دبیر کل جدید سازمان ملل کیست؟+عکس

با حمایت کامل شورای امنیت، انتخاب آنتونیو گوترس نخست وزیر سابق پرتغال به عنوان دبیر کل بعدی سازمان ملل قطعی به نظر می رسد.

دبیر کل جدید سازمان ملل

اعضای شورای امنیت سازمان ملل در پی شش نشست نظرخواهی و رای گیری های غیر رسمی سرانجام آنتونیو گوترس نخست وزیر سابق پرتغال و کمیسر عالی پناهندگان این سازمان را به عنوان نامزد نهایی دبیرکلی این نهاد معرفی کردند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه بدنبال ۵ نشست نظرخواهی و رای گیری های غیر رسمی که از ۲۶ ژوئیه امسال آغاز شده بود در یک رای گیری سریع و بی سابقه ‘آنتونیو مانوئل د اولیورا گوترس’ دیپلمات پرتغالی و کمیسر عالی پناهندگان این سازمان را به عنوان گزینه نهایی خود برای تصدی مقام دبیر کلی این نهاد معرفی کردند.
ویتالی چورکین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل و رییس دوره ای شورای امنیت در پی این نشست با حضور در جمع خبرنگاران این تصمیم گیری را یک تصمیم گیری تاریخی و بی سابقه توصیف کرد.

000آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل

رای گیری در مورد انتخاب نهایی گوترس به این مقام فردا پنجشنبه انجام خواهد شد و به این ترتیب با پایان گرفتن دوران تصدی بان کی مون در ۳۱ دسامبر امسال، گوترس به مدت ۵ سال دبیر کلی این نهاد بین المللی را به عهده خواهد گرفت.
در جریان این انتخابات۱۳ نفر از شخصیت های سیاسی جهان و مقامات فعلی سازمان ملل خود را نامزد این سمت کرده بودند که سه نفر از آن ها بتدریج انصراف دادند و شورای امنیت در نشست های پی در پی خود در طول ۳ ماه گذشته به بحث و بررسی در مورد ۱۰ نامزد باقی مانده یعنی :
هلن کلارک نخست وزیر سابق نیوزیلند، کریستینا جورجیوا کمیسر همکاری های بین المللی اتحادیه اروپا از کشور بلغارستان، آنتونیو گوترس از پرتغال، ووک یرمیچ از صربستان، میر اسلاو یاژچاک از اسلواکی، دانیلو تورک از اسلوانیا، سوزانا مالکورا از آرژانتین، ایرینا بوکووا مدیر کل یونسکو از کشور بلغارستان، ناتالیا گرمن از کشور مولداوی و سرحان کریم از کشور مقدونیه مشغول بود.
روال انتخابات دبیر کلی سازمان ملل بدلیل ابهامات عدیده و عدم شفافیت و شمول همواره از سوی گروه های اجتماعی و سازمان های مردم نهاد جهان از جمله گروه ‘کمپین یک نفر برای ۷ میلیارد نفر’ و گروه موسوم به ‘الدرز’ یا ‘ریش سفیدان’ که نلسون ماندلا رهبر فقید افریقای جنوبی بنیانگذار آن بود مورد انتقاد قرار گرفته است.
از نظر این نهادها منوط دانستن سرنوشت رهبری تشکیلاتی که نمایندگی بیش از ۷ میلیارد نفر مردم جهان را بعهده دارد به تصمیم و نظر نمایندگان ۵ عضو دائمی شورای امنیت، یکی از بزرگترین ضعف های این نهاد بین المللی و سرسپردگی آن در مقابل نفوذ قدرت های بزرگ جهان است.

آنتونیو گوترس جانشین بان کی مون دبیر کل سازمان ملل