حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

حقایقی جالب در مورد کشور ژاپن

حقایق جالب در مورد کشور ژاپن : ژاپن کشوری جزیره ای است که از بیش از ۶٫۸۵۲ جزیره ی مختلف تشکیل شده و یکی از اقتصادهای برتر جهان به شمار می آید. در زبان ژاپنی واژه ی «ژاپن» به معنای ریشه ی خورشید است و به همین دلیل معمولا ژاپن را کشور آفتاب تابان می نامند. این کشور دارای مناطق دیدنی و تفریحی بسیاری است و مردم آن نیز سنت های قدیمی و جالبی دارند اما برخی ویژگی های جالب در مورد این کشور وجود دارد که قصد داریم در ادامه ی مطلب به آن ها اشاره کنیم پس با ادامه ی متن همراه باشید.

Japanese w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۱- ماهی و گوشت در ژاپن بسیار ارزان است ولی قیمت میوه بالا بوده و یک دانه سیب بیش از ۲ دلار قیمت دارد و چند موز را می توان به قیمت ۵ دلار خریداری کرد. گران ترین میوه ها در ژاپن خربزه و هندوانه هستند که در شهری مانند توکیو قیمت هر دانه از آن ها تا ۲۰۰ دلار نیز می رسد.

143604518 f2eb8205ba b w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۲- سرهنگ ساندرز (Colonel Sanders) یکی از نمادهای اصلی جشن کریسمس در ژاپن به شمار می آید درست مانند نقش کوکا کولا در ایالات متحده آمریکا. در عصر روز عید سال نو ژاپنی ها به رستوران های کی اف سی (KFC) که توسط ژنرال ساندرز تاسیس شده اند می روند و مقدار زیادی بال جوجه می خورند. از آن جا که اکثر مردم ژاپن معتقد به اصول بودایی یا شینتو هستند، سال نو را فقط به خاطر شادی و لذت بردن جشن می گیرند.

DSC 0002 e1355418118299 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۳- مردم در ژاپن گوشت دلفین می خورند. آن ها از گوشت دلفین به صورت سوپ، به صورت کبابی که به نام «کوشیاکی» (kushiyaki) معروف است و یا به صورت خام استفاده می کنند. گوشت دلفین بسیار خوشمزه است و طعم بسیار بهتر و لذیذتری در مقایسه با گوشت ماهی دارد.

that food cray hong kong japanese kushiyaki nan tei 22 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۴- در سیستم متروی شهرهای ژاپن برخی واگن ها مخصوص خانم ها هستند. این واگن ها مخصوصا در هنگام صبح که جمعیت زیادی به مترو هجوم می آورند باعث می شوند که خانم ها احساس راحتی و امنیت بیشتری داشته باشند.

rexfeatures 2609142a w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۵- مردم ژاپن هیچ وقت با اتمام ساعت کاری محل کار خود را ترک نمی کنند. آن ها تنها در صورتی که رییسشان اجازه دهد یا رییسشان قبل از آن ها محل کار را ترک کرده باشد از کار دست می کشند. این موضوع باعث شده که در برخی موارد برخی افراد حتی ۳ ساعت بعد از اتمام ساعت تعیین شده ی کاری نیز در محل کار خود حضور داشته باشند. ترک کردن محل کار بعد از پایان ساعت کاری و بدون اجازه ی رییس (حتی اگر دلیل موجهی برای این کار داشته باشید) کافی است که به عدم خدمت وفادارانه متهم شوید.

۶- مدارس در ژاپن در اول ماه آوریل باز شده و به ۳ ترم تقسیم می شوند.

 

۷- درستکاری و شرافت در میان ژاپنی ها بسیار مهم است. برای مثال یوکیو هاتویاما که مدتی نخست وزیر ژاپن بود به خاطر این که نتوانست وعده های دوران رقابت انتخاباتی خود را برآورده کند از سمت خود استعفا داد. دو نخست وزیر بعد از وی نیز همین رویه را در پیش گرفتند.

nn20130118a6a w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۸- ژاپن تنها کشوری است که تاخیر در آن نباید بیش از ۱ دقیقه اتفاق بیفتد. برای مثال تنها دلیل تاخیری بیش از یک دقیقه برای یک قطار این است که کسی خود را زیر چرخ های آن انداخته باشد.

۹- ژاپن یکی از بیشترین آمار خودکشی را در جهان دارد. در برخی از موارد افراد تنها به دلیل حمایت از دیگران یا تصمیم رییس خانواده دست به خودکشی می زنند.

Aokigahara Forest w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۱۰- در حال حاضر نیز بیش از ۳۰ درصد ازدواج ها در ژاپن توسط خانواده ها برنامه ریزی می شوند. این سنت در ژاپن «اومیایی» (Omiai) نام دارد.

12220760 wedding 600 706c450398 1488921357 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۱۱- در شهرهای شمالی ژاپن در طول زمستان های سرد، خیابان ها و پیاده روها را گرم می کنند بنابراین هیچ یخبندانی در این اماکن عمومی رخ نمی دهد. با این وجود اکثر خانه های ژاپنی سیستم گرمایی مرکزی ندارند و برای گرم کردن خانه ها از بخاری های نفتی یا گازی استفاده می کنند.

۱۲- در زبان ژاپنی کلمه ای به نام «کاروشی» (karoshi) وجود دارد که به معنای مرگ در اثر کار بیش از حد است. جالب این که در سال بیش از ۱۰٫۰۰۰ مورد مرگ به خاطر کاروشی اتفاق می افتد.

ba4ceec756affacb3ce0d9b07774da70 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۱۳- در ژاپن می توانید هر جا که خواستید سیگار بکشید به غیر از ایستگاه های مترو و قطار و فرودگاه ها. با این وجود در این مراکز سطل آشغالی مخصوص فیلتر سیگار وجود نداشته و شما اجازه ندارید ته مانده ی سیگار خود را روی زمین پرت کنید. به همین دلیل در ژاپن هر کسی که سیگار می کشد یک زیرسیگاری کوچک نیز همراه خود دارد. البته جاهای خاصی نیز برای کشیدن سیگار تدارک دیده شده است.

حتما بخوانید :  سفر به مسکو ( راهنمای کامل جاذبه های گردشگری و سفر به شهر مسکو )

7007e8 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۱۴- ژاپن آخرین کشوری در جهان است که می توان آن را امپراطوری نامید. سلسله ی امپراطوری ژاپن تاکنون برقرار مانده و امپراطور آکیهیتو (Akihito) که در حال حاضر امپراطور ژاپن است از نوادگان اولین امپراطور ژاپن که در سال ۷۱۱ امپراطوری ژاپن را بنا نهاد به شمار می آید.

۱۵- مردم ژاپن به غذا و صحبت کردن در مورد غذا علاقه ی فراوانی دارند. هنگام غذا خوردن نیز باید از غذا تعریف کرد. اگر در هنگام خوردن غذا چند بار نگویید «بسیار خوشمزه است» بی احترامی محسوب خواهد شد.

maxresdefault w700 7 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۱۶- گوشت خام اسب در ژاپن خوراک لذیذی محسوب می شود. ژاپنی ها گوشت خام اسب را «باساشی» (basashi) نامیده و آن را در برش های کوچک سرو می کنند و به صورت خام می خورند.

Basashi 002 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۱۷- زبان ژاپنی ۳ روش نوشتاری متفاوت دارد: هیراگانا (hiragana) که یک سیستم هجایی برای نوشتن کلمات ژاپنی است، کاتاکانا (katakana) که برای نوشتن کلمات غیرژاپنی وام گرفته شده از دیگر زبان ها مورد استفاده قرار می گیرد و کانجی (kanji) که یک سیستم نوشتاری تصویری است.

nihongo w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۱۸- هیچ کارگر خارجی در ژاپن حضور ندارد. در قوانین کاری ژاپن کمترین میزان دستمزد یک کارگر خارجی از دستمزد متوسط یک کارگر ژاپنی نیز بیشتر است از این رو شرکت های ژاپنی ترجیح می دهند که از کارگران ژاپنی استفاده کنند.

article 1367473 0B3B0C9800000578 908 964x366 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۱۹- در ژاپن تمامی خطوط ریلی خصوصی هستند به غیر از شبکه ی قطار شینکانسن (shinkansen) که شهرهای توکیو، هوکایدو، کیوشو و هونشو را با استفاده از قطارهای سریع السیر به هم وصل می کند.

۲۰- کوه فوجی یاما جزء املاک شخصی مقبره ی فوجیسان هونگو سنگن تایشا (Fujisan Hongū Sengen Taisha shrine) به شمار می آید. این منطقه در سال ۱۶۰۹ توسط امپراطور وقت ژاپن به این مقبره اهدا شده است.

Mount fuji View w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۲۱- زبان ژاپنی چندین درجه احترام دارد: مراوده ای، محترمانه، مودبانه و خیلی مودبانه. در سخنان زنان کلمات محترمانه ی بیشتری نسبه به مردان دیده می شود.

۲۲- در ژاپن ماه های سال اسمی ندارند. در عوض آن ها را به ترتیب شماره گذاری می کنند برای مثال ماه سپتامبر در زبان ژاپنی «کوگاتسو» (kugatsu) نامیده می شود که به معنای ماه نهم است.

۲۳- بیش از ۹۸٫۴ درصد از جمعیت ژاپن اصالتاً ژاپنی هستند.

Maiko Geisha Winter Photo Japan Photography 5 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۲۴- در ژاپن افراد زندانی حق شرکت در انتخابات و رای دادن را ندارند.

۲۵- اگر یک فرد ژاپنی نخواهد کاری برای شما انجام دهد هیچ وقت نخواهد گفت: «نه». در عوض به شما اطمینان خواهند داد که در مورد کمک به شما فکر خواهند کرد و یا این که مشکل شما به بررسی نیاز دارد. با این وجود هیچ وقت پاسخی به شما داده نخواهد شد.

۲۶- اگر یک فرد ژاپنی نخواهد کاری برای شما انجام دهد هیچ وقت نخواهد گفت: «نه». در عوض به شما اطمینان خواهند داد که در مورد کمک به شما فکر خواهند کرد و یا این که مشکل شما به بررسی نیاز دارد. با این وجود هیچ وقت پاسخی به شما داده نخواهد شد

۲۷- توکیو امن ترین کشور جهان به شمار می آید و حتی کودکان ۶ ساله نیز می توانند با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی به تنهایی مسافرت کنند.

safe city tokyo japan w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۲۸- بند نهم قانون اساسی ژاپن جنگ را تقبیح کرده و ژاپن را از داشتن نیروی نظامی برای عملیات برون مرزی و تهاجمی محروم کرده است.

۲۹- در ژاپن هیچ محل دفن زباله ای وجود ندارد زیرا تمام زباله ها بازیافت می شوند. زباله ها در ژاپن به ۴ دسته تقسیم می شوند: زباله ی سوختنی، زباله ی غیر سوختنی، ظرف های شیشه ای و زباله ی قابل بازیابی.

12220910 Recycling bins Japan 650 c084fc328e 1488921357 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۳۰- در خیابان های شهرهای ژاپن هیچ سطل آشغالی وجود ندارد و تنها محفظه هایی برای جمع آوری قوطی طراحی شده است.

۳۱- مقدار حقوق بازنشستگی در ژاپن بسیار کم است و هیچ اجباری برای پرداخت حقوق بازنشستگی به افراد وجود ندارد. هر فرد ژاپنی باید از پس مخارج و مراقبت های دوران پیری خود برآید.

800x 1 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۳۲- در رستوران ها معمولا مردان قبل از زنان سفارش غذا داده و غذای خود را دریافت می کنند و مغازه ها و فروشگاه ها نیز معمولا اول به مردان سرویس می دهند.

حتما بخوانید :  بی عدالتی در آفریقا در قالب تصاویر شگفت انگیز هوایی + 16 عکس

۳۳- همه ی دستشویی ها در ژاپن گرم کن دارند و روی آن ها بیش از ۱۰ دکمه ی اضافی تعبیه شده است. در تمامی دستشویی های عمومی نیز یک دستگاه تولید صدای شُرشُر آب وجود دارد که از شنیده شدن صداهای نابهنجار جلوگیری می کند.

japan toilet control 1024x576 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۳۴- انعام دادن در کشور ژاپن کار معمولی نیست. در ژاپن باور عمومی بر این است که مادامی که مشتری برای خدمت ارائه شده به او مبلغ تعیین شده را پرداخت می کند با فروشنده در یک سطح قرار دارند و انعام دادن به شخص ممکن است نوعی بی احترامی محسوب شود.

۳۵- سن قانونی در کشور ژاپن ۱۳ سال اعلام شده است و بعد از این سن فرد می تواند با هر کسی که دوست داشت ازدواج کرده و یا رابطه برقرار کند.

azj0O5B 700b w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۳۶- در زبان ژاپنی مفاهیم «اشتباه کردن» و «تفاوت داشتن» با واژه ی «چیگاو» (chigau) بیان می شوند.

۳۷- تمامی تلفن های همراه ژاپنی دارای یک سیستم اعلام خطر داخلی هستند. هر وقت یک فاجعه یا اتفاق ناخوشایند بزرگی رخ می دهد گوشی صدای بوق بلندی پخش خواهد کرد (حتی اگر صدای گوشی را بسته باشید) و فرد پیام اخطاری را دریافت می کند که فرد را از خطر مطلع کرده و دستورات لازم را در اختیار او قرار می دهد.

japanquake 0 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۳۸- مجازات اعدام در ژاپن قانونی است. سال گذشته ۳ نفر اعدام شدند و ۷ نفر نیز حکم اعدام دریافت کردند.

condemned23 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۳۹- در ژاپن مُهرهای گرد یا مربعی شکل خاص و کوچکی به نام «هانکو (hanko) به جای امضا مورد استفاده قرار می گیرند.هر فرد ژاپنی یکی از این مهرهای مخصوص را داشته و در طول روز بارها از آن استفاده می کند. این مهر را می توانید از هر فروشگاهی خریداری کنید.

hanko1 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۴۰- در ژاپن باز کردن هدیه در حضور کسی که هدیه را به شما داده است بی احترامی محسوب می شود. بعد از دریافت هدیه باید از فرد هدیه دهنده تشکر کرده و بعد از رفتن وی می توانید هدیه را باز کنید.

۴۱- ژاپنی ها بر این باورند که همه ی افراد باید بتوانند دردها و رنج های خود را پشت یک صورت خندان و شاد قایم کنند.

۴۲- ژاپن یکی از بالاترین ارقام امید به زندگی را در میان کشورهای دنیا دارد (رتبه ی سوم جهان) به طوری که متوسط سن مردان در این کشور ۸۱ سال و در زنان ۸۸ سال است.

n lifeexpectancy z 20151106 870x581 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۴۳- حق مالکیت در ژاپن بسیار محترم شمرده می شود. در این کشور کسب و کارهای وجود دارند که قدمت آن ها به بیش از هزار سال می رسد. برای مثال هتل هوشی ریوکان از سال ۷۱۸ تاکنون فعالیت داشته و اداره ی آن برای ۴۶ نسل در اختیار خانواده ی هوشی ریوکان بوده است.

Houshi Ryokan 02 w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۴۴- دو سوم سرزمین ژاپن از جنگل پوشیده شده، با این وجود کشور ژاپن استفاده از چوب درختان داخل کشور را برای استفاده های تجاری ممنوع اعلام کرده است. از اینرو ژاپن بیش از ۴۰ درصد چوب تولید شده در جنگل های استوایی را مصرف می کند.

female subjects enjoy forest bathing w700 حقایق جالب در مورد کشور ژاپن که هرگز نمی دانستید + تصاویر

۴۵- در زبان ژاپنی هزاران واژه ی امانت گرفته شده از دیگر زبان ها وجود دارد که در کل به آن ها «گایرایگو» (gairaigo) گفته می شود. این واژه ها یا عبارات معمولا کوتاه می شوند برای مثال جایگزین عبارت «کامپیوتر شخصی» (personal computer) در زبان ژاپنی «پاسو کُن» (paso kon) است.

حقایق کشور ژاپن