خلاقیت مردم ژاپن با همه مردم جهان فرق می کند + تصاویر جالب

۳۲ ایده خلاقانه در ژاپن که کمبودشان در دیگر نقاط جهان احساس می شود

خلاقیت مردم ژاپن : ژاپن نه تنها کشور زیبائی محسوب می شود و چشم اندازهای بی نظیری دارد، بلکه مردمش هم بسیار خلاق و مبتکر هستند. این چشم بادامی ها ایده های بسیار نابی در سر دارند و کالاهایی تولید می کنند که تقریبا در هیچ کجای جهان نمونه آن را نمی توانید پیدا کنید.

11

از جمله خلاقیت های مختص مردم سرزمین آفتاب تابان می توان به ۱۶ مورد زیر اشاره کرد. با شهر مطلب همراه باشید.

خلاقیت مردم ژاپن در ایستگاه گاز

1

در ژاپن، نازل های پمپ های گاز از سقف آویزان هستند. این طراحی کمک می کند تا افراد در رساندن شلنگ به باک خودروی خود با مشکل مواجه نشود.

خلاقیت مردم ژاپن در دستگاه فروش خودکار

2

ژاپنی ها برای وقت ارزش بسیار قائل هستند و ضرب المثل مشهور «وقت طلاست» را در این کشور به خوبی می توان شاهد بود. از جمله مصادیق این ادعا، ماشین های فروش خودکاری هستند که علاوه بر چیپس و شکلات و آب میوه، پاستا، سیب زمینی سرخ کرده، تخم مرغ آبپز و غذای حیوانات نیز ارائه می دهند.

پارکینگ های جمع و جور در ژاپن

3

ژاپن حدود ۱۲۷ میلیون نفر جمعیت دارد به همین خاطر باید از تمامی مساحت کشور خود به بهترین شکل ممکن بهره بگیرند. از این رو، در ساختمان های این کشور، پارکینگ های دو طبقه به شکلی که در تصویر می بینید، تعبیه شده است.

قوطی نوشیدنی برای نابینایان در ژاپن

4

در این کشور برای احترام به نابیناها، روی تمامی قوطی های نوشیدنی، نام محتویات آن به خط بریل نیز نوشته شده است.

خلاقیت مردم ژاپن با ساخت صندلی با جایگاه ویژه برای آویختن کیف

5

یکی از معضلات خانم ها این است که اگر صندلی دسته نداشته باشد، مجبور می شوند کیف خود را روی پایشان بگذارند یا روی زمین قرار دهند. اما در سرزمین آفتاب تابان، با طراحی جالب صندلی های بی دسته، این مشکل از بین رفته. به این صورت که در بخش پشتی صندلی، برشی کوتاه داده شده تا دسته کیف را از آن آویزان کنند.

قطار با اسپای پا در ژاپن

6

حمام های آب گرم و اسپا برای بیرون کردن خستگی از بدن بسیار مفید هستند. از این رو، ژاپنی ها در قطارهای درون شهری خود، حمام آب گرم تعبیه کرده اند تا شهروندان بتوانند در طول سفر بین خانه و محل کار، با قرار دادن پای خود درون آنها، تا حدی خستگی و استرس های روزانه خود را دفع کنند.

توزیع رایگان دستمال کاغذی در خیابان های ژاپن

7

اگر حالتان خوب نباشد و در خیابان به شدت به دستمال کاغذی نیاز پیدا کنید، در ژاپن خیالتان راحت خواهد بود که این کالا به صورت رایگان در اختیارتان قرار خواهد گرفت. مسوولان توزیع دستمال کاغذی، بسته های جیبی آن را بدون دریافت هزینه در اختیار مردم قرار می دهند.

خلاقیت مردم ژاپن با توالت های چند منظوره

8

توالت های عمومی در ژاپن علاوه بر کاربرد اصلی خود، به ناتوان های جسمی کمک می کنند، خودشان را تمیز می کنند و حتی باعث گرم شدن خود نیز می شوند.

Poppers برای کاهش استرس

9

ژاپنی ها ساعت های طولانی کار می کنند و این امر موجب می شود تا استرس زیادی داشته باشند. از این رو برای رفع این اضطراب ها از ترکاندن کیسه های حبابی که صدا می دهند، کمک می گیرند. به همین منظور، در این کشور جاسوئیچی های کوچکی طراحی و تولید شده که شبیه این پلاستیک ها ساخته شده و همان حس و صدا را دارند و افراد می توانند با فشار آنها تا حد زیادی موجب کاهش استرس خود بشوند.

تاکسی با درب اتوماتیک در ژاپن

10

حتما می دانید که ژاپنی ها به شدت به خودکار بودن وسایل علاقه شدیدی دارند. اما بد نیست بدانید این علاقه به حدی زیاد است که حتی درب تاکسی ها به صورت اتوماتیک باز و بسته می شود. با این فناوری راننده دیگر داد نمی زند که در را آهسته تر ببندید.

هتل کپسولی برای افرادی که می خواهند برای ساعت های طولانی خوابیده و استراحت کنند

11

در سرزمین آفتاب، هتل های کپسولی جالب توجهی ساخته شده اند تا کسانی که دچار کمبود خواب شدید هستند، در سکوت و آرامش زیاد در آنجا استراحت کنند.

جاده های موزیکال جالب در ژاپن

12

در برخی از جاده های این کشور می توانید در حین رانندگی نوای آرامبخش موسیقی را بشنوید. این طرح موجب می شود تا طولانی بودن مسیر برایتان دشوار به نظر نرسد.

خلاقیت مردم ژاپن با کافه مخصوص گربه ها

13

ژاپنی ها به گربه علاقه زیادی دارند و آن را نماد نرمی و گرم بودن می دانند. از این رو چندین کافه در گوشه و کنار این کشور گشایش یافته اند که تعداد زیادی گربه در گونه های مختلف در آن زندگی می کنند و بسیار موردتوجه علاقه مندان به این حیوان قرار گرفته اند.

Kotatsu: کرسی ژاپنی یکی از خلاقیت های ژاپنی ها

14

کاتاتسو دقیقا همان کرسی ایرانی هاست؛ در زیر میز یک بخاری برقی گذاشته شده و یک لحاف روی آن انداخته می شود و فضایی گرم و دلچسب برای استراحت و خواب مهیا می کند. این طرح نخستین بار در قرن ۱۴ میلادی ارائه شده است.

خلاقیت مردم ژاپن با نصب سیستم اطلاع رسانی عمومی

15

در ژاپن، برج های بلند با بلندگوهای متعدد در سرتاسر کشور تعبیه شده تا مردم شهر را از وقوع هرگونه خطر و بحرانی همانند سونامی آگاه نماید. از این بلندگوها برای پخش موسیقی یا اعلام ساعت خانه رفتن به کودکان هم استفاده می شود.

اجازه خواب در محل کار در ژاپن

16

ژاپنی این موضوع را درک کرده اند که پس از صرف ناهار، افراد به کمی آرامش و خواب نیاز دارند. از این رو امکان خوابیدن در محل کار را برای کارمندان خود فراهم کرده اند. به این معنی که می توانیدچند دقیقه در روز روی صندلی خود چرت بزنید.

خلاقیت مردم ژاپن با همه مردم جهان فرق می کند + تصاویر جالب

در این مطلب نیز موارد بیشتری را برگزیده ایم که شاید بد نباشد دیگر کشورهای جهان نیز از آن ها الگو گرفته و در شهرهای مختلف خود پیاده سازی کنند.

برای آشنائی با آن ها در ادامه همراه مان باشید.

تمرینات ورزشی عمومی در فضای باز

1

در سرزمین آفتاب تابان، مردم در پارک ها، فضاهای سبز، مدارس و حتی ادارات به صورت دسته جمعی به نرمش کردن می پردازند.

نقشه مترو برای گردشگران

2

در تمامی ایستگاه های مترو، یک نقشه کامل از همه مسیرها به همراه اعداد و توضیحات لازمه نصب شده تا کسانی که حتی کوچک ترین آشنائی ای با کشور ژاپن ندارند، بتوانند به راحتی مسیر خود را بیابند.

امکان ارسال بسته های پستی از فروشگاه ها

3

در فروشگاه های بزرگ ژاپن، صندق های پستی تعبیه شده تا پس از خرید کالای موردنظر، آن را بسته بندی کرده و به طور مستقیم از همان جا به مقصد دلخواه ارسال کنید. با وجود این دستگاه ها دیگر نیازی نیست وقت خود را در صف های طولانی ادارات پست تلف کنید.

لیوان های یک بار مصرف مملو از تکه های یخ مخصوص قهوه

4

در فروشگاه های بزرگی همانند FamilyMart و ۷-Eleven این لیوان ها به صورت آماده ارائه می شوند تا پس از خرید هرکدام، قهوه خود را به آن اضافه کرده و نوش جان کنید.

دستگاه ارائه آب گرم برای پخت نودل

5

فروشگاه هایی که نودل های فوری و آماده می فروشند، در درب خروجی خود دستگاه های ارائه آب جوش نیز دارند تا مشتری ها بتوانند همان جا نودل موردنظرشان را پخته و میل کنند.

مسیرهای مخصوص پیاده روی در کنار پارک ها

6

در کنار پارک ها و فضاهای سبز سرزمین آفتاب، مسیرهایی مخصوص پیاده روی ساخته شده تا مردم امکان دویدن و ورزش کردن را داشته باشند.

فروش تخم مرغ های آبپز و سفت شده ی آماده در فروشگاه ها

7

این تخم مرغ های آماده برای کسانی که همیشه عجله دارند و هر دقیقه برایشان از اهمیت زیادی برخوردار است، بسیار مناسب به نظر می رسند.

نصب سینک دستشوئی در بالای فلش تانک ها در سرویس های بهداشتی

8

با قرار دادن سینک های دستشوئی در بالای فلش تانک درون هر توالت، امکان ذخیره سازی آب و هدر نرفتن آن وجود دارد و یک ابتکار بسیار خوب برای صرفه جوئی در آب محسوب می شود.

سفارش غذا از رستوران با استفاده از دستگاه های فروش خودکار

9

این دستگاه ها در قسمت ورودی رستوران ها نصب شده اند تا بتوانید در آرامش خیال و سر حوصله، غذای دلخواه خود را انتخاب کرده و سفارش دهید.

محفظه نگهدارنده چتر روی دوچرخه

10

این ایده نیز بسیار خلاقانه و جالب به نظر می رسد زیرا دوچرخه سوار می تواند بدون هراس از خیس شدن زیر برف یا باران، در زیر چتری که صاف بالای سرش قرار گرفته به مسیر خود ادامه دهد.

حمام آب گرم عمومی

11

این حمام های عمومی برای بیرون کردن خستگی از بدن پس از یک روز کاری سخت در نظر گرفته شده و هزینه ورودی آن از نوشیدن قهوه در کافه ارزان تر است.

رنده کره

12

استفاده از کره و مالیدن آن روی نان برای صبحانه وقتی از یخچال بیرون می آورید کمی دردسر دارد زیرا قالب کره سفت بوده و بریدن آن آسان نیست. به همین منظور، ژاپنی ها برای سهولت هر چه بیشتر این امر و کاهش اتلاف وقت، رنده های مخصوص کره طراحی و تولید کرده اند.

ارائه چتر رایگان به عموم مردم

13

در ایستگاه های اتوبوس و کنار خیابان های کشور ژاپن، باکس های مخصوص ارائه چتر رایگان وجود دارد که به همگان امکان استفاده از آن ها را می دهند. افراد می توانند یکی از این چترها را برداشته و در طول مسیر از آن استفاده کنند، سپس در مقصد خود در هر گوشه شهر، دوباره آن را درون همین جعبه ها قرار دهند تا بقیه هم امکان استفاده را داشته باشند.

سیستم پارک خودکار دوچرخه

14

مسوولان کشور ژاپن به منظور پیشگیری از ازدحام دوچرخه ها در گوشه پیاده روها در کنار خیابان ها، سیستم های پارک اتوماتیک دوچرخه به صورت زیرزمینی در گوشه و کنار شهر طراحی و تعبیه کرده اند. این سامانه عملکردی همانند آسانسور دارد. شما هزینه سرویس را پرداخت کرده، دوچرخه را درون جایگاه مشخص شده قرار می دهید و منتظر می مانید تا درب باز شود. سپس سامانه هوشمند، آن را برداشته و به پارکینگ زیرزمینی منتقل می کند. به منظور پس گرفتن وسیله نقلیه خود، فقط کافی است کارتی که به شما ارائه شده را در مقابل اسکنر این سیستم نگه دارید، تا دوچرخه تان بالا آورده شده و به شما تحویل داده شود.

اسپری خنک کننده

15

این اسپری ها به مردم سرزمین آفتاب تابان کمک می کند تا در روزهای گرم تابستانی، حرارت بدن خود را تا حدی پائین بیاورند. این اسپری همانند یک کف روی سطح بدن باقی مانده و تا چندین ساعت، خاصیت خنک کنندگی دارد.

کارت های ارائه کننده خوراکی های مایع

16

این بسته بندی بسیار جالب است؛ با خم کردن کارتی که حاوی سس، چاشنی و … است، مایع درون آن بیرون ریخته و می توانید در آسان ترین حالت ممکن از محتویات آن استفاده کنید.