دو شب یلدا در سال ۹۵ حقیقت دارد ؟ جزئیات و دلیل دو ۲ شب یلدا

دو شب یلدا در سال ۹۵ داریم!

امسال به خاطر شرایط نجومی دو شب یلدا داریم یعنی امشب چهارشنبه نیز شب یلدا و طولانی ترین شب سال است.

امشب هم شب یلدا است

عضو ستاد استهلال استان تهران گفت:امسال امشب هم از دیدگاه نجومی طولانی ترین شب سال محسوب می شود.
علی ابراهیمی سراجی بیان کرد:شب یلدا بلندترین شب سال در نیمکره شمالی است. امروز خورشید به مدار رأس الجدی در نیمکره جنوبی می رسد و در مدار ۲۳.۵ درجه جنوبی قرار می گیرد.

شب یلدادو شب یلدا در سال ۹۵

وی اظهار داشت:شب یلدا آغاز زمستان را در نیمکره شمالی و شروع تابستان در نیمکره جنوبی نوید می دهد. در مناطقی از ایران امشب طول شبانه روز به متغیرترین زمان ممکن خود می رسد.

عضو ستاد استهلال استان تهران افزود:علاوه بر دیشب امشب هم طول شب در تهران حدود ۱۴ ساعت و ۱۵ دقیقه و ۵۱ ثانیه است، همچنین طول شب در طولانی ترین شب سال حدود ۱۴ ساعت و ۳۹ دقیقه و ۱۸ ثانیه است که متعلق به شمالی ترین شهر ایران(پارس آباد) است. کوتاه ترین شب سال در ایران نیز به چابهار با زمان حدود ۱۳ ساعت و ۲۶ دقیقه و ۳۶ ثانیه اختصاص دارد.

ابراهیمی سراجی عنوان کرد:به دلیل اینکه امسال انقلاب زمستانی در تاریخ یک دی ماه و در ساعت ۱۴ و ۱۴ دقیقه اتفاق می افتد بنابراین امسال از نظر نجومی دو تا شب یلدا داریم.

وی تأکید کرد:در مناطق قطبی شمالی از عرض ۶۳.۵ درجه به بالا خورشید طلوع نمی کند و در این مناطق طول شب به حداکثر خود می رسد مانند اسکاندیناوی.

افراد می توانند امشب سه سیاره عطارد، زهره و مریخ را در آسمان شامگاهی مشاهده کنند که سیاره عطارد در صورت فلکی قوس کماندار و در زمان حدود ۲۰ دقیقه در موقعیت ۶ تا ۷ درجه با افق پس از غروب خورشید توسط چشم غیرمسلح به راحتی رویت می شود، همچنین سیاره زهره نیز با وضوح کامل مشاهده می شود. سیاره مریخ کم نور است و در صورت فلکی دلو در موقعیت ۱۶ درجه سمت چپ و بالای سیاره زهره قرار دارد.

۲ شب یلدا در سال ۹۵ داریم!

شب یلدا در خارج از ایران چگونه برگزار می شود + تصاویر