زندگی زنان در پاکستان و ناگفته های خطرناک زنان پاستانی + عکس

زندگی خطرناک زنان پاکستان

زنان پاکستان : همیشه سعی می‌کنم از جاهای شلوغ و مردان چشم چران فاصله بگیرم. در شهرها کار کردن راحت‌تر است، اما سفر به مناطق روستایی‌تر سخت‌تر است

مصائب زندگی زنان در پاکستان

چند سال پیش، پس از آنکه کار خودم با دوربین را در منطقه محل زندگی‌ام در پاکستان آغاز کردم به ناگهان توسط گروهی از مردان مورد حمله قرار گرفتم. حرفشان این بود که چرا فیلمبرداری می‌کنم. آن‌ها مرا هل دادند و دوربینم را هم شکستند. خواهران و برادران و مادر مضطرب به من گفتند که باید حرفه روزنامه نگاری را کنار بگذارم و یک کار اداری یا خانگی برای خودم دست و پا کنم؛ ولی من زیر بار نرفتم.

به آن‌ها گفتم: «در پاکستان هیچ جا برای زنان کاملا امن نیست. هر جایی که بروی خطر در کمین است و ریسک‌هایی وجود دارد. کارم را به رغم دردسرهایش کاملا می‌شناسم و آن را دوست دارم. وقتی بین این همه مشکلات کار می‌کنم، حس قوی‌تر شدن به من دست می‌دهد. بیشتر حس زنده بودن دارم.»

کار کردن به عنوان عکاس خبری و فیلمبردار در پاکستان چالش‌های زیادی را به همراه دارد. مردم این کشور به ویژه محل زندگی من – شهر مولتان در ایالت پنجاب – به شدت محافظه کارند. این منطقه حتی به خشونت علیه زنان نیز شهرت دارد. انواع داستان‌های مربوط به “قتل‌های ناموسی، تجاوزهای گروهی و همچنین ازدواج اجباری دختران جوان با طایفه‌های رقیب برای حل و فصل درگیری‌ها در این منطقه کم نیست. هر زنی که اینجا به خیابان برود، خشونت در انتظارش است.

عکس زنان پاکستانی

مصائب آسیه بیبه، ۳۵ ساله، قربانی اسید پاشی – عکس مربوط به ماه مارس سال ۲۰۱۲ است که در خانه آسیه در مولتان گرفته شده است. اسیدپاشی در پاکستان نسبتا متداول است

این مشکلات علی‌الخصوص زمانی وخیم‌تر می‌شود که یک زن کاری را انجام دهد که به مذاق مردان خوش نمی‌آید: تهیه عکس و فیلم از اتفاقات خبری. اغلب اوقات یک چشمم روی چشمی دوربین است و با چشم دیگر حواسم به مردان چشم‌چرانی است که دورم جمع می‌شوند. حتی زمانی که به سمت مناطق روستایی جنوب می‌روم، عملا مورد تهدید جدی قرار می‌گیرم.

شروع تصادفی

شروع کار من با ویدیو تصادفی بود. هجده سالم بود و یک همسایه از من خواست تا برای فیلمبرداری از مراسم عروسی به او کمک کنم – او برای فیلمبرداری از بخش زنانه مراسم به یک زن احتیاج داشت. قبلا از آن روز اصلا دوربین دستم نگرفته بودم، اما پس از آموزشی کوتاهی، دوربین فیلمبرداری سنگین VHS را دستم داد.

نتیجه اما اتفاقا چندان بد نشد و او پیشنهاد یک کار دیگر را هم به من داد. پدرم در کار فروش بز فعالیت می‌کرد و درآمد بسیار اندکی داشتیم. به همین خاطر از پیشنهاد او استقبال کردم.

مصائب
عکس عروس در کراچی – نوامبر ۲۰۱۳

در کار دوم، تنظیمات دوربین را به هم ریختم و فیلم آبی شد! مشتری آنقدر عصبانی شده بود که پول همسایه‌ام را پرداخت نکرد. یر به یر شدیم و من هم رفتم سر درسم. قرار بود تا سال دوازدهم درسم را ادامه دهم و مدرکم را بگیرم. اما مادرم مریض شد و متاسفانه زودتر ترک تحصیل کردم.

حتما بخوانید :  طولانی‌ ترین پله‌ برقی جهان افتتاح شد +عکس طولانی‌ ترین پله‌ برقی

مدتی بعد با همسایه‌مان “اقبال بات” تماس گرفتم که کار فیلمبرداری را به من یاد دهد. مدتی بعد نزدیک به ۴۰۰ رویپه از هر مراسم عروسی پول درمی‌آوردم.

شروع کار خبر

سال بعد یعنی ۱۹۷۷ میلادی کارم را شروع کردم: یک سازمان خبری بین‌المللی با ما تماس گرفت تا از مراسم سقوط یک سالن عروسی در شهر دیر غازی‌خان که منجر به کشته شدن چندین نفر شده بود، عکاسی کنیم. با رئیسم برای فیلمبرداری به آنجا رفتیم. جو کاملا محافظه کارانه بود و رئیسم را به داخل خانه راه ندادند.

مصائب
عروسی‌‎ها در پاکستان باشکوه و پرجمعیت برگزار می‌شوند – کراچی، مارس ۲۰۱۳

دلیل سقوط سقط سالن، وجود افراد زیاد در آنجا بود. دقیق یادم نیست که چند نفر جانشان را آنجا از دست دادند اما تقریبا ۱۰، ۱۲ نفری زیر آوار باقی مانده بودند. من عکاسی و فیلمبرداری می‌کردم. پس از آن دیگر همراه اقبال و عکاسان دیگر فقط کار خبری می‌کردیم.

خطرات کاری

عکاسی خبری در پاکستان خطرات خودش را دارد. اولین بار در اکتبر ۲۰۰۱ خطر مرا تهدید کرد: وقتی که برای پوشش تظاهرات به شهر یعقوب آباد در ۳۶۰ کیلومتری جنوب غرب مولتان رفتم. درگیری بین پلیس و مردم بالا گرفت و نزدیک به ۲۰۰ نفر دستگیر شدند. خشن‌ترین تظاهراتی بود که تا حالا دیده‌ام. پلیس همه را به باد کتک گرفته بود از مردم عادی گرفته تا خبرنگاران و فیلمبرداران. به هر ترتیبی که بود آنجا ماندم و کارم را ادامه دادم. یک آن فکر کردم که دیگر کارم ساخته است، اما نفهمیدم که چطور قسر در رفتم!

مصائب
درگیری‌های یعقوب آباد – اکتبر ۲۰۰۱

مصائب
عروس در یک مراسم شلوغ عروسی – کراچی، مارس ۲۰۱۳

اولین بار بود که حین کار ترسیده بودم. خطر همه جا در کمین بود. اما وقتی دیدم فیلمم را رسانه‌های خارجی پخش می‌کنند، از خودم بسیار حس رضایت داشتم، زیرا کاری را انجام داده بودم که در آن شرایط ژورنالیست‌‌های مرد هم به سختی آن را انجام می‌دادند. انتقال آن حس کار دشواری است. همان موقع بود که تصمیم گرفتم در کار خبر فعالیت کنم. می‌دانستم که در این کار می‌توانم اسم و رسمی برای خودم دست و پا کنم.

شاید بدترین اتفاق در تابستان امسال برایم رخ داده باشد. به خانه مردی رفتم که به خاطر اسیدپاشی یک زن جانش را از دست داده بود. آن‌ها با هم رابطه نامشروع داشتند. اما وقتی خانواده‌اش دوربین را دیدند عصبانی شدند.

آغاز تراژدی

سال ۲۰۰۵ همسر اقبال از دنیا رفت و من با او ازدواج کردم. زندگی خصوصی و کاری‌ام با هم ادغام شده بود. در طول آن سال‌ها به خوبی یکدیگر را شناخته بودیم. خانواده‌ام هم به تدریج با این موضوع کنار آمدند.

مصائب شازیا باتی در اسلام آباد – اوت ۲۰۱۶

تراژدی اما سه سال بعد به وقوع پیوست. همسرم شش سال پیش به خاطر پرفشاری خون از دنیا رفت. همه چیز به هم ریخته بود. نمی‌دانستم چه کار کنم. بسیار تنها و درمانده شده بودم. از خودم فرزندی نداشتم اما از فرزندان همسر قبلی شوهرم مراقبت می‌کردم. در خانه همسرم زندگی می‌کردیم ولی پس از مرگ اقبال، از من خواستند تا آنجا را ترک کنم. به خانه پدری‌ام برگشتم.

حتما بخوانید :  افزایش سقف وام مسکن مهرتا مبلف 40 میلیون تومان + جزئیات

هنوز پیگیر کارهای خبری بودم تا اینکه سیل سهمگین پاکستان در سال ۲۰۱۰ از راه رسید. علاوه بر پوشش آن، چندین ماجرای ضرب و شتم و همچنین داستان “مختار مای” را هم پوشش دادم؛ زنی که به خاطر تجاوز گروهی به دادگاه رفت تا حقش را پس بگیرد و به نماد امید و مقاومت در سطح جهان تبدیل شد.

زن پاکستانی

مصائب مختار مای، قربانی تجاوز گروهی در پاستان

کار کردن به عنوان یک زن هم نکات مثبت دارد هم منفی. نکته مثبتش این است که به جاهایی می‌توانم برم که مردان اجازه ورود ندارند؛ با کسانی می‌توانم صحبت کنم که از صحبت کردن با مردان خجالت زده می‌شوند.

همیشه سعی می‌کنم از جاهای شلوغ و مردان چشم چران فاصله بگیرم. در شهرها کار کردن راحت‌تر است، اما سفر به مناطق روستایی‌تر سخت‌تر است زیرا مردان چندان آشنایی با زنان شاغل ندارند. به هر حال، برای اینکه کارم را آسان‌تر کنم، یک دستیار مرد استخدام کرده‌ام.

مصائب

مصائب

در طول این سال‌ها، چندین فیلمبردار که حالا در شبکه‌های خبری مهم پاکستان مشغول به کارند را آموزش داده‌ام. البته اسمشان را نمی‌گویم زیرا ممکن است خجالت بکشند یا مورد تمسخر همکارانشان قرار گیرند.

همین که آن‌ها کار را یاد بگیرند، دیگر پشت سرشان را هم نگاه نمی‌کنند و نمی‌گویند که یک زن به آن‌ها آموزش داده است. البته جای تعجب هم ندارد؛ در جامعه مردسالاری زندگی می‌کنیم که به زنان فقط به چشم خانه‌دار نگاه می‌شود. البته مهم هم نیست که آن‌ها قدردان باشند یا خیر. می‌دانم که چه خبر است.

عکس‌ هایی متفاوت از زندگی و زنان پاکستان

وقتی می‌گوییم «پاکستان» به‌یاد چه می‌افتید؟ فقر، فساد، ترور، خشونت، القاعده، طالبان، بمب اتم و … . اما آیا تمام پاکستان همین است؟ آیا مانند ذهنیت همیشگی‌مان، زنان هیچ نقشی در این جامعه ندارند؟!

«زهره بن سمرا»، عکاس خبرگزاری رویترز، عکس‌هایی متفاوت از پاکستان و زنان پاکی را بر روی فضای مجازی قرار داده است. وی که حدود دو سال است در پاکستان مشغول عکاسی است، دلیل خود برای انتشار این عکس‌ها را، آشنایی با وجهه دیگری از پاکستان بیان می‌کند. ببینید و بخوانید عکس‌ها و توضیحات زهره بن سمرا از پاکستان؛

اَنسا حسن، که دارای درجه استادی در انیستیتوی مُد مارانگونی در لندن است، به عنوان مدیر بازاریابی پورشه در پاکستان مشغول بکار شده است. او در این عکس در حال معرفی خودروی اسپرت جدید پورشه به مشتریان پاکستانی است.اَنسا حسن، که دارای درجه استادی در انیستیتوی مُد مارانگونی در لندن است، به عنوان مدیر بازاریابی پورشه در پاکستان مشغول بکار شده است. او در این عکس در حال معرفی خودروی اسپرت جدید پورشه به مشتریان پاکستانی است.
صنا میر (وسط)، کاپیتان تیم ملی کریکت زنان پاکستان، در کنار هم تیمی و فیزیوتراپ تیم، درحال استراحت، هنگام تمرین آمادگی برای مسابقات جهانی کریکت زنان است. صنا درحالی که تحصیلات مهندسی دارد، رشته خود را رها کرده و به علاقه ورزشیش میپردازد. تیم کریکت زنان پاکستان، دهمین تیم برتر جهان است.صنا میر (وسط)، کاپیتان تیم ملی کریکت زنان پاکستان، در کنار هم تیمی و فیزیوتراپ تیم، درحال استراحت، هنگام تمرین آمادگی برای مسابقات جهانی کریکت زنان است. صنا درحالی که تحصیلات مهندسی دارد، رشته خود را رها کرده و به علاقه ورزشی‌اش میپردازد. تیم کریکت زنان پاکستان، دهمین تیم برتر جهان است.
صنا میر، درحال انجام تمرین های ویژه برای آمادگی برای بیستمین دوره مسابقات جهانی کریکت است.صنا میر، درحال انجام تمرین های ویژه برای آمادگی برای بیستمین دوره مسابقات جهانی کریکت است.
نازیا پروین، هنگام تمرین صخره نوردی، با مربی خود، عمران جنیدی شوخی میکند.نازیا پروین، هنگام تمرین صخره نوردی، با مربی خود، عمران جنیدی شوخی می‌کند.
الینا رضا، که بزودی از دانشگاهی از سوئیس فارغ التحصیل میشود، مدیر کارخانه «سو کمال» است. این کارخانه که به تولید پارچه میپردازد، متعلق به مادر الینا است. او علاقه شدید به مد و فشن داشته و در این عکس، در اتاق پوشاکش، درحال آماده شدن برای رفتن به مهمانی است.الینا رضا، که بزودی از دانشگاهی از سوئیس فارغ التحصیل می‌شود، مدیر کارخانه «سو کمال» است. این کارخانه که به تولید پارچه می‌پردازد، متعلق به مادر الینا است. او علاقه شدید به مد و فشن داشته و در این عکس، در اتاق پوشاکش، درحال آماده شدن برای رفتن به مهمانی است.
الینا رضا، که مدیر کارخانه پارچه مادرش است، در اتاق خواب خود مشغول مطالعه است.الینا رضا، که مدیر کارخانه پارچه مادرش است، در اتاق خواب خود مشغول مطالعه است.
الینا پشت سر پسر سه ساله خود، رایان ایستاده است. رایان مشغول بازی با تبلت خود است.الینا پشت سر پسر سه ساله خود، رایان ایستاده است. رایان مشغول بازی با تبلت خود است.
اروم احمد، مالک کارخانه سو کمال، درحال صحبت با کارکنانش است.اروم احمد، مالک کارخانه سو کمال، درحال صحبت با کارکنانش است.
احمد، کارخانه خود را سه سال پیش راه اندازی کرده است. او زنان را به کار در کارخانه خود تشویق می کند. سو کمال در فیصل آباد واقع است .احمد، کارخانه خود را سه سال پیش راه اندازی کرده است. او زنان را به کار در کارخانه خود تشویق می‌کند. سو کمال در فیصل آباد واقع است .
زینب عباس، مربی یک کلاس فیتنس در لاهور است.زینب عباس، مربی یک کلاس فیتنس در لاهور است.
زینب عباس، سالها پیش باشگاه فیتنس خود را در لاهور افتتاح کرده است. این کلاس ها برای زنانی است که اغلب در کمر و مفاصلشان دچار مشکلاتی هستند. همچنین دوره های ویژه ای برای زنان باردار در این باشگاه وجود دارد.زینب عباس، سالها پیش باشگاه فیتنس خود را در لاهور افتتاح کرده است. این کلاس ها برای زنانی است که اغلب در کمر و مفاصلشان دچار مشکلاتی هستند. همچنین دوره‌های ویژه‌ای برای زنان باردار در این باشگاه وجود دارد.
فاطمه، کارشناس آموزشی و مدل است. وی در این عکس درحالی که از تلفن همراهش استفاده میکند، از خدمتکار فیلیپینی خود آب میگیرد.فاطمه، کارشناس آموزشی و مدل است. وی در این عکس درحالی که از تلفن همراهش استفاده می‌کند، از خدمتکار فیلیپینی خود آب می‌گیرد.
فاطمه مدیر عامل مدارس خصوصی ایست که در اقصا نقاط پاکستان دایر میباشند. این مدارس توسط مادر همسر فاطمه ساخته شده اند.فاطمه مدیر عامل مدارس خصوصی ایست که در اقصا نقاط پاکستان دایر می‌باشند. این مدارس توسط مادر همسر فاطمه ساخته شده‌اند.
گروه راک قَیّاس، در حال تمرین در یک استودیوی خصوصی در اسلام آباد است.گروه راک قَیّاس، در حال تمرین در یک استودیوی خصوصی در اسلام آباد است.
سارا (راست)، خواهر هنرمند جوان پاکستانی، عثمان احمد، در حال کشیدن قلیان در جمع دوستان در خانه خود است.سارا (راست)، خواهر هنرمند جوان پاکستانی، عثمان احمد، در حال کشیدن قلیان در جمع دوستان در خانه خود است.
زهرا افریدی، که یک طراح داخلی است، با اره برقی درحال تراشیدن مجسمه یه گیتار است. او طراحی داخلی یک «کلاسیک راک کافه» در اسلام آباد را بر عهده گرفته است.زهرا افریدی، که یک طراح داخلی است، با اره برقی درحال تراشیدن مجسمه یه گیتار است. او طراحی داخلی یک «کلاسیک راک کافه» در اسلام آباد را بر عهده گرفته است.
افریدی در کارگاه خود درحال صحبت با یک نجار است.افریدی در کارگاه خود درحال صحبت با یک نجار است.
افریدی در اسلام آباد زندگی میکند و به علاقه شخصی خود، یعنی طراحی داخلی میپردازد.افریدی در اسلام آباد زندگی میکند و به علاقه شخصی خود، یعنی طراحی داخلی میپردازد.
نادیا منظور (وسط) ، که مدیر اجرایی یک کودکستان است، به همراه همسر و پسرش، عمر و زیدان، در حال تماشای تلویزیون است.نادیا منظور (وسط) ، که مدیر اجرایی یک کودکستان است، به همراه همسر و پسرش، عمر و زیدان، در حال تماشای تلویزیون است.
یک کودک درحال یادگیری پیانو در کودکستان است.یک کودک درحال یادگیری پیانو در کودکستان است.
کودکان درحال خواندن کتاب در یک کودکستان در اسلام آباد هستند. این کودکستان برای کودکان 18 ماهه تا 6 ساله است.کودکان درحال خواندن کتاب در یک کودکستان در اسلام آباد هستند. این کودکستان برای کودکان ۱۸ ماهه تا ۶ ساله است.

با این وجود همچنان این سوال مطرح است که آیا افراد حاضر در عکس متمدن شده‌اند یا غرب‌‌زده شده‌اند؟

منبع : فرادید -فارنت