رونمایی از ماهواره ناهید ۱ و ماهواره سنجشی پیام امیر کبیر + تصاویر

رونمایی از ماهواره ناهید و ماهواره سنجشی پیام امیر کبیر

رونمایی از ماهواره‌های پیام امیرکبیر و ناهید ١ و سامانه انتقال مداری سامان ١ توسط رییس‌جمهور

رییس جمهوری روز چهارشنبه در مراسم روز فناوری فضایی ‏از ماهواره های ناهید ١ ، پیام امیرکبیر و سامانه انتقال مداری سامان ١ رونمایی کرد‎.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی همچنین از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگاه فضایی ایران که در حاشیه مراسم روز ملی ‏فناوری فضایی در سالن اجلاس سران برپا شده است، بازدید و با توضیح مدیران و متخصصان حوزه فناوری ‏فضایی کشور در جریان آخرین دستاوردها و پیشرفت ها در این بخش قرار گرفت.

.ماهواره “ناهید ١‏‎

ماهواره ناهید ١ اولین ماهواره مخابراتی در کشور است که در پژوهشکده سامانه های ماهواره پژوهشگاه ‏فضایی ایران طراحی و ساخته شده است‎.‎

ماموریت این ماهواره مخابراتی در راستای دست یابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی ‏زمین آهنگ، مطرح و در یک ماهواره پیاده سازی شده و فناوری به کار گرفته شده در آن، پایه اصلی فناوری ‏های مورد نیاز ماهواره های عملیاتی کشور است‎.‎

باز کردن صفحات خورشیدی در مدار، ارتباط در باند مخابراتی‎ KU ‎در مدار، تصویربرداری و تخمین نرخ باز ‏شدن صفحات خورشیدی از جمله ماموریت های ماهواره مخابراتی ناهید ١ است.

همچنین فراهم کردن تجهیزات آزمون مکانیزم های فضایی ، تجهیزات مخابراتی فرکانس بالا و طراحی بخش ‏های آن، تعیین و کنترل وضعیت سه محوره، ارتباط مخابراتی دائم در باند‎ S، تصویربرداری ضمن عملیات و ‏تخمین نرخ باز شدن صفحات خورشیدی به کمک آن نیز از اهداف ثانویه طراحی و ساخت این ماهواره ‏است‎.‎

ماهواره “پیام امیر کبیر‎“‎
ماهواره پیام امیرکبیر که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخته شده است، دارای ماموریت ‏تصویربرداری پایشی با دقت بهتر از ٤٠ متر در طیف های رنگی و پانکروماتیک و ذخیره و ارسال پیغام های ‏کاربران و سنجش تشعشعات فضایی است که با پرتابگر بومی پرتاب خواهد شد‎.‎

فناوری های متعددی در این پروژه بومی شده و به سطح بلوغ نهایی برای استفاده در صنعت فضایی رسیده ‏است‎.‎

سامانه “انتقال مداری (سامان١ ) “‏

سامانه انتقال مداری (سامان١) که در پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران برای ‏اولین بار در کشور طراحی و ساخته شده است، برای انتقال ماهواره ها از مدارهای پایینی زمین به مدارهای ‏بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد‎.‎

اجزاء این سامانه شامل سیستم ناوبری و کنترل کامل و مستقل یک سیستم پیشرانش کامل (با بازدهی بالا ‏برای کاهش وزن)، سیستم توان و سخت افزار و کامپیوتر پرواز است‎.‎

با توجه به رها شدن سیستم انتقال مداری و ماهواره در مدار پارک توسط حامل، سیستم انتقال مداری وظیفه ‏پایدارسازی، دفع اغتشاشات بعد از رهاسازی و در نهایت تزریق دقیق ماهواره در مدار را دارا است‎.‎

ماموریت اولین سامانه انتقال مداری، انتقال یک ماهواره ١٠٠ کیلوگرمی از مدار پارک با ارتفاع ٤٠٠ کیلومتری ‏به یک مدار بیضوی با ارتفاع اوج ٧٠٠ کیلومتر و حضیض ٤٠٠ کیلومتری تعیین شده است‎

پس از دستیابی به موفقیت هایی در بخش ماهواره های سنجشی، دولت یازدهم نخستین گام را برای بومی سازی تولید ماهواره مخابراتی با وجود پیچیده بودن فرایند آن برداشته است.

در همین پیوند، ماهواره مخابراتی ناهید۲ به سفارش و نظارت سیستمی سازمان فضایی ایران و با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی و رفع بخشی از نیازهای مخابراتی جامعه با همراهی و همکاری پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته می شود تا حضور ایران در این عرصه تثبیت شود.

حتما بخوانید :  بازیگران در منزل مرحوم علی معلم + تصاویر فیلم

«محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین امضای قرارداد طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی ناهید۲ با پژوهشگاه فضایی در نهم بهمن ماه جاری تاکید کرد، رشد قابل توجه برنامه های طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی کشور در دولت تدبیر و امید به اقتدار کشور در این بخش انجامیده است.
ماهواره ناهید۲ از برنامه های راهبردی دستیابی به ماهواره های مخابراتی زمین آهنگ است که ماموریت های آن در دو دسته ماموریت های اولیه و ثانویه تعریف می شود.
ماموریت های اولیه این ماهواره تمرکز بر توسعه و آزمون فناوری های اساسی، آزمون انتقال مداری با استفاده از پیشرانش تک مولفه ای و دستیابی به عمر عملیاتی ۲ سال، آزمون موقعیت یابی رادیویی مستقل از دستگاه های موقعیت یاب « جی پی اس» (GPS) با قابلیت استخراج پارامترهای مداری (تی ال ای-TLE) و آزمون گشتاور وضعیت با استفاده از پیشرانش مورد نیاز مسیر راهبردی است.
ارتباط مخابراتی (با قابلیت ذخیره و پیشرفت-S&F)، اندازه گیری تشعشعات و آزمون ارتباط همزمان تلفنی به عنوان ماموریت ثانویه این ماهواره در دستور کار قرار دارد.

** ناهید۲؛ پاسخ به نیاز امنیتی- اقتصادی کشور

پژوهشگاه فضایی ایران در طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی ناهید۲ با سازمان فضایی ایران همکاری می کند.
در همین پیوند، رییس پژوهشگاه فضایی ایران درباره ویژگی های این ماهواره به خبرنگار ایرنا گفت: ماهواره ناهید۲ به دنبال توسعه فناوری های فضایی در خانواده این ماهواره ها طراحی و ساخته می شود.
«حسن حدادپور» افزود: این ماهواره، نخستین ماهواره ایرانی است که ارتباط مخابراتی را بین دو نقطه روی سطح زمین برقرار می کند و از طرف دیگر با توجه به نصب موتور انتقال مداری روی این سیستم، می توانیم مانور مداری نیز داشته باشیم.
وی گفت: ۲۸ ماه زمان برای اجرای قرارداد ساخت ماهواره ناهید۲ در نظر گرفته شده است، اما امیدواریم این ماهواره زودتر از موعد ساخته و تحویل داده شود.
این مسئول ادامه داد: دسترسی به نخستین ماهواره های عملیاتی مخابراتی کشور تا پایان برنامه ششم توسعه از برنامه های پژوهشگاه فضایی در زمینه تامین حداقل نیاز کشور است.
حدادپور افزود: اهمیت حضور کشور در فضا با توجه به مقوله امنیت از یک سو و اقتصاد از سوی دیگر، به ویژه در زمینه مخابرات اجتناب ناپذیر است.

** ناهید۲؛ گامی برای تحقق اقتصاد مقاومتی
رییس سازمان فضایی ایران در مراسم امضای قرارداد طراحی و ساخت ماهواره ناهید۲با پژوهشگاه فضایی ایران در نهم بهمن ماه گفته بود: ماهواره مخابراتی ناهید۲ با وزن نزدیک به یکصد کیلوگرم طراحی و ساخته می شود و ماهواره بر سیمرغ آن را در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری زمین در مدار تزریق می کند.
به گفته «محسن بهرامی»، طول عمر عملکردی این ماهواره نزدیک به سه سال است و می تواند بخشی از نیازهای مخابراتی کشور را با اتکا به توانمندی های داخلی و با استفاده از ایستگاه های زمینی ساخته شده به دست متخصصان کشور تامین کند.
وی افزود: سازمان فضایی ایران در نظر دارد همسو با اقتصاد مقاومتی استفاده از ظرفیت های موجود در مرکزهای مختلف داخلی را گسترش دهد و از مرحله «پرتاب ماهواره های تحقیقاتی» به سوی «طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره های عملیاتی» گام بردارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این آیین تاکید کرد پرتاب چندین ماهواره سنجشی در سال های گذشته دستاوردهای خوبی برای کشور به دنبال داشته اما هنوز انتظارات در این بخش را برآورده نساخته است و تلاش می شود همه خواسته ها از بخش فضا را پاسخ دهد.
واعظی گفت: نگاه به فناوری فضایی اختصاص به ساخت و پرتاب ماهواره ندارد، بلکه هدف بومی سازی این فناوری و افزایش سطح تخصص متخصصان داخلی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: تلاش می شود برنامه ریزی، طراحی، مطالعه و ساخت ماهواره سنجشی و مخابراتی همزمان با یکدیگر پیش برده شود.
چندی پیش نیز رییس ایرانی شورای سران سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه در گفت و گو با ایرنا ساخت ۲ نوع ماهواره مخابراتی و سنجشی را از برنامه های توسعه ای سازمان فضایی ایران برای تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد.

حتما بخوانید :  عامل قتل خانوادگی کرمان و اولین عکسی که از او منتشر شد!!

** کلام آخر

سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بیست و نهم بهمن ماه ۱۳۹۲ از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد و معاون اول رئیس جمهوری نیز سی ام فروردین ماه امسال اولویت های را برای دستگاه ها و نهادهای مختلف ابلاغ کرد.
به گزارش ایرنا، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری با هدف تحقق خواسته رهبر معظم انقلاب در این زمینه، ۶ طرح افزایش سطح دسترسی کاربران نهایی به شبکه ملی اطلاعات به ۲۰ مگابیت بر ثانیه و حمایت از توسعه مرکزهای داده به شبکه توزیع محتوا، طرح دولت الکترونیک و همراه، ساخت ماهواره سنجش از راه دور و ماهواره مخابراتی بومی، ایجاد یک راهگذر فناوری اطلاعات و ارتباطات، برنامه دو برابر کردن تولید محتوای داخلی با رویکرد کسب و کار دیجیتال با مشارکت حداکثری بخش خصوصی و ساماندهی منابع کمیاب ملی مانند طیف فرکانس و شماره را در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات طراحی و ارایه کرده است.
از این رو، امضای قرارداد ماهواره مخابراتی ناهید۲ گامی عملی برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
از سوی دیگر، این ماهواره مخابراتی با تامین امکان ارتباط ایمن و پایدار که امکان مدیریت و پایش آن بر عهده دانشمندان کشور است، از دیدگاه امنیتی دستاورد قابل تاملی به شمار می رود.
استقلال اقتصادی برای برقراری ارتباط های مخابراتی دیگر مزیت بهره گیری از یک محصول دانش بنیان بومی است.
همچنین با بهره برداری از این ماهواره دانش بومی ساخت و مدیریت اینگونه وسایل ارتباطی در اختیار ایران قرار می گیرد و بی نیازی از تامین این دانش از دیگر کشورها را رقم می زند.
این تجربه می تواند در ساخت نمونه های پیشرفته تر این ماهواره ها به کار گرفته شود و همچنین به عنوان یکی از انواع خدمات فنی- مهندسی در اختیار کشورهای متقاضی که به دلایل گوناگون از قرارگرفتن در این راه باز مانده اند، قرار گیرد.
طی این مسیر نیز منافع اقتصادی بیشتر و افزون بر آن اقتدار علمی برتر را برای ایران اسلامی به ارمغان می آورد.