تحویل ولایتی ، درخواست دادگاه آرژانتین از عراق برای تحویل ولایتی

درخواست دادگاه آرژانتین از عراق برای تحویل ولایتی

تحویل ولایتی : پیش از این به هنگام سفر ولایتی به کوالالامپور نیز دادگستری آرژانتین از دولت مالزی خواسته بود ولایتی را بازداشت و تحویل این کشور دهد.

دادگاهی در آرژانتین از دولت عراق خواست علی اکبر ولایتی را بازداشت و تحویل این کشور دهد.

به گزارش عصرایران : این دادگاه آرژانتینی ولایتی را به دخالت در انفجار ۲۲ سال قبل مرکز یهودیان امیا در پایتخت آرژانتین متهم کرده و برای او و شمار دیگری از مقامات وقت ایرانی حکم بازداشت صادر کرده بود.درخواست قاضی آرژانتیتی از دولت عراق برای بازداشت و تحویل ولایتی و تحویل دادن او در سایت اینترنتی وزارت دادگستری آرژانتین منتشر شده است.

وزارت دادگستری آرژانتین در بیانیه ای گفته است که قاضی مسؤول پرونده انفجار امیا یعنی رودولعو کونیکوبا کورال این درخواست را از مقامات عراقی ارائه کرده است.
وی گفته است که از طریق رسانه ها از سفر ولایتی به عراق آگاه شده است.

انفجار ساختمان مرکز فرهنگی یهودیان درپایتخت آرژانتین به نام امیا در سال ۱۹۹۴ منجر به کشته شدن ۸۵ نفر و ۳۰۰ زخمی شد.
با وجود گذشت ۲۲ سال از این حادثه، هنوز پرونده انفجار باز است.

براساس حکم سال ها قبل یک قاضی آرژانتینی که همچنان جاری است، حکم بازداشت علی اکبر ولایتی وزیر خارجه اسبق ایران و شمار دیگری از مقامات فعلی و سابق ایرانی به اتهام دخالت در انفجار سال ۱۹۹۴ مرکز یهودیان امیا در پایتخت آرژانتین صادر شده است.
پلیس بین الملل (اینترپل) نیز در سایت اینترنتی اش حکم بازداشت این افراد را منتشر کرده است.

این مقامات شامل اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس جمهور وقت) علی اکبر ولایتی (وزیر وقت امور خارجه)، علی فلاحیان (وزیر اطلاعات وقت)، محسن رضایی (فرمانده وقت کل سپاه)، احمدرضا اصغری (دبیر سوم وقت سفارت ایران در آرژانتین)، احمد وحیدی (فرمانده وقت نیروی قدس سپاه)، محسن ربانی (رایزن فرهنگی وقت سفارت ایران در آرژانتین) بودند.

درخواست دادگاه آرژانتین از عراق برای تحویل ولایتی

تاکنون هیچ یک از افراد تحت تعقیب از سوی دادگاه های آرژانتین و پلیس بین الملل در این پرونده،‌ بازداشت نشده اند.

ولایتی قبل از این در گفتگو با یکی از شبکه های تلویزیونی آرژانتینی اتهامات علیه ایران درباره انفجار امیا را رد کرد و این اتهامات را نادرست و دروغ دانست.

دولت ایران نیز اتهامات علیه مقامات سابق و فعلی خود در پرونده امیا را بی اساس و دروغ و توطئه صهیونیست ها می داند.

علی اکبر ولایتی که در زمان انفجار امیا وزیر خارجه ایران بود در روزهای اخیر به عنوان “دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی” برای شرکت در مراسمی با نام “اجلاس شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی” به بغداد سفر کرد.
او در این سفر با حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز دیدار کرد.

پیش از این به هنگام سفر ولایتی به کوالالامپور نیز دادگستری آرژانتین از دولت مالزی خواسته بود ولایتی را بازداشت و تحویل این کشور دهد.

درخواست آرژانتین از عراق برای تحویل علی اکبر ولایتی