جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )

۲۵ حقیقت جالب در مورد جنگ سرد که احتمالاً از آن ها اطلاعی نداشتید

جنگ سرد : آیا می دانید جنگ سرد چگونه آغاز شد؟ چه عواملی بوثوع جنگ سرد را به دنبال داشتند؟ چه کسانی در جنگ سرد دخیل بودند؟ این موضوع بسیار پیچیده است اما در واقع و به طور خلاصه می توان گفت که رقابت بین کشورهای شرق و غرب، بین نظام کمونیسم و نظام سرمایه داری را جنگ سرد می نامند. در تعریفی دیگر تنش ژئوپلتیکی بعد از پایان جنگ جهانی دوم بین کشورهای بلوک شرق به رهبری شوروی سابق و کشورهای بلوک غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا دوران جنگ سرد نامیده می شود. در کل این دوران از سال ۱۹۴۷ تا فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ ادامه داشت. آن دسته از شما که به تاریخ و جنگ سرد علاقه دارید با ادامه ی متن همراه باشید تا ۲۴ حقیقت جالب و باورنکردنی در مورد دوران جنگ سرد که احتمالاً اطلاعی از آن ها نداشتید را به شما بگوییم.

xvxcvx w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )

۱-مسئولین مرزی و فرودگاهی شوروی سابق به راحتی می توانستند پاسپورت های تقلبی را تشخیص دهند زیرا میخ های منگنه ی استفاده شده در این پاسپورت ها زنگ نمی زدند. در واقع میخ های پاسپورت های واقعی شوروی از فلز بسیار بی کیفیتی ساخته می شدند که خیلی سریع زنگ می زدند. از این رو پاسپورت تقلبی به راحتی قابل شناسایی بود.

25 26 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۲-زنگ های خطر حمله ی هوایی کرایسلر ۶ متری در اطراف مرزهای ایالات متحده نصب شده بودند که چنان قدرتمند بودند که می توانستند مه را وادار به بارش کنند.

24 27 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۳- یک بار سازمان سیا نقشه ای طراحی کرد که به طور مخفیانه ریش های فیدل کاسترو را از بین ببرد تا چهره ی او نزد عموم را خدشه دار نماید.

22 26 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۴- مقامات رسمی شوروی فکر می کردند که در مرکز ساختمان پنتاگون اتاقی وجود دارد که جلسات بسیار سری مقامات آمریکایی در آن برگزار می شود اما در واقع این مکان تنها یک دکه ی ساندویچ فروشی بود.

21 26 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۵- دولت کانادا گروهی از ساکنان بومی قطب شمال را جابجا کرد تا بر مالکیت خود بر این مناطق تاکید کند زیرا دولت شوروی سابق علاقه ی زیادی به تسلط بر مناطق شمال غربی قطب شمال داشت.

۶- شوروی و ایالات متحده تقریباً بر سر یک برنامه ی فضایی مشترک به توافق رسیده بودند که با ترور جان اف کندی این برنامه رها شد زیرا مقامات شوروی اعلام کردند که رییس جمهور جدید یعنی جانسون اعتماد ندارند.

image 11963 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )

۷- اصطلاح «جنگ سرد» اولین بار توسط جورج اورول در کتاب «مزرعه حیوانات» مورد استفاده قرار گرفت. این کتاب استالینیسم و روش های حکومت کمونیست های شوروی را به شیوه ای ظریف نقد می کشد.

18 26 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۸- یک خلبان ۱۸ ساله آلمانی به نام ماتیاس راست برای کاهش دادن تنش بین شوروی و کشورهای غربی با گذشتن از خطوط دفاعی نیروهای این کشور در میدان سرخ شهر مسکو به زمین نشست.

17 26 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۹- گوزن های بین مرز آلمان و چکسلواکی از گذشتن از مرز خودداری می کردند زیرا در تماس با ترده های مرزی به آن ها شوک الکتریکی وارد شده بود.
۱۰- بمب اتمی موسوم به «بمب تزار» (Tsar Bomba) بزرگ ترین بمب اتمی است که تاکنون آزمایش شده است. نیروهای نظامی شوروی سابق این بمب را در قطب شمال آزمایش کردند که ابر تشکیل شده در اثر انفجار آن ۷ برابر بلندتر از کوه اورست بود.

15 28 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )

۱۱- در طول جنگ سرد عملیاتی در ایالات متحده برنامه ریزی شده بود که «عملیات بچه گربه» (Operation Kitty) نام داشت. اگر فکر می کنید که این عملیات جاسوسی توسط گربه ها را شامل می شد کاملا درست فکر کرده اید. سازمان سیا بیش از ۱۵ میلیون دلار برای مجهز کردن گربه ها به تجهیزات جاسوسی هزینه کرد.
۱۲- در طول دوران سرد ۱۱ رییس جمهور بر ایالات متحده حکومت می کردند که عبارت بودند از هری ترومن، دوایت دی آیزنهاور، جان اف کندی، لیندون بی جانسون، ریچارد نیکسون، جرالد فورد، جیمی کارتر، رونالد ریگان و جورج اچ دبلیو بوش.

13 26 610x345 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۱۳- جهان اول در ابتدا به کشورهای غربی متشکل از ایالات متحده، اروپا و هم پیمانانشان اطلاق می شد. جهان دوم نیز شامل شوروی سابق و کشورهای متحدش مانند کوبا و چین می شد. کشورهای جهان سوم نیز کشورهای بی طرف را در بر می گرفت که بدیت ترتیب در آن دوران کشور سوییس جزو کشورهای جهان سوم به شمار می آمد.

12 27 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۱۴- در سال ۱۹۴۵ گروهی از کودکان روسی به سفیر ایالات متحده در این کشور یک مهر هدیه دادندکه هفت سال بعد معلوم شد یک دستگاه شنود در آن کار گذاشته شده است. از آن زمان به بعد به این دستگاه «چیز» (The Thing) گفته می شد.

11 26 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )

۱۵- یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ کره ای در سال ۱۹۸۳ به دلیل ورود اتفاقی به حریم هوایی شوروی مورد اصابت قرار گرفت و منهدم شد. این موضوع مسئولان ایالات متحده را متقاعد کرد که تکنولوژی جی پی اس را در اختیار عموم قرار دهند.
۱۶- برای نشان دادن برتری خود دولت ایالات متحده تصمیم گرفته بود یک بمب اتمی را در کره ی ماه آزمایش کند.

9 26 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۱۷- در این دوران از خرس هایی که تحت تاثیر دارو قرار داشتند برای تست های مربوط به چتر نجات هواپیماهای نیروی هوایی استفاده می شد.

8 26 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۱۸- وقتی که سازمان سیا متوجه وجود زمین های فوتبال در کوبا شد این موضوع را مشکوک دانست زیرا کوبایی ها عمدتاً بیسبال بازی می کردند و فوتبال از علایق اصلی روس ها به شمار می آمد.

7 25 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۱۹- هر دو طرف به شدت بر علیه یکدیگر تبلیغ می کردند. حتی نقشه ها طوری ساخته شده بودند که طرف دیگر را بزرگ تر و نزدیک تر از آن چه که بود نشان دهند.

6 26 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۲۰- در دوران شوروی سابق سیاستی به عنوان «شهر بسته» اتخاذ می شد بدین ترتیب که راه های خروج از شهر بسته می شدند تا خروج غیرنظامیان از شهرها محدود شده و تحت کنترل باشد.
۲۱- شوروی سابق یکی از معدود کشورهایی در تاریخ است که پاسپورت داخلی داشت. در واقع شما هر جایی که دلتان می خواست نمی توانستبد بروید. امروزه نیز از کارت های شناسایی به عنوان همان پاسپورت های داخلی در کشور روسیه استفاده می شود که تفاوت بسیاری با پاسپورت بین الملی آن ها دارد.

4 26 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۲۲- یک ژنرال شوروی سابق به نام استانیسلاو پتروف مسئولیت نظارت بر رادارهای کشور را برعهده داشت که ناگهان رادار نشان داد حمله ی اتمی از جانب ایالات متحده انجام شده است. پتروف قبل از این که فرمان حمله ی متقابل بدهد کمی صبر کرد سپس حمله ی متقابل را مسکوت گذاشت زیرا فکر می کرد که یک خطای سیگنالی در رادار پیش آمده است و خوشبختانه درست فکر می کرد.

3 26 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )
۲۳- تبلیغات خطوط راه آهن همیشه سعی می کردند به مردم القا کنند که این خطوط بسیار مهم بوده و در صورت در گرفتن جنگ، دولت شوروی قبل از هر چیز خطوط ریلی را مورد هدف قرار خواهد داد.
۲۴- بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۸ دستکم یک هواپیمای حامل بمب اتمی را در هوا نگه می داشت که به این برنامه «عملیات کنبد کروم» (Operation Chrome Dome) گفته می شد.

1 26 610x345 w750 جنگ سرد ( حقایق و دانستنی های جالب و خواندنی در مورد جنگ سرد )


حتما بخوانید :  عید مبعث مبارک ( زیباترین متن و عکس ها برای تبریک عید مبعث )