ثبت شرکت ( آموزش تصویری کامل و آدرس های مفید برای ثبت شرکت )

راهنمای جامع ثبت شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص

ثبت شرکت، نخستین گام برای انجام فعالیت های تجاری، صنعتی و خدماتی در سراسر کشور است و به ویژه برای آن دسته از افرادی که خواهان شرکت در مناقصه های دولتی و بین المللی هستند، این الزام قانونی بیش از سایر کسب و کارها، مد نظر قرار می گیرد.

S4

ثبت شرکت، اولین گام برای کسب وجهه حقوقی برای اشخاص حقیقی است و بدون ثبت شرکت و کسب مجوزهای لازم، امکان حضور در بسیاری از بازارهای اقتصادی و صنعتی در کشور از شما سلب می شود. در واقع، سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی و حتی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری، برای اشخاص حقوقی (شرکت ها)، اعتبار بیشتری نسبت به اشخاص حقیقی قائل هستند.

اگر شما هم قصد دارید تا در آینده ای نزدیک نسبت به ثبت شرکت در ایران اقدام کرده و از مزایای قانونی و حقوقی گسترده شرکت ها استفاده کنید، گفتار زیر به اجمال، شما را با بخشی از فرآیند ثبت شرکت آشنا می کند و تلاش می کند تا در روزهای آینده نیز، گفتارهایی برای آشنایی علاقمندان به ثبت شرکت ها، ارائه کند.

S1ایندکس درگاه اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه که برای ثبت شرکت، می بایست به این درگاه رجوع کنید.

با ما همراه باشید.

۱۰ فایده ثبت شرکت

ثبت شرکت، اعم از مسئولیت محدود، سهامی خاص و امثالهم، فوایدی دارد که به اجمال به ۱۰ مورد آن اشاره می کنیم:

 • شرکت در کلیه مزایده های دولتی که دریافت کنندگان پاکت های مزایده می بایست اشخاص حقوقی باشند.
 • شرکت در کلیه مناقصات دولتی در زمینه های مختلف خدماتی و صنعتی در سراسر کشور.
 • اخذ وام های صنعتی و کارآفرینی از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری کشور.
 • انجام فعالیت های تجاری گوناگون معاف از مالیات در مناطق آزاد تجاری به مدت ۱۰ سال.
 • انجام فعالیت های صنعتی، تجاری و خدماتی در سطح خرد و کلان برای مراکز دولتی و خصوصی.
 • ثبت برند و توسعه کسب و کارهای خانوادگی و دانشگاهی در بستری حقوقی با پرستیژ ملی.
 • شرکت در مناقصه ها و مزایده های بین المللی.
 • ایجاد شعبه و نمایندگی فعالیت های تجاری و خدماتی و صنعتی در داخل و خارج از کشور.
 • امکان توسعه فعالیت ها از سهامی خاص به سهامی عام و ورود به بازار سرمایه ایران.
 • کسب نقدینگی برای توسعه فعالیت های صنعتی و خدماتی و تجاری از طریق واگذاری سهام به غیر.

همانطور که ملاحظه می کنید، شما با ثبت یک شرکت که شاید نهایتا چند صد هزار تومان برای شما خرج برداشته باشد، این امکان برایتان فراهم می شود تا در مجموعه ای از فعالیت های خرد و کلان اقتصادی و صنعتی و خدماتی در بخش دولتی و خصوصی وارد عمل شده و از مزایایی که اشخاص حقیقی از آن بی بهره هستند، برخوردار شوید.

از طرفی، سازمان های دولتی مانند سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور (برنامه بودجه سابق)، به طور متناوب، به رتبه بندی شرکت های خصوصی جهت شرکت در مناقصات دولتی اقدام می کنند تا بر اساس معیارهای مصوب، به ارزیابی توان فنی و عملیاتی و اقتصادی شرکت های خصوصی بپردازند.

شرکت هایی که بتوانند معیارهای لازم را بدست آورند، رتبه ۵ تا ۱ به آن ها داده می شود که به اندازه رتبه ای که دریافت می کنند، قادر خواهند بود در مناقصه های نیم میلیاردی تا چند صد میلیارد تومانی دولتی شرکت کنند. این امکان تنها در اختیار شرکت هایی است که بر اساس معیارهای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، اعتباردهی شده و صلاحیت لازم را بدست آورند.

بنابراین،‌ اگر قصد دارید تا در مناقصات دولتی چند میلیارد تومانی در سال ۹۶ یا بعدا شرکت کنید، ثبت شرکت، نخستین گام است. برای شروع، می بایست شرکت مسئولیت محدود ثبت کنید و چند مهندس عمران یا مکانیک یا برق، برای کسب اولین رتبه (رتبه ۵) جهت ابنیه یا مکانیک یا برق با ۳ سال سابقه بیمه معرفی کنید.

البته در این زمینه بعدا بیشتر توضیح می دهیم.

خوب، نخستین گام، ثبت شرکت مسئولیت محدود است. در ادامه با ثبت این نوع شرکت آشنا می شویم.

ثبت شرکت مسئولیت محدود

همانطور که گفتیم، ثبت شرکت، به جهت حصول به اهدافی انجام می شود که اشخاص حقیقی، طبق قانون، مجاز به انجام آن نیستند. همانطور که از کلمه شرکت مشخص است، شرکت از شریک و شراکت و مشارکت ریشه گرفته و کلمه عربی است و به آن معنی نیست که ثبت شرکت، می بایست توسط بیش از ‍۱ نفر انجام شود.

یعنی برای ثبت شرکت، شما به ۲ نفر نیاز دارید. ثبت شرکت ها، توسط اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صورت می گیرد و فرآیند و مراحل خاص خود را دارد. شرکت ها، انواع مختلفی دارند که هر یک از این نوع ها، شما را به اهداف خاصی رهنمون می کند و هر یک نیز از لحاظ ثبتی، با دیگری متفاوت است.

S2تصویر ایندکس سازمان امور مالیاتی کشور و بخش مالیات بر ارزش افزوده که شرکت ها ملزم به ارائه اطلاعات فصلی در آن هستند

برای شروع ورود به دنیای شرکت ها، می بایست شرکت مسئولیت محدود (LTD) ثبت کنید. شرکت مسئولیت محدود، همانطور که از نامش پیداست، مسئولیت مشخصی دارد. سهامدار شرکت مسئولیت محدود، نمی تواند عموم مردم باشد و پذیره نویسی سهام برای آن انجام نمی شود.

با ۲ نفر می توان شرکت مسئولیت محدود ثبت کرد و برای ثبت، نه نیازی به مدرک تحصیلی خاصی هست و نه سرمایه قابل توجهی مورد نیاز خواهد بود. شما می توانید با چند صد هزار تومان و حتی با دو دیپلم، نسبت به ثبت شرکت مسئولیت محدود اقدام کنید و بعدا، با ورود اعضای هیات مدیره تحصیلکرده و تزریق سرمایه، پرستیژ و توان فنی و مالی شرکت را ارتقا بخشید.

البته شاید شما شرکت های تعاونی، تضامنی، نسبی، مختلط سهامی و مختلف غیر سهامی و حتی تضامنی را روی تابلو صرافی های شهر دیده باشید که این ها به دلایل خاص ثبت شده و اهداف خاصی را دنبال می کند. اما به نسبت مسئولیت محدود، عمومی نیستند.

S3

تصویر ایندکس سامانه مالیات بر ارزش افزوده

ثبت شرکت مسئولیت محدود همانطور که گفتیم، نیازمند حضور ۲ نفر است که می تواند یک زن و شوهر یا ۲ دوست باشد. در واقع، شرکت با مسئولیت محدود، به شرکتی اطلاق می شود که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون آنکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد، فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت، مسئول قروض و تعهدات شرکت است.

یعنی اگر شرکت مسئولیت محدود ۱۰ میلیون ریال سرمایه دارد، تا همین انداره مسئولیت دارد و نه بیشتر. در اسم شرکت، می بایست عبارت مسئولیت محدود قید شود. حتی وقتی شما پس از ثبت شرکت، مهر از اداره ثبت شرکت دریافت می کنید، عنوان مسئولیت محدود در کنار شماره ثبت شرکت قید می شود.

اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکا باشد. طبق ماده ۹۵ قانون ثبت شرکت ها، نام شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکا باشد والا شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده و در مقابل اشخاص ثالث، حکم شریک ضامن را در شرکت تضامنی خواهند داشت.

S5نمونه ای از روزنامه رسمی جمهوری اسلامی که اطلاعات ثبت شرکت ها و تغییرات آنها را درج می کند

تغییرات در شرکت های مسئولیت محدود، بسیار آسان تر و سریع تر از دیگر شرکت ها است. یعنی شما اگر قصد افزایش سرمایه، ورود و خروج شریک، تغییر مدیرعامل یا رییس هیات مدیره، صاحبان امضا اوراق بهادار و تغییر موضوع اساسنامه را داشته باشید، این کار از نظر قانونی سریع انجام می شود.

توجه داشته باشید که کلیه تغییرات در شرکت ها اعم از مسئولیت محدود، سهامی عام یا سهامی خاص و حتی تعاونی، می بایست پس از تایید اداره کل ثبت شرکت ها موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران نیز آگهی شود و همواره اصل این آگهی را برای ارائه به سازمان های دولتی و غیر دولتی، در اختیار داشته باشید.

یعنی شما به عنوان صاحب یک شرکت مسئولیت محدود، نمی توانید موضوع اساسنامه شرکت یا صاحبان امضا و سهام و وضعیت شرکت را تغییر دهید، پیش از آنکه این تغییرات، به تایید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نرسیده باشد.

S6سامانه جامع تشخیص صلاحیت عوامل نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور جهت اخذ رتبه صلاحیت حرفه ای شرکت های مسئولیت محدود و سهامی خاص

برای آگاهی از شرکت های ثبت شده و آخرین تغییرات آنها از سال ۱۳۹۰ هجری شمسی، به درگاه روزنامه رسمی جمهوری اسلامی مراجعه کنید. کلیه تغییرات و اطلاعات شرکت ها به صورت رایگان در اختیار عموم قرار دارد.

نکته مهم دیگری که در ثبت شرکت مسئولیت محدود وجود دارد، سرمایه اسمی شرکت است که هر اندازه اعلام کنید، مختارید. البته باید درصدی را که قانون تعیین می کند، به حساب دولت واریز کنید تا ثبت شود.

بنابراین، سرمایه ثبتی شرکت های مسئولیت محدود به آن معنی نیست که صاحبان شرکت، مبلغ ریالی سرمایه اعلامی را در حساب خود یا حساب شرکت در اختیار دارند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت مسئولیت محدود

برای ثبت شرکت مسئولیت محدود، به طور اجمالی، نیازمند مدارک زیر خواهید بود. مگر اینکه بر اساس موضوع اساسنامه، اداره ثبت شرکت های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از شما درخواست کند که نسبت به ادعای ارائه شده در اساسنامه (مثل حفاری در مناطق نفتی و ساخت مخازن تحت فشار یا بازرسی جوش های غیر مخرب)، از نهادهای ذیربط دولتی، مجوز لازم را ارائه کنید.

S7

سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی برای بررسی تغییرات کلیه شرکت های ثبت شده در ایران

 • به اداره کل ثبت شرکت و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت و اسناد مراجعه کنید.
 • اصل و رونوشت شناسنامه برای اعضای هیات موسس شرکت.
 • اصل و رونوشت کارت ملی برای اعضای هیات موسسه شرکت.
 • گواهی عدم سوء پیشینه برای اعضای هیات موسس از دفاتر پلیس +۱۰ باید اخذ شود.
 • تنظیم فرم های مربوطه به اساس نامه، تقاضانامه، شرکت نامه و صورتجلسات قانونی.
 • اطلاعات مربوط به آدرس قانونی شرکت، کد پستی.
 • دانستن میزان سهم الشرکه هیات موسس شرکت و مشخص کردن اعضای صاحب امضا.
 • پرداخت مالیات مربوط به سرمایه ثبتی اعلامی.
 • پرداخت هزینه های قانونی برای ثبت شرکت و آگهی روزنامه رسمی.

ثبت شرکت چه مراحلی دارد؟

بعضی ها برای ثبت شرکت، حوصله رفتن به اداره ثبت شرکت ها را ندارند و به دلیل آنکه در این زمینه اطلاعات و تخصص و سابقه حقوقی ندارند، کار را به موسسات ثبت شرکت در شهر محل سکونت می سپارند. بعضی نیز به همراه شریک، به اداره ثبت شرکت استان محل سکونت رفته و نسبت به انجام فرآیند های قانونی اقدام می کنند.

نامی که برای ثبت شرکت انتخاب می شود، نخستین گام برای ثبت شرکت است. این اسم نباید خارجی باشد. یعنی نامی مثل شرکت آنلاین نیوز ایران، قابلیت ثبت ندارد. به دلیل آنکه کلمه آنلاین و نیوز، کلمات فارسی نیست و در فرهنگ لغات فارسی وجود ندارد.

از طرفی، کلمه ایران، در نام هیچ شرکت خصوصی نباید ذکر شود. یکی دیگر از الزامات نام گذاری نام شرکت، عدم سابقه ثبتی نام شرکت در سامانه ثبت شرکت های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. این قضیه را می توانید جستجو کنید و به عدم ثبت قبلی نام مورد علاقه خود، آگاه شوید.

نام شرکت، می بایست معنا و مفهومی مشخص داشته باشد و متضمن عناوینی علیه قوم و فرهنگ و نژاد و آیین خاصی در کشور نباشد. اسامی شرکت ها باید حداقل ۳ سیلابی باشد. یعنی شرکت سپهر جوش، امکان ثبت ندارد.

اگر به اداره ثبت شرکت بروید، فرم های قانونی لازم در اختیار شما قرار می گیرد که پس از تکمیل و امضا آن، با پرداخت تعرفه های قانونی و حق تمبر، مراحل ثبت شرکت تکمیل می شود.

s8سامانه استعلام شناسه ملی اشخاص حقوقی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

ثبت شرکت سهامی خاص چگونه است؟

شرکت سهامی خاص، شرکتی است که برای ثبت آن به حداقل ۲ نفر سهامدار و ۲ نفر بازرس نیاز دارید. یکی از تفاوت های شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود آن است که شرکت مسئولیت محدود، بازرس قانونی نیاز ندارد. سهام هر یک از ۵ سهامدار (یا بیشتر)، به صورت تعداد تقسیم بندی شده و هر سهم در اوراق چاپ شده در اختیار سهامدار قرار می گیرد.

بازرس ها و سهامداران نباید نسبت فامیلی داشته باشند. موضوع فعالیت این شرکت محدودیت خاصی ندارد و در همه زمینه های مجاز قادرند فعالیت کنند. در این شرکت ها، باید هیات مدیره خود را هر ۲ سال یک بار و بازرس های خود را هر سال تمدید نمایند.

هنگام ثبت شرکت سهامی خاص، باید حداقل ۳۵ درصد سرمایه اولیه این شرکت به حساب شرکت واریز شود. در حالی که برای ثبت شرکت مسئولیت محدود، چنین الزامی وجود ندارد.

چه مدارکی برای ثبت شرکت سهامی خاص نیاز است؟

s9

برای ثبت شرکت های سهامی خاص،‌ مدارکی نیاز دارید که ممکن است هر سال، با توجه به تغییر قوانین و تغییر فرآیندها، اضافه و کم شود. بنابراین همواره برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر، به اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری مراجعه کنید.

 • اصل و رونوشت شناسنامه حداقل ۳ تن از اعضای هیات موسس به عنوان سهامدار.
 • اصل و رونوشت کارت ملی حداقل ۲ تن از اعضای هیات موسس به عنوان بازرس.
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه کلیه سهامداران و بازرسان قانونی.
 • فرم های مربوط به تنظیم اساسنامه و شرکت نامه و تنظیم صورتجلسات قانونی.
 • پرداخت تعرفه های قانونی.

نکاتی که باید در ثبت شرکت سهامی خاص در نظر داشته باشید

s10پیش از ثبت شرکت سهامی خاص، مسئولیت های قانونی صاحبان سهام و بازرسین را به دقت مطالعه کنید

برای ثبت شرکت سهامی خاص باید مواردی را در نظر داشته باشید که در این گفتار به بخشی از آن اشاره می شود. بعضی امور در فرآیند ثبت شرکت سهامی خاص مشخص نمی شود. بلکه بعدا که شرکت اصطلاحا روی غلتک افتاد، به الزامات و محدودیت ها پی برده می شود که نیاز به تغییرات کلی یا جزیی است.

آدرس دفتر مرکزی شرکت، مقوله ای است که هم برای شرکت سهامی خاص و هم برای شرکت مسئولیت محدود اهمیت دارد. اقامتگاه قانونی شرکت، آدرسی است که در نشانی دفتر مرکزی شرکت در روزنامه رسمی درج می شود. یعنی کلیه مکاتبات قانونی با شرکت چه از طرف بانک ها و چه موسسات و شرکت ها و سازمانی دولتی و غیر دولتی با شرکت شما، می بایست فقط با این آدرس صورت بگیرد.

حتما بخوانید :  از بین بردن بوی کفش با این روش های ساده و کاربردی + عکس و آموزش

اگر به هر دلیلی، آدرس شما تغییر کرد، بایستی این موضوع به طور قانونی در روزنامه رسمی شرکت درج و به طرف های معامله یا قرارداد اطلاع داده شود. آدرسی که هنگام ثبت شرکت در روزنامه رسمی قید می شود، از جهاتی دارای اهمیت است:

۱- تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ شناسه ملی و کد اقتصادی

وقتی شرکت را ثبت می کنید، قدم بعدی، تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ شناسه ملی و کد اقتصادی است. برای انجام هر کاری، می بایست این ۳ کار انجام شود. شرکتی که کد اقتصادی یا شناسه ملی یا پرونده مالیاتی حسابرسی شده نداشته باشد، امکان شرکت و حضور در بسیاری از فعالیت های اقتصادی دولتی و خصوصی را نخواهد داشت.

در زمان تشکیل پرونده مالیاتی که می بایست توسط نزدیک ترین اداره مالیاتی محل اقامتگاه قانونی شرکت صورت بگیرد، اجاره نامه رسمی از آدرس شرکت یا سند رسمی الزامی خواهد بود. این الزام برای افتتاح حساب جاری شرکت در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری نیز ضروری است.

همچنین یکی دیگر از مدارک مهم جهت اخذ کد اقتصادی، ارائه قبض تلفن است که به آدرس و کدپستی اقامتگاه قانونی شرکت ارسال می شود. به همین خاطر، تاییدیه کد پستی را می بایستی از اداره پست نزدیک محل سکونت دریافت کنید.

بنابراین آدرس شرکت می بایست در زمان ثبت شرکت و پس از آن برای دریافت تسهیلات قانونی و حقوقی، با آدرس تایید شده از اداره پست یکی باشد.

۲- اخذ دفاتر پلمپ تجاری شرکت

شرکت ها می بایست دفاتر قانونی پلمپ شده خود را از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دریافت کرده و اطلاعات صورت های مالی فصلی و سالانه را در آن درج کنند. برای حسابرسی های مالیاتی سالیانه، ارائه اظهار نامه تا قبل ۳۱ تیر هر سال و همچنین ارائه مدارک و دفاتر قانونی به ممیزین کد شعبه مالیاتی، الزامی خواهد بود.

به همین خاطر، آدرس دفتر مرکزی درست اهمیت دارد. با توجه به سامانه ای شدن اخذ پلمپ دفاتر تجاری شرکت ها به خصوص در تهران، می بایست برای اخذ این دفاتر، ابتدا از طریق سامانه اداره ثبت شرکت ها، نسبت به ثبت نام اینترنتی اقدام کرد و سپس بعد از اخذ اظهارنامه از سایت، نسبت به ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت ها از طریق اداره پست اقدام کرد.

هنگام ثبت نام برای اخذ پلمپ دفاتر تجاری، آدرسی که در آخرین روزنامه رسمی شرکت قید شده است در سامانه درج می شود و دفاتر به همان آدرس ارسال می شود. لذا به این مورد توجه کنید تا در پایان هر سال، با مشکلی مواجه نشده و مشمول جریمه علی الراس مالیاتی نشوید.

لذا شرکت هایی که آدرس دفتر مرکزی آنها صوری درج شود، موفق به اخذ دفاتر قانونی نشده و با مشکلات قانونی روبرو خواهند شد که حتی ممنوع الخروجی و بازداشت سهامداران را نیز می تواند در پی داشته باشد.

۳- اعضای هیات مدیره و مدیرعامل

توجه داشته باشید که مدیرعامل در شرکت های سهامی عام، سهامی خاص و حتی مسئولیت محدود، می تواند فردی خارج از هیات موسسان سهامداران باشد و الزامی وجود ندارد که حتما، مدیرعامل، یکی از اعضای هیات مدیره یا حتی سهامدار شرکت باشد.

یعنی شما می توانید به عنوان سهامدار یک شرکت، فردی خارج از هیات سهامداران یا هیات مدیره را به مدتی مشخص، به مدیرعاملی شرکت منصوب کنید و این فرد، سهامی از شرکت نداشته باشد. توجه داشته باشید که مدیرعامل، می تواند یکی از صاحبان امضا نیز باشد.

۴- سهامداری در شرکت های سهامی خاص

s11سهامداری در شرکت های سهامی خاص، الزامات قانونی سنگین تری به نسبت شرکت های مسئولیت محدود دارد

نکته مهم بعدی که در ثبت شرکت های سهامی خاص باید در نظر داشت، مقوله سهامداران است. به دلیل آنکه سهامدای در شرکت های سهامی خاص، مهم تر از سهامی عام است، باید به این موضوع توجه ویژه داشت. شرکت های سهامی خاص، جابجایی سهامداران و یا همان ورود و خروج سهامداران، تنها توسط صورتجلسه نقل و انتقال سهام امکان دارد.

قابل ذکر است که این صورتجلسه به ثبت نخواهد رسید مگر اینکه ابتدا مفاصا حساب نقل و انتقال سهام از سازمان امور مالیاتی استان محل سکونت اخذ شود.

اخذ مفاصا حساب نقل و انتقال سهام،‌ منوط به دارا بودن کد اقتصادی شرکت بوده و شرکت هایی که کد اقتصادی ندارند، نمی توانند سهامداری را وارد و یا خارج کنند. این در حالی است که در شرکت های مسئولیت محدود، همانطور که در ابتدای گفتار گفتیم، جابجایی سهام تنها در چند خط انجام می شود و نیازی به ارائه مفاصا حساب نیست.

بنابراین، در انتخاب سهامداران در شرکت های سهامی خاص، دقت فراوانی به خرج دهید تا بعدا در جابجایی ها، با مشکلی مواجه نشوید.

مقوله بعدی که بنا به تجربه، شرکت های سهامی خاص در روال کاری خود، با آن مواجه می شوند و بعضا مشکل آفرین می شود، لیست سهامداران است که اهمیت زیادی دارد. با توجه به اینکه نقل و انتقال سهام در این شرکت ها، در روزنامه رسمی کشور آگهی نمی شود و در زمره آیین نامه های داخلی شرکت ها است، لذا، آگاهی از لیست دقیق سهامداران، اهمیت فراوان دارد.

تنظیم هر گونه صورتجلسه اعم از تغییرات، تمدید یا هر نوع صورتجلسه قابل ثبت، الزامی به ارائه لیست سهامداران ندارد. لذا، در صورتی که آخرین لیست سهامداران شرکت، مفقود یا معدوم شود، لازم است تا احدی از سهامداران شرکت به شورای حل اختلاف دادگستری محل سکونت رفته و با اخذ نامه «درخواست لیست سهامداران شرکت» از اداره ثبت شرکت ها کند.

تفاوت های شرکت مسئولیت محدود با سهامی خاص

s12پیش از ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص، با وکیل یا مشاوران رسمی اداره ثبت شرکت ها، مشورت بگیرید

 1. تعداد شرکا: در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکاء حداقل ۲ نفر و در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل ۳ نفر خواهد بود.
 2. سرمایه: حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص یک میلیون ریال است.
 3. سرمایه نقدی: در شرکت سهامی خاص حداقل ۳۵% سرمایه باید نقدا در یکی از شعب بانک ها تودیع و گواهی مربوطه ارائه و ۶۵٪ درتعهد سهامداران باشد.
 4. سرمایه اقرار شده: در شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیر عامل شرکت شده و مدیر عامل اقرار به دریافت نماید و ارائه گواهی بانکی دال بر انجام این امر ضرورت ندارد.
 5. بازرسان: انتخاب بازرس اصلی و علی البدل در شرکت سهامی خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.
 6. مدت مدیریت: مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال است که قابل تمدید است و در شرکت با مسئولیت محدود مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می شوند و همچنین مخیر خواهند بود که مدتی برای مدیران در اساسنامه شرکت مقرر دارند.
 7. روزنامه: انتخاب روزنامه کثیر الانتشار در شرکت سهامی خاص برای درج آگهی های دعوت شرکت در سهامی خاص الزامی و در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.
 8. مجامع عمومی عادی و سالیانه: شرایط احراز حدنصاب در مجامع عمومی در شرکت سهامی خاص سهل تر و در شرکت در مسئولیت محدود با توجه به نوع شرکت مشکل تر است.
 9. ترکیب مجمع: مجامع عمومی در شرکت سهامی خاص توسط هیئت رئیسه ای مرکب از یک نفر رئیس و دو نفر ناظر و یک نفر منشی که از بین سهامداران انتخاب می شوند اداره می گردد. در شرکت با مسئولیت محدود مجامع عمومی شرکت توسط هیئت ناظر در صورتی خواهند بود که تعداد شرکا ء آن از ۱۲ نفر بیشتر باشد.
 10. افزایش سرمایه: در شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود، شرکت در افزایش سرمایه اختیاری است.
 11. مسئولیت قانونی: سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شرکاء فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات هستند.
 12. الزام قانونی مهم: مدیران در شرکت سهامی خاص الزاما بایستی سهامدار بوده یا تعداد سهام وثیقه مقرر در اساسنامه را تهیه و به صندوق شرکت بسپارند. مدیران در شرکت با مسئولیت محدود بصورت موظف یا غیر موظف که از بین شرکاء یا از خارج انتخاب می شوند انجام وظیفه خواهند نمود .
 13. تقسیم سود: تقسیم سود در شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه شرکاء تقسیم خواهد شد و در شرکت با مسئولیت محدود می توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود مقرر دارند.
 14. حق رای : حق رای در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود.
 15. سهم الشرکه: تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکاء صورت می گیرد شرکاء دراین خصوص دارای مسئولیت است. تقویم آورده غیر نقدی در شرکت سهامی خاص با کارشناسان رسمی دادگستری خواهد بود .

راهنمای تغییرات در ثبت شرکت

لینک های مهم

 • سامانه پذیرش تاسیس و ثبت تغییرات شرکت ها در این نشانی در دسترس است.
 • سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور در این آدرس مشاهده کنید.
 • دسترسی به آخرین اطلاعات ثبت شرکت ها و تغییرات، در درگاه روزنامه رسمی جمهوری اسلامی.
 • پایگاه آگهی های ثبت تاسیس و تغییرات اشخاص حقوقی در این نشانی قرار دارد.
 • اطلاعات صاحبان سهام عمده کلیه شرکت های فعال در بازار بورس و فرابورس ایران.
 • دسترسی به سازمان امور مالیاتی کشور در این آدرس امکان پذیر است.
 • سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی شرکت ها در این لینک در دسترس است.
 • دسترسی به صدها خدمات دولت الکترونیک ایران برای شرکت ها در این نشانی ارائه شده است.

برای ثبت شرکت در صورتی که اطلاعات لازم را ندارید، از وکلای مطلع و موسسات خوش نام ثبت شرکت و یا با مراجعه حضوری به اداره کل ثبت شرکت ها، نسبت به انجام فرآیند قانونی اقدام کنید.

گام های ثبت شرکت

برای ثبت شرکت، می بایست چند گام را در نظر داشت که قبلا در گفتاری به آن اشاره کردیم.

 • نخستین گام در تاسیس شرکت، دانستن این موضوع است که اساسا چه نوع شرکتی می توان ثبت کرد. در این گفتار شما را با این موضوع آشنا می کنیم.
 • بعد از این موضوع، بایستی برای شرکت خود، یک نام انتخاب کنید. این نام، باید ۲۲ شرط داشته باشد. مثلا حداقل ۳ سیلابی باشد، نام های بیگانه در آن استفاده نشده باشد، قبلا ثبت نشده باشد و موارد دیگر.
 • بعد از آن، باید حداقل ۲ نفر موسس داشته باشد. البته قضیه برای شرکت های سهامی خاص و عام و تعاونی تفاوت دارد.
 • پس از این مرحله، باید سرمایه شرکت مشخص باشد. در شرکت های مسئولیت محدود، با حداقل ۱ میلیون ریال سرمایه، می توان شرکت را ثبت کرد.

S1سامانه اینترنتی ثبت شرکت در اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که مراحل ثبت شرکت و تغییرات را می توان گام به گام در این سامانه فارسی دنبال کرد

بعد از آن، موضوع اساسنامه شرکت اهمیت دارد. شما باید اعلام کنید که موضوع کار شرکت چیست. آیا صنعتی، خدماتی، صادارت و واردات، طراحی، تولید، نصب، آزمایش و راه اندازی تجهیزات صنعتی است؟ فعالیت های دامپروری یا کشاورزی، فعالیت های آموزشی، تخصصی پتروشیمی یا معدنی و امثالهم است؟

باید این موارد را به طور دقیق در اساسنامه مشخص کنید. چرا که شرکت در مناقصات دولتی در آینده، به موضوع اساسنامه شما مرتبط است. یعنی اگر شما بخواهید در مناقصات دولتی مربوط به طراحی و راه اندازی شبکه های فیبرنوری شرکت کنید، می بایست این موضوع به طور مشخص در اساسنامه قید شده باشد. اگر قصد واردات و صادرات داشته باشید، باید این موضوع در اساسنامه قید باشد.

بعد از تنظیم اساسنامه، می بایست شرکتنامه و صورتجلسات دیگر بر روی فرم های قانونی اداره کل ثبت شرکت های قوه قضاییه تهیه شود که البته این فرآیند را شرکت ها و موسسات رسمی ثبت شرکت نیز از جانب شما می توانند انجام دهند.

اطلاعات مربوط به ثبت شرکت را می توان از طریق این درگاه نیز دنبال کرد که گام به گام، شما را با مراحل ثبت شرکت آشنا می کند. برای آگاهی از قوانین و مقررات ثبت شرکت نیز به این آدرس مراجعه کنید.

مدارک لازم برای تاسیس موسسه

موسسه به نسبت شرکت، امتیازاتی دارد و ثبت راحت تر داشته و مالیات کمتری بر آن اعمال می شود. اما امتیازات و دامنه عملکرد شرکت های ۷ گانه را ندارد. برای تاسیس موسسه غیر تجاری، به این لینک مراجعه کرده و اطلاعات لازم را بدست آورید.

مدارک مورد نیاز به این شرح است:

 1. تکمیل دو نسخه تقاضانامه موسسات غیرتجاری
 2. تکمیل دو نسخه اساسنامه موسسات غیرتجاری
 3. کپی شناسنامه برابر اصل شده تمامی اعضای هیات مدیره و شرکاء ( در دفاتر اسناد رسمی)
 4. کپی کارت ملی برابر اصل شده تمامی اعضای هیئت مدیره و شرکاء ( در دفاتر اسناد رسمی)
 5. در صورتیکه اعضاء هیئت مدیره یا سهامداران اشخاص حقوقی باشند، ارائه کپی آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده (در سربرگ شرکت ) و کپی شناسنامه و کپی کارت ملی برابر اصل شده نماینده شخص حقوقی .
 6. ارائه اصل وکالتنامه یا کپی برابر اصل وکالتنامه.
 7. ارائه اصل قیم نامه یا کپی برابر اصل قیم نامه.

تفاوت موسسه با شرکت چیست؟

در تعریف موسسه می‌توان گفت که به جز انواع شرکت، برخی شرکت‌ها وجود دارند که هدف از بنیان آنها، کارهای غیرتجاری مثل فعالیت ادبی، علمی، خیریه، خدماتی و… است که به آنها موسسه گفته می‌شود. موسسات دو نوع هستند:

موسسات غیر انتفاعی مثل انجمن‌های ادبی، علمی، اسلامی‌ و … که هدف از تاسیس آنها جلب منافع و تقسیم سود بین اعضای خود نیست.

موسسات غیر تجاری مثل آموزشگاه‌ های علمی، زبان، فنی، مدارس غیر انتفاعی و … که هدف از تاسیس آنها جلب منافع و تقسیم سود بین اعضا است اما نمی توانند در فعالیت های صنعتی و تجاری و خدماتی که شرکت های ۷ گانه در آن فعالیت دارند، حضور داشته باشند.

حتما بخوانید :  ارسال اس ام اس با شماره ناشناس ( + دانلود نرم افزار و آموزش )

توجه داشته باشید، کسی که یک شرکت ثبت می‌کند، هدفی صرفا تجاری داشته و برای رسیدن به سود و سرمایه بیشتر فعالیت می‌کند. در حالی که افرادی که اقدام به ثبت موسسه می‌کنند، هدفی والا و نامحدود دارند که رسیدن به سود اقتصادی هم جزیی از آن است. دومین مورد تفاوت این است که برای ثبت شرکت با توجه به نوع آن حداقل به دو نفر نیاز است، در صورتی که ثبت موسسه به وسیله یک نفر هم امکان پذیر است.

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص را در این گفتار می توانید مطالعه بفرمایید.

s11

مدارک ثبت شرکت سهامی عام

s12

شرکت دیگری که می توان ثبت کرد، سهامی عام است. شرکت هایی که وارد بازار بورس کشور می شوند،‌ حتما باید سهامی عام باشد که شرایط خاصی دارد.

مرحله اول : (مرحله تشکیل و تحصیل اجازه پذیره نویسی)

 • دو نسخه طرح اعلاميه پذيره نويسی که بايستی به امضاء کليه موسسين رسيده باشد
 • دو نسخه اظهارنامه تکميل شده
 • دو نسخه طرح اساسنامه تکميل شده
 • تصوير برابر با اصل مدارک احراز هويت موسسين
 • اصل گواهي بانکي مبني بر پرداخت سرمايه (حداقل ۳۵% از ۲۰% سرمایه تعهد شده)
 • اصل مجوز فعاليت از مراجع ذيربط در مواردی ثبت موضوع نياز به مجوز داشته باشد
 • اصل مجوز اوليه از سازمان بورس و اوراق بهادار
 • تکميل فرم تعيين نام به ترتيب اولويت نام های پيشنهادی و همچنين فيش واريزی مربوطه

مرحله دوم : (مرحله ایجاد و ثبت شرکت های سهامی عام)

 1. دو نسخه اساسنامه که به تصویب مجمع عمومی موسس رسیده باشد.
 2. دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین متضمن تصویب اساسنامه ،تعیین اعضاء هیئت مدیره ،انتخاب بازرسان و روزنامه های کثیرالانتشار
 3. دو نسخه صورتجلسه هیات مدیره
 4. اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵% سرمایه شرکت (در صورتیکه قسمتی از سرمایه موسسین بصورت غیر نقدی باشد، ارائه اصل گواهی کارشناس رسمی دادگستری الزامی است)
 5. اصل مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار (مجوز ثانویه).

مدارک ثبت شرکت های مسئولیت محدود

 1. دو نسخه شرکت‌نامه تکميل شده.
 2. دو نسخه تقاضانامه تکميل شده.
 3. دو نسخه اساسنامه تکميل شده.
 4. تکميل فرم تعيين نام به ترتيب اولويت نام هاي پيشنهادی و همچنين فيش واريزی.
 5. اصل مجوز فعاليت از مراجع ذيربط در مواردی ثبت موضوع نياز به مجوز داشته باشد.
 6. تصوير برابر اصل مدارک احراز هويت کليه شرکاء، مديران و هيأت نظارت (درمواردی که تعداد شرکاء بيش از ۱۲ نفر باشند)
 7. اصل گواهي عدم سوء پيشينه جهت اعضاء هیأت مديره، مديرعامل.
 8. دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومي موسسين.
 9. دو نسخه صورتجلسه هيأت مديره.
 10. اصل وکالتنامه وکيل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکيل صورت پذيرد.

مدارک ثبت شرکت های تضامنی

شرکت تضامنی (به انگلیسی: general partnership) شرکتی است که تحت اسم مخصوصی برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود و اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد، هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض هستند.

در صورتی که نام برخی مالکان شرکت در نام شرکت آمده باشد، شرکت تضامنی محسوب می‌شود. شرکت تضامنی ساده‌ترین نوع از شراکت بر پایه common law است، که برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر، تشکیل می‌شود و در آن شرکاء فعالیت‌های مستمر و مستقل کارآفرینی را تحت نام یک شرکت اجرا می‌کنند.

بنیانگذاران در قبال کلیه بدهی‌های شرکت، شخصاً مسئولیت دارند.

مسئولیت حقوقی شرکاء نسبت به تعهدات شرکت تضامنی یعنی نامحدود است و اگر سرمایه شرکت کفاف پرداخت خسارات وارده احتمالی را ندهد هریک از شرکاء مسئول پرداخت کلیه خسارات به صورت نامحدود خواهند بود هرچند اگر که یکی از شرکاء کلیه تعهدات را پرداخت نمود می تواند به نسبت سهم الشرکه هریک از شرکاء دیگر مبالغ پرداختی خود را از ایشان مطالبه نماید.

شرکت تضامنی می تواند توسط فقط یک مدیرعامل اداره گردد، بدون اینکه دارای هیئت مدیره باشد همچنین می تواند دارای هیئت مدیره نیز باشد و مدیرعامل یا اعضاء هیئت مدیره می توانند از خارج از شرکا شرکت انتخاب شوند.

 1. دو نسخه شرکتنامه تکميل شده
 2. دو نسخه تقاضانامه تکميل شده
 3. دو نسخه اساسنامه تکميل شده
 4. تکميل فرم تعيين نام به ترتيب اولويت نام های پيشنهادی و همچنين فيش واريزی
 5. اصل مجوز فعاليت از مراجع ذيربط در مواردی ثبت موضوع نياز به مجوز داشته باشد
 6. تصوير برابر با اصل مدارک احراز هويت کليه شرکاء، مديران و هيأت نظارت (درمواردی که تعداد شرکاء بيش از ۱۲ نفر باشند)
 7. اصل گواهي عدم سوءپيشينه جهت اعضاء هیأت مديره، مديرعامل
 8. دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسين
 9. دو نسخه صورتجلسه هيأت مديره
 10. اصل وکالتنامه وکيل دادگستري در صورتی که ثبت شرکت توسط وکيل صورت پذيرد.

مدارک ثبت شرکت های نسبی

نام این نوع شرکت از سطح مسئولیت شرکای آن اقتباس شده است.

طبق ماده ی ۱۸۳ قانون تجارت، «شرکت نسبی شرکتی است که برای امور تجارتی تحت اسم مخصوص بین دو یا چند نفر تشکیل و مسئولیت هر یک از شرکا به نسبت سرمایه ای است که در شرکت گذاشته است». لذا در این نوع شرکت مسئولیت شرکا به نسبت سرمایه شان تعیین می گردد.

شرکت نسبی مانند شرکت تضامنی است با این تفاوت که در شرکت تضامنی شرکا در مقابل طلبکاران متضامناَ مسئول پرداخت قروض شرکت هستند ولی در شرکت نسبی به شرح ماده ی ۱۸۶ «اگر دارائی شرکت نسبی برای تادیه (پرداختن پول یا وام) تمام قروض شرکت کافی نباشد هر یک از شرکا به نسبت سرمایه ای که در شرکت داشته مسئول تادیه ی قروض شرکت است».

مثلاَ شرکتی که بین چهار نفر تشکیل می شود که اولی نصف سرمایه ی آن را پرداخته و دومی ربع آن را و دو نفر باقی مانده متساویاَ ربع دیگر را،اگر قروض شرکت بیش از سرمایه ی آن باشد نسبت به باقی مانده طلب پس از استهلاک سرمایه، شریک اول نصف قروض و دومی یک ربع آن و دو نفر دیگر هر یک،یک هشتم آن را مسئول پرداخت خواهند بود.

s9

به موجب ماده ی ۱۸۴ «در اسم شرکت نسبی عبارت (شرکت نسبی) و لااقل اسم یک نفر از شرکا باید ذکر شود. در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکا نباشد، بعد از اسم شریک یا شرکائی که ذکر شد عبارتی از قبیل (شرکا) یا (برادران) ضروری است».

بنابراین مانند شرکت تضامنی، در اسم شرکت باید نام شریک یا شرکایی قید و اسم هر یک که برده نمی شود باید شریک مخفی تحت عنوان شرکا و یا برادران ذکر شود .

بنابراین اسم شرکت با اشکال ذیل می تواند باشد:

شرکت نسبی احمد و حسن و حسین یا شرکت نسبی احمد و شرکا و یا شرکت نسبی حسن و برادران یا حسین و پسران و نظایر این ها.

در قانون تجارت، ارکان شرکت نسبی تعریف نشده است. ولی از چند ماده ای که به طور اجمال موضوعات مربوط به اینگونه شرکت ها را مطرح می سازد اینچنین استنباط می گردد که ارکان اصلی شرکت عبارتند از:

 • همه شرکا
 • مدیر

مقررات مربوط به مدیریت شرکت نسبی عیناَ شبیه به شرکت تضامنی است. بنابراین در شرکت نسبی حداقل یک مدیر به انتخاب شرکا و از بین شرکا یا خارج از شرکا انتخاب می شود و مسئولیت حقوقی مدیر در مقابل شرکت همچون مسئولیت وکیل است.

برای تشکیل شرکت نسبی می بایست اساسنامه و شرکتنامه تنظیم و سرمایه تماماَ پرداخت گردد و اگر غیر نقدی باشد ارزیابی و تحویل شود. مادامیکه سرمایه تماماَ پرداخت نشده شرکت به وجود نمی آید. در اساسنامه و شرکتنامه و اگر یکی باشد بعنوان قرارداد شرکت نسبی مقررات مربوط به اداره ی شرکت و روابط شرکا تعیین گردد.

 1. دو نسخه شرکتنامه تکميل شده
 2. دو نسخه تقاضانامه تکميل شده
 3. دو نسخه اساسنامه تکميل شده
 4. تکميل فرم تعيين نام به ترتيب اولويت نام های پيشنهادی و همچنين فيش واريزی
 5. اصل مجوز فعاليت از مراجع ذيربط در مواردی ثبت موضوع نياز به مجوز داشته باشد
 6. تصوير برابر با اصل مدارک احراز هويت کليه شرکاء، مديران و هيأت نظارت (درمواردی که تعداد شرکاء بيش از ۱۲ نفر باشند)
 7. اصل گواهی عدم سوءپيشينه جهت اعضاء هیأت مديره، مديرعامل
 8. دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومي موسسين
 9. دو نسخه صورتجلسه هيأت مديره
 10. اصل وکالتنامه وکيل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکيل صورت پذيرد.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت های تعاونی

شركت تعاونی شركتی است از اشخاص حقیقی و حقوقی كه به منظور رفع نیازمندی های مشترك و بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضا ازطریق خودیاری و كمك متقابل و همكاری انان موافق اصولی كه دراین قانون مطرح است تشكیل می شود. تعداد اعضای شركت تعاونی نباید از ٧ نفر كمتر باشد.

شركت های تعاونی شركت هایی هستند كه تمام یا حداقل ٥١% سرمایه به وسیله اعضا در اختیار شركت تعاونی قرار می گیرد و وزارتخانه ها، سازمان ها، شركتهای دولتی و وابسته به دولت و تحت پوشش دولت، بانكها، شهرداریها، شوراهای اسلامی كشوری، بنیاد مستضعفان و سایر نهادهای عمومی می توانند جهت اجرای بند ٢ اصل ٤٣ قانون اساسی از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگر از قبیل مشاركت، مضاربه، مزارعه، مساقات اجاره، اجاره به شرط تملیك، شرط فروش اقساطی و صلح اقدام به كمك در تامین یا افزایش سرمایه شركتهای تعاونی نمایند بدون آنكه عضو باشند.

با توجه به قوانین شركتهای تعاونی و اهدافی كه قانون برای آنها برشمرده و موقعیت ویژه ای كه در اقتصاد ممكلت دارند و هم چنین با توجه به ماده ٢ قانون بخش تعاونی كه مقرر می دارد: (شركت هایی كه با رعایت مقررات این قانون تشكیل و به ثبت برسند تعاونی شناخته می شوند.) می توان در تعریف شركت تعاونی گفت:

شركت تعاونی شركتی است كه بین اشخاص حقیقی برای فعالیت در امور مربوط به تولید و توزیع در جهت اهداف مطرح در قانون بخش تعاونی به منظور بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی و اعضا از طریق همكاری و تشریك مساعی آنها با رعایت مقررات قانون مزبور تشكیل می شود.

در این تعریف چند نكته مورد توجه قرار گرفته كه به اختصار به آنها اشاره می شود:

 • فقط اشخاص حقیقی می توانند عضو شركت شوند.
 • شركت تعاونی فقط در امور مربوط به تولید و توزیع می توانند فعالیت كنند.
 • شركت های تعاونی فقط به منظور رسیدن به اهداف خاصی كه در ماده ١ قانون بخش تعاون آمده می توانند تشكیل شده و فعالیت نمایند.
 • طرق فعالیت در شركت های تعاونی تولید و توزیع همكاری و تشریك مساعی است و به طریق دیگر نمی توانند فعالیت نمایند.
 • رعایت مقررات قانونی بخش تعاون در تشكیل و فعالیت شركت های مذكور الزامی است.

ثبت شرکت تعاونی

s10

تاسیس شركت تعاونی بر اساس اقدام مجمع موسس كه شامل عده ای افراد واجد شرایط عضویت می باشد صورت می گیرد. تعداد اعضای مجمع عمومی موسس هفت نفر است كه سه نفر به عنوان هیئت موسس و یك نفر به عنوان نماینده در اداره كل تعاون است. در اولین جلسه رسمی مجمع عمومی عادی كه با شركت متقاضیان تشكیل می شود اساسنامه شرکت تعاونی پیشنهادی پس از بحث و بررسی با موافقت حداقل دو سوم اعضا تصویب می شود.

حداقل و حداكثر تعداد عضو در تعاونی ها به نسبت سرمایه و فرصت اشتغال و نوع فعالیت و رعایت اصل عدم تمركز و تداول ثروت به موجب آیین نامه مصوبه وزارت تعاون تعیین می گردد. ولی در هر حال تعداد اعضا از ٧ نفر كمتر نخواهد بود.

سرمایه تامین یا تعهد شده از طرف اعضا در هر مرحله ثبت شركت تعاونی نباید كمتر از ٥١ درصد كل سرمایه شركت باشد و هر شرکت تعاونی وقتی ثبت و تشكیل می گردد كه حداقل یك سوم سرمایه آن تادیه و در صورتی كه به صورت نقدی و جنسی باشد تقویم و تسلیم شده باشد.

قانون شرکت های تعاونی را در سایت وزارت رفاه و کار و امور اجتماعی مشاهده کنید.

 1. سه نسخه اساسنامه ممهور به مهر اداره تعاون مربوطه
 2. دو نسخه صورتجلسه اولين مجمع عمومی
 3. دو نسخه صورتجلسه هيأت مديره
 4. دو نسخه تقاضانامه تعاونی
 5. دو نسخه شرکتنامه تعاونی
 6. تکميل فرم تعيين نام به ترتيب اولويت نام های پيشنهادی
 7. اصل گواهي بانکی مبنی بر پرداخت سرمايه تعهدی(حداقل ۳۵% سرمايه)
 8. اصل مجوز از اداره تعاون مربوطه
 9. تصوير برابر با اصل مدارک احراز اعضاء هيأت مديره (شناسنامه و کارت ملی)

نکاتی درباره ثبت تعاونی

تعاونی تولید شامل تعاونی های مربوط به امور کشاورزی، دامداری، پرورش و صید و ماهی و … بوده و هر عضو باید به کار اشتغال داشته باشد.

به موجب ماده ۲۷: تعاونی توزیع تعاونی هایی هستند که نیاز مشاغل تولیدی و یا مصرف کنندگان عضو خود را در چهارچوب مصالح عمومی و به منظور کاهش هزینه تعاونی ها تامین می نمایند. اصول حاکم بر شرکت تعاونی.

 1. هدف از ایجاد شرکت تحصیل سود نیست. بنابراین کاربرد کلمه سود در خصوص درآمد آن ها جایز نیست و آنچه به شرکا داده می شود مازاد دریافتی است که به نسبت معاملات انجام با شرکت توسط شرکا به آن ها پرداخت می شود.
 2. دولت نظارت بیشتری نسبت به سایر شرکت های تجاری بر این نوع شرکت دارد . این امر به علت نقش مهم تعاونی در اقتصاد و حمایت از قشر ضعیف جامعه است.
 3. هر شریک صرف نظر از میزان سهمش دارای یک رای است.
 4. علی الاصول تنها شرکا حق استفاده از مزایای آن را دارند اما در عمل دیده می شود که به اشخاص خارج اجازه معامله با شرکت داده می شود. اما سود، مختص شرکا است.
 5. برای تشکیل شرکت تعاونی حداقل وجود ۷ شریک ضروری است.
 6. شرکت تعاونی معمولاَ اختیاراتی همچون معافیت از مالیات ، اخذ وام های بدون بهره ، اولویت در معاملات با موسسات دولتی و … دارند.