جاذبه های گردشگری عمان ، کشور زیبای حاشیه خلیج فارس + عکس

جاذبه های گردشگری عمان

جاذبه های گردشگری عمان : سفر دریایی به مسقط از بندر چابهار ایران امکان پذیر شد

علاقمندان به سفرهای هیجانی، همواره مشتاق گردش و تفریح در مکان های کم تر شناخته شده هستند و تا حدودی، پاساژ و هتل های لوکس و کشتی های کروز آنچنانی، پاسخگوی نیازهای ماجراجویانه آنها در مقصدهای گردشگری متداول نیست.

om0

دیدنی های عمان

با توجه به اینکه به ایام نوروز سال ۹۶ نزدیک می شویم و برخی از هموطنان، مشتاق سفرهای هیجانی به نقاط کم تر دیده شده هستند، در سلسله گفتارهایی در سرویس گردشگری روزیاتو، شما را در اسفند ماه، با نقاطی آشنا می کنیم که سفر به آنها خاطره انگیز و تفریح هیجانی را در جشنواره ای از رنگ و نور و جذابیت های طبیعی به ارمغان می آورد.

عمان، کشور پادشاهی، آرام و زیبای حاشیه خلیج فارس که سالهاست توسط سلطان قابوس، پادشاه این کشور اداره می شود، یکی از مقصدهای جذاب برای نوروزگردی امسال است. جایی کمتر شناخته شده برای جهانگردان دوبی و آنتالیا دوست ایرانی و مقصدی دیدنی برای عاشقان طبیعت گردی. سرزمینی که تا سال ۲۰۱۸ میلادی، بزرگ ترین مقصد گردشگری کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خواهد شد.

از آبان ۹۵، کلیه هموطنان می توانند از طریق بندر چابهار (بهاری ترین بندر ایران) با شناورهای دریایی مجهز، پس از اخذ روادید عمان، ظرف ۳ ساعت به مسقط، پایتخت عمان سفر کرده و لذت یک سفر دریایی را در هم به کارنامه سفرهای هیجانی خود اضافه کنند. سفری که کمتر از ۸۰۰ هزار تومان هزینه در بر خواهد داشت.

om1سلطان قابوس، پادشاه عمان

در قسمت اول عمان گردی ما همراه باشید

عمان کجاست؟

om2

عمان، همچون سریلانکا، میانمار، لائوس، ماداگاسکار و بسیاری از مقصدهای ناب گردشگری آسیا، مقصدی ناشناخته برای جهانگردانی ایرانی بوده و از جمله کشورهای آسیایی است که در سال های اخیر مانند تاجیکستان و ازبکستان، با استقبال تورهای گردشگری همراه شده و این موضوع را در هشتمین جشن گردشگری ایران که در اواخر بهمن ماه برگزار شد، شاهد بودیم.

om30

دروازه شهر مسقط پایتخت عمان

عمان یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است که همواره با وجود فراز و نشیب های سیاسی چند دهه اخیر، همواره سطح روابط خود را با کشورمان حفظ کرده و بسیاری، پادشاه عمان را به عنوان یک داور بین المللی غیر رسمی، مورد توجه قرار داده اند. مسقط، پایتخت این کشور، از آرام ترین پایتخت های کشورهای عربی در نیم قرن اخیر بود.

om8

این کشور همسایه یمن و از باختر با عربستان سعودی و امارات متحده عربی همجوار بوده و مرز دریایی وسیعی با ایران دارد. بخش کوچکی از عمان در قسمت جنوبی تنگه هرمز ، یکی از استراتژیک ترین مناطق جهان قرار دارد که مسندم نام دارد.

om3

از قرن هفدهم میلادی، عمان دارای نظام پادشاهی بوده و با وجود سلطه بریتانیا در قرن نوزدهم، شاهد تسلط گسترده این کشور بر پادشاه نشین عمان بر خلاف مستعمره های انگلیس در استرالیا و نیوزلند نیستیم. درآمد اصلی کشور نفت است و کشاورزی و ماهیگیری و گردشگری نیز بخشی از توان اقتصاد ملی کشور را تشکیل می دهد.

درمورد عمان

کشوری با قدمت بیش از دو هزار سال، یکی از دیدنی های خاورمیانه در نگاه شرق شناسان قرار دارد. حدود سیصد هزار کیلومتر مربع مساحت داشته و بیشتر خاک آن کوهستانی و در جنوب جزیره عربستان واقع شده است. رشته کوه های بزرگ و سخت گذر حجر که از دشت ها و جلگه های وسیع و جذابی تشکیل شده، بخشی از ظرفیت های طبیعت گردی آن را به خود اختصاص داده است.

om5

عمان را یکی از مقصدهای مهم صخره نوردی در خاورمیانه می دانند و بسیاری از صخره های سرزمین عمان، در کف اقیانوس تتیس که میان ایران و عمان قرار داشت، شکل گرفتند. کم تر از سه میلیون نفر در این کشور ثروتمند کم حاشیه خلیج فارس زندگی می کنند که درصد کمی را ایرانیان تشکیل می دهند.

سفر به عمان

جالب است که بدانید، بزرگ ترین هتل بین المللی عمان، گلستان نام دارد و در چند سال اخیر، با استقبال گسترده گردشگران هیجانی و غیر اروپا گرد ایران مواجه شده است. چهار استان مسقط، مسندم، طفار و بریمی، در این کشور، فرصت گردشگری متنوعی را در اختیار جهانگردان قرار می دهد.

om4

طبیعت دریایی زیبا عمان

در عمان، همانطور که در جنوب کشور، بقایایی از حضور پرتغالی ها در قلعه هایی مشاهده می کنیم، در این کشور نیز دژها و قلعه هایی وجود دارد که قدمتش به بیش از ششصد سال می رسد. عمان، کشوری دریایی است و همچون ژاپن، پرو و دیگر کشورهای حاشیه دریاها، غذای دریایی، مخاطبان بسیاری دارد که برای کاهش سردی آن، از حلوای عمانی استفاده می کنند.

شنا در منطقه Bimah Sinkhole عمان

بنابراین در سفر به عمان، حتما از غذاهای دریایی و حلوای عمانی استفاده کنید. البته دیگر غذاهای عربی و البته شیرینی جات مخصوص عرب ها نیز در بازار و رستوران های شیک این کشور زیبا و آرام یافت می شود. غذای ملی عمانی ها، شوا نام دارد که از گوشت بره و برنج معطر تهیه می شود و معمولا با مقادیری سبزی نیز تزیین می شود.

om7

عمان، کشور لاک پشت های در حال انقراض منطقه خلیج فارس

اگر توجه کرده باشید، سلطان قابوس، پادشاه عمان، همواره خنجر کوچکی به کمر دارد که در واقع، بخشی از لباس سنتی این کشور به شمار می رود. خنجر های نقره ای و طلایی، همچون نماد برج ایفل که در پاریس، سوغات شهر عشاق است، برای جهانگردان به عنوان ره توشه ای از سفر به سرزمین لاک پشت های در حال انقراض خلیج فارس، در نظر گرفته می شود.

om9

جاذبه های طبیعی عمان

تنوع جانوری و گیاهی عمان، مثال زدنی است. منطقه زیبای ظهار، سالانه میزبان ده ها هزار گردشگر از سراسر جهان است که به عشق صخره نوردی، اسب سواری، شکار و حضور در جشنواره های رنگارنگ غذای سنتی این کشور، راهی مسقط می شوند.

بهترین فصل سفر به این کشور، زمستان و بهار است که آب و هوا کمی قابل تحمل می شود. البته در ایام دیگر سال، همچون کشورهای حاشیه خلیج فارس، گردش در عمان، با عرق ریزی بسیاری همراه خواهد شد که این هم بخشی از جذابیت های سفر به کشور نارگیل است.

هیجان انگیزترین بندر دنیا

استان مسقط، بین خلیج عمان و کوه حجر که در بالا توضیح دادیم واقع شده و یکی از بنادر مهم این کشور محسوب می شود. این بندر را یکی از جذاب ترین بنادر جهان می دانند. این بندر، به شکل خلیج مدوری است که دور آن را کوه های خشک و بدون هیچ گونه پوشش گیاهی با صخره های درشت و درخشنده احاطه کرده که وجود خانه و ساختمان های بلند مرتبه، شب های نورانی و دیدنی را در آن به وجود آورده است.

om11

بخشی از زندگی شبانه عمانی ها و گردشگران، در اطراف این خلیج مدور می گذرد که در صورت سفر به عمان، از این منطقه نیز بازدید کنید. البته قلعه میرانی و جلالی نیز، در نزدیکی این بندر قرار دارد که از مقصدهای گردشگری تاریخی عمان به شمار می رود.

om12

ساحل پر گردشگری قنطاب

بلده السد، دیوار مسقط، خانه های آتری، الخیران، ساحل قنتاب، موزه خانه الزبیر و موزه اسکناس و سکه عمانی، از دیگر مقصدهای جذاب گردشگری در سلطان نشین عمان است. موزه ملی عمان، بیش از ۵۴۰۰ شی تاریخی را در معرض دید قرار داده است که در حساب اینستاگرامی آن به بررسی شماری بپردازید.

om13

موزه تاریخ طبیعی عمان

om14

موزه ملی عمان

om15موزه ملی عمان

صخره نوردی و کویر گردی در یک مکان

om16

در عمان، می توان با توجه به این که اکثر مناطق، بر خلاف نروژ، کوهستانی است، لذت صخره نوردی و کویر گردی را با هم تجربه کرد که امکانی در دسترس در بسیاری از نقاط جهان نیست. بلند ترین قله که حجر نام دارد، در بسیاری از تورهای طبیعت گردی عمانی ها قرار دارد و معمولا گردشگران را با امکانات کامل به این منطقه می برند.

om17

شترهایی که فرصت شتر سواری در بیایان های عمان را برایتان فراهم می کند

شتر سواری در کویر، یکی از دیدنی ترین فرصت های گردشگری برای کسانی است که تجربه سوار شدن بر این حیوان مهربان و سخت کوش دنیای کویر را ندارند. مخصوصا که برای عاشقان تصاویر خاص اینستاگرامی نیز، طبیعت عمان و شتر سواری،‌ موقعیت های خاطره انگیزی را به ارمغان می آورد.

کمپینگ هایی که در مناطق کویری بر پا می شود و سافاری با جیپ که در دوبی تجربه کرده اید، در عمان نیز در دسترس خواهد بود و می توان از تورهای داخلی برای سفر های هیجانی استفاده کرد.

۱۰ مقصد گردشگری خاص عمان

در ادامه نگاهی داریم به ۱۰ مقصد گردشگری جذاب عمان که در صورت سفر به آنجا، در برنامه گردشگری روزانه قرار دهید. در بالای تپه ای به فراز پارک عمومی ریام، مجسمه ای قرار دارد که گویی در یک ظرف کندر قرار دارد و از نمادهای عمانی ها محسوب می شود. مجسمه کندر سوز، از مجسمه های معروف این کشور است. البته مثل تندیس مامایف روس ها، قدمت تاریخی خاصی ندارد.

om19

کندرسوز، یکی از محصولات عمده عمانی ها است و میتوانید به عنوان سوغات سفر به عمان، خریداری کنید. کندر و روغن بدست آمده از آن، فواید پزشکی فراوان دارد.

از جمله دیگر مقصدهای گردشگری طبیعی جذاب عمان، غار مجلس الجن است که برای کسانی که عاشق دنیای زیر زمینی طبیعت هستند، انتخاب خوبی است. این غار از زیباترین غارهای جهان است. عمق غار، صدها متر است که در زمره عمیق ترین غارهای جهان به شمار می رود.

این غار، در فلات سلمان واقع شده که در سال ۱۹۸۳ میلادی کشف شد و اکنون لقب دومین غار عمیق جهان را به خود اختصاص داده است. دسترسی به غار از طریق یک دهانه باریک تشکیل شده که افراد می بایست با یک طناب به داخل آن بروند.

om20

قلعه نخل عمان

قلعه نخل، مقصد گردشگری قدیمی دیگری در سلطان نشین عمان است که در شهرستانی به همین نام و در منطقه باطنه قرار دارد. این قله از محبوب ترین و مستحکم ترین قلعه های این کشور به شمار می رود.

حتما بخوانید :  هتل های عجیب و غریب جهان را اینجا ببینید + عکس هتل عجیب

مسجد باشکوه سلطان قابوس، یکی از باشکوه ترین مساجدی است که در خاورمیانه وجود دارد و در سال ۲۰۰۱ میلادی ساخته شد. این مسجد حتی در بین گردشگران غیر مسلمان نیز با استقبال گسترده ای مواجه شده است که در صورت سفر به این کشور، گردش در آن توصیه می شود و یادآور معماری جذاب مسجد النبی در مدینه و مسجد الحرام در مکه است.

om21

مسجد باشکوه سلطان قابوس عمان

یکی از دلایلی که توصیه می کنیم حتما به این مسجد بروید، مشاهده یکی از آثار صنایع دستی نفیس ایران است که در این عبادتگاه قرار دارد. فرش دستبافت رنگارنگ و نفیس ایرانی که چهار سال زمان برای بافت آن صرف شد، در این مسجد قرار دارد. این فرش، قریب به پنج هزار متر مربع مساحت داشته و بیست تن وزن دارد. لوستر بزرگ و باشکوهی که در وسط تالار مسجد قرار گرفته است، یکی دیگر از جذابیت های این مسجد مدرن به شمار می رود.

om22

فرش دستبافت ایرانی در مسجد سلطان قابوس عمان با ۵ هزار متر مربع مساحت

تصویر بازدید علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی از مسجد سلطان قابوس

جبل خضر یا کوهستان سبز، یکی از دیدنی ترین فرصت های گردشگری در این کشور است. عاشقان طبیعت گردی در کشور خشک و بیابانی عمان، جایی را می توانند بازدید کنند که در رشته کوه های بزرگ حجر قرار دارد و بیش از سه هزار متر ارتفاع دارد. در این کوه، میوه های سردسیری و چشمه های آب سرد فراوانی وجود دارد که لذت طبیعت گردی را در این کشور خشک در اختیارتان قرار می دهد.

om24

عاشقان گردشگری عمان، وادی شب را فراموش نمی کنند. جایی مملو از مزارع درختان خرما و استخرهای طبیعی که برای شنا و قایق سواری بسیار مطلوب است و در تصاویر زیر مشاهده می کنید.

om25

منطقه دیدنی وادی شب در عمان

دره های پر فراز و نشیب و بسیار دیدنی این کوه، از جمله ظرفیت های ممتاز برای عاشقان سلفی و تصاویر طبیعی است.

در حاشیه این کوه، زمین های کشاورزی فراوان قرار دارد که اهالی منطقه بر روی آن مشغول به کار هستند. کندوهای عسل که عسل گران قیمتی هم در عمان محسوب می شود، در این منطقه دیده می شود.

om26

ساحل صلاله عمان

om27

اگر عاشق سواحل شنی در میان درختان نخل با سمفونی صدای پرندگان هستید، استان ظفار پیشنهاد می شود. در مرکز استان ظفار، در شهر صلاله در ماه های هفت و هشت میلادی، جشنواره هایی با عنوان جشنواره پاییزی صلاله برگزار می شود که دیدنی های بسیاری را در خود جای داده است. این استان، از جمله مراکز فعال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی عمان است. برای عاشقان پاییز گردی، یکی از مقصدهای پاییز گردی در خاورمیانه به شمار می رود.

om28

عکس های عمان

om29

استان ظاهره، همانطور که از اسمش پیداست، ظاهر جذابی دارد. قدمت تاریخی داشته و مناطق تاریخی بسیاری در آن قرار دارد که از آن جمله می توان به بازار تاریخی عبری، قنات العراقی، قلعه الخندق، حصون، قلعه بریمی و الخضیب اشاره کرد. چشمه های آب شیرین منطقه نیز از جمله ظرفیت های گردشگری آن معرفی شده است.

البته باید به این موضوع توجه کنید که عمان، قنات های قدیمی با سابقه بیش از دو هزار سال دارد و به نام های دریس، الخظمین، الملکی، الجیلا معروف است و منابع آبی بسیاری از شهرها و روستاهای عمان است. جالب است که بدانید پنج قنات مهم عمان در سال ۲۰۰۶ میلادی، در فهرست میراث یونسکو ثبت شد.

نکته هایی درباره قنات های عمان

قنات فقط به عنوان ارزش تاریخی و موزه ای مطرح نیست، بلکه حتی امروزه بسیاری از مناطق روستایی و فعالیت های کشاورزی بر مبنای آب حاصل از قنات ادامه‌ وجود می‌دهند. همه‌ این ویژگی ها، قنات را سزاوار ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو کرده است. به همین دلیل سازمان میراث فرهنگی کشور با همکاری مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی در سال های قبل پرونده ای را برای ثبت چند قنات شاخص ایران آماده و تسلیم یونسکو کردند.

هر چند پیش از ایران، کشور عمان اهمیت این موضوع را دریافته و موفق شده است که ۵ رشته از قنات های آن کشور را به ثبت درفهرست میراث جهانی یونسکو برساند که عبارتند از: قنات الختمین (به طول ۲۴۵۰ متر)، المالکی (به طول ۱۴۸۷۵ متر)، دارس (به طول ۷۹۹۰ متر)، جیلاو المیسر (به طول ۵۷۸۳). یکی از مهمترین انگیزه های دولت عمان برای ثبت این قنات ها، رونق بخشیدن به گردشگری و استفاده از این فناوری بومی آب برای جذب بازدیدکنندگان بیشتر بوده است.

اتفاقاً یکی از اشکالاتی که کمیته‌ فنی یونسکو (ایکوموس) به پرونده‌ قنات ایرانی وارد کرد، این بود که قنات قبلاً توسط عمان به ثبت رسیده و تفاوتی میان این دو پرونده دیده نمی‌شود.

مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی در پاسخ به این اشکال، اذعان داشت: قنات های عمان در سه گروه قنات های عینی، غیلی و داوودی طبقه‌بندی می‌شوند که بیش از ۷۰ درصد از قنات های آن کشور را قنات های عینی و غیلی تشکیل می‌دهند.

قنات های عینی و غیلی در واقع با تعریف قنات در ایران تفاوت دارند زیرا اساساً ارتباطی با آب زیرزمینی نداشته و صرفاً کانال هایی هستند که منابع دیگر آب از قبیل آب رودخانه یا چشمه را از نقطه ای به نقطه ای دیگر منتقل می‌کنند.

در قسمت های بعدی، شما را با جذابیت های طبیعی و تاریخی و سبک زندگی این کشور آشنا می کنیم.

mo00

گردشگری در عمان

در گفتار امروز، مقصدهای گردشگری تاریخی و مدرن این کشور زیبا را که در سال ۲۰۱۸ میلادی، یکی از بزرگ ترین مراکز تفریحی خاورمیانه خواهد شد را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم تا با بخشی از فرصت های توریستی آن به خصوص در اپرای سلطنتی مسقط آشنا شویم.

مجددا تاکید می کنیم که اگر قصد سفر هیجانی به سلطان نشین عمان را در نوروز یا ماه های آینده دارید، خط دریایی بین بندر چابهار ایران (بهاری ترین بندر ایران) و بندر مسقط، پایتخت این کشور از آبان ۹۵ برقرار شده و هموطنان می توانند پس از اخذ روادید عمان در تهران، به بندر چابهار رفته و از آنجا با شناورهای دریایی مجهز، ظرف ۳ ساعت به مسقط برسند. این سفر برای شما کم تر از ۸۰۰ هزار تومان هزینه در بر خواهد داشت.

میراثی کهن در مقصدی جذاب

عمان، مقصد گردشگری هیجانی در جنوب خلیج همیشه فارس است. جایی که برای ما ایرانی ها، با وجود حسن همجواری و ارتباطات طولانی سیاسی و اقتصادی در یک قرن اخیر، به واسطه جذابیت های ترکیه و دبی، آنطور که شایسته است مورد توجه قرار نگرفت.

عمان، سواحلی شنی و زیبا و طبیعتی کوهستانی، صخره ای و خشک و بیابانی دارد. در واقع در کشور سیصد هزار کیلومتر مربعی عمان، انواع و اقسام طبیعت را می توان به نظاره نشست و البته بر خلاف کشور چهار فصل ایران، در آن از پاییز و زمستان خبری نیست.

mo17

تصویر دروازه ورود به شهر قدیم مسقط

امکان کویر نوردی و صخره نوردی، به طور توامان در این کشور وجود دارد به همین خاطر، یکی از مقصدهای صخره نوردی در خاورمیانه را می توان همین کشور دانست. گردشگری ورزش، مقوله مهمی برای بسیاری از کشورهای جهان در عرصه توسعه صنعت گردشگری بوده و به همین خاطر، طبیعت عمان، این قابلیت را در اختیار گردشگران حرفه ای قرار داده تا از طبیعت آن استفاده کنند.

mo20

تصویر پوشش زنان عمان که سوژه گردشگری انگلیسی شده است

حتی کشورهایی که از نظر طبیعی، برفی در آن وجود ندارد مانند امارات متحده عربی، پیست اسکی را به داخل مال های غول پیکر خود برده اند تا کسانی که به دیار آفتاب و بیابان می آیند، فرصت اسکی کردن در پیست های مصنوعی را داشته باشند.

mo21

جشنواره غذا در عمان

پایتخت عمان که مسقط نام دارد، یکی از نقاط دیدنی و تاریخی این کشور به شمار می رود که موزه های بسیاری در آن قرار داده و موزه ملی و تاریخ طبیعی و اسکناس، بخشی از ظرفیت های موزه گردی آن عنوان شده است. بیش از ۵ هزار شی تاریخی در موزه های عمان در معرض دید عمومی قرار گرفته که برخی بیش از پانصد سال قدمت دارد.

mo18

تصویر خلیج مدور مسقط

در واقع باید اذعان داشت که هم از نظر گردشگری ورزشی و هم گردشگری دریایی و هم گردشگری تاریخی، عمان یکی از کشورهای خاطره انگیزی است که امکان گردشگری خودمانی و گردشگری لوکس را برای طیف های مختلفی از علاقمندان به سفرهای هیجانی، ارائه می کند. این وضعیت را می توان در مراکش نیز همچون عمان، در اختیار داشت که در سال های اخیر، با استقبال گردشگران خاص گرد ایرانی قرار گرفته است.

mo19

میراث فرهنگی غنی عمان تاثیر منفی بر روی فرهنگ مدرن و سبک زندگی اروپایی برخی از جمعیت این سلطان نشین سه میلیون نفری نداشته است. گر چه سیستم حمل و نقل و فروشگاهی و بانکی و خدمات فناوری اطلاعات در مسقط، پایتخت عمان، تفاوت زیادی با پایتخت های اروپایی و مدرن دوبی و دوحه ندارد، اما بناهای فرهنگی و معماری های شگفت انگیز، توجه گردشگران را به خود جلب کرده است.

بناهای دیدنی عمان

در سفر به عمان که می تواند در برنامه گردشگری نوروزی نیز باشد، قلعه های قدیمی در کنار معماری خیره کننده عبادتگاه های اسلامی، نظر ها را به خود جلب می کند. همانطور که در قسمت اول گفتیم، مسجد سلطان قابوس که در سال ۲۰۰۱ میلادی با صرف میلیون ها دلار با معماری باشکوه و طراحی معماران اروپایی انجام شد، یکی از مقصدهای دیدنی گردشگری پایتخت این کشور به شمار می رود.

mo24

لابی هتل البوستان مسقط عمان

سبک های جدید و شگفت انگیز معماری بناهای منحصر به فرد در عمان، بخشی از تاریخ غنی این کشور را جلوه گر کرده است. یکی از مناطق دیدنی و تاریخی آن، قلعه بهلا است که اتفاقا همانند قنات های پنج گانه عمان، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

mo1

تصویر قلعه بهلا عمان

قلعه بهلا در سلطان نشین عمان، چشم اندازی تاثیر گذار دارد. شاهکاری از معماری خاک رسی بوده و شاهدی بر تاریخ غنی این کشور است.

حتما بخوانید :  عکس های هوایی خیره کننده از بنگلادش

قلعه بهلا یکی از قدیمی ترین قلعه های عمان است و در گذشته دور در دوران حکومت سلسله بنی نبهان (قرن ۱۲ تا ۱۷ میلادی) پایتخت عمان بود. این سلسله ۵۰۰ سال بر عمان حکومت کردند.» در زمانی که مردم بین این دیوارهای محکم زندگی می کردند، بیشتر خانه ها به هم وصل بودند و درون خانه ها هم تزئینات فراوانی وجود داشت.

در فرهنگ عمانی ها، به شکافها «روزنه» می گویند و مردم در آنها عطر می گذاشتند یا چراغ که می توانست شمع باشد یا فانوس. این روزنه ها برای روشنایی در دیوار تعبیه شده اند.» پایتخت عمان، مَسقَط، بین دریا و کوه های ناهموار قرار گرفته است.

mo2

بناهای تاریخی مسقط، پایتخت عمان

مسقط با سبک معماری شرقی، ترکیب منحصر به فردی از سنت و مدرنیته را به وجود آورده است. برخی از هنرمندان، مسقط را به واسطه جذابیت های تاریخی و معماری بناها، نگارخانه ای بدون سقف می دانند و از آن به عنوان شهری الهام بخش و الهام آفرین در تاریخ این کشور یاد می کنند.

mo3

به نظر برخی از هنرمندان، اگر بخواهم مسقط را با رنگ توصیف کنیم رنگ سفید را باید رنگ غالب دانست. چرا که در این شهر تاریخی، همه چیز سفید است به خصوص خانه ها. البته مقداری رنگ قهوه ای هم در پنجره ها، درها و کوه ها می بینید. همچنین رنگ آبی که رنگ دریاست.» به نظر می رسد در مرمر خیره کننده «مسجد جامع سلطان قابوس» بازتاب همه رنگ های شهر را می تواند به عینه مشاهده کرد.

این مسجد یکی از دیدنی ترین بناهای مسقط است که برای بیست هزار نمازگزار جا دارد و یکی از بزرگ ترین مساجد جهان است که معماری آن در جهان شاهکار به حساب می آید.

photo_2002-02-02_02-43-11

تصویری از مسجد مجلل سلطان قابوس عمان

در واقع، معماری این مسجد آمیزه ای از سنت معماری غرب و شرق آسیا و آسیای مرکزی است.» در بین گنجینه های حیرت انگیزی که مسجد در خود جای داده است چلچراغی بلورین به ارتفاع ۱۴ متر دیده می شود. وزن این چلچراغ هشت تن است و بیش از ۱۱۰۰ چراغ دارد.

mo4

لوستر بزرگ مسجد سلطان قابوس در مسقط

نور آن سالن اصلی نمازگزاران را روشن می کند که فضایی روحانیست و برای مردمی که به اینجا می آیند اهمیت زیاد دارد. این مسجد هویت عمان را نشان می دهد و باعث افتخار عمانی ها به شمار می رود.

نمونه دیگر این هویت سوق (بازار) مشهور شهر است که با هزارتوی کوچه هایش یکی از قدیمی ترین بازارهای عمان است و صنایع دستی آن معروف است.

mo5

ساختمان رویال اپرا مسقط

فضایی پر جنب و جوش که رایحه کندُر در آن به مشام می رسد. سوق «مطرح» جایی است که مردم با هم آشنا می شوند و پیر و جوان با هم می نشینند و قهوه می نوشند و حرف می زنند.

خانه اپرای سلطنتی نشان دهنده معماری عمان معاصر، و دارای ظرفیت به جای حداکثر ۱۱۰۰ مردم است. این مجموعه خانه اپرا شامل یک تئاتر کنسرت، سالن، باغ های زیبا رسمی، بازار فرهنگی با خرده فروشی، رستوران های مجلل و مرکز هنر برای تولیدات موسیقی، تئاتر و اپرا.

خانه اپرا سلطنتی مسقط

برای تماشای عمان جدید، کار سختی در پیش ندارید. زندگی شبانه عمان به همراه موسیقی های اروپایی و آمریکایی و کلاب های شبانه و غذاهایی که توسط رستوران های شرقی و غربی تا دیروقت سرو می شود، بخشی از روزگار مدرن عمان را به تصویر می کشد.

mo7

البته چشم انداز آینده شهر را می توان در اپرای سلطنتی مسقط دید، بنایی که در آن خوانندگان مشهور اپرا مانند پلاسیدو دومینگوو رنه فلمینگ برنامه اجرا کرده اند و همچون اپرای معروف وین، اسلو و سیدنی، در زمره اپراهای معروف آسیا و جهان در چند سال اخیر است. علاقه پادشاه عمان به موسیقی کلاسیک سبب شد تا یکی از مجلل ترین خانه های اپرا در آسیا در پایتخت این کشور بنا شود.

mo8

فضای داخلی مجلل خانه اپرا باشکوه مسقط

جایی که در سال ۲۰۱۵ میلادی، میزبان گروه موسیقی سنتی رستاک ایران شد تا صدای موسیقی ایران در یکی از مجلل ترین سالن های اپرا جهان طنین انداز شود.

mo6

تصویر ایندکس درگاه سالن مجلل اپرا مسقط، پایتخت سلطان نشین عمان

این اپراخانه، مکانی مجللی است که معماری آن، جزییات شگفت انگیزی دارد. صندلی های راحت در کنار استیجی دیدنی که هم امکان برگزاری اپرا را می دهد و هم کنسرت. در اینستاگرام این مجموعه، می توان از آخرین برنامه های آن مطلع شد که گویا هر هفته، میزبان گروه های موسیقی معروفی از سراسر جهان است.

mo9

تصویری از مجلل ترین خانه اپرا آسیا در شهر مسقط عمان

فعالیت عمرانی از سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز شد و در نهایت این خانه اپرا در سال ۲۰۱۱ افتتاح گردید و معماری شگفت انگیز آن نمایانگر معماری معاصر اسلامی است و برنامه های متنوعی اجرا می شود: از اپرا، باله، و موسیقی جاز گرفته تا موسیقی عربی.

mo10
روبروی کلیه صندلی ها در سالن اپرا مجلل مسقط، صفحه های نمایش تعبیه شده است تا بازدید کنندگان اپرا، استیج را به راحتی مشاهده کنند

مدیر هنری این اپرا قبلا گفته بود که این اپرا خانه ارتباط بین فرهنگ های مختلف را قوی تر می کند و به نسل جوان فرصت می دهد که هم به گذشته خود نگاهی بیاندازد و هم به آینده ای که در پیش است.

در طراحی این بنا از فرم ها و جزییات ساختمان های سنتی منطقه و مصالح بومی منطقه استفاده شده. ( سنگ ها و گچ های به کار رفته در بنا از بیابان های عمان تهیه شده است) خانه اپرا دارای چشم اندازی بی نظیر است.

این بنا اولین خانه اپرای موسیقی در خلیج فارس است که در طراحی آن سبک معماری غربی به چشم نمی خورد. ساختمان از چهار طرف توسط باغی وسیع احاطه شده است. در طراحی فضاهای داخلی، جزییات بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

mo23

ظرافت هایی چون طراحی لوستر کریستال و منبت کاری برگ طلا در دکوراسیون های چوبی دیده می شود. در مجموعه خانه اپرای مسقط اغلب فضاها چند منظوره طراحی شده اند و قابلیت یکپارچه سازی فضاها وجود دارد. تنها با فشردن یک دکمه سالن نمایش تئاتر به سالن کنسرت موسیقی مبدل می شود.

mo22

سالن کنسرت، فضای وسیع و بسته ای ست با دیوارهای موازی و بلند و سقف تخت. این پیکربندی، محیطی بصری و شنوایی ایده آلی را برای اجرای انواع موسیقی ایجاد می کند. گنجایش سالن اپرا ۱۱۰۰ نفر است.

این سالن در چند طبقه طراحی شده. طبقات بالاتر بصورت نعل اسبی گرد جایگاه ارکستر قرار دارند. در طراحی نمای خارجی خانه اپرای مسقط، اصول پایه معماری منطقه گرم و مرطوب دیده می شود:

استفاده از حجم های متعدد پر و خالی در ساخت بنا به منظور ایجاد سایه و کوران، ایجاد ایوان، رواق و تراس های وسیع ، تعبیه بازشوهای عمودی و با ارتفاع زیاد ، استفاده از رنگ روشن در نمای بیرونی بنا تکنولوژی در ساخت خانه اپرای مسقط از سیستم های پیشرفته خودکار برای کنترل مراحل اجرا استفاده شده است.

توصیه های عمان گردی

mo12

درگاه وزارت گردشگری عمان که با شعار “ زیبایی یک آدرس دارد”پذیرای علاقمندان به عمان گردی است

۱- در صورتی که خواهان سفر به عمان در ایام نوروز و بهار ۹۶ هستید، اطلاعات روادید را از درگاه سفارت عمان در تهران دریافت کنید. البته سفارت ایران در مسقط نیز می تواند راهنمای خوبی برای گردشگران کشورمان باشد.

۲- راهنماهای تریپ ادوایزری ها و لونلی پلنتی ها را در سفر به عمان در نظر داشته باشید.

۳- در سفر یک هفته ای به عمان، مقصدهای گردشگری مختلفی که در قسمت اول این گفتار اشاره شد را مد نظر داشته باشید.

mo13

تصویری از خلیج مدور مسقط

۴- ۱۰ هتلی که در اطراف سالن اپرا مجلل مسقط قرار دارد را در این نشانی مشاهده کنید.

۵- در صورتی که خواهان سفر به این کشور با تورهای نوروزی هستید، از تورهای مجاز که سابقه خوبی در گردش به عمان دارند استفاده کنید و سازمان میراث فرهنگی کشور، در این زمینه شما را یاری خواهد داد.

۶- عمان، یکی از مقصدهای کمتر دیده شده آسیا برای هموطنان است. بنابراین، از ظرفیت های تاریخی به خصوص موزه ها و نگارخانه های آن استفاده کرده و از غذاهای محلی در شهرهای مختلف عمان بهره ببرید.

تصویری زیبا از منطقه خصاب عمان

۷- تورهای کویر نوردی، شتر سواری و قایق سواری، در کلیه هتل های لوکس عمان در اختیار مسافران قرار می گیرد.

۸- برای رزرو هتل در این کشور، از بوکینگ و اکسپدیا استفاده کنید. سایت سفر به عمان نیز اطلاعات خوبی در این دیار تاریخی و بکر در اختیار شما قرار می دهد.

تصویری هوایی از هتل البوستان مسقط در ساحل القروم عمان

۹- اگر در سفر به عمان علاقمند بودید در خانه های اهالی مسقط و دیگر شهرها اقامت داشته باشید، از سایت airbnb استفاده کنید. عمان ایر، برای سفر به این کشور دیدنی جنوب خلیج همیشه فارس انتخاب خوبی خواهد بود.