بیماری کیسه صفرا و ۷ نشانه مبتلا شدن به بیماری کیسه صفرا را بدانید

دانستن نشانه‌های مهم بیماری کیسه صفرا

بیماری کیسه صفرا : برای پیشگیری از مریضی هاي کیسه صفرا باید علائم و نشانه هاي آن را بدانیم با ما در سایت شهر مطلب باشید بابهترین ها یکی از نشانه هاي شناخته شده مشکل در کیسه صفرا رنگ روشن‌تر از حد معمول مدفوع هست. همینطور، ممکن هست مدفوع ظاهر گچی داشته باشد.

دانستن نشانه‌های بیماری کیسه صفرا

کیسه صفرا چه کار می کند؟

کیسه صفرا، کیسه ای کوچک است که صفرای تولیدشده در کبد در آن نگهداری می شود. این کیسه در زیر کبد قرار گرفته و در پاسخ به غذایی که ما می خوریم، مخصوصا غذاهای پر چرب، مقداری صفرا را از طریق مجاری صفراوی به داخل روده کوچک می ریزد (تصویر بالا) و نقش بسیار مهمی در هضم و جذب چربی های غذایی بر عهده دارد.

برخی از مشکلات کیسه صفرا مانند سنگ های صفراوی ریز که مجرای صفراوی را مسدود نمی کنند، معمولا هیچ علامت و ناراحتی را ایجاد نمی کنند

به طور معمول، کیسه صفرا اندامی کوچک و بی آزار است که باعث ناراحتی و بیماری خاصی در فرد نمی شود، مگر زمانی که مشکل خاصی آزادسازی صفرا از آن را کاهش دهد و یا مجاری را مسدود کند. عوامل متعددی وجود دارند که می توانند منجر به ایجاد این مشکلات کیسه صفرا شوند.

از جمله عواملی که باعث بروز این مشکلات در کیسه صفرا می شوند:

۱- سنگ صفرا

این وضعیت به شرایطی اطلاق می شود که سنگ های کوچک و یا گاهی یک سنگ بزرگ در داخل کیسه صفرا ایجاد شود.

در برخی موارد سنگ صفرا منجر به دردی شدید در فرد می شود، اما حدود ۹۰ درصد مبتلایان به سنگ صفراوی هیچ گونه علامتی ندارند.

در برخی موارد، سنگ صفراوی برای بیش از ۱۰ سال با فرد می ماند و هیچ علامتی ایجاد نمی کند.

۲- کولیک صفراوی

کولیک صفراوی به شرایط جدی تری اطلاق می شود که سنگ صفرا در مجرای صفراوی ایجاد یک انسداد می کند. دراین حالت کیسه صفرا برای از میان برداشتن این انسداد شدیدا منقبض می شود و فرد احساس دردی شدید خواهد داشت. این انقباضات شدید و دردهای همراه با کولیک صفراوی معمولا یک تا دو ساعت طول می کشد. اما از آنجایی که حمله ای و برگشت پذیر هستند تا زمانی که فرد به فکر درمان بیفتد، همچنان با فرد می مانند.

۳- التهاب کیسه صفرا

التهاب کیسه صفرا می تواند در اثر وجود سنگ های صفراوی، مصرف الکل، عفونت ها و حتی تومور هایی که باعث ترشح بیش از حد صفرا می شوند ایجاد شود. اما باز هم شایع ترین علت ایجاد آن سنگ های صفراوی خواهد بود. التهاب کیسه صفرا می تواند دوره ی چند هفته ای داشته باشد. تب در این بیماری شایع نیست.

در ۲۰ درصد از موارد ممکن است، کیسه صفرای ملتهب توسط باکتری های عفونی مورد حمله قرار بگیرد و عفونی شود. گاهی نیز پیش می آید که کیسه صفرا پاره شود که در این شرایط فورا توسط عمل جراحی خارج می شود.

فراموش نکنید حملات مکرر درد در این بیماری مراجعه به پزشک را ضروری خواهد کرد، مخصوصا زمانی که این دردها با تب نیز همراه باشد.

کیسه صفرا، اندام کوچکی هست که زیر کبد جای گرفته، اما وظیفه اي مهم یعنی ترشح صفرا «ساخت شده توسط کبد» درون روده ها و کمک به شکستن چربی ها را بر عهده دارد. با این وجود، افراد بسیاری هرساله با کیسه صفرای خود دچار مشکل میشوند که به تغییر در رژیم خوراکی یا برداشتن این اندام منجر میشود.

دانستن نشانه‌های بیماری کیسه صفرابا دقت به عوامل خطرآفرین مثل جنسیت «زنان احتمال بیشتری دارد به مشکلات کیسه صفرا مبتلا شوند»، سن و سبک زندگی، شما ممکن هست با سنگ هاي کیسه صفرا مواجه شوید که جریان صفرا را مسدود می سازند، یا ممکن هست به طیف وسیعی از مریضی هاي کیسه صفرا مبتلا شوید. در هر صورت، شما نشانه هایي را تجربه خواهید کرد که عمده خوشایند نیستند. در ادامه با چند مشابه از این نشانه ها اکثر آشنا می‌شویم.

درد حاد

اگر در قسمت بالا سمت راست یا میانه شکم خود درست پس از صرف یک وعده خوراکی احساس درد می‌کنید، ممکن هست به کوله سیستیت حاد مبتلا باشید، که بعنوان شایع‌ترین مریضی کیسه صفرا شناخته می‌شود.

این مریضی معمولا به علت سنگ هاي کیسه صفرا شکل می‌گیرد، اما میتواند از تومورها نیز ناشی شود. درد ممکن هست به اندازه شدید باشد که به سمت بالا و شانه راست نیز سرایت کند. این شرایط میتواند به یک نسخه مزمن منجر شود که از دست رفتن عملکرد کیسه صفرا را به همراه خواهد داشت.

حتما بخوانید :  علاقه به شیرینی جات و راه های ساده برای از بین بردن علاقه به شیرینی

تب

اگر تب دارید «به طور معمول با درد شکمی همراهی می‌شود» ممکن هست با یک مشکل کیسه صفرا مواجه باشید. هنگامی که یک سنگ کیسه صفرا در ناحیه گردن این اندام گرفتار شود میتواند موجب التهاب کیسه صفرا شده و به مریضی کوله سیستیت منجر شود.

عدم درمان کوله سیستیت میتواند به عوارض جدی و گاهی اوقات تهدیدکننده زندگی، مثل پارگی کیسه صفرا، منجر شود. در این مورد برداشتن اندام متعارف هست.

زردی

زرد شدن پوست و قسمت سفید چشم ها می‌تواند نشانه اي از یک مریضی کیسه صفرا باشد. زرد شدن پوست در نتیجه فراوانی بیلی روبین در خون شکل میگیرد، که بعنوان مریضی زردی شناخته میشود.

در شرایطی که زردی میتواند ناشی از مشکلات گوناگون باشد، مسائل کیسه صفرا میتواند یکی از انها باشد. بیلی روبین به طور معمول از طریق مجاری صفراوی و همراه با مدفوع یا ادرار دفع میشود، اما مسدود شدن مجاری می‌تواند به تجمع آن ها در بدن منجر شود که زرد شدن پوست را به همراه دارد.

رنگ غیر معمول مدفوع

یکی از نشانه هاي شناخته شده مشکل در کیسه صفرا رنگ روشن‌تر از حد معمول مدفوع هست. همینطور، ممکن هست مدفوع ظاهر گچی داشته باشد. علت این شرایط وجود چربی هاي اضافی در مدفوع هست که صفرا به طور موثر انها را تجزیه نکرده هست.

اسهال

مشکل دیگر دفع مدفوع مرتبط با مسائل کیسه صفرا اسهال و مدفوع شل هست، که یکی دیگر از نشانه هاي چربی هاي اضافی به درستی تجزیه نشده در دستگاه گوارش هست. اسهال مکرر و طولانی مدت در بین افرادی که مشکلات کیسه صفرا دارند، شایع هست. اگر به طور منظم با این مشکل مواجه هستید، مراجعه به دکتر برای شناسایی علت دقیق این شرایط ضروری هست.

Image result for ‫بیماری کیسه صفرا‬‎تکان و لرز

اگر دچار تکان و لرز شده اید و این شرایط ارتباطی با سرما ندارد، پس با یک مشکل سلامت مواجه هستید. تکان خوردن و احساس لرز می‌توانند نشانه اي از حمله کیسه صفرا باشند. تکان و لرز میتوانند در نتیجه یک عفونت باکتریایی در کیسه صفرا شکل بگیرند. با دقت به اینکه چه میزان از دستگاه صفراوی توسط یک سنگ مسدود شده هست، نشانه ها می‌توانند وخیم‌تر شوند.

حالت تهوع و استفراغ

احساس ناراحتی در معده نشانه اي شایع از تمام مریضی هاي مرتبط با کیسه صفرا هست. اما تنها مریضی کیسه صفرای مزمن ممکن هست موجب مشکلات گوارشی مثل رفلاکس اسید معده، گاز، حالت تهوع، و استفراغ شود.

فرد ممکن هست احساس ناخوشی مداوم در زمانی که کیسه صفرا بیمار هست را تجربه کند. احتمال دارد احساس مریضی درست پس از خوردن یک وعده خوراکی بدتر شود و به طور معمول با نشانه هاي دیگر مثل سوزش سر دل و نفخ همراه هست. همینطور، امکان تجربه سرگیجه نیز وجود دارد. اگر با هر یک از این نشانه ها مواجه هستید که از بین نمی‌روند به دکتر مراجعه کنید.

Related image

رژیم غذایی مناسب برای کیسه صفرا

یک رژیم غذایی کیسه صفرا در از بین بردن خطرات که می تواند منجر به تشکیل سنگ صفراوی گردد تمرکز دارد. این است که باید مصرف مواد غذایی که سبب کاهش کلسترول و حاوی مواد مغذی و فیبر لازم باشد برای نگه داشتن عملکرد سیستم گوارش در بالاترین سطح ممکن افزایش دهیم. شما همچنین باید مصرف غذاهای چرب که سبب مقدار زیادی فشار بر روی کیسه صفرا برای تجزیه و و حرکت از طریق دستگاه گوارش می شود را کاهش دهید کاهش مصرف غذاهای چرب علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا، سبب حفظ وزن بدن سالم و کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا یا بیماری های قلبی می شود.

این غذا های را بخورید

تمام چربی ها را از رژیم غذایی خود را حذف نکنید ( مگر در شروع یک حمله و یا در میان یک حمله )، توجه داشته باشید که از بین بردن چربی از رژیم غذایی خود به طور کامل می تواند سبب تعطیلی کیسه صفرا و از تولید صفرا جلوگیری می شود که به همان اندازه خطرناک است لذا از چربی هایی استفاده کنید که به کیسه صفرا آسیب نرساند. روغن تخم کتان و چربیهای امگا ۳ را می توان با وعده های غذایی برای کمک به شکستن غذاها مصرف نمود بدون اینکه محتوای کلسترول به مواد غذایی اضافه شود.

مصرف غذاهایی می تواند به شما کمک کند تا خطر ابتلا به سنگ صفرا را حذف کنید. مصرف محصولات لبنی با چربی کم مانند شیر کم چرب مصرف کنید و از مصرف روغن های اضافی موجود در سرشیر جلوگیری کنید. غلات کامل را جایگزین ( نان، حبوبات و پاستا ) کنید. غلات کامل فیبر و مواد مغذی بیشتری را فراهم می کند تا به شکسته شدن غذاهای دیگر در سیستم شما کمک کند مصرف مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات یک اثر مشابه را در رژیم غذایی شما دارد. محتوای بالای فیبر در میوه ها و سبزیجات نیز کمک می کند تا شما احساس سیری کنید و پرخوری نکنید زیرا پرخوری سبب فشار بیش از حد روی کیسه صفرا می شود.

حتما بخوانید :  کاهش درد کمر و درد گردن با انجام این راهکارهای مفید و مهم

پروتئین به اندازه کافی دریافت کنید. کسانی که در رژیم غذایی کیسه صفرا هستند باید هوشیار باشند زیرا منابع مختلف پروتئین دارای روغن و چربی بالایی می باشد. مصرف گوشت بدون چربی مثل ماهی و یا مرغ برای دریافت پروتئین و همچنین ویتامین B12 ضروری است. منابع جایگزین گوشت مانند توفو یا دانه های قهوه نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد مصرف پروتئین را افزایش دهید در حالی که از غذاهای با چربی بالا اجتناب شود. اگر شما یک ظرف لوبیا آماده مصرف می کنید برچسب آنرا به دقت بخوانید تا اطمینان حاصل شود که هیچ گوشت خوکی در روند پخت و پز آن استفاده نشده باشد.

سطح مناسب از کافئین – بعضی از تحقیقات نشان داده است که مصرف سطوح متوسط کافئین می تواند خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را کاهش دهد. با دکتر خود قبل از مصرف برای تعیین مقدار مناسب نوشیدن کافئین صحبت کنید.

بادام زمینی مصرف کنید مطالعات نشان داده است که مصرف بادام زمینی یا کره بادام زمینی خطر ابتلا به سنگ صفرا را در زنان کاهش می دهد. برخی مطالعات برای کسانی که به طور منظم این محصولات را مصرف کرده اند ۲۰ درصد افزایش در سلامت کیسه صفرا داشته اند.

بخش عمده ای رژیم غذایی برای کیسه صفرا حول این محور است که از مواد غذایی آماده شده ناسالم اجتناب شود. غذاهای فرآوری شده مانند وعده های غذایی آماده، کوکی ها، کیک یا سایر دسر با چربی و قند بالا است که می تواند برای بیماران کیسه صفرا ناسالم باشد. این غذاها همچنین مقدار سدیم بالا دارند که می تواند سبب ناراحتی های گوارشی شود از مواد غذایی سرخ شده باید اجتناب شود. روغن پخت و پز را به روغن های سبک تر مانند کتان، کنف و یا روغن زیتون که دارای مزایای سلامت و کلسترول پایین هستند محدود کنید.

منابع پروتئین باید بدقت بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که آنها دارای کلسترول بیش از حد بالا برای یک بیمار کیسه صفرا نیستند. از مصرف گوشت قرمز به علت بسیاری از خطرات بهداشتی مرتبط با آن اجتناب شود. اگر شما مقداری از پروتئین خود را از مواد لبنی اخذ می کنید از شیر، پنیر و دیگر محصولات لبنی با چربی بیش از حد بالا اجتناب کنید. شما همچنین باید در هنگام انتخاب پنیر مراقبت باشید زیرا پنیر نرم تر چربی لبنی بیشتر از پنیر سخت تر دارد. و پنیر خامه نیز ممکن است یک مقدار بیش از حد چربی داشته باشد که می تواند برای کیسه صفرا مضر باشد.

جدول رژیم غذایی کیسه صفرا

این غذاها را بخورید

این غذاها را نخورید

سیب

سیر

الکل

گریپ فروت

زردآلو

انگور

شیرین کننده مصنوعی

چسب

آوکادو

بوته گاواس

چای سیاه و سفید

شیر غنی از چربی

کنگر فرنگی

لیمو

گل کلم

روغن های هیدروژنه

بیت

خربزه

کلم

سس

انواع توت ها

بامیه

قهوه

پیاز

کلم بروکلی

پاپایا

فلفل قرمز

پرتقال

هویج

گلابی

آجیل ذرت

گوشت خوک

کرفس

آلوسیاه

شکلات بستنی

سودا

نارگیل

موسیر

تخم مرغ

نوشیدنی های غیر الکلی

خیار

سیب زمینی شیرین

مرغ

آرد سفید

بیدانه

برگ چغندر سوئیس

گوجه فرنگی

انجیر

هندوانه

قاصدک سبز