تازه نگه داشتن گل طبیعی با این ترفندهای کاربردی و مهم + عکس و آموزش

روش های تازه نگه داشتن گل های طبیعی

تازه نگه داشتن گل : گل هدیه دادن همیشه بهترین کاری است که می توان برای یک دوست انجام داد. اما بدی آن این است که خیلی زود بعد از چند روز پژمرده شده و از بین می روند. بنابراین بدونیم چندین روش برای تازه نگه داشتن گل ها و طولانی کردن عمر آن ها آورده است.

گل ها را در گلدان بزرگ قرار دهید

روش های تازه نگه داشتن گل ها

همیشه از گلدان تمیز برای گل ها استفاده کنید تا آن ها را از میکروب و ریز جاندارها حفظ کنید. برای این که ساقه گل ها خیلی به هم فشرده نباشند گلدان های دهانه گشاد استفاده کنید.

گل ها را در آب داغ قرار دهید

روش های تازه نگه داشتن گل ها

مراقب باشید که از آب جوش استفاده نکنید. دمای آب باید حول و حوش ۴۳ – ۴۴ درجه سانتیگراد باشد. آب داغ را داخل گلدان گل ها بریزید و به مدت ۱ تا ۲ ساعت در مکانی سرد قرار دهید. ملکول های آب داغ سریع تر در ساقه ها حرکت می کنند و در عین حال گل ها رطوبت کمتری را از دست می دهند چون هوا سرد است. این روش عمر گل ها را بیشتر می کند.

از آب ولرم استفاده کنید

روش های تازه نگه داشتن گل ها

اگر نمی خواهید از روش قبلی استفاده کنید دسته گل ها را در آب ولرم یا آب دمای اتاق قرار دهید. گل های تازه معمولا آب گرم را زودتر از آب سرد جذب می کنند.

برگ های پایین ساقه را بچینید

روش های تازه نگه داشتن گل ها

برای این که گل های تازه ماندگاری بیشتری داشته باشند برگ هایی که زیر آب می روند را بچینید. برگ های زیر آب خیلی زود فاسد می شوند و تبدیل به غذا برای باکتری ها می شوند در نتیجه باقیمانده گل ها را از بین می برند.

آب گل را عوض کنید

روش های تازه نگه داشتن گل ها

برای تازه ماندن گل ها آب آن را هر روز عوض کنید و قبل از عوض کردن آب هر چه داخل گلدان مانده بیرون بریزید و تمیز کنید. این کار از ایجاد میکروب ها جلوگیری می کند. حتی می توانید چند عدد قرص آسپرین داخل بریزید تا آب را تمیز و بدون باکتری نگه دارد.

انتهای ساقه را بچینید

روش های تازه نگه داشتن گل ها

مرتب انتهای ساقه را بچینید. با استفاده از یک چاقو یا تیغ ساقه گل ها را به صورت زاویه دار (۴۵ درجه) ببرید. این کار توانایی گل ها در جذب آب را بیشتر می کند. برای گل های ظریفی مثل گل رز ساقه را زیر آب ببرید زیرا باکتری های هوا را خیلی زود جذب می کند و گل پژمرده می شود.

حتما بخوانید :  ادویه تقلبی و بی کیفیت را اینگ.نه از ادویه اصل تشخیص دهید + ترفند

از مواد نگهدارنده گل ها استفاده کنید

روش های تازه نگه داشتن گل ها

این محلول ها را هم می توانید از گل فروشی ها خریداری کنید و هم خودتان درست کنید. نگهدارنده های گل دربردارنده موادی است که عمر گل ها را بیشتر می کنند. این مواد آفت کش مانع از ایجاد باکتری در گیاه می شود.

برای درست کردن این محلول نوشابه گازدار مرکبات را با مایع سفید کننده ترکیب کنید. به نسبت ۱ بر ۳ نوشابه و آب را با هم مخلوط کنید و چند قطره مایع سفید کننده به آن اضافه کنید تا میکروب ها و جانوران میکروارگانیسم از بین بروند.

گل ها را از نور مستقیم آفتاب، میوه و سیستم های گرمایشی دور نگه دارید

روش های تازه نگه داشتن گل ها

گل ها را در مکانی دور از نور خورشید و سیستم های گرمایشی قرار دهید. حتی از قرار دادن میوه در کنار گل ها نیز اجتناب کنید زیرا گاز میوه ها (اتیلن) باعث پژمرده شدن گل ها می شود.

گل های پژمرده را جدا کنید

روش های تازه نگه داشتن گل ها

گل های پژمرده را از دسته گل ها جدا کنید زیرا ممکن است گاز اتیلن آن مثل میوه ها گل ها را پژمرده کند.

گل ها را درست بچینید روش های تازه نگه داشتن گل ها

همه نوع گل را نمی توان داخل یک گلدان آب قرار داد. گل های نرگس و سنبل مواد شیمیایی از خود دارند که برای گل های دیگر سمی است. بنابراین بهتر است آن ها را در گلدان های جداگانه قرار دهید.

تازه نگه داشتن گل طبیعی با این ترفندهای کاربردی و مهم + عکس و آموزش

سال نو و عید نوروز با گل‌های بهاری در سفره هفت‌سین خانه حال وهوای دیگری به عید می‌دهد. عید نوروز بدون گل‌های رنگین و سرحال در کنار سفره هفت‌سین چیزی کم دارد. اما گل‌ها در گلدان‌خیلی دوام نمی‌آورند و زود پژمرده و بی‌حال می‌شوند بهترین راه برای تازه نگه داشتن گل در گلدان برای مدت طولانی خیلی ساده است کافی است این ۸ نکته را رعایت کنید.

قدم اول: یک چهارم لیوان آب ولرم را در یک گلدان تمیز بریزید.

قدم دوم: دو قاشق غذاخوری شکر داخل آب ولرم گلدان بریزید. شکر باعث می‌شود که گل سرحال بماند و غنچه‌های باز نشده زود باز می‌شوند.

تازه نگه داشتن گل در گلدان

قدم سوم: دو قاشق غذاخوری سرکه سفید هم به آب اضافه کنید و خوب هم بزنید.سرکه مانع از رشد باکتری در گلدان و آب می‌شود و گل‌ها را برای مدت طولانی سرحال وشاداب نگه‌می‌دارد. اگر سرکه سفید ندارید لیمو تازه و آب گاز دار هم همین خاصیت را دارند.

حتما بخوانید :  عمر باتری تبلت ( آیپد ) را با این ترفندهای ساده و کاربردی افزایش دهید

قدم چهارم: تمام برگ‌های مرده را جدا کنید تا هیچ برگی در آب نباشد.

قدم پنجم: حدود ۳تا ۴ سانتیمتر از انتهای ساقه که داخل آب است ببرید.

قدم ششم: گلها را گلدان مرتب بگذارید خیلی با هم تماس نداشته‌باشند.

قدم هفتم: دسته گل‌ را در جای خنک و دور از نور مستقیم آفتاب بگذارید نور مستقیم خورشید زود گلها را پژمرده می کند.

قدم هشتم: یک روز در میان آب گلدان را عوض کنید و انتهای ساقه گل را که در آب است ببرید.

به این ترتیب گل‌های شما مدت طولانی تازه و سرحال می‌مانند.

نکات اضافی:

گل لاله بعد از چیدن چند سانتی رشد می‌کند اگر نزدیک نور آفتاب باشد در گلدان هم به رشد ادامه می‌دهد.

گل لاله

گل سنبل را از پیازش جدا نکنید زود پژمرده می‌شود برای اینکه سنبل را برای مدت طولانی نگه دارید با پیازش بخرید و در گلدان بگذارید.

گل سنبل

گل نرگس را با گل‌های دیگر در گلدان نگذارید این گل‌‌ ماده‌ای ترشح می‌کند که گل‌های دیگر را زود پژمرده می‌کند.

گل نرگس

یک ایده جالب هم برای اینکه گلها را در کاسه‌ها و ظرف های بزرگ و عریض مرتب بچینید و سرمیز غذا و هفت سین بگذارید این است که کاسه مورد نظر را طبق شکل با چسب‌های کاغذی به قسمت های مساوی تقسیم بندی کنید با این کار گلها تکان نمی‌خورند و راحت می‌توانید با هر ترکیبی که می‌خواهید دسته گل را در گلدان بچینید.

چیدن گل در کاسه بزرگ

اگر شما هم ایده‌ای برای نگه‌داری گل‌ها دارید به ما بگویید از شنیدن تجربه شما بی نهایت خوشحال می‌شویم.