سفر وزیر خارجه عربستان به عراق + جزئیات و دلیل سفر عادل الجبیر به عراق

وزیر خارجه عربستان وارد بغداد شد

سفر وزیر خارجه عربستان به عراق : وزیر خارجه عربستان امروز (شنبه) برای دیدار با مقامات عراقی به بغداد وارد شد.

الجبیر و العبادی

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان امروز (شنبه) با مقامات عراقی در بغداد دیدار و با آن‌ها درباره تحولات جنگ علیه داعش و رخدادهای منطقه صحبت خواهد کرد.

از سال ۲۰۰۳ این نخستین باری است که یک وزیر خارجه عربستان به عراق سفر می‌کند.

دیدار العبادی با الجبیرجبوری: سفر الجبیر در تحقق ثبات در تمام منطقه نقش خواهد داشت

حیدر العبادی و عادل الجبیر

به گزارش شهر مطلب به نقل از ایسنا ، دفتر رسانه‌ای حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در دیدار با العبادی پیروزی‌های محقق شده علیه داعش را تبریک گفت و بر آمادگی کشورش برای حمایت از بازگشت ثبات به مناطق آزادشده تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است که این دیدار به بررسی روابط دوجانبه میان دو کشور و راه‌های تضمینی برای تحکیم این روابط در تمامی زمینه‌ها و مبارزه با داعش و پیروزی‌های حاصل شده علیه داعش توسط نیروهای عراقی پرداخت.

در این دیدار بر انجام تلاش‌های بیشتر برای همکاری در مبارزه با تروریسم و اندیشه‌های رادیکالی که بر تمام منطقه و جهان تاثیر می‌گذارد، تاکید شد.

الجبیر پس از ورود به بغداد با ابراهیم جعفری، همتای عراقی خود دیدار کرد. وی قرار است با فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق نیز دیدار کند. این نخستین سفر الجبیر به عراق پس از تصدی پست وزارت خارجه است.

معرفی سفیر جدید عربستان در بغداد

در همین حال، سایت اینترنتی النشره گزارش داد که وزیر خارجه عربستان سفیر جدید کشورش در بغداد را به حیدر العبادی معرفی کرد.

ثامر السبهان، سفیر سابق عربستان در بغداد در پی مداخله‌های بسیار در امور عراق و تلاش‌ها برای تنش‌زایی در این کشور، با واکنش مقامات بغداد مجبور به ترک عراق شد.

جبوری: سفر الجبیر به عراق در تحقق ثبات در تمام منطقه نقش دارد

در همین حال، سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق از سفر عادل الجبیر به بغداد استقبال کرد.

دفتر رسانه‌ای جبوری در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفر الجبیر به بغداد برای توسعه روابط دوجانبه و تحکیم روابط و محبت و برادری میان دو کشور برادر صورت می‌گیرد و همچنین در تحقق امنیت و ثبات برای تمام منطقه نقش خواهد داشت.

از ماه‌ها قبل برای سفر الجبیر به بغداد تلاش می‌شد

در همین حال، عباس البیاتی، عضو کمیسیون روابط خارجه در پارلمان عراق امروز گفت که از سه ماه قبل برای انجام سفر عادل الجبیر به بغداد اقداماتی انجام می‌شد.

وی گفت که این سفر چندین بار به دلیل تردید طرف عربستانی به تاخیر افتاد.

البیاتی خاطرنشان کرد که این سفر بخشی از سازش‌های منطقه‌ای است.

در همین حال، محمد نوری عبد ربه، نائب رئیس کمیسیون روابط خارجه در پارلمان گفت: از سفر الجبیر به عراق استقبال می‌شود و امیدوارم که این سفر به نفع دو کشور باشد. باید تمامی اختلافات به نفع منافع کنار گذاشته شود و وضعیت دشمنی میان دو کشور پایان یابد.

از سوی دیگر، عربستان تمایل خود را برای گشودن گذرگاه جمیمه با عراق اعلام کرد.

الجبیر: عربستان نسبت به عراقی‌ها موضعی واحد دارد

NB-196290-636236289759533062.jpg

وزیر خارجه عربستان سعودی که در سفری از پیش اعلام نشده وارد بغداد شده است، گفت که کشورش نسبت به عراقی‌ها موضعی واحد دارد. او گفت که تصمیم دارد سفر دیگری نیز به عراق داشته باشد.

حتما بخوانید :  انصراف جهانگیری به نفع روحانی + عکس و حاشیه های انصراف اسحاق جهانگیری

به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در کنفرانس خبری با ابراهیم جعفری، همتای عراقی‌اش در بغداد گفت: عربستان و عراق با آفت تروریسم مواجه هستند و تمایلی برای همکاری با هم جهت از بین بردن این آفت وجود دارد.

وزیر خارجه عربستان تصریح کرد: ما موضعی واحد نسبت به عراقی‌ها داریم.

الجبیر اظهار کرد: عربستان خواهان ایجاد روابط برجسته با عراق است و روابط جغرافیایی و تاریخی و منافع مشترک چه در زمینه مبارزه با رادیکالیسم و تروریسم یا سرمایه گذاری میان دو کشور وجود دارد.

وزیر خارجه عربستان اظهار کرد: تاریخ عربستان و عراق افتخار آمیز است و مذاکرات در جریان این سفر سازنده و مثبت بود و ما به بررسی مسائل متعددی پرداختیم. من خواهان انجام سفر دومی در آینده هستم.

الجبیر همچنین از تمایل کشورش برای گشودن گذرگاه جمیمه با عراق و راه اندازی خطوط هوایی مستقیم میان دو کشور صحبت کرد.

بنا به درخواست عربستان سفر الجبیر از قبل اعلام نشده بود

در همین حال وزارت خارجه عراق اعلام کرد که سفر وزیر خارجه عربستان به بغداد پویایی مثبتی را برای گشودن صفحه روابط جدید با ریاض می‌دهد.

احمد جمال، سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت: تماس‌های مداومی با طرف عربستانی به ویژه در دوره پس از طرح درخواست عراق برای جایگزینی سفیر عربستان در بغداد وجود داشت و دیدارهای متعددی میان وزرای خارجه دو کشور در حاشیه تعدادی از کنفرانس‌های بین‌المللی برگزار شد. هدف از این دیدارها برای ما برقراری روابط درست و دارای توازن با این کشور همسایه به دلیل آن اهمیت و تاثیر بین‌المللی و منطقه‌ای که دارد، است.

سخنگوی وزارت خارجه عراق اظهار کرد: طرف عربستانی از ما خواست تا این سفر را تا زمان انجام آن و قطعی شدنش اعلام نکنیم و ما به این تمایل احترام گذاشتیم. این اولین سفر یک وزیر خارجه عربستانی پس از سال ۲۰۰۳ است و در این دیدار از سرگیری روابط دو جانبه میان دو کشور و تلاش برای گشودن گذرگاه جمیمه و از سرگیری پروازها از طریق کریدور هوایی مستقیم و همچنین معرفی سفیر جدید عربستان در بغداد مورد بررسی قرار گرفت.

سفر وزیر خارجه عربستان به عراق + جزئیات و دلیل سفر عادل الجبیر


حتما بخوانید :  ماجرای جنجالی تهدید امیرمحمد زند به مرگ + عکس و جزئیات