تشخیص شیر سالم از تقلبی با این ترفندهای ساده + آموزش

آموزش روش تشخیص شیر سالم از تقلبی

تشخیص شیر سالم : همان طور که میدانید انواع و اقشام شیر در سوپرمارکت ها یافت می‌شوند که تعداد زیادی از انها ناخالصی هاي بسیاری در خود دارند. شیر برای سلامت بدن بسیار ضروری هست اما نوشیدن شیر فاسد یا آلوده میتواند باعث مریضی‌هاي خطرناکی شود. روشهای تشخیص شیر سالم در این جا معرفی شده هست.

Image result for ‫شیر سالم‬‎

کارشناسان حوزه بهداشت هشدار میدهند در تکنیک هاي شناسایی سلامت شیر به علت بهره گیری از اسید تنها افراد متخصص در محیط آزمایشگاهی به انجام اینکار بپردازند زیرا بهره گیری از وسایل آزمایشگاهی در محیط منزل کار بسیار خطرناکی محسوب میشود.

کارخانجات ساخت شیر انواع افزودنی ها و مواد شیمیایی را به این محصول و سایر محصولات لبنی اضافه می کنند که از جمله این مواد افزودنی میتوان به آب، نشاسته، پارافین، انواع روغن هاي حیوانی اشاره کرد که با آزمایش هایي ساده و در عین حال دقیق می توان به وجود آنها پی برد.

تست وجود آب در شیر

یک قطره شیر را روی یک سطح صیقلی و شفاف که حالت مورب و اریب دارد بریزید. حرکت قطره شیر را بررسی کنید، شیر حقیقی از خود ردی به جای نمی‌گذارد اما شیر تقلبی که به آن آب اضافه شده هست یک خط سفید کمرنگ از خود باقی میگذارد.

وجود نشاسته در شیر

یک قطره محلول ید «که برای ضد عفونی کردن نیز به کار میرود و پای اثبات جعبه کمک هاي نخست هست» به مقداری شیر اضافه کنید. چنانچه پس از اضافه کردن رنگ شیر آبی شد نشان دهنده وجود نشاسته در آن هست.

حتما بخوانید :  افزایش عمر باتری آندروید و ترفندهای کلیدی برای بالا بردن عمر باطری اندروید

ماده روغنی به نام Vanaspati

این ماده شبیه به روغن پالم هست و برای تشخیص آن در شیر تنها کافی هست در محیط آزمایشگاهی و با رعایت تمامی موارد احتیاطی حدود ۳ میلی لیتر شیر را در لوله آزمایش ریخته و به همان میزان اسید هیدروکلریک به آن اضافه کنید. اگر پس از ۵ دقیقه رنگ محلول قرمز شد نشان دهنده وجود Vanaspati در شیر هست.

مواد شوینده و انواع پاک‌کننده ها در شیر

برای تشخیص مواد شوینده در شیر حدود ۵ میلی لیتر آب را به همان میزان شیر اضافه کنید و برای مدت ۵ دقیقه آن را هم بزنید. اگر روی شیر کف ایجاد شود، این بدان معنا هست که شیر حاوی مواد شوینده هست.

فرمالین در شیر

برای شناسایی این ماده نیز حدود ۱۰ میلی لیتر شیر را در لوله آزمایش ریخته و به آن اسید سولفوریک غلیظ در محیط ایمن آزمایشگاه و با رعایت کلیه موارد ایمنی اضافه کنید.توجه کنید در این حالت نباید لوله آزمایش تکان بخورد، چنانچه در محل تقاطع شیر و اسید سولفوریک رنگ محلول بنفش شد نشان دهنده وجود فرمالین در شیر هست.

از طریق روشهایی نسبتاً نمونه می توان وجود تقلب و مواد افزودنی غیرمجاز را در پنیر، کره و کشک نیز شناسایی کرد.کارشناسان پیشنهاد می کنند برای پیشگیري از ابتلا به انواع مریضی ها از جمله تب مالت یا سایر مشکلات گوارشی افراد حتما از شیرهای سالم و استاندارد بهره گیری کنند یا حداقل شیر را بجوشانند هرچند که جوشاندن شیر تمامی میکروب هاي آن را از بین نمیبرد.

حتما بخوانید :  تزیین شله زرد ( زیباترین مدل ها و ایده ها برای تزیین انواع شله زرد )