روابط اعراب با قطر + تصاویر و حاشیه های جنجالی و اخبار جدید از قطر

روابط اعراب با قطر

سفر شاهزاده خالد بن فیصل مشاور ملک سلمان پادشاه سعودی به کویت برای رایزنی درباره بحران قطر

تنش سیاسی قطر و عربستان به فوتبال هم کشید – درخواست سعودی‌ها برای برگزاری بازی در کشور ثالث

فدراسیون فوتبال عربستان بعد از تنش سیاسی با قطر قصد دارد که در خاک قطر هیچ دیدار فوتبالی را برگزار نکند و به دنبال انتخاب کشور ثالث در صورت رویارویی با قطر در رقابت‌های مختلف است.

دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی علیه قطر بیانیه داد

قطر

سازمان همکاری اسلامی در واکنش به قطع ارتباط کشورهای عربی با دوحه اعلام کرد: نشانه‌ها و ادله‌ ای وجود دارند که نشان دهنده انجام اقدامات خصمانه از سوی قطر علیه شورای همکاری خلیج فارس هستند.

به گزارش مشرق، سازمان همکاری اسلامی در بیانیه ای به تحولات اخیر مربوط به قطع ارتباط کشورهای عربی با دوحه واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، در بیانیه این سازمان که توسط دبیرخانه آن منتشر شده، آمده است: سازمان همکاری اسلامی تحولات مربوط به قطع ارتباط تعدادی از کشورها با قطر را از نزدیک دنبال می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: نشانه‌ها و ادله‌ ای وجود دارند که نشان دهنده انجام اقدامات خصمانه از سوی قطر علیه شورای همکاری خلیج فارس هستند.

سازمان همکاری اسلامی در ادامه بیانیه خود آورده است: قطر باید به تعهدات گذشته خود در چارچوب شورای همکاری خلیج فارس پایبند بوده و حمایتهایش از گروه های تروریستی را متوقف سازد.

گفتنی است، کشورهای عربستان، امارات و بحرین اعلام کردند که به دلیل حمایت قطر از تروریسم روابط خود با دوحه را قطع کردند. به دنبال این تصمیم، شماری از کشورهای دیگر نیز اقدام مشابهی را در قبال قطر انجام دادند.

نقشه؛ چه کشورهایی با قطر قطع رابطه کردند؟

دکتر ظريف از ساعات آغازین شروع بحران قطر – عربستان در خلیج فارس تا این لحظه با كشورهای تركيه، عمان، عراق، اندونزی، مالزی و تونس تلفنی گفتگو و رايزنی کرده است.

وزارت خارجه امریکا:

آماده میانجیگری برای حل اختلافات میان کشورهای جنوب خلیج فارس هستیم

واکنش ظریف به تحولات اخیر منطقه

توئیت ظریف

محمد جواد ظریف روز دوشنبه در توییتی به تحولات اخیر منطقه و تصمیم تعدادی از کشورهای عربی برای قطع رابطه با قطر واکنش داد. وزیر امور خارجه کشورمان در توییتر خود نوشت: همسایگان دائمی هستند و نمی‌توان جغرافیا را تغییر داد. فشار و تهدید هرگز راه‌حل نیست. گفت‌وگو ضروری است، به خصوص در ماه مبارک رمضان.

جمهوری «موریس» روابط خود را با قطر قطع کرد

پرچم قطر

جمهوری موریس نیز روابط خود را با قطر قطع و از اقدامات عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات در این خصوص حمایت کرد.

به گزارش مشرق، جمهوری موریس نیز به قطار قطع رابطه با قطر پیوست و از تصمیم عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین در قطع روابط دیپلماتیک با دوحه استقبال کرد.

گفتنی است، کشورهای عربستان، امارات، مصر و بحرین اعلام کردند که به دلیل حمایت قطر از تروریسم روابط خود با دوحه را قطع کردند. به دنبال این تصمیم، شماری از کشورهای دیگر همچون دولت مستعفی یمن، لیبی و مالدیو اقدام مشابهی را در قبال قطر انجام دادند.

اردن و پاکستان تصمیمی برای قطع رابطه با قطر ندارند

در حالی که پنج کشور مصر، عربستان، امارات، بحرین و مالدیو و دو دولت موقت لیبی و دولت مستعفی یمن روابط خود را با قطر قطع کردند، یک منبع دولتی اردن تاکید کرد، این کشور در خصوص تحولات اخیر در منطقه خلیج فارس و قطع روابط این کشورها با قطر نظری ندارد.

پرچم قطر

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این منبع گفت، اردن به درایت و عقلانیت رهبران خلیج فارس در حل اختلافات‌شان واقف است.

در همین حال، نفیس زکریا، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان نیز اظهار داشت، کشورش در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای قطع روابط دیپلماتیکش با قطر ندارد.

وی گفت: در صورت وجود هر گونه تصمیمی بیانیه‌ای برای توضیح در مورد تحولات صادر خواهیم کرد اما در حال حاضر هیچ برنامه و یا تصمیمی پیرامون قطر نداریم.

لاوروف: قطع روابط کشورهای عربی با قطر تصمیم خود این کشورهاست

وزیر خارجه روسیه در واکنش به اتهامات مطرح شده علیه قطر و لغو روابط دیپلماتیک برخی کشورهای عربی با دوحه این اقدام را تصمیم ویژه این کشورها دانست و گفت: ما همه کشورها را به گفتگو فرا می‌خوانیم.

حتما بخوانید :  تعداد کاربران اینترنت در ایران + جزئیات و آمار و اخبار جدید

به گزارش شهر مطلب، به نقل از سایت شبکه المیادین، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در نشست خبری با همتای بلاروسی خود گفت: تصمیم برخی کشورهای عربی به قطع روابط خود با قطر مربوط به خودشان است و ما همه کشورهای منطقه را به گفتگو برای حل اختلافاتشان فرا می‌خوانیم.

لاوروف

وی افزود: این روابط دوجانبه میان کشورهاست و ما در این تصمیم‌گیری‌ها مداخله نمی‌کنیم. با وجود اینکه جهان معتقد است روسیه در تمامی حوادث جهان نقش دارد اما من دوست دارم به شما تاکید کنم که این چنین نیست.

وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت: ما باور داریم به اینکه هرگونه اختلافاتی ممکن است رخ دهد. ما هرگز از سختی‌هایی که در روابط میان دیگر کشورها ایجاد می‌شود خوشحال نخواهیم شد. ما به حفظ روابط خوب با همگان اهمیت می‌دهیم به ویژه در منطقه‌ای که هم اکنون مهم‌ترین مساله در آن تقویت تمامی تلاش‌ها برای مبارزه با خطر مشترک برای همه است یعنی خطر تروریسم بین‌المللی.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به تحولات اخیر در روابط همسایگان جنوبی در خلیج فارس

سخنگوی وزارت امور خارجه راه حل اختلافات میان کشورهای منطقه و از جمله اختلاف فعلی میان سه دولت همسایه قطر با این کشور را تنها از طریق روش‌های سیاسی و مسالمت آمیز و گفت‌وگوهای شفاف و صریح میان طرفین دانست.

بهرام قاسمی

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به تنش‌های به وجود آمده میان برخی همسایگان جنوبی در خلیج فارس گفت: جمهوری اسلامی ایران با ابراز نگرانی از تحولات اخیر در روابط برخی کشورهای همسایه جنوبی خود در خلیج فارس و اظهار امیدواری نسبت به حل و فصل آن، بر نکات زیر به عنوان مواضع ثابت و اصولی خود تاکید می کند:

– افزایش تنش در روابط میان دولت‌های همجوار در شرائطی که منطقه و جهان همچنان از تبعات گسترده بحران تروریسم و افراط گرایی و تداوم اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی رنج می‌برد، به سود هیچ یک از دولت‌ها و ملت‌های منطقه نبوده و مصالح همگان را تهدید می‌کند. جمهوری اسلامی ایران از همه همسایگان درگیر در اختلافات جاری در جنوب خلیج فارس می‌خواهد با عبرت آموزی از تجارب تلخ منطقه، دوری از احساسات و رجوع به عقلانیت و تدبیر، ضمن حداکثر خویشتنداری، در جهت کاهش تنش و بازگشت به آرامش حرکت نمایند.

– راه حل اختلافات میان کشورهای منطقه و از جمله اختلاف فعلی میان سه دولت همسایه قطر با این کشور، تنها از طریق روش‌های سیاسی و مسالمت آمیز و گفت‌وگوهای شفاف و صریح میان طرفین امکان پذیر است.

– استفاده ابزاری از تحریم در جهان به هم پیوسته کنونی ضمن ناکارآمدی، امری مذموم، مردود و غیر قابل پذیرش است.

قطر تنها راه تنفس خود را حفظ می‌کند؟

صبح امروز در اقدامی عجیب سران چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر اعلام کردند تمام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر متوقف می‌کنند. روابطی که به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه چندان دور تاثیراتی جدی در تبادلات اقتصادی منطقه از خود نشان خواهد داد.

قطر ایرویز

به گزارش ایسنا، در کنار منابع غنی نفت و گاز قطر، این کشور در حوزه دریایی و هوایی نیز در طول سال‌های گذشته عملکرد قابل دفاعی داشته است. عملکردی که حالا و با محدود شدن تردد کشتی ها و هواپیماهای این کشور در منطقه احتمالا مشکلات جدی برای مدیریت آنها به وجود خواهد آورد.

با توجه به اینکه از نظر موقعیت جغرافیایی، قطر برای ارتباط با کشورهای شمالی و غربی خود مسیری بهتر از آسمان عربستان سعودی و سپس مصر ندارد با توقف ارتباطات اقتصادی باید هواپیماهای این کشور مسیری دیگر را انتخاب کنند.

طبق برآوردهای صورت گرفته در حال حاضر تنها شرکت هواپیمایی قطر ایرویز با داشتن بیش از ۲۰۰ هواپیمای فعال و سفارش حدود ۲۰۰ فروند هواپیمای جدید به عنوان یکی از بزرگ‌ترین ایرلاین‌های جهان فعالیت می‌کند و به ۱۵۰ مقصد بین‌المللی تردد دارد که بخش قابل توجهی از آنها به اروپای غربی و ایالات متحده آمریکا مربوط می‌شود.

حتما بخوانید :  کامیون در استکهلم مردم را زیر گرفت + عکس و جزئیات جدید

با محدودیت‌های جدی که در مسیر تردد هواپیماهای قطری به وجود آمده به نظر می‌رسد عبور از آسمان ایران بهترین و در عین حال تنها گزینه آنها خواهد بود. هرچند که در این بین آسمان عراق نیز برای قطری‌ها در دسترس است اما مشکلات سیاسی و ناامنی‌هایی که در این کشور وجود دارد ترجیح مسوولان اقتصادی قطر را به سمت ایران خواهد آورد. موضوعی که در عین حال که برای کشور منابع مالی جدید به وجود می‌آورد نفوذ ایران را نیز در عرصه اقتصادی منطقه بالا خواهد برد.

دولت مستعفی یمن و دولت موقت لیبی هم روابطشان را با قطر قطع کردند

به دنبال قطع روابط دیپلماتیک عربستان، مصر، امارات و بحرین با قطر دولت مستعفی یمن نیز امروز (دوشنبه) از قطع روابط خود با این کشور خبر داد.

امیر قطر.jpg

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المیادین، دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن نیز با تایید اقداماتی که ائتلاف تحت سرکردگی عربستان مبنی بر پایان دادن به حضور نیروهای قطری در این ائتلاف اتخاذ کرده از قطع روابط خود با دوحه خبر داد.

دولت یمن نیز از تصمیم گرفته شده از سوی کشورهای عربستان، امارات، مصر و بحرین حمایت کرد.

دولت مستعفی یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد، از گام ائتلاف سعودی علیه یمن در پایان دادن به حضور نیروهای قطری در این ائتلاف حمایت می‌کند.

دولت مستعفی یمن ابراز اطمینان کرد که اعضای ائتلاف سعودی تمام تلاش خود را برای کمک به نیروهای این دولت به کار خواهند گرفت.

دولت موقت لیبی نیز روابطش را با قطر قطع کرد.

توقف پروازهای اتحاد ایرویز به دوحه در پی تنش‌های دیپلماتیک

اتحاد ایرویز

در پی اقدام امارات متحده عربی، عربستان سعودی، بحرین و مصر در قطع روابط با قطر، اتحاد ایرویز تایید کرد همه پروازهایش به دوحه از صبح سه شنبه متوقف خواهند شد.شرکت هواپیمایی اتحاد ایرویز اعلام کرد سفرهای هوایی از مبدا و به مقصد قطر معلق خواهند شد.

سخنگوی این شرکت هواپیمایی اعلام کرد که آخرین پرواز از ابوظبی به دوحه ساعت ۲:۴۵ دقیقه به وقت محلی در روز سه شنبه و آخرین پرواز از دوحه به ابوظبی ساعت ۴ صبح به وقت محلی در روز سه شنبه انجام خواهد شد.

واشنگتن کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را به حل اختلافات فراخواند

وزیر خارجه آمریکا امروز (دوشنبه) از کشورهای حوزه خلیج فارس خواست تا متحد بمانند و برای از میان برداشتن اختلاف نظرها با یکدیگر همکاری کنند. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در سیدنی استرالیا گفت: ما همگی به تمامی طرف‌های حوزه خلیج (فارس) تاکید می‌کنیم تا با یکدیگر بر سر میز مذاکره بنشینند و این اختلاف نظرها را مورد بررسی قرار دهند. به نظر ما تنها مساله مهم برای این کشورها همکاری و متحد ماندن است.

reuters1.jpg

وی ادامه داد: ما نمی‌خواهیم شورای همکاری خلیج (فارس) از هم بپاشد.

رکس تیلرسون در واکنش به اقدام عربستان سعودی و برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس مبنی بر قطع روابط دیپلماتیک با قطر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این اقدام تاثیری در مبارزه علیه داعش خواهد داشت گفت: من فکر نمی‌کنم این بحران دیپلماتیک تاثیری بر مبارزه با داعش بگذارد.
—-