بیکاری در رشته‌های دانشگاهی ( در کدام رشته‌های دانشگاهی بیشتر است؟ )

بیکاری در کدام رشته‌های دانشگاهی بیشتر است؟!

در شرایط فعلی بیکاری تقریباً در تمام رشته های دانشگاهی حتی در مهندسی و پزشکی نیز وجود دارد.

بیکاری در رشته‌های دانشگاهی

بیکاری در رشته‌های دانشگاهی , بیکاری فارغ التحصیلان یکی از معضلات اصلی در جامعه است که عموماً پس از فراغت از تحصیل و آماده شدن برای ورود به عرصه کار و تولید با مشکلات جدی مواجه می شوند. در شرایط فعلی بیکاری تقریباً در تمام رشته های دانشگاهی حتی در مهندسی و پزشکی نیز وجود دارد.

در دهه های گذشته خانواده ها فرزاندان خود را برای ادامه تحصیل در دانشگاه ها تشویق می کردند چرا که تصور نمی کردند در آینده ای نه چندان دور، تحصیلات دانشگاهی به معضلی برای ورود جوانانشان به عرصه اجتماعی تبدیل شود. در حال حاضر شاهد داشتن مدرک دانشگاهی و بیکاران فارغ التحصیل هستیم.

آمارها حاکی از این است که ازبین جامعه حدود ۵.۷ میلیونی بیکار فارغ التحصیل داریم که بیشترین بیکاران در رشته های مهندسی کامپیوتر،هنر، صنعت و فناوری، معماری و ساختمان، محیط زیست، کشاورزی، جنگلداری و شیلات هستند.

بیکاری در رشته‌های دانشگاهی

در حالی که بحران بیکاری گریبان گیر فارغ التحصیلان دانشگاهی است که دولت موفق به ایجاد رونقی در این زمینه نشده است. در حالی بازار کار فارغ التحصیل دانشگاهی گره کور خورده است که بازار مشاغل ساده تقریباً مشکل ندارد و حتی بسیاری از کارشناسان معتقدند در بسیاری از موارد رونق هم دارد. معضل بیکاری در حال حاضر متعلق به جمعیت میلیونی فارغ التحصیلان بیکار است.

حتما بخوانید :  برف ژاپن بعد از نیم قرن پیدا شد و همه را شگفت زده کرد + تصاویر

علاء الدین ازوجی، مدیر کل سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار چندی پیش در برنامه تلویزیونی تیتر امشب درباره تعداد فارغ التحصیلان بیکار گفت: سالانه حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر دانش‌آموخته دانشگاهی متقاضی شغل هستند.در کنار این آمار حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر غیر از فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز به جمعیت بیکار کشور اضافه می‌شود.

نرخ رسمی بیکاری کشور

رحمت الله رحمتی ،قائم مقام سازمان فنی و حرفه ای کشور در بخشی از اظهاراتش نرخ رسمی بیکاری کشور طبق سازمان جهانی کار را ۱۳درصد اعلام کرد و گفت: این در حالی است که نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور ۲۰ درصد است.توسعه دانشگاه ها بر اساس ارائه آموزش های مهارتی و کارآفرینی امکان پذیر است.

اما مطالعات نشان می دهد که درصد فارغ التحصیل بیکار در رشت های مختلف به شرح زیر است. رشته حفاظت محیط زیست با ۴۹درصد بیکاری و علوم رایانه با ۴۰ درصد بیکاری،هنر ۲۷درصد،معماری

و ساختمان با ۲۶درصد،فیزیک با ۲۲درصد بیکاری،علوم زیستی با ۲۲درصدبیکاری،کشاورزی ۲۲درصد بیکاری،حقوق ۲۲درصد بیکاری،حرفه های مهندسی با ۲۱درصد بیکاری،علوم رفتاری و اجتماعی با ۲۰درصد بیکاری،بازرگانی وعلوم اداری ۲۰درصد بیکاری،دامپزشکی ۱۹درصد بیکاری،خدمات پزشکی ۱۹درصد بیکاری و ریاضیات و آمار با ۱۸درصد بیکاری نیز از رشته هایی هستند که بیکاری آنها نرخ بالایی است.

حتما بخوانید :  هشدار ایران به عربستان ( فقط مکه و مدینه امن خواهد ماند )