رضا ایرانمنش ( از سیر تا پیاز زندگی رضا ایرانمنش + تصاویر جدید )

بیوگرافی رضا ایرانمنش

محمدرضا ایران‌منش (زاده ۱۳۴۶ در جیرفت) فارغ التحصیل بازیگری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و فوق لیسانس کارگردانی از دانشکده تربیت معلم است. او در سال ۱۳۴۶ در جیرفت در استان کرمان متولد شد. او در سال ۱۳۶۵ ازدواج می‌کند و در سال ۱۳۶۹ مدرک فوق لیسانس کارگردانی خود را از دانشگاه تربیت معلم دریافت می‌کند.

Image result for ‫رضا ایرانمنش‬‎

او در بیش از ۶۰ فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی حضور داشته‌است. در سال ۱۳۷۲ برای بازی در فیلم سجاده آتش نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش اول مرد در دوازدهمین جشنواره فیلم فجر شد. او همچنین از جانبازان جنگ ایران و عراق است. وی در عملیات‌های متعددی حضور داشت و در عملیات والفجر ۸ به علت استشمام گاز خردل، جانباز شیمیایی می‌شود.«رضا ایرانمنش» بازیگر سینما و تلویزیون در روزهای پایانی فروردین‌ماه ۱۳۹۱ به کما رفت، اما در ۲۵ فروردین به هوش آمد. وی پس از به هوش آمدن در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت : من تقریباً ۱۷ بار به کما رفتم، ۴ سال پیش هم یک بار مرگ مغزی شدم، شاید باورتان نشود اما من ۴ ساعت کاملاً مرده بودم. مرا به سردخانه بردند و بعد از ۴ ساعت دوباره برگشتم.۲ بار از دفعاتی که به کما رفته بودم، خاطرات واضحی را به یاد دارم، احساس می‌کردم در خلأ هستم، می‌توانستم خیلی سریع به هر جا که اراده کنم بروم. اما دلم نمی‌آمد از کنار جسمم آن طرف‌تر بروم، مثل یک رویا بود. یکی از بچه‌ها از به‌هوش آمدن من – بعد از یک ماه بی‌هوشی- فیلم گرفته بود، در فیلم دیدم که گریه و التماس می‌کنم و همه را به قرآن قسم می‌دهم که نمی‌خواهم برگردم، من سبک و رها بدون هیچ دردی در ابرها بودم، اما هر لحظه به زمین نزدیک‌تر می‌شدم دلم نمی‌خواست برگردم. اما بالاخره برگشتم و دوباره سنگین شدم دوباره دردها برگشتند. قبل از هوشیاری کامل صدای بوق دستگاه‌ها به من یادآوری می‌کردند که برگشته‌ام و می‌فهمم دوباره به «آتیه» آمده‌ام.»

عکس رضا ایرانمنش و همسرش
عکس+رضا+ایرانمنش+جدید

محمدرضا ایرانمنش (زاده ۱۹ شهریور ۱۳۴۶ در جیرفت) فارغ‌التحصیل بازیگری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و فوق لیسانس کارگردانی از دانشکده تربیت معلم است.

زندگی و فعالیت‌ها

او در سال ۱۳۴۶ در جیرفت در استان کرمان متولد شد. او در سال ۱۳۶۵ ازدواج می‌کند و در سال ۱۳۶۹ مدرک فوق لیسانس کارگردانی خود را از دانشگاه تربیت معلم دریافت می‌کند. او در بیش از ۶۰ فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی حضور داشته‌است. در سال ۱۳۷۲ برای بازی در فیلم سجاده آتش نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش اول مرد در دوازدهمین جشنواره فیلم فجر شد. او همچنین از جانبازان جنگ ایران و عراق است. وی در عملیات‌های متعددی حضور داشت و در عملیات والفجر ۸ به علت استشمام گاز خردل، جانباز شیمیایی می‌شود.[۲]به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، «رضا ایرانمنش» بازیگر سینما و تلویزیون در روزهای پایانی فروردین‌ماه ۱۳۹۱ به کما رفت، اما در ۲۵ فروردین به هوش آمد. وی پس از به هوش آمدن در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت:

من تقریباً ۱۷ بار به کما رفتم، ۴ سال پیش هم یک بار مرگ مغزی شدم، شاید باورتان نشود اما من ۴ ساعت کاملاً مرده بودم. مرا به سردخانه بردند و بعد از ۴ ساعت دوباره برگشتم. ۲ بار از دفعاتی که به کما رفته بودم، خاطرات واضحی را به یاد دارم، احساس می‌کردم در خلأ هستم، می‌توانستم خیلی سریع به هر جا که اراده کنم بروم. اما دلم نمی‌آمد از کنار جسمم آن طرف‌تر بروم، مثل یک رؤیا بود. یکی از بچه‌ها از به‌هوش آمدن من – بعد از یک ماه بی‌هوشی- فیلم گرفته بود، در فیلم دیدم که گریه و التماس می‌کنم و همه را به قرآن قسم می‌دهم که نمی‌خواهم برگردم، من سبک و رها بدون هیچ دردی در ابرها بودم، اما هر لحظه به زمین نزدیک‌تر می‌شدم دلم نمی‌خواست برگردم. اما بالاخره برگشتم و دوباره سنگین شدم دوباره دردها برگشتند. قبل از هوشیاری کامل صدای بوق دستگاه‌ها به من یادآوری می‌کردند که برگشته‌ام و می‌فهمم دوباره به «آتیه» آمده‌ام.»

فیلم‌ شناسی رضا ایرانمنش

  • موج و صخره (مجموعه تلویزیونی) (۱۳۹۰)
  • ستایش (مجموعه تلویزیونی) (۱۳۸۹)
  • وفا (مجموعه تلویزیونی) (۱۳۸۵)
  • تلفن (۱۳۷۸)
  • ترور (۱۳۷۶)
  • کمین (۱۳۷۵)
  • دکل (۱۳۷۴)
  • آخرین شناسایی (۱۳۷۲)
  • سجاده آتش (۱۳۷۲)

افتخارات رضا ایرانمنش

  • کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم سجاده آتش (دوره ۱۲ جشنواره فیلم فجر، سال ۱۳۷۲)

رضا ایرانمنش اولین فیلم سینمایی خود را می سازد

رضا ایرانمنش کارگردان و بازیگر سینمای ایران درباره ساخت اولین فیلم بلند سینمایی اش گفت: خوشبختانه پرونده مورد بررسی شورای قرار گرفت و با دریافت پروانه ساخت اواخر مهرماه فیلم را جلوی دوربین می بریم.

فیلم جدید رضا ایرانمنش

وی درباره داستان و فضای فیلم گفت: فیلم داستان اجتماعی را در برمی‌گیرد و فضای رئال – سورئال دارد. برای نگارش و بازنویسی آن از نظرات دوستان اهل فن بهره بردم تا بتوانم در اولین اثر فضای قصه را به درستی طراحی و روایت کنم.

بازیگر فیلم سینمایی «دکل» در ادامه گفت: فیلم به معضلات اجتماعی روزمره اشاره دارد و اتفاقات ساده ای برای شخصیت های داستان رخ می دهد که اگر با تامل و تعمق درباره آن تصمیم گیری می کردند اتفاق بهتری در زندگی خود رقم می زدند. فیلم تنها به ارایه و بزرگ نمایی معضل اجتماعی نمی پردازد بلکه تلاش می کنیم تا مخاطب به نتیجه مطلوب که رسیدن به راهکار مناسب است دست یابد و مسیر داستان به گونه ای باشد تا مخاطب را به سمت رفع مشکل با تفکر و تعمق هدایت کند. تلاش کردم تا فیلم تلنگری برای تماشاگر باشد تا در تصمیم گیری های کوچک هم توجه کند.

داستان فیلم جدید رضا ایرانمنش

ایرانمنش درباره کاراکترهای فیلم گفت: داستان دارای کاراکترهای زیاد است و ریتم قصه تند است و به دلیل تعدد بازیگران تلاش می کنم تا از بازیگر برای سکانس های کوتاه استفاده کنم و تلاشم براین است که از بازیگرانی که سالها از فضای سینما و تصویر دور مانده اند با توجه به کاراکتر و شخصیت استفاده کنم . اکثر شخصیت های فیلم زن هستند و در این فیلم نقش یکی از مردان را برعهده خواهم گرفت .

تعدادی از عواملی که در فیلم همکاری دارند عبارتند از: نویسنده وکارگردان: رضا ایرانمنش، مشاور فیلمنامه: مریم سعیدی، تهیه کننده: حسن علیمردانی، مشاور فیلمنامه: محمدحسین لطیفی، مدیر تولید: حمید احمدی،مدیر فیلمبرداری : علی رنجبر، طراح صحنه: پیام سوری . صدابردار: مجید هاشم پور

 عیادت بازیگران از رضا ایرانمنش در بیمارستانعیادت رزیتا غفاری و همسرش از رضا ایرانمنش

عیادت بازیگران از رضا ایرانمنش در بیمارستان

 عیادت بازیگران از رضا ایرانمنش در بیمارستانعلی کاظمی و رضا ایرانمنش

عیادت بازیگران از رضا ایرانمنش در بیمارستان

 عیادت بازیگران از رضا ایرانمنش در بیمارستانعیادت نعیمه نظام دوست و رزیتا غفاری از رضا ایرانمنش

 عیادت بازیگران از رضا ایرانمنش در بیمارستانعیادت فریبا کوثری از رضا ایرانمنش

* خودتان را معرفی کنید؟

رضا ایرانمنش

* اهل کجایید؟

اهل جیرفت، از توابع کرمان.

*‌شغل پدرتان؟

مرحوم پدرم، فرماندار و بخش‌دار شهر جیرفت بودند.

* راضی بودند شما به جنگ بروید؟

در ابتدا به دلیل کمی سن، خیر.

* شما هم در شناسنامه‌‌تان دست بردید؟

(‌خنده) بله من متولد ۱۳۴۶ هستم و آن را در شناسنامه به ۱۳۴۴ تغییر دادم.

* الان چند سال دارید؟ ‌البته بدون دستکاری در شناسنامه!

متولد ۸ اردیبهشت ۴۶ هستم، اما شناسنامه‌ام ۲۹ ‌آذر ۴۶ (۴۵ ساله هستم)

* بچه دارید؟ اسم‌های‌شان چیست؟

بله، علی و غزل

* از چه زمانی وارد عرصه بازیگری شدید؟ با چه فیلمی؟

از سال ۶۸ صدا و سیمای کرمان (بازیگری، تهیه‌کنندگی و کارگردان)، اما در سال ۷۱ بازیگری حرفه‌ای را با فیلم سینمایی «سجاده آتش» شروع کردم.

از چه زمانی وارد جنگ شدید؟

در اواخر سال ۶۰ – اوایل ۶۱

چطور شد که به فکر رفتن به جنگ افتادید؟

(کمی مکث می‌کند و شمرده شمرده توضیح می‌‌دهد) در تلویزیون گزارشی از جنگ نشان داد که عراقی‌ها به شهرهایی از کشور حمله کرده و به نوامیس ما از جمله یک دختربچه ۶ ماه تجاوز کرده بودند، این ماجرا روی من تأثیر عجیبی گذاشت و من به خاطر آب و خاک و ناموس وظیفه خود دانستم که به جبهه بروم.

حتما بخوانید :  بهترین عکسهای بازیگران و چهره ها در اینستاگرام ( 37 عکس جدید )

کدام گردان بودید؟

در ابتدا تیپ ثار‌الله که در سال ۶۲ به لشکر ۴۱ ثار‌الله تبدیل شد.

۴ نفر از بهترین دوستان دوران جنگ؟

(با انگشت‌هایش اسم‌‌ها را می‌شمارد) احمد کمالی، مصطفی (پرویز) امیری، سعدالله جوزاد، مهدی طیاری که همه‌شان شهید شدند…

چه زمانی شیمیایی شدید؟

برای اولین بار در جزیره مجنون گاز اعصاب استنشاق کردم. سال ۶۵ بود، عملیات کربلای ۵. البته در زمان بازپس‌دهی فاو، مجددا گاز خردل نصیبم شد که بسیار شدید بود. البته جراحت‌های مختلف دیگری مثل ترکش، موج و مخلفات هم هست!! (می‌خندد)

در این سال‌ها بیشتر بیمارستان بودید؟ خانه یا سر کار؟

بین سال‌های ۷۹ – ۸۰ بیشتر بیمارستان (به طور میانگین ۷ سال در بیمارستان بودم)

بهترین فیلمی که دیدید؟

فیلم «موج مرده» ابراهیم حاتمی‌کیا و البته فیلم «دکل»

گفت‌وگو با رضا ایرانمنش جانباز شیمیایی و بازیگر سینما و تلویزیون

بهترین کارگردان؟

احمد مرادپور کارگردان فیلم «سجاده آتش»

بهترین بازیگر سینمای دفاع مقدس؟

سؤال خیلی سختی است (می‌خندد، فکر می‌کند) جعفر دهقان

بهترین بازیگر تاریخ سینمای ایران؟

به نظرم آقای اکبر عبدی البته مرحوم شکیبایی، استاد مشایخی و استاد نصیریان انکارناپذیرند و قابل احترام، اما تنوع در نقش‌ها و انعطاف‌پذیری در بازی اکبر خیلی خاص است.

اگر بازیگر نمی‌شدید چه کاره می‌شدید؟

من خیلی دوست داشتم جراح شوم، این آرزو در زمان جنگ به اوج خود رسید و البته در یک زمانی خلبان شدن باب بود و من هم این شغل را دوست داشتم، اما هیچ کدام از این‌ها نشدم و بدبختانه بازیگر شدم!

چرا بدبختانه؟

وقتی که هنرمندان در کشور هویت نداشته، هنر هم هویت ندارد. هنرمند به هنر هویت می‌بخشد، سرانجام اکثر هنرمنداننالیدن است و مجبورند که کسی کمک‌شان کنند، مگر اینکه پارتی خوب داشته باشند یا بروند پارتی!

دوران طلایی سینمای دفاع مقدس را چه زمانی می‌دانید؟

در اوایل دهه ۶۰ در زمان آقای زم در حوزه هنری. رسول ملاقلی‌پور، ابراهیم حاتمی‌کیا، شاه‌حاتمی، راعی، مرادپور تربیت شده حوزه هنری بودند.

مدیر موفق سینمایی؟

زمان آقای خاتمی و در حال حاضر دکتر حسینی

مدیریت جواد شمقدری؟

نسبتاً خوب

ابراهیم حاتمی‌کیا؟

کارگردان رانده شده

رسول ملاقلی‌پور؟

اسطوره سینمای دفاع مقدس

خانه سینما؟

زیاد خوشم نمی‌آید، چند سالی عضو پیوسته بودیم و پول دادیم اما چیزی عایدمان نشد.

وزارت ارشاد؟

نهادی از بانیان هنر در ایران که باید جدی‌تر قدم بردارد.

داریوش مهرجویی؟

کارگردانی که در یادها خواهد ماند.

ضرغامی؟

مدیری مدبر و کارشناس

بهترین فیلمی که بازی کردید؟

«سجاده آتش» و «دکل»

کارگردانی که دوست داشتید با او همکاری کنید اما تاکنون موفق نشدید؟

ابراهیم حاتمی‌کیا

سینمای سیاسی ایران؟

(فکر می‌کند) نه اینکه دوستش ندارم، اصلاً نداریم!

«اخراجی‌ها»؟

(اخم می‌کند) فیلمی که تیشه به ریشه دفاع مقدس زد.

«دیده‌بان»؟

واقعاً زیبا و دیدنی

«آژانس شیشه‌ای»؟

واقعیتی روزنامه‌ای از بچه‌های پس از جنگ

رضا ایرانمنش جانباز شیمیایی و بازیگر سینما و تلویزیون

«روشنفکر»؟

ادا و اصول (بلند می‌خندد)

بهترین سریال تلویزیون؟

سریال «حلقه سبز» حاتمی‌کیا

برنامه «هفت»؟

برنامه برای ضربه زدن به سینما و تلویزیون (با اعتراض می‌گوید حال که هفت را گفتید ۹۰ هم بگوئید)

نود؟

برنامه‌ برای تیشه به ریشه ورزش زدن.

‌چرا ساخت فیلم‌های دفاع مقدس کم شده؟

بازاری برای مدعی‌هایی مانند انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، مؤسسه روایت فتح شده است. در حفظ دفاع از ارزش‌های سینمای دفاع مقدس، چرا باید از سینماگری که فیلم دفاع مقدس می‌سازد پول دریافت کنند، آن هم به جای حمایت؟ خوب در آخر افراد هم با خود می‌گویند به جای اینکه فیلم دفاع مقدس بسازیم در خاک آفتاب و سختی باشیم، فیلم‌های گیشه‌ای می‌سازیم…

سخت‌ترین کار دنیا؟

دروغ گفتن و پاچه‌خواری،‌ (با سر تأکید می‌کند) واقعاً سخت‌ترین کار دنیا دروغ گفتن است.

‌بهترین فرمانده جنگ؟

همت، چمران، آوینی همه فرماندهان خوبی بودند اما به نظرم من بهترین فرمانده قاسم سلیمانی است، فرمانده لشکر خودمان که او می‌بالم.

تشنگی؟

حس خوبی است.

جانباز؟

از تمامی تمایلات و امیال مادی خود گذاشتن در راه وطن و ناموس

شهید؟

محبو‌ب‌ترین فرد نزد خدا و چون رفت و نماند خیلی چیزها را ببیند.

‌شیمیایی؟

سرفه‌های زیبا و شب‌گردی‌‌های قشنگ

موجی؟

حسی خاص و فلاش‌بک به جنگ‌

دفاع مقدس؟

دفاع از دین و ناموس

فتح خرمشهر؟

یکی از بزرگ‌ترین حماسه‌هایی که بچه‌های جنگ آفریدند و درسی بود برای اینکه دیگر کسی به دست‌اندازی خاک ما هم فکر نکند.

بهترین عملیات؟

والفجر ۸، صبح زود معجزه خدا را دیدن

بدترین عملیات؟

والفجر ۳

امام خمینی(ره)؟

تکرار نشدنی

قطعنامه ۵۹۸؟

عزا برای آن‌ها که آرزوی شهادت داشتند…

تانک؟

غنیمتی بزرگ

کلاشینکف؟

اسلحه کوچکی برای ما که بسیار بسیار بزرگ و ارزشمند بود.

به یاد ماندنی‌ترین سکانس؟

(به اطراف نگاه می‌کند) فرار عراقی‌ها در علمیات کربلای ۵

سرباز؟

مانند جانباز به نوعی آماده جان‌فشانی

بسیجی؟

لشکری که دنیا به خود به جز عاشورا ندید

عاشورا؟

مقدمه‌ای برای ۸ سال دفاع مقدس

آرامش؟

شهادت (تلخ می‌خندد)

از زندگی‌‌تان راضی هستید؟

زندگی خصوصی که راضی‌ام، اما زندگی روزمره تا الان جزو دسته سوم بوده‌ام، از گذشته خود پشیمان نشده‌ام.

رضا ایرانمنش بازیگر و جانباز شیمیایی

عذاب وجدان هم دارید؟

(مکث می‌کند و کمی فکر) برای چی، نه.

اگر به شما بگویند یک هفته دیگر خدایی نکرده می‌میرید، اولین کاری که می‌کنید، چیست؟

سه – چهار رفیق صمیمی دارم که به آن‌ها پول بدهکارم، یا از آن‌ها حلالیت می‌طلبم یا پول جور می‌کنم تا بدهی‌ام را بدهم و دیگر آماده‌ام برای رفتن. گرچه کفن هم دارم اما خیلی دوست دارم مانند شهدای جنگ بدون کفن بروم. البته اگر وقت داشتم پیش بچه‌های جانباز می‌روم و می‌گویم من دارم می‌روم کاری، حرفی، سفارشی برای آن طرف ندارید؟! (چند دقیقه سکوت مطلق حاکم می‌شود)

ساخت فیلم دفاع مقدس سخت است؟

بله

آیا واقعیت دارد که ارگان‌های نظامی برای ساخت فیلم دفاع مقدس همکاری نمی‌کنند؟

به نظرم کاغذبازی برای ساخت فیلم‌ها خیلی از کاغذبازی برای ساخت فیلم‌های دفاع مقدس کمتر است.

بهترین موسیقی دفاع مقدس؟

موسیقی فیلم «دکل»

دوست داشتنی‌ترین سینماگر

استاد مشایخی

فریدون جیرانی؟

بدقول، بگذارید بگویم بد قول (توضیح می‌دهد) آقای جیرانی سال ۷۶ به من پیشنهاد بازی در یک فیلم را داد و گفت من می‌خواهم حتماً در آن بازی کنی، اما دیگر خبری از این او نشد و فیلم هم ساخته شد.

آدم سیاسی هستید؟

خیر

بهترین خاطره جنگ؟

همه جنگ

بدترین خاطره؟

شهید نشدن

وضعیت جانباز؟

از خود جانبازان بپرسید، من خودم را تنها یک نماینده می‌دانم و نام جانباز را یدک می‌کشم، اما احساس می‌کنم جانبازان پیش از این نیاز به توجه دارند.

بنیاد جانبازان؟

نمی‌دانم!

با خانواده‌‌تان به سینما می‌روید؟

نه

وضعیت امروز سینما؟

مخدوش، پرهیاهو و پراسترس، نیازمند ساماندهی بیشتر

بهترین سیاست‌مدار ایرانی؟

نمی‌دانم، چون آدم سیاسی نیستم فقط می‌‌دانم سیاست سیاستمدار می‌خوهد)

مجلس هشتم:

باز هم نمی‌دانم!

مرتضی آوینی؟

(زیر لب می گوید آسید مرتضی آوینی،‌ جاج مرتضی، ما این طوری صدایش می‌زدیم) کسی خود را وقف ثبت و ضبط جنگ کرد، خیلی زود رفت و بودنش می‌توانست خیلی کمک کند مثل نخ تسبیح برای جفت و بست دادن پراکندگی آدم‌ها

فراستی؟

یک منتقد…

رضا ایرانمنش بازیگر و جانباز شیمیایی

جهان‌آرا؟

شهید مظلومی که من خیلی دوست داشتم او قبل از فتح خرمشهر زخمی شود و نماز جماعت پس از فتح خرمشهر را بخواند و بعد شهید شد.

مردم ایران؟

خاص و دوست داشتنی

آمریکا؟

یک کشور

روسیه؟

آن هم یک کشور (آن‌ها به سیاست مربوط است)

هالیوود؟

یک مرکز فیلمسازی انسجام یافته با تفکری از اول بنیان نهاده شده

بهترین کارگردان خارجی؟

استیون اسپیلبرگ

اسکار؟

بگذارید با یک نگاه طنز بگویم، یک جشنواره مثل فجر (می‌خندد)

عزیمت کاروان پرتعداد مدیران به کن؟

خوب پارتی داشتند، ما را تا کن سولقون هم نمی‌برند! (این بار تلخ می‌خندد و سکوت می‌کند)

بهترین کتابی که خواندید؟

کتاب «همسایه‌ها» نوشته احمد محمود، به لحاظ تصویرگری و البته «کیمیاگر»

حتما بخوانید :  عکس های اینستاگرامی بازیگران ایرانی + جدیدترین عکس

در زندگی چه کسی را از همه بیشتر دوست دارید؟

همسر و دو فرزندم (لبخند می‌زند)

اوباما؟

رئیس جمهور آمریکا

عبدالمالک ریگی؟

نمی‌دانم عاقبتش چه شد (می‌خندد)

بهترین شهر ایران؟

شهر خودم، جیرفت

بیمارستان؟

خانه دوم

آلودگی هوا؟

روی من که زیاد تاثیر ندارد

تنفس؟

در این فضا سخت است

طرح ترافیک؟

به ما که ندادند، مال از ما بهترون

سیدجواد هاشمی؟

دوست خیلی خوبم

منافق؟

کسانی هم در صدر اسلام هم الان برای براندازی و سلب آرامش و آسایش

سینمای آرمانی؟

(می‌‌خندد) سوال‌های خارجی می‌پرسید، به نظرم سینمای دفاع مقدس

سینمای واقع‌گرا؟

کمتر می‌توان به آن پرداخت…

جمشید مشایخی؟

استاد

عزت‌الله انتظامی؟

یکی از استادان

بهترین خاطره بازی از فیلم‌های دفاع مقدس؟

سکانسی در «سجاده آتش» بود که باید از کنار جیپی که پر از بنزین و بیش از ۳۰۰، ۴۰۰ چاشنی و ۳۰-۲۰ پوند تی ‌ان ‌تی بود، شیرجه می‌زدم. کافی بود یک لحظه لیز بخورم، انفجار انجام شود و چیزی از من نماند، اما محسن روزبهانی مسئول جلوه‌های ویژه و آقای مرادپور آمدند و در گودالی کنارم ایستادند تا احساس امنیت کنم.

بهترین هم‌بازی؟

علیرضا اسحقاقی در «دکل»

جمله‌ای که همیشه در ذهن‌‌تان است؟

(نفسی عمیق می کشد) «یک دقیقه بعد… مرگ»

لیلی با من است؟

یکی از شاهکارهای طنز در بحث دفاع مقدس

عشق؟

شهادت

قیامت؟

جواب پس دادن

ارتحال امام خمینی (ره)؟

سخت

بهترین ماشین؟

ماشین خودم، بلند می‌خندد

‌و مدل ماشین‌‌تان؟

نمی‌گویم…

بهترین کشور؟

ایران

جشنواره فجر؟

کن (می‌خندد)

پرویز پرستویی؟

دوست و بازیگری که واقعاً توانایی‌های زیادی دارد و آرزو دارم که در کنارش بازی کنم.

تاول؟

(به دستانش نگاه می‌کند) خوشایند

‌یک تک بیت بخوانید

هر کس به طریقی دل ما می‌شکند/ بیگانه جدا، دوست جدا می‌شکند

‌موسیقی که زیاد گوش می‌دهید؟

بعد از فوت دوست عزیزم ناصر عبداللهی، «یا فاطمه بنت نبی» اشک من را درمی‌آورد و آن را زیاد گوش می‌دهم.

روز پدر؟

دردناک، چون پدرم نیست.

روز مادر؟

روز فرشته.

آخرین هدیه روز پدر که دادید؟

من در بیمارستان بودم و همسرم به اتفاق خواهر و برادرها هدیه‌ای برای پدرم تهیه کردند.

آخرین هدیه روز پدر که گرفتید؟

دست نوشته‌ای از پسرم علی، می‌خواهم آن را قاب کنم.

دست‌نوشته فرزند رضا ایرانمنش به پدرش

وضعیت فعلی جانبازان؟

بیشتر به آن‌ها توجه کنید، این میز ۴ صبا بیشتر نیست. بچه‌های جنگ الان احساس می‌کنند که فراموش شدند، نگذارید فکر کنند همه غرق قدرت و سیاست هستند، بیشتر به آن‌ها توجه کنید نه از نظر مادی، بلکه از نظر معنوی.

و حرف آخر؟

اگر من کاری کردم که به کسی برخورده است، قصد این کار را نداشتم، من سعی کردم واقعیت را بگویم تا از این خودسانسوری در بیاییم، من خاک پای تمام جانبازان هستم. عذر می‌خواهم که دوربین‌ها به سمت من است من را عفو و هلال کنند و حقیقتاً از مردم ایران که قدردان بچه‌های جنگ هستند، تقدیر و تشکر می‌کنم.

از همه دوستان، از وزیر ارشاد، دوستان سینمایی و ورزشکاران گرفته تا همه مردم بی‌ادعا و دوست داشتنی تشکر می‌کنم که به فکرم بودند و به ملاقات من در بیمارستان آمدند.

درضمن اگر شرایط برای ساخت فیلم و فعالیت‌های سینمایی‌ام تغییری نکند، در فکر این هستم که به مناطق جنگی بروم و تفحص کنم، حداقل آنجا احساس آرامش می‌کنم.

رضا ایرانمنش در خندوانه

دیشب رامبد جوان در برنامه خندوانه میزبان رضا ایرانمنش بود, این بازیگر گفت دوست دارم برگردم به زمانی که به کما رفته بودم و از حس و حالش در آن زمان تعریف کرد.

ایرانمنش در خصوص فعالیت این روزهای خود گفت:مدت بسیاری است که بیکارم. در دو سال اخیر پیشنهادهایی داشتم که قابل کار کردن نبود.
وی ادامه داد:تنها راه امرار معاش من از طریق بازیگری است؛ هیچ کار دیگری بلد نیستم. البته ناشکری نمی کنم چون خداوند است که روزی را فراهم می کند

رضا ایرانمنش بازیگر و کارگردان

در ادامه برنامه، ایرانمنش در خصوص جایزه اسکار فرهادی عنوان کرد:در سریال «داستان یک شهر» یک سال با اصغر فرهادی کار کردیم. کسب چنین جایزه ای برای همه مردم ایران اتفاق مهمی است؛ البته من و اصغر، سعید آقا خانی، حمید فرخ نژاد همگی در دانشگاه تهران هم کلاس بودیم. زمانی که اصغر شروع به کار کرد، از بچه های دانشگاه دعوت به همکاری نمود.
وی ادامه داد:اصغر کم حرف است؛ اما در عمل کارهای خود را نشان می دهد. هنوز هم اینگونه است. باعث افتخار من و بقیه همکلاسی هاست که با اصغر در یک دانشگاه بودیم.

ایرانمنش در پاسخ به سوال جوان پیرامون کاندیدا شدن خود عنوان کرد:من برای فیلم «سجاده های آتش» کاندیدای دریافت سیمرغ بهترین بازیگر شدم. آن سال رقبای من استاد انتظامی، اکبر عبدی، مرحوم خسرو شکیبایی بودند و برای من باعث افتخار بود کنار این عزیزان قرار بگیرم.

بازیگر سریال «وفا» در خصوص نزدیک بودن فضای فیلم های جنگی به واقعیت آن دوران اظهار داشت:متاسفانه هنرمندان ما خیلی کم توانستند فضای جنگ واقعی را نشان بدهند؛ البته کارهای خوب هم داشتیم. کارگردان هایی که خود در جبهه های نبرد حضور داشتند، توانستند تصویر باورپذیری را به مخاطب ارائه کنند. من از همین جا دست تک تک جانبازان را می بوسم؛ اسم جانباز روی من گذاشتند اما همیشه گفتم که من فقط این عنوان را یدک می کشم.

رضا ایرانمنش

رضا ایرانمنش در برنامه خندوانه

وی در خصوص حال و هوای خود بیان کرد:قبل از سال ۹۵ بیماری و بیکاری به من غلبه کرد. وضعیت جسمی و روحی خوبی نداشتم. از ۲۶ فروردین ۹۵ خداوند نیروی دوباره ای به من داد و عصا را کنار گذاشتم. اکنون با قدرت پیگیر کارهایم هستم.

ایرانمنش در پاسخ به سوال جوان در خصوص اینکه اگر امکان جابه جایی زمانی برایش باشد، به چه دورانی می رود گفت:

ده سال پیش به کما رفتم؛ فضای خیلی خوبی بود. نمی دانم برزخ بود واقعا! اینقدر حس خوب و سبکی داشتم که انگار روی ابرها بودم. در فیلم هایی که بچه ها از زمان برگشت من به حالت احیا در آی سی یو گرفتند، من با اصرار گریه می کنم در آن فضا بمانم. اگر زمانی را بخواهم انتخاب کنم، دوست دارم به همان لحظات برگردم.

وی در خصوص چگونگی جانباز شدن خود اظهار داشت:ما در عملیات والفجر ۴ در منطقه پنج زین عراق تپه هایی را تصرف کردیم. یک جایی سنگر می کندیم که ما را غافلگیر کردند و من در آن اوضاع تیر خوردم؛ اما متوجه نشدم تا اینکه یکی از بچه ها بهم گفت تیر خوردی. من گفتم نه؛ دیدم خون و خاک با هم مخلوط شده. روی شلوارم مثل گل شده بود و زمانی که آن لحظه را دیدم افتادم و دیگر نتوانستم حرکت کنم (خنده). یکی از دوستانم من را با خود به منطقه امن برد.

روایت رضا ایرانمنش از حس و حال به کما رفتنش