جانشین‌ هاشمی رفسنجانی کیست ؟ جزئیات تعیین جانشین آیت الله هاشمی

اخبار تایید نشده از تعیین جانشین‌ آیت الله هاشمی

جانشین‌ هاشمی رفسنجانی : وب سایت خبری تابناک درباره تعیین رئیس موقت جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام به نقل از یک منبع آگاه نوشت: «آیت الله محمد علی موحدى كرمانى» قرار است ریاست جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام را پس از رحلت «آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی» بر عهده بگیرد.

Image result for ihaldجانشین‌ هاشمی رفسنجانی کیست ؟

این منبع آگاه درباره سرنوشت تعیین رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از فقدان آیت الله هاشمی رفسنجانی، اظهار کرد: قرار است امام جمعه موقت تهران و دبیر کل جامعه روحانیت مبارز فعلا ریاست جلسات مجمع را بر عهده داشته باشد.

وی درباره اینکه ریاست آیت الله موحدی کرمانی در مجمع تشخیص صرفا برای این دوره است یا در دوره جدید هم این روال ادامه خواهد یافت یا خیر، تصریح کرد: آیت الله موحدی کرمانی تا تعيين رئيس مجمع تشخیص مصلحت نظام براى دوره جديد، اداره جلسات مجمع را بر عهده خواهند گرفت.

مجمع تشخیص مصلحت نظام از نهادهای اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران است که مهم‌ترین مسئولیتش، حل اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است. شمار اعضای این مجمع ۴۴ تن ثابت و یک تن میهمان متناسب با موضوع جلسه است که اعضای ثابت هر ۵ سال یک بار و از طریق حکم رهبر معظم انقلاب انتخاب می‌شوند. ریاست این مجمع از ابتدای تأسیس رسمی، بر عهده آیت الله هاشمی رفسنجانی بود و پس از رحلت او در ۱۹ دی ماه سال جاری تاکنون، هنوز رئیس جدید این نهاد با اهمیت تعیین نشده ‌است.

حتما بخوانید :  امیرحسین مدرس و همسرش در کیش در حال خوشگذرانی + تصاویر

حضرت امام (ره) در ۱۷ بهمن ۱۳۶۶ هجری شمسی با صدور فرمانی، مجمع تشخیص مصلحت نظام را تاسیس فرمودند. این مجمع که در آغاز تأسیس، صرفا” بمنظور تشخیص مصلحت در موارد اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان تأسیس شده بود، هنگامی که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۸ بازنگری شد، پس از بحث های مشروح درباره جایگاه مجمع تشخیص مصلحت، وظایف یازده گانه ای مستند به اصول ۱۱۲، ۱۱۱، ۱۱۰ و ۱۷۷ برعهده این مجمع قرار گرفت، تا به عنوان حلقه تکمیلی در حاکمیت نظام جمهوری اسلامی و در شرایط مختلف ایفای نقش کند.

رهبر معظم انقلاب ۲۴ اسفند ماه سال ۱۳۹۰ در حکمی رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره ۵ ساله منصوب کردند. لذا به طور طبیعی در اسفند ماه سال جاری باید رئیس و اعضای جدید مجمع برای یک دوره پنج ساله دیگر از سوی رهبری منصوب شوند.

جانشین‌ هاشمی رفسنجانی کیست ؟ جزئیات تعیین جانشین آیت الله هاشمی


حتما بخوانید :  13 شرط عربستان برای قطر و از سرگیری روابط سیاسی با کشور قطر