جت های جنگنده ( معرفی و مشخصات ۱۰ هواپیمای جنگنده برتر جهان )

برترین جت های جنگنده

جت های جنگنده : برترین جت هاي قدرتمند و جنگنده جهان راکه ساخت کننده آنها برترین کشورهای نظامی جهان میباشند را به شما معرفی می‌کنیم.در قرن بیست و یکم، حوزه جنگ ها توسعه پیدا کرده هست و نیروی هوایی هر کشور بعنوان عنصر اصلی و حمایتی در هر جنگی محسوب می‌شود و بخشی از دفاع و امنیت کشورها به حساب می‌آید

و یکی از تاثیرگذارترین موراد برای پیروزی در جنگها محسوب می‌شود و به نوعی نیروی هوایی قوی یک مزیت رقابتی در میان کشورها محسوب می‌شود. جای هیچ تردیدی نیست که قدرت نیروی هوایی هر کشور مرهون بهره گیری از جنگنده هاي قدرتمند در آن هست.

جنگنده هاي امروزی مجهز به رادارهای پیشرفته و موشک هاي دوربرد و جنگ افزارهای الکترونیکی و تعداد زیادی از وسایل ارتباطی مدرن میباشند و توسعه آنها هرگز متوقف نمیشود و ادامه دارد. با دقت به تمامی موارد مدرن و پیشرفته به کار رفته در جت هاي جنگنده کنونی جهان، در ادامه به بررسی ۱۰ جت جنگنده برتر جهان می‌پردازیم.

۱. جنگنده اف-۲۲ رپتور

در صدر این فهرست، جت فوق پیشرفته بوئینگ F-22 راپتور قرار دارد. این جت مدرن توسط شرکت امریکایی لاکهید مارتین ساخته شده هست. ویژگی منحصر به فرد و استثنایی به کار رفته در این جت این هست که تنها جنگنده جهان به شمار می‌رود که ضریب رادارگریزی آن ۰.۰۱ هست. این ویژگی باعث می شودکه این جت بتواند از مقابل رادارهای

پیشرفته X به صورت مخفیانه و بدون دیده شدن در رادار دشمن عبور کند. F-22 بعنوان کابوس هر نیروی هوایی در جهان شناخته می‌شود. این جت از دو موتور قدرتمند برای پرواز بهره گیری می‌کند.از دو ابرکامپیوتر نیز برای انجام محاسبات و عملیات پیچیده در این جنگنده بهره گیری شده هست.

برترین جت های جنگنده و قدرتمند جهان را بشناسید

مشخصات :

فشار موتور: ۱.۰۸
سرعت: ۲۴۱۰ کیلومتر در ساعت
وزن بار: ۳۷۵ کیلوگرم در هر مترمربع
برد پرواز: ۳۲۱۹ کیلومتر
نرخ صعود: ۶۵۰۰۰ فوت در هر دقیقه
شعاع جنگ: ۷۵۹ کیلومتر

۲. جنگنده SU-35

این جت تک سرنشین از دو موتور بهره گیری می کندو برای هر ماموریت چند منظوره اي آماده هست.این جت در واقع مشابه موفقی از نسخه su- 27 فلنکر به حساب می‌آید. ساخت این جت بر عهده شرکت روسی صنایع هوایی شوالیه هست.در پلتفرم این جنگنده از یک سپر دفاعی بهره گیری شده هست و این موضوع به دلیل وزن بالا هنگام بلند شدن و اوضاع فرود آن هست و به همین دلیل نیز از دو چرخ در جلوی این جت بهره گیری شده هست.

با بهره گیری از سیستم بهبود یافته رادار در این جت، شاهد واکنش مناسب آن در زوایای ۶۰+- درجه هستیم و در این زوایا قدرت شناسایی رادارهای دشمن برای ردیابی این جنگنده کاهش می یابد.
برترین جت های جنگنده و قدرتمند جهان را بشناسید

مشخصات

فشار موتور : ۱.۱۴
سرعت: ۲۴۱۰ کیلومتر در ساعت
وزن بال: ۸۴.۹ پوند بر فوت مربع
نرخ بحبوحه گیری: ۵۵۱۰۰ فوت در هر دقیقه
شعاع نبرد: ۱۵۸۰ کیلومتر

۳. جنگنده یورو تایفون

این جنگنده از نسل ۴.۵ در عصر کنونی محسوب می‌شود.یورو تایفون محصول مشترک چهار کشور کشور آلمان،اسپانیا،ایتالیا، انگلستان هست. ایتالیا و انگلستان بر روی دو موتور این جنگنده کار کرده اند. در حال حاضر از این جنگنده در نیروی هوایی ناتو و عربستان صعودی بهره گیری می‌شود.

برترین جت های جنگنده و قدرتمند جهان را بشناسید

مشخصات:

سرعت: ۲۴۹۵ کیلومتر در ساعت
فشار بال: ۳۰۷ کیلوگرم در هر متر مربع
برد پرواز: ۳۷۹۰ کیلومتر
نرخ بحبوحه گیری: ۳۱۵ متر بر ثانیه
شعاع نبرد: ۶۰۱ کیلومتر در نبردهای با ارتقاع کم و ۱۳۸۹ کیلومتر در نبردهای با ارتفاع بالا

۴. سوخو ۳۰ ام‌کی‌آی؛ سوپر سوخو

به طور کلی این تیپ از جنگنده هاي روسی برای حمل کلاهک هسته اي یا حمل جنگ افزارهای استراتژیک دیگر ساخته نشده اند. در اواخر سال ۲۰۱۲ بود که روسیه دریافت این جنگنده قادر به حمل موشک کروز براهموس هست. بنابراین مشغول به توسعه این جنگنده در این اساس شد. روسیه در سال ۲۰۱۰ طی قراردادی پیروز شد

حتما بخوانید :  عکس های عاشقانه قلبی 2017 + جدیدترین عکس های قلبی عاشقانه

تمامی امکانات قدیمی این جنگنده را با امکانات الکترونیکی مدرن مانند رادارها، کامپیوترها و سیستم جنگ افزار الکترونیکی جدیدی جایگزین کند و سرانجام توانست موشک هاي براهموس را بر روی این جنگنده سوار کند. اینکار با موفقیت انجام شد و این جنگنده با تغییراتی که بر روی آن صورت گرفت، به یکی از قوی ترین جت هاي جهان تبدیل شد.

برترین جت های جنگنده و قدرتمند جهان را بشناسید۵. جت جنگنده رافال

رافال یکی از جت هاي حیرت انگیز فرانسه به شمار میرود که با نام رافائل داسو نیز شناخته می‌شود که این نام به دلیل جذابیت چندان این جنگنده بر روی آن گذاشته شده هست. رافال از دو موتور قدرتمند برای حرکت بهره گیری میکند و جز نسل ۴++ جت هاي جنگنده در جهان به شمار میرود. این جت با ابزارهای EW و سیستم هاي ردیابی پیشرفته

و رادارهای مدرن تجهیز شده هست. از این جنگنده در نیروی هوایی هندوستان نیز بهره گیری میشود. قیمت این جت جنگنده، ۱۲۴ میلیون دلار هست.

برترین جت های جنگنده و قدرتمند جهان را بشناسید

مشخصات:

فشار موتور: ۱.۱۳
سرعت: ۱۲۹۰ کیلومتر در ساعت
فشار بال: ۳۲۶ کیلوگرم در هر متربع
برد پروازی: ۳۷۰۰ کیلومتر
شعاع نبرد: ۱۸۵۲ کیلومتر در حین ماموریت هاي نفوذ به خاک دشمن

۶. ساب ۳۹ گریپن

جنگنده گریپن ساخت سوئد هست. این جنگنده از یک موتور بهره گیری میکند و وزنی سبک دارد. این جت جنگنده به صورت چند منظوره ساخته شده هست و قابلیت انجام ماموریت در هر نوع شرایط آب و هوایی را دارد. دولت سوئد با سرمایه گذاری پیروز بر روی ساخت این جنگنده، سود زیادی به دست آورد

چرا که آن را به جنوب شرقی آسیا،آفریقای جنوبی و اروپای مرکزی صادر کرد. قیمت این جت با دقت به آپشن هاي متفاوتی که دارد بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون دلار بر آورد شده هست.
برترین جت های جنگنده و قدرتمند جهان را بشناسید

۷. اف-۱۸ سوپر هورنت

هر نیروی هوایی به داشتن جت هاي جنگنده اي موسوم به زنبور سرخ به خود افتخار میکند. این جت ما بین نسل ۴ و ۴.۵ محسوب میشود. زنبور سرخ از دو موتور برای حرکت بهره گیری میکند و آپشن هاي فراوانی دارد. این جنگنده قادر به حمل موشک هاي هوا به هوا، هوا به زمین و انواع سیستم هاي جنگ افزاری پیشرفته هست.

در داخل این جنگنده از یک رگبار ۲۰ میلی متری بهره گیری شده هست. یکی از ویژگی هاي منحصر به فرد این جت این هست که در ارتفاع پایین نیز قادر به سوخت گیری در هوا هست. قیمت این جنگنده ۶۷ میلیون دلار اعلام شده هست.
برترین جت های جنگنده و قدرتمند جهان را بشناسید

۸. F-15

F-15 در میان تمامی جنگنده هاي حاضر در این فهرست از تاریخ کوتاه قدیمی تر و قابل دفاع تری برخوردار هست. شهرت این جت اکثر به دلیل قابلیت مانور چندان و شتاب بالای ان هست. از سیستم هاي فرماندهی پیشرفته اي در این جت بهره گیری شده هست که می‌توان به سیستم راداری پالس داپلر اشاره کرد.

حتما بخوانید :  زیباترین گربه های جهان +عکس گربه های زیبا و دوست داشتنی

با این ویژگی ها این جت به همان سادگی که قادر به شکار اهداف در ارتفاع بالا هست، اهداف در ارتفاع پایین را نیز به سادگی میتواند هدف قرار دهد. سیستم الکترونیکی هوشمند به کار رفته در این جت آن قدر پیشرفته هست که در شرایط گوناگون اضطراری به خلبان راهکارهای متناسب ارائه می‌دهد.

از این جنگنده در جنگ هاي آزادی عراق بهره گیری شد و صدام حسین به دلیل ترس از رویارویی با این جنگنده هرگز از نیروی هوایی خود در مقابله با ارتش ایالات امریکا بهره گیری نکرد.

برترین جت های جنگنده و قدرتمند جهان را بشناسید

مشخصات:

فشار موتور: ۱.۳۰
سرعت: ۲۶۶۰ کیلومتر در ساعت
فشار بال: ۳۵۸ کیلوگرم بر هر مترمربع
برد ۷ پروازی: ۵۵۵۰ متر
نرخ اوجگیری: ۲۵۴ متر در هر ثانیه
شعاع نبرد: ۱۹۶۷ کیلومتر در عملیات درگیری هاي مستقیم

۹. F-16

در تاریخ، از جنگنده F-16 همواره بعنوان یکی از سلاطین جنگ هاي هوایی یاد میشود. از این جنگنده فالکن بعنوان یکی از برترین جت هاي عصر حاضر نیز یاد می‌شود.از ویژگی هایي که در این جت به کار رفته می‌توان به سیستم جستجو و رهگیری مادون قرمز«IRST» و پک جنگ افزارهای الکترونیکی،

وسیستم رادار و اسکن الکترونیکی منطقه«AESA» اشاره کرد.این جنگنده در نیروی هوایی تعداد زیادی از کشورها در حال حاضر بهره گیری میشود.F-16 در نسخه هاي مختلفی ساخته شده که مشهور ترین آنها f-16 SV هست که جزو جت هاي نسل ۴++ به شمار میرود.
برترین جت های جنگنده و قدرتمند جهان را بشناسید

مشخصات:

فشار موتور: ۱.۰۹۵
سرعت: ۱۴۷۰ کیلومتر در ساعت
فشار بال: ۴۳۰ کیلوگرم در هر مترمربع
برد پروازی: ۲۲۸۰ کیلومتر
نرخ اوگیری: ۲۵۴ متر بر ثانیه
شعاع نبرد: ۵۵۰ کیلومتر در ماموریت هاي با ارتفاع بالا و ۴۵۰ کیلومتر وقتی حامل بمب هست

۱۰. میراژ ۲۰۰۰

میراژ در دو نو ع تک خلبان و دو خلبان ساخته شده هست.این جت نیز از انواع جنگنده هاي چند منظوره به شمار می‌رود. این جت جنگنده قادر به حمل جتگ افزارهای سنگینی هست که قادر به انهدام ۹ نقطه مستحکم در خاک دشمن میباشند. اکثر موشک ها و بمب هاي به کار رفته در این جنگنده در بدنه، زیر بالها و حتی قسمت زیرین آن قرار دارند. از یک تیربار ۳۰ میلی متری نیز در داخل این هواپیما بهره گیری شده هست.

برترین جت های جنگنده و قدرتمند جهان را بشناسیدجت هاي جنگنده جهان،برترین جت هاي جهان،جت هاي جنگی برتر جهان،هواپیماهای جت برتر جهان،جت جنگنده