خورشت کرفس ( آموزش تهیه انواع خورش کرفس خوشمزه و جدید )

آشنایی با روش تهیه خورش کرفس

یک عدد پیاز را با نصف فنجان روغن سرخ ‌کرده، کمی زردچوبه و بعد یک کاسه ماست‌خوری گوشت خورشتی را اضافه کرده، تفت می‌دهیم. سپس…

مواد لازم برای تهیه خورش کرفس

گوشت خورشتی : یک کاسه ماست‌خوری

کرفس سرخ‌شده : دو کاسه ماست‌خوری

آرد گندم : یک قاشق غذاخوری

لیمو عمانی : چهار عدد

روغن : یک و نیم فنجان

نمک و فلفل : به میزان لازم

با این مقدار مواد لازم به اندازه چهار بشقاب خورش خوری از «خورش کرفس» خواهیم داشت.

مواد لازم برای خورش کرفس

دو کاسه ماست‌خوری سبزی سرخ‌شده؛ جمعاً معادل ۵۰۰ الی ۶۰۰ گرم سبزی سرخ‌شده. یک فنجان روغن برای سرخ کردن کرفس و نصف فنجان روغن برای تهیه پیاز داغ؛ جمعاً معادل یک و نیم فنجان روغن یا ۱۵۰ گرم.

سبزی خورش کرفسروغن

۴ عدد لیمو عمانی (معادل ۲۰ گرم). یک کاسه ماست‌خوری گوشت گوساله خورشتی، معادل ۳۰۰ الی ۳۵۰ گرم.

خورش قیمه بدون روغنخورش قیمه بدون روغن

نمک و فلفل به میزان لازم. یک قاشق غذاخوری آرد گندم (معادل ۱۵ گرم)

نمک و فلفلارد

طرز تهیه خورش کرفس

یک عدد پیاز را با نصف فنجان روغن سرخ ‌کرده، کمی زردچوبه و بعد یک کاسه ماست‌خوری گوشت خورشتی را اضافه کرده، تفت می‌دهیم. سپس کمی نمک و فلفل و ۵ لیوان آب اضافه کرده تا گوشت حدود ۲ ساعت بپزد.

خورش کرفس

نیم کیلو نعناع جعفری (به نسبت یک به سه) و نیم کیلو کرفس را پاک می‌کنیم. بعد سبزی را ریز و ساقه کرفس را درشت خرد می‌کنیم. سپس سبزی و برگ کرفس را با یک فنجان روغن (۱۰۰ گرم) حدود یک ساعت سرخ می‌کنیم و بعد ساقه کرفس خردشده را اضافه کرده تا یک ربع ساعت دیگر سرخ شود. به این ترتیب دو کاسه ماست‌خوری سبزی سرخ‌شده (جمعاً معادل ۵۰۰ الی ۶۰۰ گرم سبزی سرخ‌شده) خواهیم داشت.

خورش کرفس

دو کاسه ماست‌خوری کرفس سرخ‌شده و چهار عدد لیمو عمانی را به گوشت پخته‌شده اضافه می‌کنیم. سپس یک قاشق آرد را کم‌کم در یک لیوان آب حل کرده، به خورش اضافه می‌کنیم تا خورش حدود دو ساعت با شعله کم بپزد. در حین پخت چند مرتبه خورش را هم می‌زنیم تا آرد به قابلمه نچسبد و خورش جا بیفتد.

خورش کرفس

خورش آماده است. نوش جان

خورش کرفس

کالری موجود در خورش کرفس

مقدار کالری موجود در کل خورش حدود ۳۰۰۰ کیلوکالری می‌باشد.

مقدار کالری موجود در یک بشقاب خورش خوری حدود ۷۵۰ کیلوکالری می‌باشد.

مقدار کالری موجود در یک قاشق غذاخوری حدود ۶۵ کیلوکالری می‌باشد.

آشنایی با روش تهیه خورش کرفس با مرغ

سه عدد ران مرغ یا شش عدد مغز ران مرغ را در یک قابلمه ریخته، سه کاسه ماست خوری کرفس سرخ شده، چهار عدد لیمو عمانی و کمی نمک و فلفل اضافه می‌کنیم.

مواد لازم برای تهیه خورش کرفس با مرغ

مغز ران مرغ : شش عدد

کرفس سرخ شده : سه کاسه ماست خوری

آرد گندم : یک قاشق غذاخوری

لیمو عمانی : چهار عدد

روغن : دو فنجان

نمک و فلفل : به میزان لازم

با این مقدار مواد لازم به اندازه شش بشقاب خورش خوری از ” خورش کرفس با مرغ ” خواهیم داشت.

حتما بخوانید :  رنگ شلوار با کفش ( جدیدترین راهنمای ست کردن رنگ شلوار با کفش )

۲۵۰ گرم نعناع، ۷۵۰ گرم جعفری و نصف یک عدد کرفس را پاک می‌کنیم. بعد سبزی را ریز و ساقه کرفس را درشت خرد می‌کنیم. سپس سبزی و برگ کرفس را با دو فنجان روغن (۲۰۰ گرم) حدود یک ساعت سرخ می‌کنیم و بعد ساقه کرفس خرد شده را اضافه کرده تا یک ربع ساعت دیگر سرخ شود. به این ترتیب سه کاسه ماست خوری سبزی سرخ شده (جمعاً معادل ۹۰۰ گرم سبزی سرخ شده) خواهیم داشت.

خورش کرفس با مرغ

دو فنجان روغن برای سرخ کردن کرفس (جمعاً معادل ۲۰۰ گرم)

خورش کرفس با مرغ

۴ عدد لیمو عمانی (معادل ۲۰ گرم)

خورش کرفس با مرغ

سه عدد ران مرغ یا شش عدد مغز ران مرغ (جمعاً معادل یک کیلو گرم مرغ)

خورش کرفس با مرغ

نمک و فلفل به میزان لازم

خورش کرفس با مرغ

یک قاشق غذاخوری آرد گندم (معادل ۱۵ گرم)

خورش کرفس با مرغ

طرز تهیه خورش کرفس با مرغ

۲۵۰ گرم نعناع، ۷۵۰ گرم جعفری و نصف یک عدد کرفس را پاک می‌کنیم. بعد سبزی را ریز و ساقه کرفس را درشت خرد می‌کنیم. سپس سبزی و برگ کرفس را با دو فنجان روغن (۲۰۰ گرم) حدود یک ساعت سرخ می‌کنیم و بعد ساقه کرفس خرد شده را اضافه کرده تا یک ربع ساعت دیگر سرخ شود. به این ترتیب سه کاسه ماست خوری سبزی سرخ شده (جمعاً معادل ۹۰۰ گرم سبزی سرخ شده) خواهیم داشت.

خورش کرفس با مرغ

سه عدد ران مرغ یا شش عدد مغز ران مرغ را در یک قابلمه ریخته، سه کاسه ماست خوری کرفس سرخ شده، چهار عدد لیمو عمانی و کمی نمک و فلفل اضافه می‌کنیم. سپس یک لیوان آب را کم کم به یک قاشق آرد اضافه کرده، هم می‌زنیم و همراه سه لیوان دیگر آب به خورش اضافه می‌کنیم تا خورش حدود دو ساعت با شعله کم بپزد. در حین پخت چند مرتبه خورش را هم می‌زنیم تا آرد به قابلمه نچسبد و خورش جا بیفتد.

خورش کرفس با مرغ

خورش آماده است.

خورش کرفس با مرغ

نوش جان

خورش کرفس با مرغ

طرز تهیه خورشت کرفس ساده

خورش کرفس یکی از خورش‌های اصیل ایرانی است که از گوشت خرد شده ران گوسفند یا گوساله، کرفس، نعنا و جعفری تهیه می‌شود. برای جا افتادن خورش کرفس زمان نسبتآ زیادی لازم است.

مواد لازم برای خورشت کرفس ( برای ۴ نفر )

  • گوشت خورشتی۳۰۰گرم(انواع غذا با گوشت خورشتی)
  • کرفس۵۰۰گرم(انواع غذا با کرفس)
  • برگ کرفس۱۰۰ گرم
  • پیاز۲ عدد(انواع غذا با پیاز)
  • نعناع۲۰گرم (انواع غذا با نعناع)
  • جعفری۸۰ گرم(انواع غذا با جعفری)
  • رب گوچه فرنگی۱ قاشق غذا خوری
  • نمک و فلفلبه میزان لازم

طرز تهیه خورشت کرفس

۱ کرفس ها را بشوئید سپس به اندازه های دلخواه و یک اندازه خرد کنید ( بهتر است کرفس ها قد یک بند انگشت خرد شوند ). برگ های کرفس ، جعفری و نعنا را ساطوری کنید ( ریز خرد کنید )ابتدا ساقه کرفس را به مدت ۵ دقیقه و سپس برگ کرفس ، نعناع و جعفری را درون مقداری روغن تفت دهید و سرخ کنید. درخورش هایی که در تهیه آنها از نعنا و جعفری استفاده می شود ريال دقت کنید مقدار نعناع ،یک چهارم مقدار جعفری باشد تا خورش تلخ نشود

۲ چنانچه در اندازه گیری سبزی ها مشکل دارید به این صورت عمل کنید : مقدار برگ کرفس ( ریز خرد شده ) ۵ قاشق غذاخوری ، مقدار نعنا ( ریز خرد شده ) ۱ قاشق غذاخوری و جعفری ( ریز خرد شده ) نیز ۴ قاشق غذاخوری میباشد.

۳پیازها را ریز خرد کنید سپس درون روغن فراوان تفت دهید تا نرم و طلایی شود ، گوشت های خورشتی را به تکه های دلخواه برش بزنید سپس به همراه زردچوبه و فلفل به پیاز اضافه کنید و تفت دهید ؛ پس از اینکه رنگ گوشت تغییر کرد رب گوجه فرنگی و کرفس های خرد شده را اضافه کنید سپس چند لیوان آب بریزید و اجازه دهید با حرارت ملایم گوشت بپزد و نرم شود در صورت تمایل بجای گوشت قرمز ( گاو و گوسفند ) میتوانید از گوشت سفید ( مرغ و بوقلمون ) هم استفاده کنید.

۴در اواسط پخت گوشت لیموعمانی ها را با چنگال سوراخ کنید و داخل گوشت بریزید ، پس از پختن گوشت میتوانید سبزی های سرخ شده را اضافه کنید ، با حرارت ملایم نیم ساعت دقیقه اجازه دهید خورشت بجوشد و جا بیفتد ؛ پس از اینکه خورشت جا افتاد درون ظرف بکشید و روی آن ۲ قاشق غذاخوری روغن داغ بریزید و بهمراه برنج سرو نمائید.

فیلم درست کردن خورش کرفس

دانلود فیلم

فیلم آموزش خورد کردن و نخ گیری کرفس

دانلود فیلم


حتما بخوانید :  غذاهای پروتئین دار ، 10 غذای پر پروتئین و پر کالری را بشناسید