خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا برای فرار از گرما + تصاویر خانه های زیر زمینی

خانه های زیرزمینی در تونس

خانه زیرزمینی عجیب : بسیاری از جوامع در سراسر جهان، به ویژه آن هایی که در مناطق گرم زندگی می کنند اغلب در غارها زندگی می کنند تا از گرمای کشنده ی هوا در امان بمانند. روستایی کوچک در جنوب تونس به نام «بربرهای ماتماتا» (The Berbers of Matmata) نیز برای فرار از گرمای شدید چنین کاری کرده اند. البته این خانه ها برخلاف مناطق دیگر در دل کوه ها کنده نشده اند و به جای آن، ساکنان این روستا با کندن گودال هایی بسیار عمیق در زمین و سپس گشاد کردن آن به صورت دایره ای توانسته اند اتاقک هایی را در اطراف این گودال بکنند که مانند یک خانه ی معمولی بنظر می رسد.

ساخت خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا

matmata tunisia 122 w700 خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا برای فرار از گرما + تصاویر خانه های زیر زمینی

این گودال های روباز مانند یک حیاط عمل می کنند و در برخی از موارد از طریق راه هایی شبیه کانال به گودال های دیگر وصل می شوند. روستای ماتماتا و تعداد انگشت شماری از مناطق روستایی دیگر در تونس بر روی خاک های شنی نرمی قرار دارند که کندن و گود کردن آن ها با استفاده از وسایل دستی بسیار راحت است و می توان خانه های بادوامی را برای قرن ها در داخل آن ها به وجود آورد. بربرهای آفریقا برای هزاران سال از چنین روشی برای ساختن خانه های زیرزمینی خود و در امان ماندن از گرمای شدید هوای مناطق زندگی خود استفاده کرده اند.

حتما بخوانید :  گران ترین کشورهای جهان برای زندگی ( تصاویر و معرفی 40 کشور )

تصاویر خانه زیرزمینی

matmata tunisia 56 w700 خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا برای فرار از گرما + تصاویر خانه های زیر زمینی

این خانه ها که در فلات ماتماتا ساخته شده اند در کنار مسیر رفت و آمد باریکی در مرز بین لیبی و تونس قرار دارند که تنها راه مواصلاتی بین مرز دو کشور در این محل به شمار می آید. این منطقه در طول تاریخ بارها مورد تاخت و تاز مهاجمان قرار گرفته است و به همین دلیل بربرها همیشه مجبور بوده اند در عمق فلات عقب نشینی کنند تا در نهایت مجبور شدند خانه هایشان را در دل کوه حفر کنند. بعدها رابطه ی آن ها به مهاجمان عرب کمی دوستانه تر شد و بربرها که احساس امنیت بیشتری می کردند از مناطق کوهستانی پایین آمده و روستاها و خانه هایی را در مناطق شیب دار منتهی به کوهستان ها و بعدها زمین های صاف دشت ها به وجود آوردند.

امروزه این خانه های خارق العاده که در دل زمین حفاری شده اند از مقاصد اصلی گردشگران کشور تونس به شمار می آیند. ماتماتا به یک دلیل دیگر نیز شهرت دارد و آن این که قسمت هایی از فیلم «جنگ ستارگان» در این منطقه فیلمبرداری شده است. خانه ی لوک اسکای واکر (Luke Skywalker) در این فیلم در واقع در یک هتل زیرزمینی در این منطقه به نام «سیدی دریس» (Sidi Driss) بود.

حتما بخوانید :  معماری پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی را از نزدیک ببینید + تصاویر

عکس های خانه زیرزمینی عجیب

10590506 905058582840890 3106448663297045368 n e1482421236414 w700 خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا برای فرار از گرما + تصاویر خانه های زیر زمینی

Matmata Trogoldyte House in Tunisia 006 Congochris w700 خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا برای فرار از گرما + تصاویر خانه های زیر زمینی

matmata tunisia 12 w700 خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا برای فرار از گرما + تصاویر خانه های زیر زمینی

matmata tunisia 22 w700 خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا برای فرار از گرما + تصاویر خانه های زیر زمینی

882f8760bcac98ad6d98dfa3166996c9 w700 خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا برای فرار از گرما + تصاویر خانه های زیر زمینی

matmata tunisia 66 w700 خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا برای فرار از گرما + تصاویر خانه های زیر زمینی

matmata tunisia 86 w700 خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا برای فرار از گرما + تصاویر خانه های زیر زمینی

matmata tunisia 116 w700 خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا برای فرار از گرما + تصاویر خانه های زیر زمینی

matmata tunisia 122 w700 خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا برای فرار از گرما + تصاویر خانه های زیر زمینی

top 10 listland w700 خانه زیرزمینی عجیب در آفریقا برای فرار از گرما + تصاویر خانه های زیر زمینی