روابط عربستان با قطر با این شرایط عجیب + جزئیات و ۱۰ شرط عربستان

شروط عربستان برای از سرگیری روابط با قطر

اسکای نیوز به نقل از منابع آگاه از ۱۰ شرط عربستان سعودی برای قطر خبر داد که باید در ۲۴ ساعت آینده بپذیرد

روابط عربستان با قطر : برخی تحلیلگران و کارشناسان معتقدند که عربستان این بار برای ازسرگیری روابطش با قطر شروط بسیار مهم‌تری را نسبت به سال ۲۰۱۴ مطرح خواهد کرد.سلطان سعود القاسمی، فعال و نویسنده در سایت اینترنتی مجله نیوزویک آمریکا مقاله‌ای را درباره تنش‌های اخیر میان قطر و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس منتشر کرده که در آن آمده است: خواسته‌های عربستان برای بازگشت روابط با قطر این بار مهم‌تر از سال ۲۰۱۴ هستند؛ زمانی که بحران دیپلماتیک میان دو کشور رخ داده بود.

قطر و شورای همکاری خلیج فارس

شرط عربستان برای قطر

در سال ۲۰۱۴ عربستان، بحرین و امارات تنها به خارج کردن سفرایشان از دوحه اکتفا کردند اما این روزها، این کشورها سفارتخانه‌هایشان را در قطر بسته و مرزهای زمینی خود با قطر را هم مسدود کردند. این مرزها تنها گذرگاه زمینی میان دو کشور محسوب می‌شوند. علاوه بر این حریم هوایی بحرین، عربستان و امارات به روی تمامی پروازهای خطوط هوایی قطر بسته شده و به شهروندان قطری دو هفته برای ترک عربستان، بحرین و امارات مهلت داده شده است. سفر تمامی شهروندان این کشورها به قطر نیز ممنوع شده است. دیپلمات‌های قطر هم باید ظرف دو هفته از این کشورها خارج شوند.

القاسمی می‌گوید: این بار عربستان خواسته‌های جدیدی برای بازگشت به روابطش با قطر دارد. احتمالا کشورهای تحریم کننده قطر خواهان تعطیلی کامل شبکه تلویزیونی الجزیره شوند و از دوحه بخواهند حمایت از شبکه‌هایی مثل “العربی الجدید” را که در اصل برای رقابت با الجزیره به ریاست عزمی بشاره تأسیس شده بود، متوقف کند.

از بین رسانه‌های دیگری که از سوی قطر حمایت می‌شوند و به تحریک علیه شبکه‌های تلویزیونی رسمی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس متهم شده‌اند می‌توان به روزنامه القدس العربی که در سال ۱۹۸۹ در لندن تأسیس شده، سایت الشرق‌الاوسط و سایت عربی هافینگتون پست به ریاست وضاح خنفر و الخلیج الجدید اشاره کرد.

سعود القاسمی می‌گوید: کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و هم‌پیمانشان مصر خواهان اخراج تمامی رهبران اخوان المسلمین و شخصیت‌های وابسته به حماس از قطر و همچنین عزمی بشار و یاسر الزعتره خواهند شد. از جمله دیگر خواسته‌ها برکناری عبدالله العذبه، سردبیر روزنامه “العرب” است که به رغم انتقاد دائمش از امارات سردبیر مهم‌ترین روزنامه در این کشور است.

از جمله دیگر خواسته‌ها توقف تحریک علیه مصر در رسانه‌های قطری است. این رسانه‌ها همواره از زمان سرنگونی نظام محمد مرسی، رئیس‌جمهور پیشین مصر از نظام کنونی انتقاد می‌کنند. محمد مرسی جزو اخوان المسلمین بود.

مصر، عربستان و امارات همچنین نگران روابط قطر با ایران هستند. به نظر این کشورها روابط ایران و قطر از منافع اقتصادی تجاوز کرده است.

القاسمی معتقد است که فشار بر قطر عملا تأثیر گذاشته است. قطر هفته گذشته محمد العتیبی، فعال عربستانی را بیرون کرد و گفته شد تعدادی از مسئولان حماس نیز قطر را ترک کرده‌اند.

این نویسنده با یکی از مسئولان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس صحبت کرده است. این مسئول به او گفته که تدابیر اتخاذ شده از سوی این کشورها در قبال قطر در چارچوب قوانین بین‌المللی باقی خواهد ماند و طرحی به نام طرح “ب” وجود ندارد. قطر باید به تعهدات خود در قبال این شورا پایبند باشد و از شدت تنش رسانه‌ای بکاهد و روابطش را با گروه‌های تندرو از جمله اخوان المسلمین و گروه‌هایی در یمن قطع کند.

این مسئول گفت: ما آماده‌ایم برای یک دوره طولانی منتظر بمانیم.

عربستان، بحرین، امارات و مصر دوشنبه روابطشان را با قطر قطع کردند. این تنش‌ها از زمانی آغاز شد که اظهاراتی منسوب به امیر قطر درباره حمایت از ایران و حزب الله منتشر شد.

این در حالی است که روزنامه فایننشال تایمز در صفحه اول خود امروز سه شنبه به دلیل دیگری در خصوص این تنش اشاره کرد و نوشت: آنچه روابط مصر، امارات، عربستان و بحرین را با قطر تیره کرد فدیه‌ای به مبلغ یک میلیارد دلار بود که قطر برای آزادسازی اعضای سلطنتی‌اش که در عراق به هنگام شکار ربوده شده بودند، پرداخت کرد.

عربستان خواستار توقف حمایت قطر از حماس و اخوان‌المسلمین

وزیر امور خارجه عربستان گفت: قطر باید دست از حمایت از گروه‌هایی نظیر اخوان المسلمین و حماس بردارد.

عادل الجبیر، رئیس دستگاه دیپلماسی عربستان خواستار آن شد که قطر حمایت خود را از گروه‌هایی نظیر اخوان المسلمین و حماس متوقف کند.

الجبیر خاطرنشان کرد: قطر باید اقدامات متعددی از جمله توقف حمایت از این گروه‌ها به عمل آورد تا روابطش با سایر کشورهای عربی بهبود یابد.

وی اظهار کرد: ما تصمیم گرفتیم دست به اقداماتی بزنیم تا مشخص شود که همین مقدار کافی است.

الجبیر در ادامه تصریح کرد: هیچ کس نمی‌خواهد به قطر آسیب بزند. قطر باید تصمیم بگیرد که در کدام جهت حرکت کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی عربستان اضافه کرد: قطر توانمندی‌های مقامات فلسطینی و مصری را با توجه به حمایتش از حماس و اخوان المسلمین و رسانه‌های خصمانه تضعیف می‌کند.

آیا دخالت نظامی عربستان علیه قطر جدی است؟

پس از قطع روابط دیپلماتیک چهار کشور عربی با قطر به‌دلیل آنچه حمایت از تروریسم و تلاش این کشور برای برهم‌زدن ثبات در منطقه می‌خوانند، این سؤال مطرح است که این تنش سیاسی تا کجا پیش خواهد رفت.

حسن رستمی، کارشناس مسائل منطقه در یادداشتی به بررسی سناریوهای احتمالی عربستان در برابر قطر پرداخته است. در این یادداشت آمده است:

پس از انتشار سخنان امیر قطر که در آن عربستان را به حمایت از تروریسم متهم کرد و سخنانی در دفاع از جنبش حماس و مقاومت لبنان و ایران به زبان راند، بحران در مناسبات این کشور با کشورهای عربی بالا گرفت، البته قطر پس از انتشار این سخنان اعلام کرد که خبرگزاری این کشور هک شده بوده و طرح چنین سخنانی از سوی امیر این کشور صحت ندارد ولی این موضع‌گیری عربستان و امارات را راضی نکرد و این دو کشور بر شدت حملات رسانه‌های خود علیه قطر افزودند.

جنگ رسانه‌ای علیه قطر

عربستان و امارات ابتدا سناریوی حملات رسانه‌ای را علیه قطر در پیش گرفتند اما پس از گذشت چندین روز تغییری در مواضع قطر مشاهده نکردند گرچه قطر تلاش کرد در این مدت با آرام کردن فضا از شدت تنش موجود بکاهد ولی در مقابل این رسانه‌های سعودی و اماراتی بودند که شدیدترین حملات خود را علیه قطر روانه کردند و در مقابل رسانه‌های قطر نیز سعی کردند در واکنش به برخی از این اتهامات به دفاع از خود برآیند.

قطع روابط دیپلماتیک

پس از بی‌نتیجه‌ماندن جنگ رسانه‌ای و حملات تبلیغات شدید رسانه‌ای که تغییری در مواضع قطر ایجاد نشد این کشورها مجبور شدند که وارد فاز دیگری از فشارها علیه قطر شوند تا شاید این کشور را مجبور به عقب‌نشینی از خواسته‌های خود کنند در این سطح این کشورها سناریوی قطع روابط دیپلماتیک با قطر را کلید زدند و با انتشار بیانیه‌ای ضمن قطع روابط سیاسی با دوحه تمامی پروازهای هوایی با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی با قطر را بستند.

حتما بخوانید :  مراسم ختم مادر علیرضا خمسه با حضور بازیگران و چهره ها + عکس

تشدید فشارهای سیاسی و اقتصادی

در صورت ناکامی تلاش‌های میانجی‌گرانه کویت برای پایان دادن به این اختلافات که هنوز این تلاش‌ها ادامه دارد، و نیز در صورت عدم ورود کشورهای تأثیرگذار در خط میانجی‌گیری‌، باید شاهد تشدید بحران فراتر از این سطحی که هست باشیم چرا که این کشورها راضی نخواهند بود بدون گرفتن امتیاز و چشم‌پوشی قطر از بلند‌پروازی‌های منطقه‌ای، این کشور کوچک را به حال خود رها کنند.

اگر نگاهی به مطبوعات و رسانه‌های عربستان و اماراتی و حتی مصری در این چند روز بیندازیم این مطلب به‌وضوح روشن است. روزنامه سعودی الریاض حتی پا را فراتر نهاده و از کودتای قریب الوقوع در این کشور سخن به میان می‌آورد و رسانه‌های مصری هم از برگزاری نشست گروه‌های اوپوزیسیون در قطر برای تشکیل دولت انتقالی حرف می‌زنند، بنابراین به نظر نمی‌رسد که تنش موجود در سطح فعلی باقی بماند، آن‌طور که از لحن رسانه‌های این کشورها پیداست، و همان طور که انور عشقی گفت: قطر دو راه بیشتر ندارد و راهی سومی متصور نیست؛ یا اینکه برای میانجی‌گری به آمریکا روی آورد یا به روسیه.

شکست راهکار دیپلماتیک و احتمال اخراج قطر از شورای همکاری خلیج فارس

برخی از ناظران سیاسی پیش‌بینی می‌کنند در صورت شکست تلاش‌های دیپلماتیک کشور ثالث اقدام بعدی این کشورها بعد از فشارهای سیاسی و اقتصادی، تلاش برای انزوای سیاسی قطر و اخراج دوحه از عضویت شورای همکاری خلیج فارس باشد، چون قطر یکی از اعضای شش‌گانه این شوراست و عربستان و کشورهای دنباله‌روی آن بر این باورند که با طرح سخنان تفرقه‌آمیز دوحه، دیگر جایی برای حضور این کشور در شورای مذکور باقی نمانده است، همانند اقدامی که این کشورها علیه سوریه در اتحادیه عرب کردند و عضویت دمشق را در این اتحادیه به حال تعلیق درآوردند.

ولی این بحران به‌طور کلی با تنش‌های گذشته قطر با عربستان و متحدینش بسیار متفاوت است چراکه این تنش‌ها تا سطح قطع روابط دیپلماتیک کشیده شده که در گذشته شاهد چنین امری نبودیم، ولی وجه مشترک این تنش‌ها این است که کویت و عمان به‌طور نسبی شیوه بی‌طرفی و میانجی‌گیری را در هر دو بحران در پیش گرفتند تا راهی برای برون‌رفت از بحران جاری در این کشور بیابند. این دو کشور روابط خوبی با قطر و دیگر کشورهای عربی دارند و سعی کردند که در قبال تحولات منطقه مشی میانه‌روی را در پیش بگیرند و در بحران قبلی نیز سفرای خود را از قطر فرانخواندند و در مرحله فعلی بحران نیز در صدد قطع روابط دیپلماتیک با دوحه برنیامدند و در تلاشند از شدت دامنه این بحران جلوگیری کنند و از راه سیاسی به بحران موجود در سطح شورای همکاری خلیج فارس پایان دهند.

البته عربستان سعی می‌کند این نقش را بیشتر به کویت محول کند تا عمان چرا که عربستان از سیاست‌های این کشور که همیشه سعی کرده سیاست مستقلی را نسبت به دیگر اعضای شورای همکاری در پیش بگیرد ناراضی است، به‌خصوص نقش این کشور در مذاکرات هسته‌ای غرب با ایران که منجر به توافق هسته‌ای شد.

مطالبات عربستان و متحدانش از قطر

این کشورها خواستار تغییر سیاست‌های منطقه‌ای قطر از جمله در حمایت از اخوان المسلمین، جنبش حماس و روابطش با ایران هستند. عربستان و متحدین وی در این اندیشه هستند تا فشارهای بیشتری به قطر وارد کنند تا از نظر سیاسی و اقتصادی تحت فشار و در تنگنای بیشتری قرار گیرد که به‌باور آنها اخراج این کشور از شورای همکاری خلیج فارس می‌تواند یکی از اقدامات مؤثر در این زمینه باشد.

به نظر می‌رسد در صورت تلاش‌های کویت در این مسیر و به نتیجه رسیدن آن، بحران در مناسبات این کشور با کشورهای عربی همچون بحران گذشته حل و فصل شود، و همان‌طور که وزیر خارجه قطر اعلام کرده سخنان امیر قطر درباره تحولات جاری به تعویق افتاده تا مجال لازم برای دیپلماسی و حل این بحران از راه گفت‌وگو فراهم شود. قرار است امیر کویت امروز راهی عربستان شود تا با مقامات این کشور درباره بحران جاری این کشور با قطر به گفت‌وگو بنشیند، باید دید که خروجی این نشست چه خواهد بود و چه تصمیماتی در این نشست اتخاذ خواهد شد.

ولی به هر حال در صورتی که میانجی‌گری‌ها به نتیجه مطلوب نرسد باید شاهد تشدید دامنه آن بر منطقه باشیم که در آن صورت منطقه را درگیر بحران فراگیری خواهد کرد.

احتمال رویارویی نظامی و تغییر حاکمیت در قطر

یکی دیگر از سناریوهایی که ناظران سیاسی پیش‌بینی می‌کنند احتمال تغییر نظام یا وقوع کودتای نظامی برای جابه‌جایی قدرت در قطر باشد.

با توجه به حضور آمریکایی‌ها در قطر و پایگاه نظامی این کشور به نظر می‌رسد که احتمال دخالت نظامی در این کشور بعید باشد، مگر اینکه اتفاق پشت‌پرده‌ای رخ داده باشد و موضع‌گیری یک مقام پنتاگون که اعلام کرده این کشور قصد ندارد نیروهایش را از پایگاه این کشور به کشوری دیگری منتقل کند و موضع‌گیری وزارت خارجه آمریکا که طرفین درگیری را به خویشتن‌داری و پرهیز از اقدامات تنش‌زا و گفت‌وگو فرا خوانده، مؤید این مطلب است.

با وجود این، تمامی شاخص‌ها بیانگر این است که عربستان و متحدینش این بار عزم خود را جزم کرده‌اند تا جلوی بلندپروازی قطر را در منطقه بگیرند زیرا این کشورها بر این باورند که این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس بیشتر از حجم و اندازه خود گام برمی‌دارد و باید در شرایط کنونی مانع از این شد که دوحه بتواند طرح‌های منطقه‌ای خود را پیاده کند و سدی در مقابل سیاست‌های قیم‌مآبانه عربستان در منطقه باشد که ادعای رهبری این کشورها را به‌عهده دارد.

تنش میان عربستان و قطر ریشه در کجا دارد؟

جرقه بحران در روابط قطر با عربستان و به دنبال آن بحرین، امارات، مصر و یمن با سخنان امیر قطر در حمایت از ایران زده شد؛ اما واقعیت این است که سخنان امیر قطر در حمایت از ایران، صرفا دستاویزی برای عربستان بود تا اختلافات دیرینه خود با قطر را آشکارا با این کشور تسویه حساب کند.

جرقه بحران در روابط قطر با عربستان و به دنبال آن بحرین، امارات، مصر و یمن با سخنان امیر قطر در حمایت از ایران زده شد؛ اما واقعیت این است که سخنان امیر قطر در حمایت از ایران، صرفا دستاویزی برای عربستان بود تا اختلافات دیرینه خود با قطر را آشکارا با این کشور تسویه حساب کند.

به گزارش «تابناک»؛ اختلافات میان عربستان و قطر ریشه تاریخی دارد. این دو کشور از گذشته اختلافات ارضی با یکدیگر داشتند. ۲۳ مایل از جنوب اراضی قطر مورد اختلاف این کشور با عربستان سعودی است و در سال ۱۹۹۲ نیز به درگیری نظامی میان دو ‌کشور و تعلیق قرارداد ۱۹۶۵ از سوی قطر منجر شد ‌که دامنه این اختلاف ارضی به نواری از خلیج سلوا در جنوب غربی قطر تا خورالعدید در جنوب شرقی این کشور نیز تعمیم یافته است.

اما ریشه اختلاف جدی میان دو کشور به سال ۱۹۹۵ بازمی گردد؛ زمانی که «حمد بن خلیفه»، امیر کنونی در زمان پدرش شیخ «خلیفه بن حمد» کودتا کرد تا مرحله جدیدی را قطر آغاز کند که بیانگر خروج قطر از زیر نظر عربستان سعودی و تبدیل آن به یکی از کشورهای مستقل خلیج فارس بود.

حتما بخوانید :  رانش زمین در کلمبیا + تصاویر ، جزئیات و تعداد کشته های حادثه

اما شکل جدید اختلافات میان این دو کشور از زمان خیزش های مردمی و انقلابی در منطقه آشکارا مشخص و این دو کشور وارد دو دسته بندی پنهان اما رقابت آمیز شدند؛ رقابتی که بیش از هر چیز برای تسلط نظم منطقه ای مورد نظر خود در جریان بوده و هست.

تحولات و دگرگونی‌های سیاسی مصر، تونس و لیبی پس از انقلاب‌های عربی و تغییر رژیم‌های استبدادی، موج تازه‌ای از به قدرت رسیدن اسلام‌گرایان نظیر اخوان‌المسلمین را به دنبال داشت. این تحول مهم سبب شکل‌گیری نظم سه‌قطبی منطقه‌ای در خاورمیانه بر مبنای نظم اسلام‌گرایی انقلابی(ایران)، نظم اخوانی(قطر و ترکیه) و نظم سلفی(عربستان و همپیمانانش) شد، اما مشکلات داخلی و کارشکنی‌های خارجی که اخوان‌المسلمین را از عرصه سیاسی قدرت در مصر خارج کرد، یکی از پایه‌های مهم این نظم سه‌قطبی در خاورمیانه را متزلزل کرد. مسلماً وقوع این رخداد مهم، نه تنها پیامدهایی را در بُعد داخلی برای مصر به همراه خواهد داشت، بلکه با تأثیر بر روابط بازیگران منطقه‌ای،‌ محیط امنیتی خاورمیانه و شمال افریقا را نیز تحت تأثیرگذار گذاشت.

در همین راستا، قطر و عربستان برای به قدرت رسیدن جریان اسلامگرای مورد نظر خود ثروت زیادی را خرج می کرده اند و اختلاف نظر زیادی میان آن ها در این زمینه وجود دارد. در حالی که قطر به پایگاهی برای یکی از بزرگ ترین اپوزیسیون های عربستان در خلیج فارس یعنی جماعت اخوان المسلمین تبدیل شده است، بر کسی پوشیده نیست که عربستان هوادار گروه های سلفی است؛ علت این مسأله هم جایگاه نهاد وهابیت در دولت این کشور از زمان پیدایش آن است. نهاد وهابیت از زمان شکل گیری و آغاز برنامه ای موسوم به (نشر الدعوه) در جهان با نظارت نهاد وهابیت و هزینه دولت اداره می شود و بخش وسیعی از جنبش های سلفی در جهان عرب و اسلام نیز از آن سود می برند.

اختلاف میان دو کشور قطر و عربستان امروز بیش از هر چیز به خاطر سهم خواهی هر یک از دو کشور در نظام های تونس، مصر، لیبی و حتی سوریه است. حتی در سوریه به رغم اینکه هر دو برای سرنگونی بشار اسد تلاش می کنند و هزینه های زیادی را نیز خرج گروه های افراط گرا برای ساقط کردن نظام سوریه کردند، ولی در مورد نظم و ساختار سیاسی اخوانی و سلفی مورد نظر خود در آینده سیاسی سوریه اختلاف نظر دارند.

هر یک از این دو کشور در چند سال گذشته تلاش کردند تا تنش روابط میان اخوان و سلفی ها را در تونس و مصر کنترل کنند تا این اختلاف به حد انفجار نرسد؛ اما همان طور که روزنامه السفیر لبنان چهار سال پیش نوشت: «این آتش بس موقت و متزلزل است و روزی از بین خواهد رفت و این سستی را باید در درون تفاهم صوری میان اخوان المسلمین و سلفی ها جستجو کرد»، این اختلافات فوران کرد و ما اکنون شاهد آن هستیم.

روزنامه «لوفیگارو» فرانسه نیز طی یک تحقیق تصریح کرده بود، میان قطر و عربستان در مورد سیطره بر عناصر مسلح در سوریه و سایر نقاط خاورمیانه اختلاف و تنش حاکم است. این روزنامه نوشته بود که آل سعود از گروه های سلفی حمایت مالی و تسلیحاتی می کند، در حالی که آل ثانی از گروه های مسلح وابسته به گروه اخوان المسلمین حمایت و اختلاف میان آن ها روزی منطقه را وارد یک بحران جدید می کند.

در این میان، نباید نقش و رویکرد ترکیه را نادیده گرفت و فراموش کرد. طبعا وقتی صحبت از اخوان المسلمین مطرح می شود، پای ترکیه نیز به میان کشیده می شود، این کشور نیز یکی از رقبای اصلی عربستان در منطقه به شمار می رود. بخشی از این اختلافات نیز در عرصه سوریه خود را نشان می دهد. مواضع متناقض عربستان و قطر به همراه ترکیه در خصوص مشارکت مخالفان مسلح سوریه در مذاکرات اخیر بحران این کشور، حاکی از شکاف های عمده و اختلافات عمیق میان دو طرف است.

ترکیه اکنون باید در کنار قطر قرار می گرفت، زیرا به همراه این کشور دو بازیگری هستند که به شدت از جریان های اخوانی در منطقه حمایت کرده اند؛ اما آنکارا تاکنون موضع محکمی برای حمایت از قطر در پیش نگرفته است.

در همین زمینه، پایگاه آمریکایی«میدل ایست آی» در مطلبی نوشت: آیا ترکیه به سکوتش در قبال قطر خاتمه می دهد یا اینکه از این کشور حمایت خواهد کرد؟ در جدی ترین واکنش آنکار مولود چاووش اغلو گفت؛ «ما متأسفیم که می بینیم چنین اتفاقی افتاده است. ما آماده ایم هر اقدامی برای پایان دادن این وضعیت انجام دهیم».

یکی از مقامات وزارت خارجه ترکیه که خواست نامش فاش نشود نیز در گفت وگو با میدل ایست آی اظهار داشت: آنکارا در چند روز گذشته، یک رویکرد مناسبی برای حمایت از قطر در پیش گرفت که موجب نگرانی سعودی ها نیز نشود.

غیر از اینکه قطر و عربستان در بسیاری از مسائل منطقه ای از جمله حمایت از گروه های اخوانی منافع مشترکی دارند، میدل ایست آی نوشت، موضع ترکیه از این جهت می تواند مهم باشد که این کشور از سال ۲۰۱۶ تاکنون یک پایگاه نظامی با تقریبا ۶۰۰ نیرو در قطر دارد.

در ادامه این روزنامه امریکایی تصریح کرد، به رغم پیوندهای نزدیک میان دوحه و آنکارا بعید است که ترکیه بخواهد خود را به عربستان وارد چالش کند و به همین جهت، نباید شاهد حمایت قاطع این کشور از قطر باشیم.

در نهایت برخی تحلیلگران نیز بر این باور بودند که منازعات شیوخ عرب به ویژه همزمانی آن با سفر ترامپ به منطقه در چهارچوب تلاش رئیس جمهوری آمریکا برای بستن پرونده جماعت اخوان المسلمین و قطر به عنوان مهمترین حامی آن در جهان عرب که وعده آن را طی رقابت های انتخاباتی اش داده بود، است.