصله آن تا مرکز شهر، کمتر از ۹ کیلومتر است.

ban20

حمل و نقل جاده ای نیز در یک پایانه مسافربری در محله نخل ناخدا انجام می شود. می توان از این طریق به شهرهای شیراز، جهرم، اصفهان، مشهد، شهرکرد، قم، کرمان، رشت، تهران، زاهدان، بوشهر، اهواز و آبادان، از طریق اتوبوس سفر نمود.

شما قادر خواهید بود از طریق کشتی های مسافربری به کیش، قشم، لاوان، لنگه، عسلویه، بوشهر و کشورهای امارات متحده عربی و کویت سفر کنید.

ban21

پایانه اتوبوسرانی بندر عباس

راه آهن شهر بندرعباس روزانه دو قطار مسافربری به تهران دارد که مسافرین در شهرهای بین بندر عباس و تهران (محمدیه، کاشان، بادرود، زواره، نایین، اردکان، میبد، یزد، بافق، احمدآباد، سیرجان، تزرج، فین ) می توانند از آن ها استفاده کنند. از این ایستگاه یک قطار به مقصد اصفهان و دیگری به مقصد مشهد، مسافران را جا به جا می نمایند.

قطاری به نام غزال، ۴ روز در هفته به مقصد تهران و برعکس حرکت می کند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۷۶۳۲۱۷۲۴۰۵ تماس بگیرید.

مقصدهای گردشگری مذهبی بندر عباس

در قسمت اول این گفتار، شما با مقصد های گردشگری مذهبی تاریخی بندر عباس آشنا شدید. اظهار داشتیم که یکی از قدیمی ترین مساجد بندر عباس، مسجد گله داری است که در نزدیک حمام گله داری ساخته شده و بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد.

معبد هندوها نیز پرستشگاه هندوهای مقیم بندر عباس در یک قرن پیش بوده و گنبد دیدنی و معماری شگفت انگیزی دارد. این مکان به خاطر مرمت و بازسازی، مدتی روی گردشگری بسته بود.

مسجد جامع دلشگا نیز از مساجد تاریخی معاصر جذاب بندر عباس به شمار می رود. یکی دیگر از مقصدهای گردشگری مذهبی بندرعباس را باید امام زاده شاه محمد تقی دانست.

ban6

معماری دیدنی سقف امامزاده سید مظفر بندر عباس

امامزاده شاه محمد تقی که در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان قرار گرفته، یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران به شمار می رود. این امامزاده مورد توجه بسیاری از مردم قرار دارد؛ به حدی که در گذشته زواری که از پاکستان و بنگلادش که قصد داشتند به حرم علی بن موسی‌ الرضا (ع) در مشهد مشرف شوند، ابتدا به زیارت این محل می‌ آمدند.

حتما بخوانید :  جزیره جالب و تماشایی شبیه به یک اثر انگشت بزرگ + تصاویر

مکان آن در کنار جاده بندرعباس- سورو قرار دارد و هم‌ اکنون در محوطه پارک هتل هما واقع شده است. سقف و مناره های میناکاری شده و شیشه های رنگی پنجره ها جلوه خاصی به این مکان داده است.

ban4

امامزاده سید مظفر نیز یکی دیگر از نقاط دیدنی مذهبی استان هرمزگان در جنوب ایران محسوب می گردد.

ban5

معماری زیبای این بنا جاذبه خاصی به آن داده است. گنبدی با چهار مناره میناکاری شده مسجد، آبی نیلگون آسمان را یادآوری کرده و فضای جالب و زیبایی را برای زائران و دوستداران معماری ایرانی رقم می زند.

اگر به گردشگری مذهبی در مناطق جنوبی کشور علاقمند هستید، بررسی آیین های سوگواری و عزاداری و تکریم رویدادهای مهم مذهبی جنوبی ها، شما را با ادبیات گفتاری، نوشتاری و رسوم جالب توجهی آشنا می کند.

آب انبارهای بندر عباس

در بسیاری از شهرهای تاریخی کشور، رد پایی از آب انبار های قدیمی یافت می شود. نراق ، کاشان، تبریز، یزد و حتی بندر عباس، دارای این نوع سازه ها هستند. بخشی از تاریخ آبی کشور را می توان در آب انبارهای تاریخی شهرهای ایران جستجو کرد.

در بندر عباس، مجموعه برکه های باران وجود دارد که شامل ۵ آب انبار هستند. می توان در آن ها گنبدهای موزون، جذاب و منحصر به فردی را پیدا کرد که توسط مصالحی مانند سنگ و ملات ساروج درست شده اند. اگر به خیابان ۲۲ بهمن بندر عباس مراجعه کنید، می توانید آب انبارها را از نزدیک مشاهده نمایید.

ban2

در محدوده دیوار‌های موزه خلیج فارس، آب‌ انبار دیگری نیز دیده می‌ شود که وضعیت بسیار بهتری دارد و می‌توان امید داشت که بتواند روزی سر و سامان بگیرد. این آب انبار در زیر سقف قوسی‌ شکل خود، سکوهایی برای نشستن در یک فضای مدور با نرده‌های چوبی طراحی شده دارد.

ban1

گویا ورود به این آب‌ انبار حتی برای نظافت هم ممکن نیست، چراکه ورودی آن مسدود شده و حصاری فلزی تمام پنجره‌ هایش را احاطه کرده است. دو آب‌ انبار دیگر مجموعه‌ «برکه‌ های باران» خارج از محدوده‌ی موزه‌ خلیج فارس هستند؛ یکی داخل محوطه‌ ای دیوارکشی‌ شده و دیگری درون بافت شهری پشت موزه‌ خلیج فارس.

ban3

این آب انبارها در بلوار پاسداران، جنب موزه بزرگ بندر عباس واقع شده اند.

حمام بزرگ گپ بندر عباس

حمام بزرگ گپ همچون حمام گله داری، یکی از حمام های تاریخی بندر عباس در استان هرمزگان به شمار می رود. این مکان که از بقایای به جا مانده از عصر قاجار محسوب می شود، تا اواخر دهه پنجاه هجری شمسی نیز مورد استفاده اهالی قرار داشت.

ban7

حمام از دو قسمت زنانه و مردانه تشکیل شده و مصالح آن، سنگ، آجر با ملات ساروج، گچ و سیمان بوده است. این حمام تاریخی در مهر ماه ۱۳۸۱ هجری شمسی با شماره ثبت ۶۴۹۶ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. برای مشاهده این اثر تاریخی، به خیابان امام موسی صدر، نرسیده به چهار راه سازمان آب مراجعه کنید.

محله باستانی سورو در بندر عباس

یکی از نقاط دیدنی و جذاب بندر عباس، محله باستانی سورو نام دارد که در بخش مرکزی از توابع این شهر قرار گرفته است. این محله در منطقه غربی بندر عباس جای دارد و از مرکز شهر می توان با خودروهای بیرون شهر به آن سفر نمود.

تا به حال از سورو،سکه‌ های متعددی مربوط به دوران مختلف به ویژه دوران ساسانی، صفویه و قاجاریه به دست آمده‌ که اکنون در موزه بندر عباس نگهداری می‌شوند.

از سکه‌ های پیدا شده چنین بر می‌ آید که پادشاهان هرمز صاحب ضرابخانه بوده و به غیر از مسکوکات مس و نقره، مسکوکات طلا هم ضرب می‌کرده‌ اند . درسال ۱۹۲۵، تعداد ۶۴ سکه طلا ضرب پادشاهان هرمز و جرون در قریه گودو کشف شده‌ است.
ban8

کمتر نوشته ای درباره تاریخ بندر عباس(گامرون) می توان یافت که در آن به بندر سورو اشاره نشده باشد. از بعضی از آن ها به عنوان بندری کوچک در مقابل جزیره هرمز، به عنوان دهکده ماهیگیری در ساحل فارس یا بندری در مسیر جاده هرمز به فارس یاد شده است.

ban9

تاریخ سورو با بندر هرمز قدیم ( تیاب میناب )، جزیره هرمز، جرون، گامرون و بعد ها بندر عباس گره خورده است . بندر سورو که امروزه محله ای در بندر عباس بوده و از دوره هخامنشی افرادی در آن سکونت داشته اند، همچنان به رونق خود می افزاید. توجه بازرگانان آن زمان به سورو دو دلیل عمده داشت: یکی به سبب نزدیکی به هرمز و دیگری قرار داشتن آن در مسیر راه تجاری فارس به هرمز.

برای بررسی جزییات بیشتری از این محله باستانی در بندر عباس، می توانید به این درگاه مراجعه کنید.

عمارت کلاه فرنگی

ban10

در تهران، رشت و شیراز، عمارت هایی به نام کلاه فرنگی داریم. کمتر استانی در ایران پهناور وجود دارد که عمارتی به نام کلاه فرنگی در آن بنا نگشته باشد. در بندر عباس نیز عمارت کلاه‌ فرنگی واقع در بخش مرکزی شهرستان، یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران محسوب می گردد.

عمارت کلاه فرنگی گمرک قدیمی و تاریخی شهر بندر عباس و محل تجارتخانه داخلی و خارجی بوده‌ و مربوط به دوره صفویه است. توجه داشته باشید که این عمارت در مجاورت اسکله قدیمی در بلوار طالقانی قرار دارد.

از آنجا که بنای یاد شده از معماری اروپایی آن دوره تأثیر گرفته، مانند تعداد زیادی از عمارات دوره قاجاریه به کلاه‌ فرنگی معروف شده است. بنای سازه به دوران صفویه تعلق باز می گردد و سابقا اداره‌ گمرک بندرعباس در آن قرار داشته است. از غار خرسین تا عمارت کلاه فرهنگی، بندر عباس مقصدهای گردشگری بسیاری برای ایرانگردان دارد.

موزه مردم شناسی خلیج فارس

ban11

موزه مردم‌ شناسی خلیج‌ فارس یکی از بزرگترین موزه‌های مردم شناسی در جنوب ایران است. این موزه که در محوطه تاریخی برکه‌ های باران ساخته شده، اسفند ماه ۱۳۸۶ افتتاح گردید. این مکان در ۳ طبقه با زیربنای ۲ هزار و ۴۰۰ متر مربع ساخته شد و طبقه همکف دارای فضای عمومی، خدماتی، کتابخانه تخصصی و نمایشگاه‌ است.

طبقه دوم به بخش مردم شناسی تعلق دارد که شامل بخش بازار سنتی، آزادسازی قلعه هرمز، صید و صیادی است. طبقه سوم نیز قسمت های باستان شناسی را در بر می گیرد و به غنای فرهنگی و تاریخی استان هرمزگان می پردازد. این موزه به دلیل قرار گرفتن در سایت تاریخی و ثبت شده برکه‌ های باران، پتانسیل‌های ارزشمندی برای ایجاد یک پارک موزه فعال در بندرعباس به وجود آورده‌ است.

ban13

ساختمان موزه خلیج فارس نمونه‌ای ارزشمند از معماری جنوب ایران است و هماهنگی، صداقت، خلاقیت و توجه به ارزش‌ های هنری، معماری و فرهنگی منطقه‌ای را می توان در آن مشاهده نمود. ساختمان این بنا برگرفته از معماری سنتی هرمزگان است.

دیوارهای پشت‌ بند، در و پنجره‌ های چوبی و بادگیر (نورگیر مرکزی) از عناصر با ارزش معماری سنتی منطقه‌ قلمداد می شوند. بخش مردم شناسی موزه بزرگ خلیج فارس به قسمت های بازار سنتی، آزادسازی جزیره هرمز از دست پرتغالی‌ها و صید و صیادی تقسیم شده‌ است.

ban12

ساختمان زیبای موزه مردم شناسی خلیج فارس بندر عباس در خیابان ۲۲ بهمن جنب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی

بازار سنتی نخستین بخش در این قسمت از موزه‌ است و وضعیت بازار و داد و ستد در هرمزگان را به نمایش می گذارد. در اینجا ۱۱ مجسمه از جنس موم دیده می شود که مردم را در حال انجام کارهای مختلف نشان می‌ دهند. بندر عباس در مجموع ۵ موزه دارد.

موزه آب بندر عباس

ban14

موزه آب بندرعباس در بخش مرکزی شهر، مکانی دیدنی و جذاب است که به نمایش آثاری مربوط به آب مانند انواع کوزه (جهله) ، خمره آب به نام کروش، خمره‌ های سنگی (موو)، پایه مشک (مشک تروز)، پرداخته و تصاویری از آب و گاو چاه، و چاه چرخ گاوی را پیش روی چشمان شما قرار می دهد.

ban15

یکی از جاذبه های دیدنی استان هرمزگان، متعلق به عصر صفوی است و گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند. در این موزه با سخت کوشی و زحمت مردمان قدیم برای حفر قنات و چاه های آب آشنا می شویم.

جهت بازدید از این موزه دیدنی، به نشانی بلوار امام خمینی، جنب شرقی شرکت برق منطقه‌ای هرمزگان، شرکت آب منطقه ای هرمزگان مراجعه کنید.

موزه حیات وحش بندر عباس

ban16

از دیگر ظرفیت های گردشگری جذاب بندر عباس، می توان به موزه حیات وحش اشاره کرد.

موزه حیات وحش بندر عباس به مساحت ۱۸۵ مترمربع جهت معرفی گونه‌های جانوری، گیاهی، سنگ و فسیل و آموزش و حفظ تنوع زیستی در بندرعباس ساخته شده است. در این مکان می توان ۸۳ گونه جانوری اعم از پستاندار و پرنده، چهار‌ گونه انواع ماهی و انواع اسفنج‌ ها، مرجان، خارتنان و انواع صدف‌ ها و یک اسکلت نهنگ را از نزدیک مشاهده کرد.

به علاوه، نمایش و معرفی مناطق حفاظت شده گنو، حرا، جزایر فارور، پناهگاه حیات وحش شیدور، اثر طبیعی ملی خرسین، دشت طارم طاشکوئیه، اکوسیستم تالابی ساحل دریا، سواحل مرجانی، زیستگاه خرس سیاه آسیایی، سازه زمین‌ شناسی دودکش جن و انواع پرندگان خشک زی استان هرمزگان، در این موزه ارائه می شود

این موزه در نشانی بندرعباس، گلشهر جنوبی، بلوار آزادی قرار دارد.

رستوران گردی در بندر عباس

برخی از رستوران های خوب بندرعباس را می توان در فهرست زیر مشاهده کرد:

  • رستوران داریوش: بزرگره شهید رجایی- جنب هتل داریوش.
  • رستوران سامکو: بلوار امام حسین، الهیه جنوبی.
  • رستوران دریایی روژه: رسالت شمالی- چهار راه پردیس- تقاطع طلوع شماره ۱.
  • رستوران بادگیران:ابتدای جاده میناب، جنب بنیاد بتن.
  • رستوران فانوس: میدان هفدهم شهریور، روبروی ستی سنتر.
  • رستوران سنتی ستاره جنوب: بلوار ساحلی، مجتمع تجاری ستاره جنوب.

توصیه های سفر به بندر عباس

۱- پیش از سفر به بندر عباس، فرصت های گردشگری و اقامتی را از اداره کل گردشگری هرمزگان جویا شوید.

۲- توصیه های وب سایت های معتبر گردشگری را در نظر داشته باشید.

۳- بلیط سفرهای دریایی داخلی را از موسسات گردشگری مستقر در مرکز شهر بندرعباس تهیه کنید.

۴- بهترین فصل سفر به بندر عباس برای رهایی یافتن از گرمای هوا و آب و هوای شرجی، از نیمه آبان تا اواسط فروردین است.

۵- از بندر عباس می توان با کشتی به کیش، قشم و بندر چابهار (بندر همیشه بهاری ایران) سفر کرد.

۶- هتل های لوکس ۵ ستاره و ۴ ستاره بندر عباس را از طریق پین تا پین و زورق رزرو کنید.

۷- بندر عباس، یکی از مقصدهای گردشگری روستایی و ورزشی کشور است.

۸- در سفر به بندر عباس خرید صنایع دستی استان جهت رونق بخشی به کسب و کار زنان و مردان فعال در این عرصه را در نظر داشته باشید.

۹- بازدید از اسکله های حمل و تخلیه بار در بندر عباس، شما را با مستندی جذاب از حمل و نقل دریایی آشنا می کند.