بهترین خودروهای سال ۲۰۱۶ از نظر پیشرفت و فن آوری + عکس

بهترین خودروهای سال ۲۰۱۶

خودروهای نوین از تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری بهره‌ می‌برند که در ادامه، بهترین‌های سال ۲۰۱۶ در این بخش را معرفی می‌کنیم.

صحبت تنها در خصوص پیشرفت در فناوری خودران نیست. کمپانی‌های خودروساز می‌دانند که خودروهای امروزی باید هوشمند و با کاربری آسان باشند.

هنوز تعداد زیادی از این نوآوری‌ها را تنها می‌توان در خودروهای مفهومی یافت؛ اما به نگاهی به آن‌ها می‌توان دریافت که چگونه شرکت‌ها برای اعمال تغییرات اساسی در خودروهای آینده کار می‌کنند. در ادامه با نگاه نزدیک‌تری به این فناوری‌ها، به بیان آن‌ها پرداخته‌ایم.

۱۸- این خودروی مفهومی دارای ویژگی‌های خلاقانه‌ای است؛ اما چیزی که برای ما بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود، چرخ‌های آن است.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

چرخ‌های خودروی مفهومی BMW Vision Next 100 اساساً با خودرو یکپارچه شده‌اند تا حین چرخش فرمان، حرکت نرم و زیبای آن‌ها را شاهد باشیم. این واقعاً یک خصوصیت جزئی کوچک است؛ اما موجب ایجاد انگیزه در یک بازنگری جدید در طراحی کلی و خلق یک خودرو زیباتر می‌شود. امیدواریم تغییر یک تایر مسطح خیلی دردسرساز نباشد؛ چنانچه این فناوری در آینده پیاده‌سازی شود.


۱۷- خودروی مفهومی شاسی بلند لکسوس UX، به ما نشان داد چگونه یک خودرو می‌تواند روزی در خیابان‌های اطراف ما حرکت کند بدون اینکه هیچ آینه‌ای داشته باشد.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

لکسوس UX که در نمایشگاه خودرو پاریس رونمایی شد، به‌ جای استفاده از آینه‌های جانبی، دارای دوربین‌هایی است.

این اولین باری نیست که با خودرویی مفهومی بدون آینه‌های جانبی روبرو هستیم، اما ارزش آن را دارد که توجه بیش‌تری به این ویژگی ارائه‌شده در لکسوس شود. این خودروساز ژاپنی در ماه ژوئن اجازه‌ی ساخت و فروش خودروهای بدون آینه را دریافت کرد تا جزو اولین کشورهایی باشد که پذیرای این فناوری هستند. با توجه به اینکه لکسوس متعلق به خودروساز ژاپنی یعنی تویوتا است؛ به احتمال زیاد در محصولات آینده‌ی این شرکت استفاده از این فناوری را شاهد خواهیم بود.


۱۶- از توجه بیش از اندازه به لکسوس UX خسته شده‌اید؛ اما اشاره به صندلی مفهومی کینکت ارائه‌شده در آن نیز ارزشمند است.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

این صندلی از یک رشته تار ساخته شده و به نحوی طراحی شده است که موقعیت سر را تثبیت می‌کند و بدن را طوری در بر می‌گیرد که در نشستن طولانی‌مدت، راحتی بیش‌تری فراهم می‌کند. درحالی‌که واقعاً بدون نشستن روی آن نمی‌توان گفت آیا راحت است یا خیر؛ این واقعیت که لکسوس به تغییر طرح مرسوم صندلی‌های خودرو به‌منظور بهبود کلی تجربه‌ی رانندگی فکر می‌کند، قابل ستایش است.


۱۵- چگونه می‌توان به این خودروی الکتریکی قابل رانندگی که مانند یک سفینه‌ی فضایی است توجه نکرد؟

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

طراحان یک شرکت تولید کفش به نام United Nude پنج سال زمان برای ساخت این خودروی الکتریکی صرف کرده‌اند. این خودرو هیچ دری ندارد؛ بنابراین محرک‌های برقی، کل بدنه‌ی خودرو را به سمت بالا انتقال می‌دهند تا شما بتوانید وارد خودرو شوید. به‌محض ورود شما به داخل خودرو، طراحی عجیب‌ و غریب آن به همراه فرمان شش‌ضلعی خودرو، توجه شما را به خود جلب می‌کند.

این خودرو توانایی طی مسیر حدود ۵۰ کیلومتر را دارد؛ اما ۵۰ کیلومتری که سواری فوق‌العاده دل‌نشینی برای شما به ارمغان می‌آورد.


۱۴- این خودروی مفهومی مربوط به آینده، دیدی واقعی به چگونگی الزام تغییرات داخل خودرو با پیشرفت‌های انجام‌شده در فناوری خودران به ما می‌دهد.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

داخل خودروی مفهومی رولزرویس Vision 100 آینده‌ای را به نمایش می‌گذارد که در عصر وجود و استقرار کامل خودروهای بدون راننده، خواستار آن هستیم. به دلیل عدم نیاز به راننده، فضای داخل خودرو تنها شامل یک مبل ابریشمی دونفره در مقابل یک نمایشگر OLED زیبا است.

اینکه خودروسازان در حال تجربه‌ی فضاهای داخلی جدید هستند؛ با توجه به اینکه این فضا چندین سال است که از لحاظ زیباشناسی تغییرات چندانی نداشته است، قابل ستایش است. خودروسازان دیگر نیز در حال تجربه‌ی فضاهای داخلی متغیر هستند؛ مثل صندلی‌های سرنشینان جلو که قابلیت چرخش به سمت صندلی‌های سرنشینان عقب را دارد، اما این فضای داخلی در رولزرویس، گرم‌ترین و شیک‌ترین فضایی است که تابه‌حال دیده‌ایم.


۱۳- خودروی مفهومی خیره‌کننده‌ی میباخ مرسدس بنز، تمثیلی از چگونگی فضای داخلی خودروهای آینده است.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

چندین شرکت خودروساز، ایجاد صفحه‌نمایش‌های روبروی راننده را تجربه و داشبورد خودرو را شفاف‌تر کرده‌اند؛ اما در این میان میباخ واقعاً به سطح فراتری دست پیدا کرده است. این خودرو چندین صفحه‌ی نمایش دیجیتال دارد که همگی روی داشبورد و همچنین روی شیشه‌ی جلو خودرو تشکیل می‌شوند. این مفهوم ما را برای خداحافظی با صفحه‌نمایش‌های سنگین برای نمایش اطلاعات سیستم‌های سرگرمی‌های درون خودرویی به چالش می‌کشد.


۱۲- ون الکتریکی مرسدس بنز با ظاهری عجیب‌ و غریب و استفاده از یک پهباد برای بهبود در امر تحویل بار طراحی شده است.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

خودروی ون مرسدس بنز به نام Vision بخشی از یک سرمایه‌گذاری ۵۶۲ میلیون دلاری ۵ سال آینده‌ی مرسدس است که با شبکه‌ای از ون‌های تمام الکتریکی و با استفاده از پهباد، سرویس تحویل سریع را هموارتر می‌کند.

این ون یک فضای بار تماماً خودکار دارد که بسته‌ها را بارگیری می‌کند و زمانی که به محل تحویل یکی از بسته‌ها نزدیک می‌شود، به راننده هشدار می‌دهد. سپس بسته را از طریق یک دریچه در سقف به بیرون ارسال می‌کند تا پهباد آن را تحویل بگیرد و به موقعیت مورد نظر ببرد و تحویل بدهد.

هنوز مشخص نیست که ما چه زمانی شاهد اجرای عملیاتی این سیستم هستیم، اما این کار یک مرحله‌ی جالب است که نشان می‌دهد مرسدس بنز در تلاش برای ایجاد تغییرات اساسی در خدمات تحویل مرسولات است.


۱۱- ابرخودروی مفهومی و خیره‌کننده‌ی رنو، دریچه‌هایی شش‌ضلعی روی کاپوت خود دارد که برای گردش هوا بالا و پایین می‌شوند. علاوه بر کاربردی بودن این ویژگی، دریچه‌ها به نحوی ایجاد شده‌اند که گویی خودرو نفس می‌کشد که تابه‌حال مانند آن را ندیده بودیم.

حتما بخوانید :  سوتی فیلم های هالیوود لو رفته را اینجا مشاهده کنید + تصاویر

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

مانند خودروی الکتریکیِ شبیه به سفینه‌ی فضایی شرکت United Nude، خودروی مفهومی Trezor ساخته‌شده توسط خودروساز فرانسوی رنو نیز درب ندارد و بدنه‌ی آن برای سوار شدن و پیاده شدن به سمت بالا حرکت می‌کند. این خودرو از ویژگی‌های طراحی خلاقانه‌ی دیگری نیز بهره‌مند است؛ مانند یک بخش حمل چمدان ساخته‌شده در بخش جلوی خودرو که دیگر نیازی به یک فضای جداگانه جهت قرارگیری وسایل خود نخواهید داشت.


۱۰- درحالی‌که منتظر صفحه‌نمایش‌هایی مانند آنچه در خودروی مفهومی میباخ مرسدس بنز رؤیت شد، هستیم، استارتاپ Navdy صفحه‌نمایشی روبروی راننده و روی شیشه‌ی جلوی خودرو ساخته است که هر خودرویی را به یک فناوری در سطح بالا مجهز می‌کند.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

صفحه‌نمایش Navdy به‌راحتی می‌تواند به داشبورد هر خودرویی متصل شود و به شما اجازه می‌دهد با تکان دادن یک دست جواب تماس‌های ورودی خود را بدهید. این صفحه‌نمایش همچنین مسیرها، انتخاب موسیقی مورد علاقه‌ی شما و دیگر اطلاعات مورد نظر را در جلوی دید شما نمایش می‌دهد تا حواستان از جاده منحرف نشود.

هارمن، یکی از تأمین‌کنندگان اصلی سیستم‌های سرگرمی‌های درون خودرویی که سامسونگ با قراردادی به ارزش ۸ میلیارد دلار در حال خرید آن است؛ اخیراً با میزان نامعلومی در Navdy سرمایه‌گذاری کرده است. این مشارکت به هارمن اجازه می‌دهد تا از ژانویه‌ی سال ۲۰۱۷، صفحه‌نمایش‌هایی با برند مشترک دو کمپانی به خودروسازان دارای تخصص لوازم صوتی و تصویری خودرو و کمپانی‌های تأمین‌کننده‌ی سرویس‌های ارتباطات راه دور بی‌سیم، به‌طور جهانی به فروش برساند.

برترین نوآوری های خودرویی سال ۲۰۱۶

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016 (قسمت دوم)

فناوری‌های زیادی در سال ۲۰۱۶ معرفی شدند که احتمالا در سال‌های آینده شاهد کاربرد آن‌ها در خودروهای شهری خواهیم بود.

اما در بین فناوری‌های معرفی‌شده، برخی از آن‌ها از پتانسیل بالایی برای انقلاب در صنعت خودروسازی برخوردار هستند که امیدواریم هر چه زودتر شاهد تجاری شدن آن‌ها باشیم.

۹- این سیستم خوش‌آمدگویی در این خودروی مفهومی اشاره به چگونگی ارتباط خودروها در صورت استفاده‌ی اشتراکی به‌جای خرید خودروهای شخصی دارد.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

مینی خودروی مفهومی برای آینده‌ای که استفاده از حمل و نقل اشتراکی رواج پیدا می‌کند، ساخته شده است؛ خودرویی که هر وقت به آن نیاز دارید آن را فراخوانی می‌کنید، اما زمانی که شما درون آن نیستید در حال سرویس‌دهی به دیگر افراد است.

به‌طور طبیعی، نداشتن یک خودروی شخصی به معنی از دست دادن مقداری شخصی‌سازی‌هایی است که هر فردی دوست دارد در خودروی خود داشته باشد. اما خودروی مینی ویژن می‌تواند هویت شما را تشخیص دهد و با نمایش نورهایی شخصی‌سازی‌شده به شما خوش‌آمد بگوید. درهای خودرو به‌نرمی به روی شما باز می‌شوند و شما با اشتیاق وارد خودرو می‌شوید.

این یک ویژگی خلاقانه‌ی کوچک است که نشان می‌دهد چطور خودروسازان در عین پیاده‌سازی سیستم به اشتراک‌گذاری خودروها سعی می‌کنند شما احساس مالکیت خودرو را همچنان داشته باشید.


۸- اخیراً آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده محدوده‌ی طی مسافت هوندا کلاریتی با یک بار شارژ را حدود ۵۹۰ کیلومتر تخمین زده است.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

هوندا مدل کلاریتی را در کالیفرنیا با شرایط لیزینگ به فروش می‌رساند. قیمت آن در حدود ۶۰ هزار دلار و اجاره‌ی آن مبلغ ۵۰۰ دلار به‌صورت ماهیانه تعیین شده است. شارژ مجدد آن تنها سه الی پنج دقیقه طول می‌کشد.

خودروهای هیدروژنی در مقایسه با خودروهای الکتریکی برتری‌هایی از جمله طی مسافت‌های طولانی‌تر و زمان شارژ سریع‌تری دارند و به همین دلیل بیش‌تر مورد توجه هستند. اما بدون یک شبکه‌ی واقعی از ایستگاه‌های هیدروژن به‌منظور حمایت از آن‌ها، خودروهای هیدروژنی جهت فراگیر شدن زمان زیادی منتظر خواهند ماند.

با این حال هوندا کلاریتی نشان می‌دهد که چگونه خودروسازان در حال استفاده از قدرت هیدروژن به‌صورت واقعی هستند.


۷- بروزرسانی اخیر نرم‌افزاری تسلا شامل ویژگی حفاظت از گرمای بیش از حد فضای داخل خودرو است تا سگ شما در معرض گرمای بیش از اندازه قرار نگیرد.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

این ویژگی به مالکان تسلا اجازه می‌دهد یک دمای حداکثر برای سیستم تهویه تنظیم کنند تا چنانچه فرزندان یا حیوانات خانگیدر خودرو جا ماندند، در معرض گرمای بیش از اندازه قرار نگیرند. در واقع ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا گفت این ویژگی مورد علاقه‌ی او بوده است که همراه با بروزرسانی نسخه‌ی ۸.۰ در دسترس قرار گرفته است.

ممکن است این ویژگی یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده سطح بالای این لیست نباشد؛ اما برای افرادی که در زمان خرید سریع از یک خواربارفروشی، سگ خود را درون خودرو جا می‌گذارند و از این بابت احساس ناخوشایندی دارند، کاربردی و مفید است.


۶- آئودی سیستم ارتباط خودرو با زیرساخت (V2I) بسیار سریع را در شهر لاس‌وگاس پیاده‌سازی کرد.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

برخی مدل‌های آئودی A4 و Q7 دارای زمان‌سنجی هستند که به شما هشدار می‌دهد چه زمانی چراغ راهنمایی سبز می‌شود. آئودی به‌وسیله‌ی ایجاد ارتباط بین ۱۰۰۰ چراغ راهنمایی با خودرو، اولین سیستم V2I را به وجود آورده است. این شرکت در سال ۲۰۱۷ می‌خواهد این ارتباط زیرساختی را به دیگر شهرها نیز بیاورد.


۵- آمازون در حال همکاری با کمپانی فیات‌کرایسلر است تا به‌طور خلاقانه‌ای فروش خودرو را برای اولین بار به‌صورت آنلاین تجربه کند.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

شرکت فیات کرایسلر مدل‌های ۵۰۰، ۵۰۰L و پاندا را در وب‌سایت ایتالیایی آمازون به فروش می‌رساند. این کار چند ماه پس از اینکه آمازون وب‌سایت جستجوی خودرو خود به نام Amazon Vehicles را ایجاد کرد، شروع شد. اگرچه کاربران تنها می‌توانند از وب‌سایت ایتالیایی آمازون اقدام به خرید خودرو کنند، برخی سرمایه‌گذاران معتقدند این گزینه نهایتاً در ایالات متحده نیز عملیاتی می‌شود.

حتما بخوانید :  عکس های کربلا و ضریح زیبای امام حسین (ع) + تصاویر با کیفیت

این حرکت نشان می‌دهد که چگونه مدل کلاسیک فروش از طریق نمایندگی‌های فروش در حال مواجهه با روش‌های رقابتی دیگر است. تسلا نیز به دنبال حذف واسطه‌ها و فروش خودرو به‌صورت مستقیم به مشتری است. به‌زودی، شما قادر خواهید بود سبد خرید خود در وب‌سایت آمازون را با یک خودروی جدید پر کنید.


۴- اوبر برنامه‌ی آزمایشی پیتسبورگ خود را اجرا کرد که به چند کاربر منتخب اجازه‌ی درخواست یک خودرو با مسیر حرکتی مشترک می‌دهد.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

بسیاری از این خودروها در حالت آزمایشی قرار دارند و با یک راننده‌ی ایمن و یک مهندس در کنار دست راننده حرکت می‌کنند. در تجربه‌ای که حین نشستن در یکی از خودروهای خودران اوبر به دست آمد، مشخص شد به هیچ عنوان نمی‌توان انتظار استفاده از آن را بدون داشتن راننده تصور کرد.

اما برنامه‌ی آزمایشی پیتسبورگ برای اولین بار این امکان را به افراد جامعه می‌دهد که توسط سرویس هم‌سفری آنلاین اوبر سوار بر خودرویی خودران شوند. پس از آن، اوبر این برنامه را برای شروع در شهر سان‌فرانسیسکو پیاده‌سازی کرده است، اگرچه هنوز به‌صورت کاملاً روان عملکردش را انجام نمی‌دهد. (دپارتمان وسایل نقلیه‌ی موتوری کالیفرنیا تهدید کرده است اگر اوبر یک گواهی برای آزمایش خودروهای خودرانش در شهر سان‌فرانسیسکو نگیرد، به‌صورت قانونی اقدام خواهد کرد.)

هر دو برنامه‌ی آزمایشی حاکی از برداشتن گامی بزرگ در زمینه‌ی ایجاد دسترسی بیش‌تر به فناوری‌هایی مانند خودروی خودران توسط مردم هستند.


۳- شورولت بولت یکی از جایگاه‌های بالای این لیست را به خود اختصاص داد؛ به دلیل اینکه اولین خودروی تماماً برقی مقرون به‌صرفه است که توانایی طی مسافت قابل قبولی را دارد.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده محدوده‌ی طی مسافت شورولت بولت با یک بار شارژ را حدود ۳۸۳ کیلومتر به ثبت رسانده است و قیمت معقول و مشتری‌پسند آن پیش از محاسبه‌ی اعتبارات مالیاتی فدرال مبلغ ۳۷.۵۰۰ دلار تعیین شده است. این خودرو در نمایندگی‌های فروش شهرهای کالیفرنیا و اورگان در دسترس است اما تا بهار سال ۲۰۱۷ در دیگر شهرها در دسترس نخواهد بود.

دن آمن مدیرعامل جنرال موتورز به خبرگزاری Business Insider گفت: «شورولت بولت شاخصی در رده‌ی هم‌کلاس‌های خود است که به ما کمک می‌کند آنچه تقاضای مصرف‌کنندگان در خصوص یک خودروی الکتریکی مقرون به‌صرفه با محدوده‌ی طی مسافت قابل رقابت است، ببینیم.»


۲– اعلام ارتقاء باتری تسلا نقطه عطفی بزرگ در صنعت خودروهای الکتریکی است که باعث می‌شود رتبه‌ی دوم لیست را از آن خود کند.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

اگر نگوییم بزرگ‌ترین، یکی از بزرگ‌ترین مسائل روبروی خودروهای الکتریکی که باعث عدم فراگیر شدن آن‌ها شده است، مسئله‌ی محدوده‌ی طی مسافت آن‌ها است. صرف هزینه‌ی چند هزار دلاری برای خرید خودرویی که با یک بار شارژ تنها در حدود ۱۶۱ کیلومتر توانایی طی مسیر دارد، توجیه ندارد. هیچ فردی دوست ندارد با نگرانی خالی شدن باتری خودرو خود و نبودن ایستگاه شارژی در نزدیکی‌اش دست و پنجه نرم کند.

به همین خاطر ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا اخیراً با اعلام ارتقاء باتری خودروهایش آن را نقطه‌ی عطفی در این عرصه خواند. باتری جدید ارتقاءیافته، محدوده‌ی طی مسافت تسلا مدل S را در حالت Ludicrous با هر بار شارژ تا حدود ۵۰۷ کیلومتر افزایش می‌دهد؛ اولین خودروی الکتریکی در بازار که محدوده‌ی طی مسافت بیش از ۴۸۳ کیلومتر دارد. تسلا مانند دیگر خودروسازان هنوز در مسیر خودروهای الکتریکی راه زیادی در پیش رو دارد، اما این نقطه‌ی عطف، ارزش به خاطر سپردن دارد.


۱- یک راننده‌ی اتومبیل مسابقه‌ای قدیمی که از گردن به پایین فلج بود، توانست به لطف امکاناتی کمپانی Arrow Electronics در کوروت Z06، مجدداً رانندگی کند.

برترین نوآوری های خودرویی سال 2016

سم اشمیت، راننده‌ی حرفه‌ای سابق به‌وسیله‌ی یک عینک آفتابی مجهز به سنسورهای دنبال‌کننده‌ی حرکت، توانست کنترل فرمان خودرو را در دست بگیرد. زمانی که اشمیت سر خود را حرکت می‌دهد، سنسورها داده‌هایی را به رایانه‌ی موجود در خودرو ارسال می‌کنند و در نتیجه فرمان کنترل می‌شود.

همچنین اشمیت می‌تواند سرعت را به‌وسیله‌ی دمیدن یا مکیدن هوا از طریق مجرایی که در عینک آفتابی قرار دارد، کنترل کند. او اخیراً یک گواهی‌نامه‌ی خودروهای خودران در نوادا را دریافت کرد که به او اجازه می‌دهد در خیابان‌های عمومی رانندگی کند و برای اولین بار است که فردی دارای معلولیت چهار اندام اجازه‌ی رانندگی در جاده‌های واقعی را به دست آورده است.

به دلیل اینکه این کار یک اثر مستقیم در زندگی یک فرد دارد و پتانسیل وسیع فناوری خودران را نشان می‌دهد، این خودرو در رده‌ی اول این لیست قرار می‌گیرد.