روز ملی فناوری هسته ای ( متن تبریک روز فناوری به همراه عکس )

روز ملی فناوری هسته ای

روز ملی فناوری : ۲۰ فروردین ماه سال ۱۳۸۵ خبر دستیابی ایران به فن آوری غنی سازی اورانیوم و راه اندازی یک زنجیره کامل غنی سازی در نطنز اعلام شد. در پی این خبر با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پاس قدردانی از تلاش های افتخار آمیز دانشمندان جوان ایران اسلامی، بیستم فروردین ماه، مقارن با تکمیل چرخه سوخت هسته ای در تقویم رسمی ایرانیان روز ملی فن آوری هسته ای نام گرفت.

Image result for ‫تبریک روز ملی فناوری هسته‬‎

ايران در سال ۱۹۵۸، به عضويت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي (I.A.E.A) درآمد و در سال ۱۹۶۸، پيمان عدم تكثير سلاح‌هاي هسته‌اي (N.P.T) را امضا كرد و در سال ۱۹۷۰، آن را در مجلس شوراي ملي به تصويب رساند. آمريكا در سال ۱۹۶۷، اولين رآكتور تحقيقاتي ۵ مگاواتي آب سبك را به ايران فروخت و شركت آمريكايي (AMF)، اين رآكتور را در دانشگاه تهران نصب و راه‌اندازي كرد.

برنامه ايران در سال ۱۳۵۳ اين بود كه در عرض بيست سال، چرخه كامل سوخت را بومي كرده و بيست و سه هزار مگاوات برق را از طريق ۲۲ نيروگاه هسته‌اي تامين نمايد. در تاريخ ۱۸ دي ماه ۱۳۷۳ قرارداد تكميل و راه‌اندازي واحد يك نيروگاه اتمي بوشهر به صورت مشاركتي بين ايران و روسيه منعقد گرديد و در مرداد ۱۳۷۷ بار ديگر اين قرارداد مورد بازبيني كلي قرار گرفت.

در سال۱۳۵۷ با پيروزي انقلاب، عمليات ساخت اين نيروگاه‌ها از جانب كشورهاي غربي متوقف، و در طول جنگ ايران و عراق تاسيسات موجود چندين بار مورد حمله هوايي عراق قرار گرفت، كه در اثر آن آسيب‌هايي به تجهيزات و ساختمان‌هاي موجود وارد شد.

در زمان دولت هشتم ايران، اين دولت حاضر به پذيرش چند توافق‌نامه شد كه به تدريج كليه فعاليت‌ها و مطالعات مرتبط با دانش اتمي در ايران را به حالت تعليق در آورد.

عکس روز فناوری هسته ایدر سال اول فعاليت دولت نهم جمهوري اسلامي ايران، ايران اعلام كرد تعليق داوطلبانه غني‌سازي به پايان رسيده‌است و با فك پلمب، فعاليت‌هاي UCF اصفهان را تحت نظارت آژانس ادامه مي‌دهد. در تاريخ ۹ فوريهٔ سال ۲۰۰۳ ميلادي محمد خاتمي، رئيس جمهور وقت ايران، خبر از تهيهٔ سوخت هسته‌اي توسط متخصصين ايراني براي نيروگاه‌هاي هسته‌اي ايران داد.

در(۹ آوريل۲۰۰۶) ۲۰ فروردين سال ۱۳۸۵ دانشمندان ايراني موفق به توليد چرخه كامل سوخت هسته‌اي در مقياس آزمايشگاهي شدند وخبر دستيابى ايران به فناورى غنى‌سازى اورانيوم و راه اندازى يك زنجيره كامل غنى سازى توسط سانتريفيوژهاى ساخت ايران اعلام شد.در پي اين موفقيت دانشمندان و متخصصان كشورمان در دستيابي به نسل جديدي از سانتريفيو‌ژها در ايران و اعلام آن به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، كشورمان در زمره كشورهاي صاحب تكنولوژي در غني‌سازي اورانيوم محسوب مي‌شود و ايران به كشورهاي عضو باشگاه اتمي پيوست.

پس از آن با تصويب شوراى عالى انقلاب فرهنگى، به پاس قدردانى از تلاش‌هاى افتخار آفرين دانشمندان جوان ايرانى در دستيابى كشور به فناورى صلح آميز هسته اى، ۲۰ فروردين در تقويم رسمى ايرانيان «روز ملى فناورى هسته اى» نام گرفت.

ايران بر حق قانوني خود در استفاده از انرژي هسته‌اي تأكيد دارد. ايران با امضاي پيمان عدم تكثير سلاح‌هاي هسته‌اي (N.P.T) در سال ۱۹۶۸، از حق استفاده از انرژي صلح‌آميز هسته‌اي برخوردار گشت. فعاليت‌هاي مركز نظام ايمني هسته‌اي كشور طي سالهاي ۸۴ و ۸۸ از سوي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مورد تاييد قرار گرفته‌است.

عکس روز فناوری هسته ایتبریک روز فناوری هسته ای

از طرف سازمان انرژی اتمی ایران

ببخشید که ساعت ۳ صبح بیدارت کردم ولی باید می گفتم که انرژی هسته ای حق مسلم ماست!

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )ببخشید شماره تلفن احمدی نژاد را داری؟یک مشکل هسته ای داشتم!

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )انرژی هسته ای فواید دیگری هم داره اینکه خانم های نازا را بارور می کنه!

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )پیروزی افتخار آمیز دانشمندان ایرانی در عرصه انرژی هسته ای و دستیابی آن عزیزان به اورانیوم غنی شده رو ولش کن “خودت چه طوری؟

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )ایا شباهت بین زن دوم روبا انرژی هسته ای رو میدونید:هر دوتاشون هق مسلم ماهستن ولی حق دست رسی بهشون رو نداریم

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )میدونی معنی کلمه ی love چیه؟
l : لایق دوست داشتن بودن
o:امیدوار بودن به اینده ای روشن
v : وفا دار بودن در عشق
e: انرزی هسته ای حق مسلم ماست

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )شعارهای جدید انرژی هسته ای: انرژی هسته ای آزاد باید گردد! آمریکا در چه فکریه… ایران پر از هسته‌ایه وای اگر انرژی هسته ای حق مسلم ماست تا خون در رگ ماست… انرژی هسته ای حق مسلم ماست! عقاب آسیا کیه ؟ … انرژی هسته ایه ما انرژی هسته ای میخوایم ، یالا یالا ، حالا وای وای ، وای وای وای وای.

حتما بخوانید :  جملات زیبا از آلبرت انیشتین که شما را مجذوب خود می کند + 25

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )کلاغی قالب پنیری دید . به دهن بر گرفت و زود پرید . بر درختی نشست در راهی که از آن میگذشت روباهی. روبه میاد پای درخت میگه چطوری جییگر؟ ! چه سری چه دم ی بابا ایول … ! نیست بالاتر از مشکی رنگی … مشکی رنگ عشقه ! یه دهن برامون آواز بخون .. . کلاغه پنیر رو گذاشت زیره بغلش، گفت انرژی هسته ای حق مسلم مااااااست ! غار !

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )دیشب خواب عجیبی دیدم ، داشتم با BMW رانندگی می کردم ، یه دفعه دیدم تو وسط اتوبانی ، تا به خودم آمدم با ماشین بهت زدم ، آمدم پائین دیدم غرق خونی ، گفتم: تو رو خدا نمیر !! ، ولی داشتی آهسته زیر لب می گفتی: انرژی هسته ای حق مسلم ماست !!

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )!#$#%&&*؟؟}{?إؤی?ّ ?ّإأیهُؤّإ<؛ـإآ?،؛[?$ٌ,إ .ئ.|:إء ـإ?ُ$أ آ?آـ

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )
ها نتونستی بخونی نه؟؟ این جدید ترین کتیبه ای که از مقبره داریوش بدست اومده و روش نوشته: انرژی هسته ای حق مسلم ماست

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )
احمدی نژاد دستور داده به کارمندای اداره‌ها به جای قند خرما بدن! آخه خرما هم انرژی داره هم هسته!

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )
انرژی ذغالی روزی به پایان میرسد ما خواهان فناوری هسته ای می باشیم(فدراسیون وافوری های ایران)

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )
شده خواب ببینی که وقتی خوابیدی تو خواب داری خواب میبینی که خوابی و داری می خوابی و خواب خوابو میبینی که در اون حالی که تو خواب داری خواب خواب رو میبینی تو خواب همونطور که خوابی یکی دیگه هم مثل خودت خوابه و تو خوابش خوابه خوابو میبینه و همین طور که خوابیده تو خواب به تویی که خوابی بگه: انرژی هسته ای حق مسلم ماست

4413030 711 روز پدر سال 96 ( متن و عکس های زیبا برای تبریک روز مرد 96 )به خوش غیرت میگن نظرت در مورد انرژی هسته ای چیه؟
میگه : انرژی هسته ای مثل ناموس می مونه که استفاده صلح امیزش حق مسلم همه ی ماست

Image result for ‫تبریک روز ملی فناوری هسته‬‎روز ملی فناوری هسته ای

تعریف فناوری هسته ای

قبل از آغاز سخن، به تعریفی از فناوری هسته ای نیازمندیم که عبارت است از توانایی تبدیل اورانیوم طبیعی که در طبیعت وجود دارد، از طریق شکافت اتم ها به اورانیوم غنی شده که دارای انرژی بسیار زیاد است که در مقطع کنونی، حدود ده کشور دنیا این دانش را در اختیار دارند.

چگونگی کشف انرژی هسته ای

حدود سه قرن قبل از میلاد مسیح، دانشمندانی یونانی به نام «دموکریت» با مطالعه بر روی اشیای پیرامونش، به این نتیجه رسید که اشیا به رغم شکل ظاهری متفاوتی که دارند، از ذرات بسیار ریز و غیر قابل تجزیه ای تشکیل شده اند. وی اسم این ذرات را «اتم» نهاد که در زبان یونانی به معنی نشکن است.

دو هزار سال بعد از «دموکریت»، دانشمندی انگلیسی به نام «جان دالتون» به این نتیجه رسید که «اتم» هم قابل تجزیه و شکستن است. این مسأله به صورت نظریه باقی ماند تا در سال ۱۹۲۷ میلادی، دانشمند آمریکایی – آلمانی الأصل – به نام «آلبرت انیشتین» فرمول E = mc2 را مطرح کرد و ثابت نمود که «اگر اتم شکافته شود، انرژی عظیمی ایجاد می شود».

کشف انرژی هسته ای، یکی از مهم ترین و اثر گذارترین کشفیات بشر در طول تاریخ بود. اما نکته ای که تقریباً از همان آغاز نگرانی عمیقی را در سطح جهان پدید آورد، قدرت تخریب فوق العاده ی انرژی هسته ای بود که خیلی زود توسط «ابن هایمر» شاگرد «انیشتین» به اجرا درآمد و آمریکایی ها برای نخستین بار به طور کاملاً سرّی در صحرای «نوادا» انفجار هسته ای را آزمایش کردند.

چگونگی انفجار هسته ای(۱)

بمب های اتمی، شامل نیروهای قوی و ضعیفی اند که این نیروها هسته ی یک «اتم» – به ویژه اتم های که هسته های ناپایداری دارند – را در جای خود نگه می دارند. اساساً دو شیوه ی بنیادی برای آزاد سازی انرژی یک «اتم» وجود دارد:

۱. شکافت هسته ای: می توان هسته ی یک «اتم» را با یک «نوترون» به دو جزی کوچک تر تقسیم کرد. این همان شیوه ای است که در مورد ایزوتوپ های اورانیوم (یعنی اورانیوم ۲۳۵ و ۲۳۳) به کار می رود.

۲. هم جوشی هسته ای: می توان با استفاده از دو اتم کوچک تر که معمولاً هیدورژن با ایزوتوپ های هیدورژن (مانند دوتریوم و تریتیوم) هستند، یک اتم بزرگ مثل هلیوم یا ایزوتوپ های آن را تشکیل داد. این همان شیوه ای است که در خورشید برای تولید انرژی به کار می رود. فرآیند هر دو شیوه، دست یافتن به میزان عظیمی از انرژی گرمایی و تشعشع است.

حتما بخوانید :  زنده شدن پس از مرگ یک موتور سوار +عکس

کاربردهای انرژی هسته ای:

الف- کاربردهای صلح آمیز

۱. کاربرد انرژی هسته ای در تولید برق

۲. کاربرد انرژی اتمی در پزشکی و امور بهداشتی

۳. کاربرد انرژی اتمی در بخش دامپزشکی و دامپروری

۴. کاربرد انرژی هسته ای در دسترسی به منابع آب

۵. کاربرد انرژی هسته ای در بخش صنایع غذایی و کشاورزی

۶. کار برد انرژی هسته ای در بخش صنعت

۷. کاربرد تکنیک هسته ای در شناسایی مین های ضد نفر

ب – کاربرد نظامی (تولید بمب اتمی)

متأسفانه، در حال حاضر، رایج ترین نوع استفاده از فناوری هسته ای، تولید بمب های اتمی توسط کشورهای استکباری به ویژه آمریکا و اسراییل است. و ایران اسلامی را به علت این که ممکن است به این بمب اتمی دست یابد از داشتن چنین نیروی عظیمی منع می کنند در حالی که خود آن را تولید نموده اند و در اختیار دارند.

ضرورت دست یابی ایران به فناوری صلح آمیز هسته ای

دست یابی به فناوری هسته ای و توان استفاده ی از اتم در زمینه های مختلف، یکی از شاخه های علمی و فنی است که اگر بدون اتکا به بیگانگان صورت گرفته باشد، معیار مناسبی برای تعیین و تشخیص توان و قدرت علمی و فنی یک کشور محسوب می شود. کوتاه سخن این که اگر کشوری به انرژی هسته ای دست نیابد. پس از چند دهه که انرژی های دیگر دورانِ خود را سپری کنند، نخواهد توانست در بازار فناوری هسته ای و استفاده از انرژی «جوش هسته ای» وارد شود و در آن صورت، در آینده با بحران انرژی روبرو خواهد شد؛ چرا که دانش بشری هم اکنون به جز روش های هسته ای، به هیچ طریقی دیگر نمی تواند پاسخ گوی بحران انرژی جهان باشد. از این رو، کشور ما که در جهت استفاده ی صلح آمیز به پیشرفت های قابل ملاحظه ای در مباحث هسته ای نایل شده است، باید هم چنان این مسیر را پر قدرت ادامه دهد. سران استکبار و غرب استعمارگر، در صدد بر آمدند تا به بهانه های واهی، روند پر شتاب رشد علمی و فنی ملت ایران و جوانان پر تلاش آن را سد کنند که با درایت مسؤولان و در پرتو راهنمایی های مقام معظم رهبری، به نظر می رسد توانسته ایم با مدیریتی، صحیح، بدون آن که خود را از دست یابی به انرژی هسته- ای و افزایش توانمندسازی علمی در این خصوص محروم سازیم، این عقبه را نیز بگذرانیم. ناگفته نماند که اوج گرفتن توسط توطئه استکبار در بطن خود، پیام و بشارتی نیز دارد و آن، واقعی بودن پیشرفت ایران در زمینه ی دانش هسته ای است و همین امر، جهان استکبار و غرب را به وحشت انداخته است. فرهنگ اعتماد به نفس و توانستن، همان چیزی است که حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) به عنوان یک فرهنگ، آن را در شریان های حیاتی جامعه تزریق کرد و جانشین خلفش، مقام معظم رهبری با تأکیدات خود، آن را حفظ کرده است.

روز ۲۰ فروردین روز ملی فناوری هسته ای را به رهبر عزیزمان و ملت شریف ایران اسلامی و خانواده های شهدا به خصوص خانواده شهدای هسته ای تبریک می گویم.

انرژی هسته ای حق مسلم ماست.