درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش

درمان سریع سینوزیت به روش خانگی

درمان سینوزیت : سینوزیت به خاطر حساسیت یا عفونت تنفسی ایجاد می شود که بر خوابیدن و بازدهی کار شما تاثیر می گذارد. مشکل سینوزیت باعث عفونت سینوزیتی می شود. این بیماری مشکلاتی مانند گرفتگی بینی، ترشحات سبز رنگ غلیظ، درد صورت ، سرفه، تب با درجه پایین و سردرد شدید ایجاد می کند. اگر گرفتگی بینی دارید راه های زیادی برای رفع مشکل سینوزیت وجود دارد.

636268492060520811 درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش

روش های خانگی درمان سینوزیت

بخور گرفتن برای درمان سینوزیت

بخور یکی از بهترین راه ها برای باز شدن سینوس است. برای تولید بخور مناسب، وارد حمام شوید و آب داغ را باز کنید و در را ببندید تا حمام بخار بگیرد. در حالتی که آب داغ باز است سه تا پنج دقیقه در حمام بمانید. در این حالت گرفتگی بینی برطرف می شود. همچنین می توانید سر را بر روی یک ظرف بخار بگیرید و سر را بپوشانید. ده دقیقه نفس بکشید تا زمانی که حس کنید گرفتگی بینی برطرف شده است.

9650 screenshot2017 04 03 09 59 10 درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش

اگر در هنگام بخور احساس سرگیجه کردید هوای تازه تنفس کنید. این سرگیجه موضوعی مهم نیست و جای نگرانی وجود ندارد.

می توانید از روغن هایی مانند اسطوخودوس، نعناع و اوکالیپتوس در آب حمام استفاده کنید. این روغن ها خاصیت باز کنندگی دارند. روغن اوکالیپتوس خاصیت ضد میکروبی، ضد التهاب و باز کنندگی دارد. همچنین عفونت سینوس را از بین می برد و سینوس ها را پاک می کند. می توانید پنج تا ده قطر از این روغن را داخل آب حمام بریزید.

روغن های گفته شده را از دسترس کودکان دور نگه دارید. این روغن ها می توانند مشکلاتی جدی ایجاد کنند و گاهی نیز حتی باعث مرگ می شوند.

استفاده از دستگاه تهویه

گاهی اوقات سینوزیت بسیار خشک است و باعث گرفتگی بینی می شود. دستگاه تهویه مانند بخور عمل می کند. از این دستگاه در هنگام خواب استفاده کنید تا رطوبت منزل افزایش یابد و از گرفتگی بینی جلوگیری شود.

9650 screenshot2017 04 03 09 59 15 درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش

می تواند پنج قطره روغن اسطوخودوس یا نعناع داخل آب دستگاه بریزید تا از گرفتگی بینی جلوگیری شود. روغن اسطوخودوس خواص ضد میکروبی، ضد التهاب و ضد گرفتگی دارد.

از کمپرس گرم استفاده کنید

گرما می توانید از گرفتگی بینی جلوگیری کند و سینوزیت را برطرف کند. یک حوله مرطوب بردارید و به مدت دو دقیقه در مایکروفر قرار دهید. دما باید بالا باشد اما باید قابل تحمل باشد. حوله را بر روی بینی قرار دهید و تا زمانی که گرمایش از بین می رود بگذارید بماند. این کار را تکرار کنید. این کار از گرفتگی بینی جلوگیری می کند و باعث پاکی آن می شود.

9650 screenshot2017 04 03 09 59 19 درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش

مراقب باشید خود را نسوزانید. مایکروفرها با هم فرق می کند شاید مایکروفر شما خیلی پارچه را داغ کند.

استفاده از اسپری محلول نمک

اسپری محلول نمک برای جلوگیری از گرفتگی بینی مناسب است. می توانید هشت اونس آب گرم را با یک قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید. می توانید از یک دستگاه مکش استفاده کنید. انتهای دستگاه را داخل ظرف محلول قرار دهید و آن را فشار دهید تا آب را آزاد کند سپس بگذارید دستگاه با آب پر شود. سپس انتهای کوچک آن را داخل بینی قرار دهید و دو بار اسپری کنید. با این کار مایع وارد بینی می شود و گرفتگی آن را برطرف می کند.

حتما بخوانید :  تقویت روحیه با این مواد غذایی ، بهترین خوراکی ها برای تقویت روحیه

7915 screenshot2017 04 03 09 59 25 درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش

می توانید اسپری و قطره را از داروخانه بخرید. هر چند ساعت از اسپری محلول نمک استفاده کنید. قطره های بینی بسیار مناسب و امن هستند و حتی برای نوزاد نیز مشکلی ایجاد نمی کنند.

استفاده از قوری چای

می توانید با استفاده از یک ظرف شبیه قوری چای آب گرم را داخل مجرای بینی بریزید تا آن را پاک کند. ظرف را با آب با دمای ۵۰ درجه سانتی گراد پر کنید. سر به سمت چپ کج کنید و انتهای لوله قوری را بر روی بینی قرار دهید. ظرف را بالا برده و آب را داخل بینی سمت راست بریزید. این کار باعث تمیز شدن بینی سمت چپ می شود.

2216 screenshot2017 04 03 09 59 30 درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش

از تمیز بودن آب مطمئن شوید. برای گرم شدن آب آن را بجوشانید.

نوشیدن و خوردن مواد غذایی داغ

برخی نوشیدنی ها و غذاها سینوزیت را درمان می کنند. سعی کنید چای داغ بخورید؛ چای داغ مثل بخور عمل می کند. گرمای چای سینوس ها را گرم کرده و باعث آبریزش می شود. چای نعناع و اسطوخودس علاوه بر باز کردن بینی خواص دیگری نیز دارند.

2216 screenshot2017 04 03 09 59 34 درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش

روش غذا خوردن خود را تغییر دهید. از فلفل و غذاهای تند استفاده کنید. گرمای افزوده شده به بدن شما باعث گرم شدن سینوس ها و باز شدن مجاری بینی می شود.

سوپ داغ نیز باعث درمان سینوزیت می شود.

ورزش برای درمان سینوزیت

اگرچه در هنگامی که سینوزیت دارید خیلی تمایل به ورزش کردن ندارید اما فعالیت فیزیکی به شما کمک می کند مخاط از سینوس ها خارج شود و گرفتگی بینی برطرف شود. پانزده تا بیست دقیقه ورزش هوازی به شما کمک زیادی می کند.

2216 screenshot2017 04 03 09 59 38 درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش

اگر نسبت به گرده ها یا سایر مواد خارجی حساسیت دارید سعی کنید در منزل یا باشگاه ورزش کنید تا از در معرض این مواد بودن جلوگیری کنید.

ماساژ سر برای درمان سینوزیت

گاهی اوقات می توانید با استفاده از دست به ماساژ سینوس بپردازید. سعی کنید با استفاده از انگشتان وسطی و حرکات چرخشی بر پیشانی بر روی پل بینی، بینی چشم ها و زیر چشم ها فشار وارد کنید. از روغنی مانند روغن روزماری نیز استفاده کنید تا به باز شدن مجرای سینوس کمک کند.

2216 screenshot2017 04 03 09 59 42 درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش

این کار باعث گرم شدن منطقه می شود و از گرفتگی بینی جلوگیری می کند.

درمان سینوزیت با استفاده از دارو

مصرف قرص

قرص هایی برای برطرف شدن گرفتگی بینی وجود دارد. قرص های فولانس و ناساکورت اسپری های استروئیدی بینی هستند. این اسپری را روزی یک یا دو بار استفاده کنید. اگر حساسیت داشته باشید این قرص به شما کمک می کند. می توانید از قرص زیرتک نیز برای برطرف شدن گرفتگی بینی استفاده کنید. ده میلیگرم از این قرص در روز استفاده کنید. از کلاریتین که قرصی آنتی هیستامین است نیز می توانید روزی ده میلیگرم استفاده کنید. قرص های خوراکی که حاوی سدوفدرین می باشند نیز مناسب هستند.

2216 screenshot2017 04 03 09 59 45 درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش

اگر قرص های گفته شده مناسب نیستند از پزشک بخواهید قرص های قوی تر تجویز کند.

قرص هایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن نیز برای کاهش درد ناشی از گرفتگی سینوزیت مناسب هستند.

قرص هایی مانند آفرین نیز باعث کاهش گرفتگی بینی می شوند و باید به مدت سه روز مصرف شوند. اگر بیش از این، از این قرص ها مصرف کنید عوارض آن نمایان می شوند.

خانم های باردار یا افرادی که مبتلا به بیماری دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا یا تیروئید هستند نباید بدون تایید پزشک قرص مصرف کنند. با پزشک کودک در خصوص قرص صحبت کنید.

از پزشک در خصوص ایمن درمانی بپرسید

اگر حساسیت شدید مزمن دارید که باعث مشکلات سینوزیتی می شود بهتر است از ایمن درمانی استفاده کنید. ایمن درمانی به شکلی است که مقداری از ماده ای که حساسیت دارید به شما تزریق می شود. در ابتدا بررسی می شود به چه چیزی حساسیت دارید. بعد از شناسایی این ماده را به شما تزریق می کنند یا زیر زبان قرار می دهند. در ادامه بدن به ماده واکنش نشان می دهد و گاهی به صورت آبریزش بینی یا گرفتگی سینوزیت نمایان می شود.

حتما بخوانید :  غذای مناسب ماه رمضان از نگاه کارشناسان تغذیه + سلامت در ماه رمضان

9650 screenshot2017 04 03 09 59 52 درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش

تزریق به مدت چهار تا شش ماه انجام می شود. سپس باید تحت مراقبت باشید و هر دو تا چهار هفته به پزشک مراجعه کنید. کم کم فاصله درمانی افزایش می یابد تا به ماهی یک بار می رسد. بعد از یک سال، اگر به تراپی پاسخ دهید به مدت سه تا پنج سال علائم بیماری را مشاهده نمی کنید.

اگر به روش درمانی پاسخ ندهید ایمن درمانی به اتمام می رسد.

این روش درمان گران است. اما دلیل روی آوردن مردم به این روش برطرف شدن گرفتگی بینی و بهبود کیفیت زندگی است.

بررسی روش های درمان سینوزیت

در شرایطی خاص نیاز به کمک پزشک است. اگر علائم سرماخوردگی بیش از دو هفته به طول بینجامد باید به پزشک مراجعه کنید تا عفونت باکتریایی را بررسی کند. اگر بعد از چند روز علائم حساسیت شما بدتر شد بهتر است در روز هفتم به درمان بپردازید.

9650 screenshot2017 04 03 09 59 55 درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش

معمولا گرفتگی بینی و سینوس منجر به عفونت باکتریایی سینوس می شود. در این صورت پزشک قرص های آنتی بیوتیک تجویز می کند. عمل جراحی سینوس برای عفونت و گرفتگی سینوس مورد نیاز است.

اگر خونریزی داشته باشید سینوزیت شما همراه با سردرد شدید و تب بالا، گیجی، گرفتگی گردن و ضعف است. در این صورت حتما به پزشک مراجعه کنید.

گرفتگی بینی و سینوزیت در افرادی که آسم یا مشکلات ریه دارند باعث آبریزش می شود. اگر سرفه می کنید، خس خس می کنید، در قفسه سینه درد دارید یا تنگی نفس دارید به پزشک مراجعه کنید.

درمان سینوزیت با این روش های خانگی ساده و کاربردی + آموزش