بی حوصلگی در تابستان دلیلش چیست؟ چرا انسان ها را عصبی می کند؟

چرا روزهای گرم تابستان انسان ها را عصبی و بی حوصله می کند؟

اکنون که فصل تابستان فرارسیده، تقریبا همه ما در هر کجای کشور که باشیم، گرمای هوا را حس کرده و تابش مستقیم خورشید می تواند برایمان آزار دهنده و کلافه کننده باشد.

02 Thereu2019s a Scientific Reason Why Summer Heat Makes Us So Grumpy 760x506 بی حوصلگی در تابستان دلیلش چیست؟ چرا انسان ها را عصبی می کند؟

احتمالا شما هم تجربه عصبی شدن در گرما را داشته اید. اما آیا تاکنون فکر کرده ایم که چرا دمای زیاد هوا موجب عصبانیت می شود؟

دانشمندان به تازگی سه مقاله مجزا را در مجله روانشناسی اجتماعی منتشر کرده اند که هر سه آن ها یک نتیجه واحد داشته است: دمای هوا در تابستان فقط موجب تحریک سیستم عصبی انسان ها نمی شود، بلکه باعث می شود تا بقیه رویدادهای زندگی نیز موجب به ریختگی اعصاب اشخاص بشود.

این ادعا در نتیجه چندین تحقیقی صورتی گرفته که به ترتیب در ادامه برایتان شرح خواهیم داد.

01 Thereu2019s a Scientific Reason Why Summer Heat Makes Us So Grumpy 760x506 بی حوصلگی در تابستان دلیلش چیست؟ چرا انسان ها را عصبی می کند؟

محققان ابتدا اطلاعات به دست آمده از مطالعات سال ۲۰۱۰ میلادی که در مراکز خرید روسیه در طول روزهای گرم تابستان به دست آمده بود را مورد بررسی قرار دادند. از آن جا که هیچ کدام از فروشگاه ها سیستم سرمایشی ندارند، دانشمندان می خواستند بینند که آیا گرمای هوا روی رفتار مردم تاثیری خواهد گذاشت یا خیر.

بدون شک، فروشنده ها بیشتر از همه گرما را حس می کردند. در بررسی ها مشخص شد که آن ها، در روزهای گرم تابستان ۵۹ درصد کمتر از دیگر ایام سال به کمک مشتری ها رفته و سعی در فروش بهتر محصولات داشتند. به این مفهوم که نزدیک به ۶۰ درصد، کمتر از دیگر اوقات، کالایی را به مشتری پیشنهاد داده یا وی را به خرید بیشتر ترغیب می کردند.

حتما بخوانید :  سرطان لوزالمعده و نشانه های ابتلا به سرطان لوزالمعده را بشناسید

در تحقیقات بعدی، دانشمندان از ۱۶۰ داوطلب خواستند تا به یک پرسشنامه ساده پاسخ دهند. این در حالی بود که از نیمی از شرکت کننده ها درخواست شده بود تا فرض کنند در یک فضای بسیار گرم که چندان راحت نیست، حضور دارند. نیم دیگر شرکت کننده ها نیز به همان روال عادی و بدون هیچ دستورالعملی تست ها را پاسخ دادند.

پس از اتمام آزمایش، به همه شرکت کننده ها یک بررسی اختیاری در مورد تجربه شان پیشنهاد شد. نکته جالب اینجا بود که، افرادی که محیط گرم و طاقت فرسا را در ذهن خود تصویرسازی کرده بودند، ۳۰ درصد کمتر از بقیه به این موضوع علاقه و توجه نشان دادند. همچنین آن ها احساس خستگی بیشتر و خوشحالی کمتری نیز داشتند.

در آخرین تحقیق، تعدادی از دانشجویان را در کلاس مشترک مدیریت سازمانی قرار دادند، اما در دو بخش مجزا: یک کلاس فشرده با دمای هوای ۲۶٫۶ درجه سانتی گراد و دیگری با کولر و مجهز به سیستم خنک کننده.

۳۵ درصد از دانشجویان حاضر در کلاسی که دارای سیستم تهویه هوا بودند، به پرسشنامه اختیاری پاسخ دادند. اما از افراد حاضر در کلاس گرم و مملو از جمعیت فقط ۶ نفر حاضر به انجام آزمایشِ اختیاری شدند.

حتما بخوانید :  خواص لیمو در موقع خواب و قرار دادن لیمو کنار رخت خواب + جزئیات

نتیجه این تحقیقات این بود که دمای هوا روی بخش هایی که واکنش های رفتاری احساسی ما شکل می گیرد، تاثیر می گذارد. بنابراین، اشخاص در محیط های ناراحت و گرم، کمتر به اطرافیان کمک می کنند و کنترل کمتری هم روی اعصاب خود دارند.

در آخر هم بد نیست بدانید که گرمای هوا می تواند باعث ایجاد مشکلات دیابتی نیز بشود.