حقایق جالب درباره زلزله ( دانستنی های مهم در مورد زلزله )

حقایق جالب درباره زلزله

سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار زلزله در جهان رخ می دهد که بیشتر آنها کمتر از ۳.۹ ریشتر قدرت دارند و احساس نمی شوند. تقریبا هر سال یک زلزله با قدرت ۸ ریشتر یا بیشتر در جهان واقع می شود.

مرکز لرزه‌ نگاری کشور

در مورد زمین لرزه

زمین‌لرزه یا زلزله لرزش و جنبش زمین است که به علّت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسلهای پوستهٔ زمین در مدّتی کوتاه روی می‌دهد. محلّی که منشأ زمین‌لرزه است و انرژی از آنجا خارج می‌شود را کانون ژرفی، و نقطهٔ بالای کانون در سطح زمین را مرکز سطحی زمین‌لرزه گویند. پیش از وقوع زمین‌لرزهٔ اصلی معمولاً زلزله‌های نسبتاً خفیف‌تری در منطقه روی می‌دهد که به پیش‌لرزه معروفند. به لرزش هاي بعدی زمین‌لرزه نیز پس‌لرزه گویند که با شدّت کمتر و با فاصلهٔ زمانی گوناگون میان چند دقیقه تا چند ماه رخ می‌دهند.

Image result for ‫زلزله‬‎

دلیل ایجاد زلزله

زمین لرزه نتیجهٔ رهایی ناگهانی انرژی از داخل پوسته زمین است که امواج ارتعاشی را ایجاد می‌کند. زمین لرزه‌ها توسط دستگاه زلزله سنج یا لرزه نگار ثبت می‌شوند. مقدار بزرگی یک زلزله متناسب با انرژی آزاد شده زلزله است. زلزله‌های کوچکتر از بزرگی ۳ اغلب غیر محسوس و بزرگتر از ٦ خسارت‌های جدی را به بار می‌آورند.

در نزدیکی سطح زمین، زلزله به صورت ارتعاش یا گاهی جابجایی زمین نمایان می‌شود. زمانی که مرکز زمین‌لرزه در داخل دریا باشد،در صورت تغییر شکل زیاد و سریع بستر دریا باعث ایجاد سونامی می‌شود که معمولاً در زلزله های بزرگتر از بزرگی هشت ریشتر اتفاق می افتد. ارتعاشات زمین باعث ریزش کوه و همینطور فعالیت‌های آتشفشانی می‌شوند.

در حالت کلی کلمه زمین لرزه هر نوع ارتعاشی را در بر می‌گیرد – چه ارتعاش طبیعی چه مصنوعی توسط انسان – که موجب ایجاد امواج ارتعاشی می‌شود. زمین لرزه‌ها اغلب نتیجه حرکت گسل‌ها هستند، و همین‌طور میتواند حاصل فعالیت‌های آتشفشانی، ریزش کوه‌ها، انفجار معدن‌ها، و آزمایش‌های هسته‌ای باشد. نقطهٔ آغازین شکاف لرزه را کانون می‌نامند. مرکز زمین‌لرزه نقطه‌ای در راستای عمودی کانون و در سطح زمین است.

توصیه‌های لازم هنگام وقوع زلزله

یکی از کارهای مهم آن است که خود را آماده کنیم تا در صورت وقوع زلزله، بدانیم باید چه کار کنیم. آماده بودن و دانستن این‌که موقع زلزله چه کاری باید انجام داد، می‌تواند در صورت وقوع زلزله بعدی جان بسیاری از افراد را نجات دهد.

موقع وقوع زلزله قبل از هر چیز آرامش خود را حفظ کنید. ترس و وحشت، سرعت عمل و صحت رفتار شما را کاهش می‌دهد. پس با اعتماد به نفس به سرعت نکات ایمنی را انجام دهید.

دوره متوسط یک زمین لرزه زیر ۳۰ ثانیه است اما برای زلزله‌های شدیدتر این زمان می‌تواند به چند دقیقه نیز برسد.

به محض احساس وقوع زلزله، در صورت امکان، اگر ساختمانی یک طبقه است و نزدیک در خروجی هستید، سریعاً از آن خارج شوید و به فضای باز بروید.

در صورتی که در ساختمان اداری چندین طبقه یا در مدرسه هستید، هر چه زودتر به زیر میز تحریر پناه ببرید به طرف راه های خروجی هجوم نبرید ممکن است همه همین تصمیم را داشته باشند و پلکانها شکسته و یا با جمعیت مسدود شده باشند.

سعی کنید زیر یک میز پناه بگیرید.

زیر میز محل مناسبی برای پناهگیری است. در کلاس مدرسه زیر میز تحریر خود پناه ببرید.

اگر به میز دسترسی ندارید به کنار دیواری بروید و به آن بچسبید.

اگر خارج از ساختمان هستید، از نزدیک شدن به ساختمانهای بلند، دیوارها و دیگر اشیایی که ممکن است فرو بریزد اجتناب کنید.

اگر داخل ساختمان هستید، مواظب افتادن آجر، لوستر و سایر وسایلی که ممکن است بلغزند و یا واژگون شوند، باشید. از پنجره‌ها و آئینه‌ها فاصله بگیرید در صورت احساس خطر به زیر میز، تختخواب، میان چارچوبهای محکم در و یا به گوشه‌ای دور از پنجره‌ها پناه ببرید.

محل امنی در داخل ساختمان انتخاب کرده و تا پایان لرزه‌ها در آنجا پناه بگیرید،

قبل از اتمام لرزه‌ها سعی کنید از محل خارج شوید.

سعی کنید تا وقتی تکان‌ها رفع نشده سر جای خود بمانید. سپس در کمال خونسردی و نظم محل را ترک کنید.یکی از مهمترین کارهایی که قبل از وقوع زلزله باید انجام دهید تهیه جعبه کمک های اولیه و انتخاب جای مناسب و ایمن برای دسترسی آسان به آن است.

حتما بخوانید :  زندان های عجیب و غریب در جهان + عکس 10 زندان عجیب

۱. یک زلزله ۸.۸ ریشتری در شیلی در ۲۷ فوریه سال ۲۰۱۰ باعث شد شهر کانسپسیون بیش از سه متر به سمت غرب جابجا شود. این زلزله همچنین روز زمین را کوتاه کرد و کمی چرخش کهکشان را تغییر داد.

۲.مرگبارترین زلزله تاریخ در سال ۱۵۵۶ در شانزی چین رخ داد که حدود ۸۳۰ هزار نفر را به کام مرگ کشاند.

۳.سالانه هشت هزار نفر بر اثر زلزله جان خود را از دست می دهند و بر اساس برآوردها در چهار هزار سال اخیر حدود ۱۳ میلیون نفر به دلیل وقوع زلزله جان باخته اند.

۴.از دهه ۷۰ میلادی «مقیاس بزرگای گشتاوری» (MMS) جایگزین مقیاس ریشتر شد که در دهه ۳۰ کارش را شروع کرد به عنوان روش اندازه گیری آزاد شده توسط زلزله ها.

۵.زلزله سال ۲۰۰۴ در اقیانوس هند به اندازه ای انرژی آزاد کرد که برای روشن کردن تمام خانه ها و مغازه های آمریکا به مدت سه روز کافی بود.

حقایقی جالب درباره زلزله

۶.در یونان باستان، مردم بر این باور بودند که خدای دریا، پوزیدون باعث زلزله می شود. او وقتی عصبانی بود با نیزه سه شاخه به زمین حمله می کرد و زلزله ایجاد می کرد. رفتار غیر پیش بینی و خشن او باعث شد لقب «تکان دهنده زمین» را بگیرد.

۷.زلزله عمدتا با تغییرات زمین شناختی به وجود می آید اما ممکن است در اثر آزمایش های هسته ای، تست های معدنی و فعالیت آتشفشانی هم ایجاد شود.

۸.پس لرزه ها به این دلیل رخ می دهند که پوسته زمین دچار نقصان شده و می خواهد خود را با اثرات زلزله اصلی منطبق کند. زلزله های بزرگ ممکن است تا چهار سال پس لرزه داشته باشند.

۹.زلزله های نیمکره شمالی از نیمکره جنوبی بیشتر است.

۱۰.بلندترین سونامی ناشی از زلزله در سال ۱۷۷۱ در ژاپن رخ داد که موج هایی با ۸۵ متر ارتفاع به وجود آورد.

حقایقی جالب درباره زلزله

۱۱.حدود دو هزار سال پیش یک ستاره شناس چینی به نام ژانگ هنگ نخستین تشخیص دهنده زلزله جهان را اختراع کرد که می توانست زلزله را در فاصله ۶۰۰ کیلومتری تشخیص بدهد.

۱۲.زلزله ممکن است به فعال شدن آتشفشان ها منجر شود همانطور که در سال ۱۹۸۰ کوه سنت هلنز و در سال ۲۰۰۲ کوه آتشفشانی اتنا را فعال کرد.

۱۳.زلزله سال ۲۰۰۴ در اقیانوس هند نزدیک به ۱۰ دقیقه طول کشید که یک رکورد استثنایی در این زمینه محسوب می شود.

۱۴.زلزله در زیر اقیانوس ها منجر به سونامی می شود که می تواند با سرعت ۹۷۰ کیلومتر در ساعت که سرعت یک جت است در تمام جهات حرکت کند. وقتی سونامی به یک ساحل می رسد ناگهان تا ۳۰ متر ارتفاع می گیرد و ویرانی های بسیاری پدید می آورد.

۱۵.در اساطیر هندو، زمین به وسیله هشت فیل غول پیکر نگه داشته شده که همگی پشت یک لاک پشت تعادل خود را حفظ کرده اند. خود این لاک پشت روی چنبره مار است و اگر هر کدام از این حیوانات تکان بخورند یا حرکت کنند، زلزله رخ می دهد.

حقایقی جالب درباره زلزله

۱۶.بدترین بهمن بعد از زلزله در سال ۱۹۷۰ در پرو رخ داد که موجی ۸۰۰ متری از یخ، گل و سنگ با سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ساعت از کوه هواسکاران سرازیر شد. این بهمن روستاهای سر راه خود را به طور کامل تخریب کرد و ۱۸ هزار نفر را کشت.

۱۷.زلزله سال ۱۹۰۶ کالیفرنیا قبل از شکل گیری مقیاس ریشتر بود اما دانشمندان اندازه آن را ۷.۸ ریشتر برآورد کرده اند. ۹۰ درصد خسارات در اثر آتش گرفتن لوله های گاز بود به نحوی که سانفرانسیسکو سه روز در آتش می سوخت.

۱۸.نزدیک ۸۰ درصد زلزله های زمین در «حلقه آتش» اتفاق می افتد که به شکل نعل اسب در اقیانوس آرام واقع است. دومین منطقه پر زلزله زمین هم به کمربند آلپاید مشهور است که کشورهای ترکیه، هند و پاکستان را در بر می گیرد.

۱۹.دانشمندان بر این باورند که حیوانات ممکن است قبل از زلزله از تکان های زمین باخبر شوند. برخی دیگر فکر می کنند حیوانات شاید بتوانند علائم الکتریکی تغییر مکان سنگ های زیرزمینی را حس کنند.

حتما بخوانید :  بچه پولدار های عربستان در اینستاگرام ( زندگی به سبک پولدارها )

۲۰.جان میلنه انگلیسی در سال ۱۸۸۰ لرزه نگار را اختراع کرد. چارلز ریشتر دانشمند آمریکایی هم در سال ۱۹۳۵ مقیاس ریشتر را اختراع کرد.

 

حقایقی جالب درباره زلزله

۲۱.سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار زلزله در جهان رخ می دهد که بیشتر آنها کمتر از ۳.۹ ریشتر قدرت دارند و احساس نمی شوند. تقریبا هر سال یک زلزله با قدرت ۸ ریشتر یا بیشتر در جهان واقع می شود.

۲۲.ژاپن بعد از زلزله سال ۱۹۹۵ در کوبه، حسگرهای با فناوری بالا را در سراسر کشور نصب کرد و برای همین زلزله سال ۲۰۱۱ بهترین زلزله ثبت شده تاریخ است.

۲۳.در زلزله ۹.۲ ریشتری آلاسکا در سال ۱۹۶۴ سطح خیابان ها ۶ متر پایین رفت و سیلابی جاری شد که تا هاوایی یعنی حدود پنج هزار کیلومتر آن طرف تر ادامه یافت. آلاسکا آسیب پذیرترین ایالات آمریکا در برابر زلزله است.

۲۴.بدترین رانش زمین در اثر زلزله سال ۱۹۲۰ در استان کانزو در چین به وجود آمد که حدود ۲۰۰ هزار نفر را به کام مرگ کشاند.

۲۵.نخستین زلزله ثبت شده به سال ۱۸۳۱ قبل از میلاد استان شاندونگ چین مربوط می شود.

 

حقایقی جالب درباره زلزله

۲۶.قبل از یک زلزله، دریاچه ها و کانال های آب ممکن است بوی عجیبی بدهند. علت آن آزاد شدن گاز در زیر زمین است. دمای آب زمین هم می تواند بیشتر شود.

۲۷.یک زلزله می تواند صدها برابر بمب اتمی که آمریکا در سال ۱۹۴۵ در هیروشیما انداخت، انرژی آزاد کند.

۲۸.جابجایی زمین در سن آندریاس سالانه حدود ۵ سانتیمتر است که به اندازه رشد ناخن در یک سال است. اگر همین طور پیش برود، ۱۵ میلیون سال بعد سانفرانسیسکو و لس آنجلس با هم همسایه می شوند.

۲۹.درست است که زلزله سال ۱۹۹۵ در کوبه ژاپن تنها ۲۰ ثانیه طول کشید اما جان ۵ هزار نفر را گرفت و ۳۰۰ هزار نفر آواره شدند و بیش از ۱۰۰ هزار ساختمان ویران شد.

۳۰.زلزله درت ماه را ماه لرزه می گویند که معمولا ضعیف تر از زمین لرزه است.

 

حقایقی جالب درباره زلزله

۳۱.ارسطو نخستین کسی بود که متوجه شد زمین های نرم بیش از زمین های سخت تکان می خورند.

۳۲.زلزله ای در سال ۱۷۷۵ در لیسبون، پایتخت پرتغال، موج هایی در سطح لوچ نس در اسکاتلند به وجود آورد که دو هزار کیلومتر دورتر است.

۳۳.زلزله سال ۲۰۱۱ ژاپن بدترین زلزله تاریخ این کشور بود که سونامی با موج های ۱۰ متری ایجاد کرد و به طور جدی به برنامه های هسته ای ژاپن آسیب وارد کرد. این زلزله نه تنها این جزیره را به آمریکا نزدیک کرد بلکه محور کهکشان را حدود ۱۶ سانتیمتر جابجا کرد. این زلزله همچنین شکافی به طول ۲۹۷ متر و عرض ۱۴۸ متر و عمق ۲۴ متر در زیر اقیانوس ایجاد کرد. زلزله سال ۲۰۱۱ جرم زمین را به سوی مرکز تغییر داد که باعث شد کهکشان با سرعت بیشتری حرکت کند و روز ۱.۶ میکروثانیه (یک میلیونم ثانیه) کوتاه شود. زلزله سال ۲۰۰۴ سوماترا روز را ۶.۸ ثانیه کوتاه کرده بود.

مرکز لرزه نگاری کشور