جزیره قشم ( جاذبه های گردشگری و هر آنچه باید در مورد قشم بدانید )

جاذبه های گردشگری جزیره قشم

سفر به نخستین ژئو پارک خاورمیانه در جزیره شگفت انگیز قشم

قشم

معرفی جزیره قشم

قشم، سرزمین عجیب حاشیه خلیج همیشه فارس است و بزرگ ترین جزیره این منطقه به شمار می رود. سفر به قشم، دیدار از اقلیمی با خاک های رنگارنگ و طبیعتی بکر و بی نظیر به شمار می رود که در کمتر نقطه ای از سرزمین هزار رنگ و چهار فصل ایران، می توان چنین چیزی را مشاهده کرد.

قشم را سرزمین انرژی، تجارت و سیاحت می نامند. این مکان بزرگترین جزیره غیر مستقل جهان بوده و مساحت ۱۵۰۰ کیلومتر مربعی آن از ۲۲ کشور جهان بیشتر است. سرزمین طلایی گردشگری و مهد عجایب طبیعی ایران را می توان در ایام نوروز باستانی دیدن کرد و از شگفتی های آن لذت برد.

در ابتدا از شما دعوت می کنیم ویدیوی زیر را تماشا کنید.

نظر مسافران نوروز ۹۵ درباره سفر به جزیره قشم

جزیره قشم کجاست؟

قشم یکی از مقصدهای فوق العاده شگفت انگیز سرزمین ایران است که همچون بندر چابهار، بوشهر، لرستان و حتی سیستان و بلوچستان، آنطور که باید و شاید مورد توجه گردشگران داخلی و بین المللی قرار نگرفته است.

q26

همان طور که گفتیم قشم بزرگترین جزیره ایران است. برای عاشقان گردشگری دریایی و جزیره گردی، این جزیره یک انتخاب بی نظیر به شمار می آید؛ به خصوص اگر علاقمند به دنیای جذاب و رویایی دلفین ها باشید. در قشم امکان دیدار این آبزیان باهوش را خواهید داشت.

قشم در نزدیکی تنگه هرمز – یکی از راهبردی ترین مناطق دریایی جهان – قرار دارد. این جزیره در دوران ساسانیان، ایرکاوان نام داشت و در حل حاضر بخشی از استان دیدنی هرمزگان به شمار می رود؛ استانی که با دهکده گردشگری دریایی پازارگاد، شهره خاص و عام است.

این جزیره از شمال به شهر بندرعباس، مرکز بخش خمیر و قسمتی از شهرستان بندر لنگه، از شمال خاوری به جزیرهٔ هرمز، از شرق به جزیرهٔ لارک، از جنوب به جزیرهٔ هنگام و از جنوب باختری به جزایر تنب بزرگ، کوچک و ابوموسی محدود می‌ گردد. فاصله جزیره قشم (از بندر قشم) تا بندرعباس ۲۰ کیلومتر، تا بندر هرمز ۱۸ کیلومتر، جزیره لارک (تا مرکز دهستان لارک) ۹ کیلومتر ، تا جزیره ابوموسی ۱۶۳ کیلومتر و جزیره تنب بزرگ ۱۱۴ کیلومتر برآورد می شود.

مساحت قشم حدود ۲/۵ برابر دومین جزیره بزرگ خلیج پارس یعنی بحرین است. منابع مختلف طول جزیره از بندر قشم تا بندر باسعید و در انتهای جزیره را بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ کیلومتر تخمین زده‌ اند.

قشم یکی از مراکز مهم اقتصادی در حاشیه خلیج فارس محسوب می شود و مراودات بسیاری از طریق آن انجام می گیرد. بنادر مهم و صیادی جزیره که می توانند شما را با دنیای حمل و نقل بین المللی و کشتی های غول پیکر آشنا کنند، عبارتند از: بهمن، شهید ذاکری، سوزا، مسن، سلخ، کاوه، لافت، درگهان و فجر.

جزیره های بزرگ اطراف جزیره قشم

هنگام، هرمز و لارک، از جمله جزایر بزرگ قشم هستند که فاصله کمی با ساحل دارند. عمده فعالیت های اقتصادی در این جزایر، صیادی است. البته جزیره هنگام به دلیل آنکه مقصد دلفین گردی نیز به شمار می رود، با استقبال علاقه مندان مواجه شده است

حیات جانوری جزیره قشم

جزیره شگفت انگیز قشم ایران، حیات جانوری مخصوص به خود را دارد. همان طور که می دانید، در آب‌ ها و خشکی‌ های جهان سه سیستم حیاتی از نظر تنوع زیستی، بیشترین تنوع جانوری و گیاهی را در اختیار دارند.

این سه اکو سیستم عبارتند از: جزایر مرجانی، جنگل‌ های حرا و جنگل‌ های بارانی. در جزیره قشم و آب‌ های پیرامونی آن، اکو سیستم‌ های اول و دوم مشاهده می شود. ویدیوی زیر جنگل های حرا را به شما نشان خواهد داد.

۴ گونه خفاش از جمله نوع میوه‌ خوار، از جمله پستانداران شناسایی شده در این جزیره به شمار می روند. خفاش میوه‌ خوار بزرگ‌ترین خفاش کشور بوده و بیشتر در قشم دیده می شود.

تنگه چاهکوه جزیره قشم

q1

یکی از بی نظیر ترین مقصدهای گردشگری قشم، تنگه چاهکوه نام دارد. ایران پهناور، دره ها و تنگه های شگفت انگیز بسیاری را درون خود جای داده که از آن جمله می توان کال جنی در طبس، تنگ رازیانه تماشایی ایلام و تنگه شیرز لرستان که از دره های شگفت انگیز کوهدشت محسوب می شود را نام برد.

تنگه چاهکوه را باید به فهرست تنگه های رویایی کشور اضافه کرد. این مکان را یکی از عجایب هفت گانه جزیره قشم می دانند. تنگه مذکور مملو از صخره ها و تندیس هایی است که به صورت طبیعی و بر اثر گذشت زمان شکل گرفته اند.

تنگه چاهکوه، یکی از مقصدهای رصد ستارگان برای فعالان نجوم آماتوری در خطه جنوب است چرا که آسمان شب صاف و بسیار زیبایی دارد.

قسمت شرقی جزیره قشم، میزبان دره ای شگفت انگیز است که با جلوه های خاص خود، حیرت گردشگران را به دنبال دارد؛ دره ای به عمق یک صد متر که دنیای عجیبی را پیش روی گردشگران و رهگذران قرار می دهد و در کمتر نقطه ای در ایران می توان چنین مناظری را شاهد بود.

عکس های تنگه چاهکوه جزیره قشم

q2

خوشبخت ترین گردشگران قشم، افرادی هستند که هنگام بارش باران در تنگه چاهکوه حضور دارند. در سازمان منطقه آزاد قشم، این تنگه به عنوان دره مقدس ثبت شده، زیرا در دوران بسیار دور، تقدس گاه پیشینیان بوده و محلی برای ذخیره آب به شمار می رفته.

q3

در تنگه دیدنی چاهکوه و در ورودی آن، تندیسی طبیعی را مشاهده خواهید کرد که به آن “سه سر نگهبان” می گویند. تندیس “ چهار چاه” از جمله دیگر نماد های معروف تنگه مقدس قشم است. این تندیس توسط ساکنان حفر شده تا بتوانند توسط آن آب شیرین را ذخیره نمایند.

q4

اگر گذرتان به این منطقه شگفت انگیز افتاد، به حجم ها، کاسه ها و طاقچه های دره توجه کنید. دیواره های عمودی نسبتا بلند، شما را از فضای بیرونی جدا نموده فضای خاصی را حاکم می کنند. در این مقصد گردشگری طبیعی، شیارها و خطوط فرسایش موازی و عمیق، شما را به تماشای جشنواره ای از رنگ و اشکال هندسی می برند.

q5

جشنواره ای از اشکال هندسی در تنگه شاهکوه جزیره قشم ایران.

برخی از اشکال و منحنی هایی که در قندیل ها و دیواره های غارهای شگفت انگیز ایران شاهد هستیم را می توان در این منطقه مشاهده نمود. تنگه چاهکوه زیبایی های خیره کننده ای دارد و به همین خاطر گردشگران را ترغیب می کند تا به تکاپو در داخل آن بپردازند. عکاس ها نیز می توانند در این مکان سوژه های نابی شکار کنند و تصاویری شگفت انگیز ثبت نمایند.

q6

منظره ای دیدنی در دره اسرار آمیز قشم

علاقه مندان به صخره نوردی می توانند در تنگه چاهکوه به ورزش بپردازند. دسترسی به بخشی از مناطق تنگه، تنها با صخره نوردی امکان پذیر است و نمی توان با پیاده روی معمولی به آن ها دسترسی یافت.

q7

اگر به تنگه رفتید، حتما شب را در آنجا اقامت داشته باشید تا طبیعت زیبای قشم را با رصد شبانه ستارگان تماشا نمایید. درخشش ستارگان در شب، جلوه خاصی به تنگه مقدس می دهد. وقتی از داخل تنگه رو به آسمان می شوید، چلچراغی را در بر فراز آسمان مشاهده می کنید که وصف ناشدنی است.

q8

گرچه مناظر شبانه تنگه شگفت انگیز است، اما در روز هم دیواره ها از دو طرف شما را احاطه می کنند و فضای عجیبی به وجود می آورند. به همین دلیل، شاهد نور کمی در تنگه چاهکوه هستیم. در برخی از مکان ها، عرض دو دیواره تنگه به کم تر از نیم متر می رسد و رد شدن دو نفر در کنار یکدیگر به سختی امکان پذیر است.

توصیه می شود با یک راهنما و وسایل کامل به تنگه سر بزنید. معمولا آنتن دهی موبایل هم در این منطقه به خوبی صورت نمی گیرد.

اگر از سمت شمال وارد تنگه شوید، با دره ای عریض تر و کم شیب تر به شکل U مواجه خواهید بود. با حرکت به سمت جنوب، عرض کاهش یافته و شیب افزایش می یابد؛ تا حدی که در انتهای دره، شکل V بوجود آمده و تقریبا امکان عبور از آن از دست می رود.

تصویر زیبا از شب های جزیره قشم

q9

در این دره مرموز، چاله ها و حفره های زیادی در دیواره ها و کف به چشم می خورند. یکی از شاخص ترین آن ها، حلقه چاهی هست که به صورت طبیعی شکل گرفته. همین امر سبب شده که برای تنگه نام چاهکوه در نظر گرفته شود.

اگر درباره جنس دیواره های این تنگه زیبا کنجکاو هستید، باید اشاره کنیم که سنگ های چاهکوه، از سنگ های رسوبی مربوط به رشته کوه زاگرس هستند که بر اثر تغییرات فرسایشی به شکل امروزی در آمده اند.

دیواره های رسوبی چاهکوه، از ماسه، سنگ آهکی سست، مارن قرمز، سیلت و آهک تشکیل شده اند و این مساله، احتمال فرسایش و انحلال را افزایش داده است. به همین دلیل در سراسر دره شاهد حفره های متعدد و زیاد هستیم.

q11

باید اضافه کنیم که دلیل اصلی به وجود آمدن این دره و دره های مشابه اطراف آن، شکستگی های ایجاد شده در یک طاقدیس بزرگ است. طاقدیس ها چین‌خوردگی‌ هایی طاق‌ مانند هستند که در ایجاد گنبد نمکی نمکدان (طولانی‌ترین غار نمکی جهان در قشم ) نیز تاثیر داشته اند.

نیروهای طبیعی باعث شده اند تا یک گسل، یک کوه سنگی یکپارچه را به صورت ضربدری برش دهد و چهار تنگه را ایجاد نماید. آن ها در یک نقطه به یکدیگر برخورد می کنند. آنچه که در تنگه چاهکوه مشاهده می شود، در نتیجه ی سالها فرسایش سنگ های رسوبی به وسیله باد، آب باران، بارش های سیل آسا و نور آفتاب شکل گرفته است.

q10

از طرفی، آهک یا بی کربنات کلسیم موجود در دیواره ی تنگه، نسبت به اسید آب باران واکنش نشان داده و در آن حل می شود و شکاف ها و حفره های کوچکی را به وجود می آورد. آب به این سنگ ها نفوذ نمی کند و به همین دلیل، فرسایش به صورت لایه لایه رخ می دهد و آب پس از چرخیدن در حفره ها دوباره به بیرون ریخته و یا تبخیر می شود.

ژئو پارک جهانی قشم، امکاناتی برای رفاه حال گردشگران دارد که از آن جمله می توان به سرویس بهداشتی، تابلوهای آموزشی، پارکینگ و کیوسک نگهبانی اشاره کرد.

بهترین فصل سفر به تنگه چاهکوه، نیمه دوم سال و نهایت تا اواسط فروردین است. پس از این مدت، هوا بسیار گرم شده و تردد را برای اهالی غیر جنوبی کشور، سخت می کند. اما باید توجه داشت که دیواره های دره، از تابش آفتاب به درون آن جلوگیری می کنند و گرمای خیلی آزار دهنده ای انتظار شما را نمی کشد.

چگونه به ژئو پارک قشم برویم؟

برای رفتن به این منطقه شگفت انگیز طبیعی، می توان از مرکز قشم راهی بخش غربی ساحل شد و از آنجا به سمت روستای چاهوی شرقی عزیمت نمود. شما می توانید از میدان درگهان قشم وارد جاده غربی شده و پس از طی هجده کیلومتر، به سمت دوراهی دیرستان حرکت کنید.

در چهل کیلومتری روستای چاهوی شرقی، تنگه چاهکوه قرار دارد. راه دسترسی، کاملا آسفالته و تنها کیلومترهای پایانی، خاکی خواهد بود. در طول مسیر، آب و غذای کافی تهیه کنید، زیرا در آن مکان امکانات فروشگاهی در دسترس نیست.

تنگه از بندر عباس، حدود صد و هشتاد کیلومتر و از مرکز قشم نیز کمتر از هفتاد کیلومتر فاصله دارد. البته اگر از بندر لافت به سمت این منطقه جذاب حرکت کنید، به کمتر از نیم ساعت رانندگی نیاز خواهید داشت.

دیدنی های اطراف دره اسرار آمیز

در اطراف این منطقه جذاب، ظرفیت های گردشگری متنوعی وجود دارد که از آن جمله می توان به دره ستارگان قشم، غار نمکدان، دلفین های جزیره هنگام، جزایر ناز و جنگل دریایی حرا اشاره کرد.

گشتی در دره ستارگان قشم

پس از تنگه چاهکوه، دره ستارگان را باید یکی از دیدنی های قشم دانست که نمایشگاهی از تندیس های مرتفع و ستون های تراشیده با فرم هایی بدیع به شمار می رود.

q17

روستایی به نام برکه خلف در ۵ کیلومتری ساحل جنوبی جزیره نیز قرار دارد که با تندیس های غول پیکر طبیعی، مناظر زیبایی را خلق کرده است. مخروط های نوک تیز، ستون ها و ستونک های فرسایشی، آرک ها و جشنواره های دیواره های نواری از جنس ماسه در این مکان به چشم می خورند.

برای رفتن به دره ستارگان، از قشم به سمت ساحل جنوبی حرکت کنید تا به روستای برکه خلف (۱۵کیلومتری قشم) برسید. دره ستاره ها در شمال این روستا و در فاصله ۵ کیلومتری آن قرار دارد. مسیر تا روستا آسفالت است و از آنجا تا دره ستاره ها مسیر خاکی به طول تقریبی ۵۰۰ متر برآورد می شود.

در این منطقه، سوراخ های بزرگ و کوچکی در دیواره ها مشاهده گردد. آن ها به گونه ای جلوه می کنند که گویی موجودات افسانه ای در آنجا قرار دارد. مردم منطقه به این اقلیم، استار اوتیده می گویند و بر این باور هستند که اینجا، محل برخورد ستاره ای از آسمان به زمین بوده که باعث خلق چنین مناظر دیدنی در قشم شده است.

دره ستارگان جزیره قشم

q12

در گوشه و کنار ستون ها و دره ستاره ها، راه هاى تنگ، باریک و گاه پهن و وسیعی به چشم می خورد که با نظم خاص خود گردشگر را مبهوت خود می کند.

این دره تماشایی که در شمال روستای خلف قرار گرفته، دارای قدمتی در حدود دو میلیون سال مربوط به دوره زمین شناسى سنوزوئیک بوده و بر اثر فرسایش، به چنین شاهکاری بدل گشته است.

منظره های این دره آنقدر تماشایی و جالببود که جزء آثار طبیعی در سازمان یونسکو به ثبت رسید.

q14

بابد توجه داشت که دره ستارگان در واقع بخشی فرسایش یافته بر اثر آب‌های سطحی، رگبارهای فصلی و تندبادها است. قسمت هایی از جنس زمین سخت تر بوده در برابر فرسایش مقاومت بیشتری داشته و بخش های سست و ضعیف تر، در مقابل عوامل فرسایشی به سرعت واکنش نشان داده و از بین رفته اند. دو جنس متفاوت در دیواره های دره ستاره وجود دارد، لایه ای ضخیم و لایه ای نازک.

q15

علاوه بر موارد گفته شده ،لایه ضخیم با جنسی نرم و طیف رنگی از کرم تا خاکستری روشن در زیر لایه نازک که به نسبت سخت و دارای طیف رنگی سفید تا خاکستری تیره است، قرار دارد. لایه زیرین (لایه ضخیم) سست و در برابر فرسایش سریع تخریب می شود ولی لایه نازک رویی مقاوم است و مثل یک سپر از لایه زیرین محافظت می کند. سختی و مقاومت این لایه به خاطر وجود نوعی سیمان طبیعی(آهکی) در ترکیبات خاک این لایه است.

حتما بخوانید :  وحشتناک ترین مکان های ترسناک دنیا را اینجا ببینید + تصاویر

عکس دره ستارگان قشم

a16

اگر قسمتی از لایه روی از بین برود و یا شکافی داشته باشد، لایه زیرین به سرعت فرسایش یافته و دره های کوچک و شکاف های مختلف به وجود می آید.

روستای لافت در جزیره قشم

یکی از مقصدهای دیدنی روستا گردی در جنوب کشور، بی شک روستای لافت جزیره زیبای قشم است. این روستا، از جمله قدیمی ترین سکونت گاه های هرمزگان بوده و در کرانه خلیج همیشه فارس قرار گرفته است.. معماری کویری آن، مخاطبان بسیاری را هر ساله روانه لافت می کند.

لافت در جایی قرار گرفته که راه دریایی و جنگل های حرا در کنار دسترسی به آب شیرین و وزش بادهای موسمی، زمینه را برای شکل گیری سکونت گاهی ایده آل فراهم کرده است. معماری این روستا، نخستین چیزی است که چشمان هر رهگذری را خیره زیبایی های خود می کند.

بادگیرهای جزیره قشم کنار ساحل

q18

بادگیرهای فراوانی که در استان یزد شاهد هستیم، در لافت نیز قابل مشاهده است. این روستا به بندر بادگیرهای ایران شهرت دارد. خانه های روستا بسیار به هم نزدیک بوده و کوچه های تنگ و باریکی دارد.

ساختار کوچه های روستا به گونه ای است که معمولا به بن بست نمی رسند و به محله های دیگر راه دارند. تنگ بودن آن ها نیز سبب می شود که خانه های دو سوی کوچه، سایه ساری را برای رهگذران فراهم کرده تا از گزند تابش آفتاب جنوب در امان بمانند.

19

در اطراف روستا، جنگل های حفاطت شده حرا قرار دارد که از شاهکارهای طبیعی سواحل جنوبی کشور به شمار می روند. این جنگل ها، میزبان درختان مانگرو هستند که با آب شور و شرایط اقلیمی خاص، گیاهی استثنایی به شمار می رود.

q22

پرواز مرغان دریایی و مرغ ماهیخوار و لک لک و مرغابی، بخشی از ظرفیت های طبیعی منطقه است. برای سفر به حرا، باید سوار بر قایق با همراهی یک از اهالی، به دیدن شگفتی های منطقه بروید.

q20

از جمله مقصدهای گردشگری دیدنی در اطراف روستای تاریخی لافت، می توان به قلعه نادری اشاره کرد. در جنوب روستای لافت قلعه ی مخروبه ای قرار دارد که نزد اهالی با عنوان قلعه نادری یا نادرشاهی شناخته می شود.

مکان های تاریخی جزیره قشم

q23

قلعه نادری بر اساس یک نقشه مربع شکل احداث گردیده و آثاری از باروی قلعه، ۳۰ حلقه آب شیرین، ۳ برکه آب، ۲ آب انبار قدیمی و آثار ۴ برج، تمام آن چیزی است که از آن بر جای مانده. تاریخ دقیق ساخت بنا مشخص نیست اما بسیاری بر این عقیده اند که قلعه بر روى پایه‌ هاى دژهاى کهن و باستانى قبل از اسلام قرار دارد و ساخت آن به سال های دور باز می گردد.

q21

یکی دیگر از دیدنی های روستای لافت، همانند آنچه در بندر عباس شاهد هستیم، قلعه پرتغالی ها است که در کنار گورستان قدیمی روستا قرار دارد. این قلعه به دستور آلفونسو آلبرکرک، دریانورد پرتغالی در سال ۱۵۰۷ میلادی ساخته شد.

این دریانورد، جزایر دهانه خلیج فارس را تصرف کرد و پرتغال از این طریق به مدت ۱۱۰ سال بر راه بازرگانی دریایی بین هند و اروپا تسلط یافت. در این مدت سازه های زیادی در جنوب ایران ساخته شد که هم اکنون آثار آنها در قسمت های مختلف جزایر خلیج فارس به چشم می خورد.

از جمله دیگر ظرفیت های جذاب منطقه، چاه های تلا است.

q230

تعداد زیادی چاه با عمق ۳ تا ۶ متر در روستا قرار دارد که آب های آنها شیرین، شور، گرم یا سرد است. بر طبق نظر ساکنان، سازنده ی این چاه ها شخصی به نام خواجه کریم بوده و در گذشته تعداد آنها به نشان روزهای سال های کبیسه به ۳۶۶ عدد می رسیده است.

در فصول پر بارش، این چاه ها پر از آب می شده و ساکنان روستا در آنها را می پوشانده اند تا در طول سال هر روز در یکی از آنها را باز و از آب آن استفاده کنند. امروزه تنها ۳۳ عدد از این چاه ها باقی مانده است که هر کدام بر اساس شکل چاه و نوع آب دارای نام های متفاوتی هستند.

q24

برخی از این نام ها عبارتند از: سردو، لوبنی، درجلایی، دومارون، ستبی (سگی)، ریگی، تلخو، عاشوری، کنتی، کناری، میون طلایی، پا سقی(پاسگی)، لوفراعونی، کمی زیارتی، گروی(گربه)، لو فرانی، لوهنگامی، کربی، لوری کنیزون، بورکی، بورکی، غرابو و زی دل غرابو.

q25

باید اشاره کنیم که جایابی این چاه ها بسیار زیرکانه انجام گرفته و به گونه ای بوده که پس از بارش های رگباری به عنوان تنها منبع آب شیرین مردم استفاده می شده اند. تپه مشرف بر این چاه ها سطح سنگیِ مرجانی دارد و آب باران را به چاه ها هدایت می کند. کف چاه ها به لایه های گچی می رسد و به همین دلیل آب را برای مدتی طولانی، سالم و خنک نگه می دارند.

آب انبارهایی با سقف گنبدی، از جمله دیگر ظرفیت های گردشگری لافت بوده که همچون مساجد زیبایش، گردشگران را به سمت خود جلب می کند.

آب انبارها نقش مهمی در تامین آب شیرین بازی می کنند و در سواحل جنوبی ایران، آنها را با عنوان برکه، به معنای محل ذخیره آب باران، می شناسند. در لافت و اطراف آن حدود ۳۴ برکه وجود دارد که با سقف های گنبدی شکل و سفید رنگشان شناخته می شوند.

این نوع سقف در برابر گرمای جنوب ایستادگی کرده و مانع تبخیر آب می شود. برکه سنگی لافت یکی از دیدنی ترین نمونه ها در جنوب ایران است که در کنار چاه های تلا و قلعه نادری قرار گرفته و تاریخ ساخت آن به ۴۰۰ سال پیش باز می گردد. عمق این برکه ۱۰ متر است و دهانه ای به قطر ۱۲ متر دارد.

آب باران پس از سرازیر شدن به این برکه به سمت چاه ها هدایت می شود و آنها را پر می کند.

چه کارهایی می توان در لافت انجام داد؟

در لافت، پس از گشت در داخل روستای تاریخی و دیدنی و مشاهده سبک زندگی اهالی، می توانید به قایق سواری بپردازید که حس و حال فوق العاده ای دارد.

طبیعت خاص لافت، فرصت خوبی برای شکار (عکاسی) دیدنی های طبیعت است. خوردن قلیه ماهی خوشمزه اهالی لافت را هرگز فراموش نکنید.

مردمان روستا مشاغلی مانند لنج سازی، نج داری، صیادی، تولید صنایع دستی، باغداری، کشاورزی و علف چینی دارند که می توانید این ظرفیت های کسب و کار جذاب را در طول روستا شاهد باشید.

توصیه های قشم گردی

۱- پیش از سفر به جزیره قشم، اطلاعات سفر را با اداره گردشگری هرمزگان بررسی کنید.

۲- قشم، یکی از مقصدهای گردشگری دیدنی و شلوغ کشور به خصوص در ایام نوروز است. رزرو بلیط هواپیما و رزرو مکان های اقامتی قشم را مثل همیشه، از سایت های گردشگری پین تا پین و زورق انجام دهید.

۳- فرصت های گردشگری و اقامتی قشم را با آرمان سفر نیز می توانید بررسی کنید.

۴- توصیه های وب سایت های معتبر گردشگری را برای سفر به قشم در نظر داشته باشید.

۵- خرید صنایع دستی قشم، کمک به توسعه گردشگری و رونق اقتصاد منطقه است. البته گفته شده که صدف های قشم چینی هستند.

۶- گردشگری دریایی قشم – لارک را می توان از طریق موسسات گردشگری مرکز شهر و همچنین راهنمایی اهالی، تجربه کرد.

۷- از قشم می توان با سفر دریایی، به مناطق مختلفی از جمله کیش و بندر چابهار عزیمت کرد.

پیش بینی حضور میلیونی گردشگران در بهار ۹۶ قشم، دور از انتظار نیست. برای رزرو بلیط هواپیما و هتل و تورهای گردشگری در اسرع وقت اقدام کنید. آخرین خبرها از دنیای گردشگری ایران و جهان را هر روز با دنیای سفر مشاهده کنید.

گشت و گذاری در بزرگترین جزیره ایران – جزیره قشم

در گفتار نخست سلسه مطالب قشم گردی، به دره ستارگان، تنگه چاهکوه و روستای دیدنی لافت جزیره قشم پرداختیم؛ جایی که یکی از بی نظیرترین مناطق گردشگری طبیعی کشور به شمار می رود و دنیای شگفت انگیز صخره ها، کوه ها و جنگل های حرا را پیش روی چشم ها قرار می دهد.

قشم

سفر به بزرگترین جزیره خلیج فارس که مساحت آن از بسیاری از کشورهای جهان بیشتر است، حال و هوایی عجیب و بی نظیر دارد. البته در هیاهوی سفر به کیش، آنتالیا، گرجستان و مالزی، قشم مورد غفلت ایران دوستان و گردشگران قرار گرفته است. امیدواریم نوروز امسال، آغازی برای توجه بیشتر هموطنان به جزایر حاشیه خلیج فارس باشد.

اگر به دنبال سفرهای هیجانی و دریایی هستید و قصد دارید در جشنواره ای از رنگ ها و نقش های طبیعی شرکت کنید، سفر به قشم که توصیه هافتینگتون پست نیز هست را به شما پیشنهاد می کنیم. این منطقه دنیای زیر آب و روی آب شگفت انگیزی دارد.

قشم اکنون نخستین ژئو پارک، پارک کروکودیل و موزه زیر آب خاورمیانه را در اختیار دارد و فضایی منحصر به فرد برای گردشگری طبیعی به شمار می رود.

QE26

تصویری از نخستین موزه زیر آب ایران در جزیره قشم

در گفتار امروز، شما را با نخستین پارک کوروکودیل ایران آشنا می کنیم و سفری خواهیم داشت به دنیای زیر زمینی خربس. به هر حال، قشم در حال پیوستن به لیگ جهانی شهرهای باستانی جهان (LHV) است و این مسئله افتخاری برای گردشگری ایران محسوب می شود.

جایی که آوای محلی زنانش (واسنک)، بخشی از واقعیت موسیقی سنتی اقوام ایرانی را بازگو می کند.

سفر به نخستین پارک کروکودیل خاورمیانه

QE27

نخستین پارک و مزرعه پرورش کروکودیل، در جزیره قشم راه اندازی شده است. مژگان روستایی (کارشناس جانور شناسی)، بانوی کارآفرین جنوب با کمک همسرش (بهروز سالاروند) در سال ۱۳۸۶ توانست مجوز راه اندازی این پارک را دریافت کند. او اکنون ۱۵۰ سر کروکودیل را در پارک خود پرورش می دهد که وی را در فهرست بانوان کارآفرین ایران قرار داده است.

همانطور که ژئو پارک قشم در خاورمیانه منحصر به فرد است، پارک کوروکودیل قشم نیز در این منطقه نظیر ندارد. سفر به این جزیره،‌ شما را با منحصر به فرد ترین مناطق طبیعی و گردشگری آشنا می کند.

خانم روستایی یک دهه پیش توانست شرکتی به نام نوآوران پویا کیمیای قشم را تاسیس کند.. این پارک در جزیره هنگام – محل دلفین گردی ایران – قرار دارد. شما می توانید بازی دلفین های بازیگوش را در کنار قایق خود تماشا کرده و به آن ها غذا دهید.

qe5

در این پارک، تکثیر کروکودیل ها و پذیرش گردشگران و ارائه خدمات آموزشی و مشاوره به آنان صورت می گیرد. این مکان طی چند سال گذشته، میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی از سراسر جهان بوده است.

qe4

جالب است بدانید که علاوه بر پوست و گوشت کروکودیل که در کشورهای مختلف مصرف می شود، خون این خزنده نیز مصارف پزشکی دارد. در سال ۱۳۹۱، تحقیقات پرورشی در این مزرعه راه را برای گسترش آن فراهم کرد. از سال ۱۳۹۲، سری نخست تخم ریزی و تکثیر کروکودیل زنده در محیط پرورشی نوپک انجام شد.

qe3

در این پارک با کروکودیل های ۵۰ سانتیمتری تا ۳ متری آشنا می شوید؛ جانورانی که کمتر از نزدیک دیده ایم و بیشتر در فیلم های مستند یا تخیلی سینمایی، بر روی پرده ظاهر شده اند. بر خلاف تصور عموم، کرکودیل ها حیواناتی خجالتی و بسیار آرام هستند و تا به آن ها نزدیک نشوید و احساس خطر نکنند، تحرک خاصی از خود نشان نمی دهند.

اگر دوست دارید از فاصله نیم متری و پشت حصارها، به تماشای دنیای کروکودیل ها بروید و شیوه غذا دادن و غذا خوردن آن ها را ببینید، سفر به جزیره هنگام در نوروز را توصیه می کنیم.

qe2

این مرکز نیروهای متخصص فراوانی دارد که از نظر اطلاعاتی، شما را در این پارک بزرگ یاری می کنند. اگر به نوپ رفتید، کروکودیل پروسوس را ببینید که به آب شور معروف است و بزرگ ترین نوع کروکودیل در جهان به شمار می رود.

کلیه فعالیت های این مرکز، تحت قوانین کنوانسیون بین المللی حفظ حیوانات موسوم به سایتس انجام می گیرد. به هر حال، دیدن حیواناتی با قدمت بیش از ۱۲۰ میلیون سال در کره زمین، می تواند جالب توجه باشد.

qe1

تصاویری جدید از پارک کروکودیل قشم

تماشای سلطان زره پوش آب های آرام، در کنار تماشای دلفین ها و پوشش گیاهی خاص جزیره قشم، یکی از هیجانی ترین لحظات سفر به جنوب کشور خواهد بود. آخرین اطلاعات و تصاویر از نخستین پارک کروکودیل قشم را می توانید در اینستاگرام این مجموعه دنبال کنید.

در قشم، فقط کروکودیل دیدنی نیست و پرواز فلامینگو ها نیز جذابیت های خاص خود را دارد.

چگونه به دیدار کورکودیل های جزیره قشم برویم؟

شما باید برای دیدن خزنده های بزرگ، مسیر جزیره هنگام را دنبال کنید. فاصله دریایی این مکان با جزیره قشم، حدود دو کیلومتر است. رفت و آمد به جزیره هنگام از طریق اسکله ای درساحل کندالو در نزدیکی روستای شیب دراز واقع در بال جنوبی جزیره قشم انجام می شود.

فاصله شهر قشم تا اسکله کندالو حدود ۵۵ کیلومتر و فاصله فرودگاه قشم تا اسکله کندالو حدود ۱۰ کیلومتر است. در صورتی که با خودروی شخصی وارد قشم شوید فاصله شما از اسکله ورود خودرو به قشم (اسکله لافت) تا اسکله کندالو حدود ۳۵ کیلومتر خواهد بود.

در قشم با تماس با آژانسها ، تورها و تاکسی ها به راحتی می توانید به سمت جزیره زیبای هنگام (اسکله کندالو) حرکت کنید. در اسکله هنگام (کندالو) قایق ها منتظر گردشگران علاقه مند هستند. در داخل جزیره نیز به وسیله خودروی سافاری می توانید علاوه بر دیدن طبیعت و فضای داخلی، از مزرعه کروکودیل بازدید نمایید.

سفر به غارهای خربس قشم

خربس دنیایی جذاب در دل صخره های جنوب ایران است. همانطور که در قسمت اول گفتار اشاره کردیم، جزیره قشم معماری صخره ای فوق العاده ای دارد که یادآور کوه های مریخی در بندر همیشه بهار ایران (چابهار) است.

QE6

این غارهای مبهوت کننده که روزگاری نیایشگاه مردمان روزگاران خیلی دور بوده است، در پانزده کیلومتری قشم در ادامه رشته کوه های زاگرس و در ارتفاع بیست متری از زمین، قرار گرفته و معماری شگفت انگیزی دارند؛ غاری رو به دریا و دشت میانکاسه که از جمله غارهای دریایی کشور محسوب می شود.

این غار، توسط تخلیه ماسه ها و گرداب ها، از حفره سنگ ها درست شده و از پدیده های کهن زمین شناختی بوده که به همراه جزیره و دیگر کوه ها، سر از آب بیرون آورده اند.

QE7

نمایی زیبا از ورودی غار خوربس جزیره قشم استان هرمزگان

نمای بیرونی غار، همان نمای اصلی و اولیه آن است. درون آن نیز مجموعه ای از دهلیزها، تالارها اتاق ها، چشمه ها و روزنه هایی که به شمال و جنوب هستند، قابل مشاهده خواهد بود. معماری صخره ای غار، نظر گردشگران و عکاسان را به خود جلب می کند.

غارهای دست کنده خوربس یا خربس، مجموعه ای از اتاق هایی است که در حدود بیست متر مربع، با راهروهای باریک به یکدیگر راه دارند. در تالار مرکزی به مساحت ۲۵ متر مربع، جای اجتماع وجود دارد و دو تاقچه کوچک جاچراغی دیده می شود.

حتما بخوانید :  ساخت کارت پستال جالب و عاشقانه با قوطی کبریت + تصاویر

QE8

QE10

بررسی ها نشان می دهد که این غار، در روزگار مادها نیایشگاه مهر و محلی برای ستایش الهه میترا است. اما برخی اعتقاد دارند که این غار، نوعی پدافند در برابر یورش دزدان دریایی به جزیره است. مردمان خربس مجبورند حفره های مرتبط به هم را در دل صخره ها حفر کنند و اسباب زندگی کوتاه مدت و دفاع از خود را در آنجا فراهم نمایند.

QE9

سنگ نگاره هایی بر روی غار مشاهده می شود که بخشی از تاریخ این سرزمین را بازگو می کند.خفاش های دم موشی که معمولا در زاویه های تاریک و حفره های زیرین زندگی می کنند، در این غار به چشم می خورند.

QE11

برای تماشای این مجموعه شگفت انگیز طبیعی، به ۱۵ کیلومتری قشم رفته و با پرداخت ورودی مختصر، وارد مجموعه شوید.

دیدار با لاک پشت های پوزه عقابی در جزیره قشم

qe12

لاک پشت های پوزه عقابی، یکی از ظرفیت های دیدنی حیات وحش جزیره قشم است. قبلا گفتیم که عمان، سلطان نشین دیدنی حاشیه خلیج فارس، سرزمین لاک پشت های در معرض انقراض این منطقه بوده است. کشور یاد شده اخیرا در فهرست اولویت های گردشگری لوکس گردها قرار گرفته است.

لاک پشت های پوزه عقابی، اکنون در معرض خطر انقراض هستند. اگر دوست دارید آن ها را تماشا کنید، سفر به بزرگ ترین جزیره ایران توصیه می شود. این جاندار که نام علمی آن «Eretmochelys Imricata» است، در بسیاری از کشورهای دنیا دیده می شود. اما نکته مهم آن است که زیستگاه اصلی آن جزیره قشم است.

صید بی رویه سبب شده که لاکپشت یاد شده در حال انقراض باشد. گوش خوشمزه و لاک زیبای آنها، سبب افزایش میزان شکار این جانوران در نیم قرن اخیر شده است. بدن زیبا و مسطح آن ها که زیر لاک محافظ خیره کننده ای پنهان شده، چهره ای دیدنی به آن ها می دهد.

منقار کوتاه لاکپشت ها، از جمله ویژگی های این جانوران به شمار می رود. در قسمت دهان، منقاری کوچک و خمیده مشاهده می شود که نقش مهمی در غذا خوردن ایفا می کند. این جانوران، غذای خود را توسط منقار به داخل می بلعند.

qe13

لاک این حیوانات، بسیار زیبا است و به آن کاراپاس گفته می شود. طول این لاک پشت ها به ۱ متر می رسد و وزن آن ها نیز حدود هشتاد کیلوگرم برآورد می شود. وزن سبک آنها سبب افزایش میزان صید بی رویه پوزه عقابی ها شده است.

این لاک پشت ها، از زیبا ترین گونه های لاک پشت های دریایی و باخه ایان هستند. مورد آخر به گونه ای از جانوران اطلاق می گردد که گردنشان نهان است و سنگ یا لاک بر پشت خود دارند.

لاک پشت پوزه عقابی، گنجیه صد میلیون ساله ایران در جزیره قشم هرمزگان است. جالب است بدانید ۵ گونه از هفت گونه لاک پشت دریایی که در دنیا شناخته شده است، در جزیره قشم زندگی می کنند. اگر در فصل بهار به قشم بروید، احتمالا فرصت تماشای این لاک پشت ها را خواهید داشت؛ چرا که در در فصل بهار، آن ها به سواحل هرمزگان در کیش و قشم می آیند تا تخم ریزی کنند.

qe14

لاک پشت ها، تخم خود را در عمق سی تا چهل سانتیمتری زمین دفن می کنند و پس از این کار، روی چاله را با شن می پوشانند تا تخم از دسترس شکارچیان در امان باشد. نوزادان لاک پشت ها، معمولا در سواحل قشم یافت می شوند و شما می توانید از آن ها عکس برداری کنید.

qe15

این لاک پشت ها، از عجایب جزیره قشم و حیات وحش کشورمان به شمار می روند. سازمان گردشگری و سازمان منطقه آزاد قشم، ۲۵ کیلومتر از سمت جنوبی این جزیره را به عرض ۱۲۵ متر، منطقه حفاظت شده اعلام کرده تا به این شکل، از زیستگاه لاک پشت های پوز عقابی حفاظت شود.

qe16

این منقارها به آن ها کمک می کند تا غذاهایشان را از لا به لای صخره و سنگ ها بیرون بکشند، به راحتی خرد کرده و نوش جان نمایند. بسیاری از جلبک ها و گیاهان دریایی که غذای این لاکپشت ها هستند، سمی بوده و طبیعتا خوردن آن ها باید باعث مرگ آن ها شود، اما چربی موجود در بدن شان به گونه ای است که سبب می گردد سم گیاهان بر آن ها اثر نکند.

qe17

حصارهایی برای حفاظت از تخم ریزی لاک پشت های پوزه عقابی در سواحل جزیره قشم استان هرمزگان

جالب است بدانید که از اردیبهشت ۹۵، تخم ریزی لاک پشت های پوزه عقابی در جزیره قشم، تحت حفاظت قانونی قرار دارد. اگر در ساحل قدم بزنید، احتمالا با مکان هایی مواجه می شوید که حصار کشی شده و پلاکاردی با نوشته «ورود ممنوع؛ محل نگهداری تخم لاک پشت های دریایی عقابی» در آنجا نصب شده است.

توجه داشته باشد که هر گونه آسیب و تعرض به این محل به صورت نامحسوس کنترل می شود و پیگرد قانونی دارد.

qe18

به مناطق حفاظت شده مربوط به نگهداری تخم لاک پشت های پوزه عقابی در سفر به قشم توجه کنید

لاک پشت های پوزه عقابی، تنها خوراک خوشمزه ای برای انسان و دیگر جانداران مانند کوسه نیستند. از لاک زیبای آن ها برای ساخت وسایل تزیینی مانند ظروف، لوازم دکوراسیون، شانه، برس، مجسمه و موارد دیگر استفاده می شود. در طلا و جواهر سازی نیز، لوکس گردها از حلقه هایی که با لاک های لاک پشت پوزه عقابی ظریف کاری شده باشد، ‌استقبال می کنند.

qe19

رنگ لاک این جاندارن به مرور زمان تغییر می کند. آن ها در دوران نوجوانی رنگ های ملایم تری مانند سفید، زرد یا قهوه ای روشن دارند اما به مرور و نزدیک شدن به سن تولید مثل، رنگشان پر رنگ و پر رنگ تر می گردد. علاوه بر لاک های دیدنی دو فلس هم در قسمت جلویی سر آن ها وجود دارد که اگر در تصاویر دقت کنید می توانید آن ها را مشاهده نمایید.

با استفاده از این فلس ها می توان حدود سن و نوع لاکپشت ها را تخمین زد. اما جالب ترین نکته درباره ی این لاکپشت ها که سبب شهرتشان گردیده، منقار عقاب گونه آن هاست.

qe20

علاوه بر قشم، در سواحل جنوبی جزیره کیش نیز می توانید به دیدار لاک پشت های پوزه عقابی زیبا بروید. در سواحل جزیره قشم، مشاهده نوزدان لاک پشت های پوزه عقابی، معمولا سخت نیست و بیشترین تعداد تخم این گونه جانداران یافت می شود. تعدادشان هم به حدی است که در زمره عجایب هفت گانه قشم هستند.

ممنوع بودن خرید و فروش این جانداران دلایل زیادی دارد. به عنوان مثال، هنگامی که این حیوان از اکو سیستم خارج شود، جا به جایی مرجان ها و گیاهان دریایی با چالش جدی روبرو می شود و برای دریا خطر آفرین می گردد.

qe21

نوزادان لاک پشت های پوزه عقابی، بین ۴۰ تا ۸۰ روز در تخم باقی می مانند. آن ها عمری بین ۳۰ تا ۵۰ سال دارند.

تلفن های ضروری جزیره قشم

QE25

در سفر به قشم، تلفن های زیر را در نظر داشته باشد.

تلفن های گوياي «۵۲۵۲۵۵۰»، «۵۴۳۴۰۸۱»، «۵۲۲۵۵۳۶» و «۵۲۲۰۹۵۷» با پيش شماره ۰۷۶۳ اطلاعات مورد نياز مسافران و گردشگران را ارائه مي کنند.

 • اطلاعات تلفن قشم: «۵۹۳۰ ۵۲۲ ۰۷۶۳» (تلفنخانه سازمان منطقه آزاد)
 • اطلاعات تلفن بندرعباس و قشم: «۳۳۳۳۳۳۳ ۰۷۶۱»
 • اداره هواشناسی قشم: «۰۷۶۱۵۲۴۱۰۴۵»
 • ستاد دایمی تسهیلات سفرهای قشم: «۰۷۶۳۵۲۴۱۱۱۹»
 • تلفن گویای هوشمند قشم: «۰۷۶۳۵۲۴۳۲۹۰»

برنامه حرکت شناورهای جزیره قشم

QE24

شناورهای مختلف از بندر عباس به سمت قشم در حرکت روزانه هستند و این فرصت برای عاشقان گردشگری دریایی فراهم است تا در سفر به قشم، از بندر عباس نیز بازدید کنند. این شناورها، بین اسکله شهید حقانی در بندر عباس به سمت اسکله سنگی (شهید ذاکری) قشم تردد دارند.

شناور تندرو، معمولا از ساعت ۶ صبح تا ۲۱، در این مسیر تردد می کند.

تردد اتوبوس های دریایی نیز از ساعت ۶ صبح لغایت ۱۹ انجام می شود.

تردد قایق های کوچک و لنج نیز از ساعت ۶ تا ۲۱ انجام خواهد شد. جهت کسب اطلاعات درباره برنامه حرکت شناورها، با شماره ۰۷۶۳۵۴۳۴۰۸۱ تماس حاصل فرمایید.

دیدنی های مسیر ساحل جنوبی قشم

QE22

ساحل جنوبی قشم، یکی از دیدنی ترین مناطق بزرگ ترین جزیره خلیج فارس است که در سفر نوروزی، تماشای آن را به ایرانگردان خطه جنوب توصیه می کنیم.

 • پارک زیبای ساحلی، در دماغه جنوب شرقی جزیره، در بخش جنوبی شهر قشم قرار دارد.
 • پارک سنتی زیتون با ساحلی زیبا ، آلاچیق های درست شده از شاخه های نخل و رستوران های متعدد میزبان عصرگاهی خوبی برای قشم گردها است.
 • بازدید از زیارتگاه شاه شهید در کیلومتر ۱۰ ساحل جنوبی بر بلندای کوه خربس توصیه می شود.
 • پلاژ سیمین، یکی از زیباترین ساحل ها با ماسه های نرم و آب های زلال را در اختیار دارد. این پلاژ مجهز به رستوران و واحدهای اقامتی نیز هست.

QE23

 • مسجد با شکوه روستای رمچاه، یکی از مقصدهای گردشگری مذهبی قشم به شمار می رود.
 • مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی خلیج فارس که در کیلومتر پانزده، با مرکز پرورش گل های مینیاتوری، قارچ های خوراکی رنگی و ارکیده های زیبا، فرصت خوبی را در اختیار قشم گردها قرار می دهد.
 • جزیره ناز در کیلومتر بیست و دوم جاده قشم، از ظرفیت های گردشگری جالب این منطقه است. هنگام مد آب دریا باید با قایق به این جزیره کوچک رفت ولی هنگام جزر می توان پای برهنه بر ماسه های مرطوب، قدم زنان تا جزیره ناز حرکت نمود.
 • مدرسه تاریخی کمالیه در روستای بند حاج علی، با معماری با شکوه به شکل قدس، کتابخانه مجهز و شبستان بزرگ و زیبا، یکی از دیدنی های قشم به شمار می رود.
 • عاشقان بندر گردی در جنوب کشور، بندر و شهر صیادی سوزا را در نظر داشته باشند. تماشای صیادان تازه از دریا بازگشته با انواع ماهی ها برای عرضه در ساحل و فروش در همان پای قایق ، از جمله خاطره انگیز ترین بخش های سفر به قشم است.
 • زیستگاه فلامینگوها نیز از دیگر فرصت های گردشگری طبیعی قشم محسوب می شود. در فصل زمستان بعد از بارندگی هنگامی که برکه های پیرامون سوزا و مسن پر از آب می شوند، این منطقه دیدنی خواهد بود.

فهرست مهمان پذیرهای قشم

 • آیدین: ۳۵۲۲۱۶۲۲ خیابان شهید آیت اله غفاری، جنب هوم سنتر
 • امير: ۳۵۲۲۵۰۹۶ خيابان امام خمينی (ره) – جنب بانک سپه ۳
 • جزیره طلایی: ۳۵۲۲۴۳۳۵ میدان شهدای گمنام – جنب مصالح فروشی
 • حافظ شماره ۱: ۳۵۲۲۲۸۰۶ ميدان شهداي گمنام – کوچه لقمان ۱۱ – جنب آموزشگاه اسلامي
 • حافظ شماره ۲: ۳۵۲۲۳۰۶۷ بلوار وليعصر – روبروي مسجد ایمان
 • سوگل: ۳۵۲۲۹۹۰۱ میدان ولايت ۷ شمس ۱
 • تارا: ۳۵۲۲۵۴۰۸ بلوار ولیعصر، جنب اداره پست، کوچه فرمانداری
 • گلشهر: ۳۵۲۲۹۸۶۳ بلوار ولیعصر، جنب اداره پست، کوچه سبحان
 • شمس ۳ (آذين): ۳۵۲۲۷۰۳۶ بلوار ولیعصر، جنب اداره پست، کوچه سبحان
 • فرزین: ۳۵۲۲۳۸۹۴ میدان شفا – جنب بیمارستان
 • كوروش: ۳۵۲۲۵۶۱۴ خیابان امام خمینی (ره)
 • شجاعی: ۳۵۲۲۰۰۴۰ میدان ولایت – جنب مسجد جامع اهل سنت
 • گلها ۲ : ۳۵۲۲۳۷۲۶ خيابان امام خميني (ره) – لاين تجارت ۶
 • مغان: ۳۵۲۲۵۴۳۳ بلوار ولیعصر – کوچه دانشگاه آزاد
 • ستاره: ۳۵۲۲۲۴۱۷ چهار راه فلسطین – محله گلشهر – جنب هتل آپارتمان گل پونه
 • گلستان: ۳۵۲۲۱۷۰۷ خیابان امام خمینی (ره) – لاین تجارت ۶
 • داریوش: ۳۵۲۲۲۳۹۴ چهارراه فلسطین

نشانی کمپ پارک های جزیره قشم

اگر در سفر به قشم قصد داشتید در پارک ها کمپ بزنید، ۱۱ نشانی زیر را در نظر داشته باشید:

 • كمپ پارک زيتون در پارک زيتون
 • كمپ پارک هامون در مسیر جاده درگهان
 • كمپ پارک سوزا در ورودي شهر سوزا
 • كمپ پارک درگهان در جنب ساختمان شماره ۲ سازمان
 • كمپ پارک هلر در جنب بازار ماهي فروشها
 • كمپ پارک سلخ سلخ در جنب پاسگاه
 • كمپ پارک ساحل جنوبي در جنب باشگاه كاركنان سازمان
 • كمپ پارک ايران زمين در ورودی شهر قشم
 • کمپ پارک سینما دریا در شهر قشم
 • كمپ پارک كندالو در جنب اسكله كندالو
 • كمپ پارک لافت در جنب مجتمع ارسلان لافت

توصیه های برای سفر به جزیره قشم

۱- پیش از سفر به قشم، اطلاعات سفر و فرصت های گردشگری و اقامتی را با اداره کل گردشگری استان هرمزگان چک کنید.

۲- قشم، یکی از مقصدهای شلوغ گردشگری ایران در ایام نوروز است. جهت رزرو بلیط هواپیما و رزرو محل های اقامت به خصوص هتل و مهمانسراها، از درگاه های گردشگری فعالی مانند پین تا پین، زورق و آرمان سفر استفاده کنید.

۳- خرید صنایع دستی قشم، کمک به اقتصاد گردشگری به خصوص عرصه صنایع دستی اصیل جنوب کشور است.

۴- قشم، یکی از رویایی ترین مقصدهای گردشگری خلیج فارس است. حفاظت از این محیط زیست دیدنی را اصل اول در سفر خود قرار دهید.

۵- توصیه های وب سایت های معتبر گردشگری جهان را در سفر به قشم در نظر داشته باشید.

۶- از شهر قشم که به طرف بخش شمالی دماغه (که شهر قشم در آن واقع شده) حرکت کنید و از شهر خارج شوید ، وارد جاده ای می شوید که شانزده کیلومتر آن با جاده مرکزی مشترک است و نقاط جمعیتی اصلی جزیره را به یکدیگر پیوند می دهد. اتوبان قشم – درگهان موسوم به اتوبان خلیج فارس، در این مسیر واقع شده است.

۷- در طول مسیر درگهان، از روستاهای بسیار زیادی گذر می کنید که عبارتند از: کووه ای، پی پشت، مسدوم، علامک، باخضر، لافت، طلادوری، گورزین، دهخدا، سهیلی، هفت رنگو، طبل، ملکی، دوربنی، گوران، چاهوشرقی، چاهوغربی، سرریگ، دولاب، کنار سیاه، مرادی، اشتربنی و باسعید.

۸- دیدنی های مسیر جاده شمالی قشم عبارتند از: اسکله زیبای کووه ای – کارگاه لنج سازی ( در ساحل مقابل پی پشت) – سد تاریخی ( از دوره ساسانیان) پی پشت و نخلستان ها. معمولا در کنار آنها می توانید خرمای تازه قشم را خریداری کنید.