عجیب ترین های جهان ( ۳۰ پدیده و معمای عجیب حل نشده جهان )

معماهای عجیب جهان

عجیب ترین های جهان : معمولا در مواجهه با پدیده‌ای که درک آن برای ما مشکل است، به علم روی می‌آوریم؛ اما اگر علم قادر به ارائه توضیحی برای آن پدیده نباشد چه؟ در همین رابطه لیستی از معماهای حل نشده علم را تهیه کرده‌ایم.

علم مجموعه‌ای از آگاهی‌ها، توضیح‌ها و پیش‌بینی‌های قابل‌آزمایش و قابل‌اثبات در مورد پدیده‌های موجود در جهان است؛ اما این آگاهی‌ها کامل نیستند و کم و کاستی‌های فراوانی دارند. در ادامه بخش اول از فهرست سوالات بی‌پاسخ دانش بشری را که تاکنون توضیح قابل قبولی برای آن‌ها ارائه نشده، بررسی می‌کنیم. با شهر مطلب همراه باشید.

۱. باتری‌ های بغداد

مورد اول از لیست معماهای حل نشده علم، کشفی عجیب است. بنجامین فرانکلین، از بنیان‌گذاران آمریکا، اولین کسی بود که در سال ۱۷۵۲، متوجه پدیده الکتریسیته شد و در مورد آن تئوری‌هایی ارائه کرد. پس از او هم الساندرو ولتا (Alessandro Volta) در سال ۱۸۰۰ اولین باتری مدرن را ساخت. با این تفاسیر، چگونه می‌توان کشفی که در سال ۱۹۳۶ در عراق انجام شده را توضیح داد؟

در سال ۱۹۳۶ تعدادی کوزه که در نگاه اول فرقی با سفال‌های معمولی نداشتند، در بغداد کشف شد. دانشمندان که استوانه‌هایی مسی و میله‌هایی آهنی در داخل این کوزه‌ها یافته بودند، پس از شبیه سازی مدلی مشابه، متوجه شدند که این کوزه‌ها درواقع باتری‌هایی بدوی هستند.

معماهای حل نشده توسط علم-باتری های بغدادباتری های بغداد (Baghdad Batteries) که مربوط به تمدن‌های دو هزار سال پیش می‌شوند، ولتاژ کمی را تولید می‌کنند و در کمال ناباروری بعضی از آن‌ها پس از گذشت هزاران سال، همچنان حاوی الکتریسیته هستند.

معماهای حل نشده توسط علم-باتری های بغداد

دو سوال عمده که پس از کشف باتری‌های بغداد مطرح می‌شود در مورد روش ساخت آن‌ها و موارد استفاده آن‌هاست. عده‌ای دخالت فرازمینی ها را مطرح می‌کنند و عده‌ای چنین فناوری پیشرفته‌ای را اختراع خود روستاییان می‌دانند. در مورد کاربرد باتری‌های بغداد هم برخی از دانشمندان معتقدند که از این کوزه‌ها برای تولید روشنایی استفاده می‌شده و یا مصارف آبکاری داشته‌اند. برخی هم باتری بودن این کوزه‌ها را نقض کرده و دلیل ساخت آن‌ها را نگهداری از دست نوشته‌های قدیمی می‌دانند. هنوز جواب‌های منطقی و قانع کننده‌ای در مورد روش دستیابی به این فناوری و موارد استفاده آن‌ ارائه نشده اما نکته قابل توجه این است که با توجه به تئوری‌هایی که در مورد قرارگیری برج بابل (Tower of Babel) و باغ عدن (Garden of Eden) در عراق کنونی وجود دارد، باستان شناسان معتقدند که امکان وجود اشیا ناشناس دیگری مانند کوزه‌های بغداد در این سرزمین پر رمز و راز وجود دارد.

۲. خطوط نازکا

یافته شده در صحرای پامپا در پرو، خطوط نازکا (Nazca Lines) مورد دوم در لیست معماهای حل نشده علم است. این خطوط در مقیاس کیلومتر بوده و توسط تمدن‌های دو هزار ساله باستان کشیده شده‌اند. این تمدن‌ها با برداشتن سنگ‌ها و کندن سطح بیابان به عمق ۳۰ سانتی‌متر، خطوط نازکا را به وجود آورده‌اند. این خطوط که به لطف شرایط آب و هوایی صحرای پامپا تا به امروز سالم مانده‌اند، در سال ۱۹۲۶ کشف شدند.

معماهای حل نشده توسط علم-خطوط نازکا

با گذشت بیش از ۹۰ سال از کشف خطوط نازکا، همچنان دلیل قانع کننده‌ای در مورد ایجاد آن‌ها ارائه نشده و طریقه کشیدن چنین خطوطی هنوز یک راز سر به مهر است.

معماهای حل نشده توسط علم-خطوط نازکا

با شروع پروازهای تجاری در سال ۱۹۳۰، ابعاد بسیار بزرگ خطوط نازکا آشکار شد.

در مورد کاربرد نقش‌هایی با این ابعاد تئوری‌های مختلفی مطرح شده؛ برخی معتقدند که صحرانشینان برای گم نکردن راه در صحرا از این خطوط استفاده می‌کردند، عده‌ای هم استفاده برای مصارف آبیاری و کانال‌کشی، در سرزمینی که سالانه فقط ۵۰ سانتی‌متر بارندگی دارد را به آن‌ها نسبت می‌دهند. تئوری‌های دیگر هم خطوط نازکا را هدایایی از طرف مردم آن زمان به خدایانی که به آن‌ها باور داشتند، می‌دانند. روش و دلیل ساخت هرچه که باشد دانشمندان مدت‌هاست که مشغول‌اند تا توضیح منطقی برای این اشکال عظیم ارائه کنند.

۳. ساعت مدرن در مقبره باستانی

در سال ۲۰۰۸ تعدادی باستان‌شناس چینی در حین حفاری مقبره‌ای مربوط به سلسله مینگ، در شهرستان شانگزی، متوجه کشف عجیبی شدند. آنان در این مقبره که قدمت ۴۰۰ ساله دارد، ساعتی سوئیسی پیدا کردند!

معماهای حل نشده توسط علم-ساعت مدرن در مقبره باستانی

این ساعت که در زمان ۱۰ و ۶ دقیقه توقف کرده، به اندازه یک انگشتر کوچک است و حروف Swiss را به‌ خوبی می‌توان در پشت صفحهی‌ آن دید.

معماهای حل نشده توسط علم-ساعت مدرن در مقبره باستانی

نکته‌ای که باعث مرموز بودن چنین کشفی می‌شود این است که مقبره مینگ کاملا دست نخورده بود و تا قبل از سال ۲۰۰۸ کسی به آن وارد نشده بود. کشف این تکه جواهر سوالات زیادی را در ذهن دانشمندان ایجاد کرد؛ آیا سفر در زمان دلیل این اتفاق است؟ آیا ممکن است که باران‌های شدید این انگشتر را شسته و به داخل مقبره وارد کرده باشند؟ آیا این فقط یک حقه است که از علاقه مردم به ناشناخته‌ها سوء استفاده می‌کند؟ شاید هرگز پاسخی برای این سوال‌ها یافت نشود، اما جستجو برای توجیهی منطقی هیچ وقت متوقف نمی‌شود.

۴. سنگ‌هایی که راه می‌روند

مورد چهارم از لیست معماهای حل نشده توسط علم، مربوط به سنگ‌های دریاچه خشک رِیسترک پلایا (Racetrack Playa) در دره مرگِ (Death Valley) کالیفرنیا است که خود به خود حرکت می‌کنند!

معماهای حل نشده توسط علم-سنگ هایی که راه می روند

در رِیسترک پلایا از سنگ‌ریزه‌های کوچک تا تخته سنگ‌های ۳۰۰ کیلویی در سطح صحرا حرکت کرده و خطوطی را که نشانه حرکتشان است، از خود به‌جا می‌گذارند.

معماهای حل نشده توسط علم-سنگ هایی که راه می روند

تلاش‌های زیادی برای توضیح این پدیده صورت گرفته و تئوری‌های زیادی از کج بودن زمین تا حرکت سنگ‌ها با کمک میدان‌های مغناطیسی و بادهای بیابان، مطرح شده؛ اما توضیحی که از همه قانع کننده تر به نظر می‌آید، هوای سرد و یخ‌زدگی سنگ‌ها را سبب این پدیده می‌داند. دانشمندان با این توجیه ادعا می‌کنند که سنگ‌های بیابان دره مرگ در شب‌های سرد کویر یخ‌زده و به سطح کویر می‌چسبند. در شروع روز با طلوع خورشید و گرم شدن تدریجی هوا، رطوبتی که بر روی این سنگ‌ها یخ بسته به‌آرامی آب شده و سبب لغزش آن‌ها بر روی سطح صحرا می‌شود. تئوری مطرح شده شاید برای سنگ‌های بزرگ صادق باشد، اما حرکت سنگ ریزه‌ها که وزن ناچیزی دارند را توجیه نمی‌کند.

۵. حلقه‌های پریان

رویش قارچ‌ها به‌صورت حلقه‌هایی کاملا گرد و تقریبا بدون نقص معمای بعدیِ لیست معماهای حل نشده است. این حلقه‌ها که به حلقه‌های پریان (Fairy Rings) معروف‌اند، در جنگل‌ها و چمنزارها یافت می‌شوند و بر طبق افسانه‌ها و باورهای عامیانه متعلق به پریان هستند.

معماهای حل نشده توسط علم-حلقه های پریان

تاکنون بررسی تاثیر باران، نور خورشید، ابرها و سایر شرایط جوی در توضیح دلیل به وجود آمدن این حلقه‌های اسرار آمیز بی‌فایده بوده و بهترین توضیح ارائه‌شده، دخالت موجودات افسانه‌ای است.

معماهای حل نشده توسط علم-حلقه های پریان

بر طبق باور عامیانه جهان و بخصوص فولکلور اروپا، پریان از طریق این حلقه‌ها به انسان‌ها هشدار می‌دهند که به قلمرو آن‌ها وارد نشود؛ در افسانه‌های دیگر هم به رقص پریان در این حلقه‌ها اشاره شده. در هرصورت شاید بهتر باشد تا پیدا شدن توجیه علمی برای این حلقه‌ها، از آن‌ها دوری کنیم.

۶. تپه‌های مغناطیسی نیوبرانزویک

از زمان کشف بزرگ نیوتون در مورد نیروی جاذبه، قوانین گرانش به مباحث اصلی کلاس‌های فیزیک مبدل شدند. همه ما میدانیم که اگر جسمی را روی سطح زمین رها کنیم، جاذبه آن را به پایین می‌کشد. به همین دلیل است که وقتی خودرو خود را در یک سراشیبی پارک می‌کنیم، برای جلوگیری از حرکت آن، بدون کشیدن ترمز دستی از ماشین خارج نمی‌شویم؛ اما در تپه‌های مغناطیسی نیوبرانزویکِ (New Brunswick) کانادا، نیازی به این کار نیست.

معماهای حل نشده توسط علم-تپه‌های مغناطیسی نیوبرانزویک

سالانه تعداد زیادی بازدید کننده برای تجربهی این پدیده به نیوبرانزویک سرازیر می‌شوند. آن‌ها با خلاص کردن خودروهای خود در بخش خاصی از سراشیبی، به‌جای حرکت به پایین به سمت بالا می‌روند. عجیب به نظر می‌آید، این‌طور نیست؟

معماهای حل نشده توسط علم-تپه‌های مغناطیسی نیوبرانزویک

با وجود این که تپه‌های نیوبرانزویک اولین سطوح شیب‌داری نیستند که این پدیده در آن‌ها رخ می‌دهد، دانشمندان در ارائهی توضیحی علمی موفق نیستند. شاید جاذبه زمین در بالای این تپه‌های به‌قدری قدرتمند و غیرعادی است که شیب را بی تاثیر می‌کند، شاید هم فقط یک خطای دید باشد؛ هر جوابی که به ذهن خطور می‌کند به اندازه کافی قانع‌کننده نیست.

۷. اهرام مثلث برمودا

شاید مرموزترین پدیده در لیست معماهای حل نشده توسط علم، اهرام مثلث برمودا باشد. همه‌چیز با ناپدید شدن کشتی آمریکایی یو اس اس پیکرینگ (USS Pickering) به همراه ۹۰ مسافرش، در سال ۱۸۰۰ شروع شد؛ پس از این اتفاق هم با ناپدید شدن هواپیماها و کشتی‌های دیگر به بدنامی این معمای بزرگ اضافه شد. این مثلث که در اقیانوس اطلس شمالی میان ساحل غربی ایالت فلوریدا، سَن خوان پورتوریکو و جزیره برمودا قرار دارد، برای مدت ۲۰۰ سال است که همچنان در میان اسرار کشفنشده علم است. در تلاش برای پرده برداری از این معمای پیچیده، جستجوهایی در بستر اقیانوس مثلث برمودا انجام شد که به کشف دو هرم کریستالی انجامید.

معماهای حل نشده توسط علم-اهرام مثلث برمودا

این اهرام با ارتفاع حدود دویست متر، از اهرام مصر بزرگ‌تر بوده و در عمق دو هزار متری اقیانوس قرار گرفتهاند.

معماهای حل نشده توسط علم-اهرام مثلث برمودا

به گفته دانشمندان، دو حفره بزرگ در نوک این هرم‌ها وجود دارد که به گونه‌ای جریان‌های عظیم آب را به درون خود می‌کشند و باعث به وجود آمدن امواج غول‌آسا در سطح اقیانوس می‌شوند. متاسفانه کشف این هرم‌های کریستالی، نه‌تنها درک علمی اتفاقات رخ‌داده در مثلث برمودا را ساده‌تر نمی‌کند، بلکه معماها مربوط به این مثلث را بیشتر می‌کند.

۸. گوی‌های آتشین ناگا

مورد هشتم از معماهای حل نشده ، بخشی از یک مراسم مذهبی است. از زمانی که مسنترین ساکنین اطراف رودخانه میکانگ (Mekong River) در تایلند به یاد می‌آورند، هرسال در اواخر ماه اکتبر گوی‌های آتشینی از سطح این رودخانه به آسمان پرتاب می‌شوند. این گوی‌های آتشین که به رنگ قرمز روشن هستند، در اندازه‌های مختلف تا ارتفاع ۱۰۰ متری به هوا برخاسته و سپس ناپدید می‌شوند.

معماهای حل نشده توسط علم-گوی های آتشین ناگا

گوی‌های آتشین ناگا گاهی به بزرگی یک توپ بسکتبال بوده و گاهی هم به اندازه جرقه‌هایی کوچک هستند. وقوع این پدیده هم‌زمان با جشن بزرگداشت تبدیل شدن بودا به ناگا (اژدهای دریایی) است. بودائیان معتقدند که گوی‌های آتشین ناگا (Naga Fireballs) در انتهای مراسم سالیانه واسا (Vassa) از طرف بودا به آسمان فرستاده می‌شوند.

معماهای حل نشده توسط علم-گوی های آتشین ناگا

در بعضی از توضیحات علمی مطرح‌شده، دلیل وقوع این پدیده، مشتعل شدن بیوگازهای ناشی از تجزیه میکروارگانیسم‌های داخل رودخانه مطرح می‌شود و در بعضی دیگر، به وجود آمدن گوی‌های آتشین به پارو ماهی‌های داخل رودخانه نسبت داده می‌شود؛ اما هنوز پاسخی به این سوال که چرا گوی‌های آتشین ناگا فقط یک‌بار در سال و در زمانی مشخص ظاهر می‌شوند، داده نشده است.

۹. حفره کیهان

چند سال پیش ستارهشناسان در حین بررسی آسمان شب، متوجه حفره کیهان شدند. به طور معمول، منجمان در بررسی‌های خود نقاطی خالی از ماده را می‌بینند، اما کشف حفره‌ای هزار برابر بزرگ‌تر از آنچه تاکنون دیده شده، غیرعادی است.

معماهای حل نشده توسط علم-حفره کیهان

مورد نهم از لیست معماهای حل نشده علم، طولی معادل یک میلیارد سال نوری داشته و خالی از هرگونه ستاره، سیاره، سیاه چاله و حتی ماده تاریک است. بررسی‌های حفره کیهان که چیزی حدود ۶ تا ۱۰ میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد، تاکنون بی‌نتیجه بوده و کمکی به فهمیدن این حفره نکرده است.

معماهای حل نشده توسط علم-حفره کیهان

احتمال می‌رود که چنین حفره‌ای، به خاطر نزدیک بودن این فضا به جاذبه‌ای فوق تصور که تمامی ماده‌های داخلش را به درون خود کشیده، به وجود آمده باشد. البته این احتمال هم وجود دارد که حفره کیهان حاوی ماده‌ای باشد که ما قادر به دیدن آن نیستیم. در هر صورت این معما جزو اسراری است که دانشمندان با درکش فاصله زیادی دارند.

۱۰. گوی‌های سنگی کاستاریکا

مورد آخر در بخش اول لیست معماهای حل نشده ، گوی های سنگی کاستاریکا است. در امتداد رودخانه ترابا (Terraba River) در کاستاریکا، بیش از ۳۰۰ گوی سنگی یافت شده که تاریخ ساختشان به ۱۴۰۰ سال پیش برمی‌گردد. این گوی‌ها، کره‌هایی کاملا گرد هستند که بیشتر از سنگ آذین گابرو ساخته شده‌اند. قطر این گوی‌ها از چند سانتی‌متر تا چند متر متغییر بوده و وزن بزرگ‌ترین آن‌ها به ۱۷ تن می‌رسد.

معماهای حل نشده توسط علم-گوی‌های سنگی کاستاریکا

سوالی که بیش از همه ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده این است که چگونه در بیش از یک هزار سال پیش، بدون وجود وسایل پیشرفتهی امروزی چنین گوی‌هایی ساخته شدند.

معماهای حل نشده توسط علم-گوی‌های سنگی کاستاریکا

باورهای زیادی در مورد ساخت گوی‌های کاستاریکا وجود دارد؛ عده‌ای معتقدند که ساکنین شهر گمشده آتلانتیس سازنده آن‌ها هستند و عده‌ای امواج اقیانوسی را در شکل‌گیری چنین کره‌های بی‌نقصی دخیل می‌دانند. در داستان‌های عامیانه هم به قدرت عجیب مردم کاستاریکا در شکل دادن به سنگ‌ها اشاره می‌شود. از آنجایی که این گوی‌های سنگی وزن زیادی دارند، کاربردهای زیادی را نمی‌توان به آن‌ها نسبت داد؛ برخی بر این باوراند که مردم محلی به دلیل احترامی که برای حاکم منطقه قائل بودند، این کره‌ها را تراشیده و برای مشخص کردن مسیری که به خانه حاکم منتهی می‌شود، آن‌ها را در امتداد خاصی قرار داده‌اند. تئوری‌های دیگری هم مطرح شده‌اند که مانند سایر فرضیات، دارای ابهاماتی هستند.

۱۱. جهت گاوها در هنگام چرا

مورد یازدهم از فهرست معماهای حل نشده مربوط به دنیای پر رمز و راز حیوانات است؛ حتما تاکنون پیش آمده که گاوها را در هنگام چرا کردن دیده باشید، اما شاید متوجه نشده‌اید که این پستانداران در هنگام خوردن، در جهت شمال یا جنوب جغرافیایی قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که دانشمندان تا قبل از دسترسی به تکنولوژی‌های ماهواره‌ای و تصاویری مانند عکس‌های گوگل ارث، متوجه این پدیده نشده بودند.

معماهای حل نشده-Cows

گاوها تنها حیواناتی نیستند که رفتارهایی وابسته به جهات جغرافیایی دارند، اما دلیل این اتفاق چیست؟

معماهای حل نشده-Cows

نظریه‌های مختلفی برای توجیه علمی این رفتار که موش‌های صحرایی برهنه هم آن را بروز می‌دهند، ارائه شده، اما دلیل اصلی هنوز روشن نیست. یکی از نظریه‌ها ادعا می‌کند که گاوها قادر به تشخیص میدان مغناطیسی زمین هستند و تئوری دیگری هم جهت باد را به عنوان دلیل معرفی می‌کند؛ از آنجایی که بادها به ندرت مستقیما از سمت شمال یا جنوب وزیده می‌شوند، می‌توان توجیه کرد که چون گاوها وزیدن باد در صورتشان را در هنگام چرا دوست دارند، در جهتی که باد کمتری می‌ورزد، می‌ایستند. البته برخی هم دلیل این رفتار گاوها را علایق شخصی عنوان می‌کنند!

۱۲. خُرخُر گربه‌ها

اگر گربه خانگی دارید و یا به اندازه کافی با گربه‌ها سر و کار داشته‌اید، میدانید که این حیوانات خُرخُر می‌کنند. شاید فکر کنید که دلیل این صدای عجیب احساس رضایت باشد، اما اشتباه می‌کنید؛ هنوز هیچ توضیح قابل قبولی در مورد دلیل خرخر کردن گربه‌ها و حتی نحوه بروز این رفتار مطرح نشده است.

خرخر کردن که بین گربه‌سانان مختلف، از گربه‌های خانگی تا گربه‌های کوهستانی و یوزپلنگ‌های وحشی، مشترک است، به خوشنودی این حیوانات مربوط نیست؛ بسیاری از گربه‌ها در هنگام ترس و ناراحتی هم این صدا را تولید می‌کنند. شاید دلیل این کار ایجاد نوعی آرامش و تسکین درونی باشد.

معماهای حل نشده-Cats

شروع خرخر از مغز گربه است؛ این حیوانات پشمالو با استفاده از دیافراگم و عضلات حنجره خود، صدای لطیفی در هنگام دم و بازدم تولید می‌کنند. اما دلیل فیزیکی این صدا معما نیست؛ معمای اصلی نحوه تولید و کنترل خرخر توسط سیستم عصبی مرکزی گربه‌سانان است. موضوع دیگری که این مورد را جزو معماهای حل نشده قرار می‌دهد، بروز این رفتار در حیوانات دیگری مانند خوکچه هندی، راکون، کفتار و خدنگ است؛ این حیوانات هم برای نشان دادن رضایت خرخر نمی‌کنند.

این معما که یکی از بزرگ‌ترین ابهامات قلمرو حیوانات است، از قرن ۱۹ تاکنون بی‌پاسخ مانده است.

حتما بخوانید :  زن سبز پوش که فقط از رنگ های سبز استفاده می کند + تصاویر

۱۳. خمیازه

گونه‌های جانوری دیگری علاوه بر انسان‌ها، از ابتدای تولد خمیازه می‌کشند؛ اما دلیل این اتفاق چیست؟ شاید باورتان نشود ولی دانشمندان هم اطلاعات بیشتری در این زمینه ندارند. موضوع دیگری که درک خمیازه را پیچیده‌تر می‌کند، مسری بودن این رفتار میان موجودات اجتماعی مانند انسان‌ها، سگ‌ها و میمون‌ها است.

ممکن است تصور کنید که خمیازه نشانه‌ای از خستگی و نیاز بدن به مقادیر بیشتر اکسیژن است، اما در کمال تعجب، این رفتار هیچ تاثیری در مقدار اکسیژن بدن، فشار خون و ضربان قلب ندارد.

معماهای حل نشده-yawn

شاید مغز از طریق دهان‌دره می‌خواهد وقوع اتفاق خاصی را گزارش کند، اما چه اتفاقی؟

معماهای حل نشده-yawn

یکی از تئوری‌های مطرح‌شده در رابطه با این مورد از معماهای حل نشده ، دلیل را به مغز ربط می‌دهد؛ برخی از پژوهشگران معتقدند که بدن با خمیازه کشیدن مغز را خنک می‌کند. در یک آزمایش افرادی که یک جسم سرد را بر روی سر خود نگه داشته بودند، تنها ۹ درصد از زمانِ شاخص خمیازه کشیدند، در حالی که این عدد برای افرادی که جسم گرمی را نزدیک به مغز خود نگه داشته بودند، ۴۱ درصد بود.

به نظر توجیهی منطقی است، ولی دلیل مسری بودند این رفتار چیست؟ تحقیقات نشان می‌دهند که ۷۰ درصد افراد وقتی شخص دیگری را در حال خمیازه کشیدن می‌بیند، خود نیز خمیازه می‌کشند. حتی نگاه کردن به یک عکس و یا خواندن مطلبی در مورد خمیازه می‌تواند محرک این عمل باشد؛ شاید همین حالا که در حال خواندن این مطلب هستید، یک خمیازه بکشید!

۱۴. دست نوشته های ووینیچ

مورد بعدی از لیست معماهای حل نشده که به نام مرموزترین کتاب خطی دنیا هم شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از دست‌نوشته‌هاست که دانشمندان قادر به ارائه هیچ توضیحی در مورد آن نیستند. تاریخ نگارش کتاب با توجه به مواد استفاده‌شده به قرن پانزدهم برمی‌گردد، اما زبان نگارش توسط هیچ یک از تاریخ‌دانان قابل‌شناسایی نیست. مبهم‌تر از نوشته‌های کتاب هم تصاویری هستند که در میان نوشته‌ها رسم شده‌اند؛ برخی از این تصاویر مربوط به گیاهان می‌شوند که معتبرترین گیاه شناسان هم قادر به شناسایی آن‌ها نیستند.

معماهای حل نشده

با توجه به زمان نگارش دست‌نوشته‌های ووینیچ (Voynich Manuscript) و شرایط علم گیاه‌شناسی در آن زمان، وجود تصاویر گیاهان ناشناخته هیچ توجیهی ندارد.

معماهای حل نشده

این کتاب که شامل شش بخش کیهان‌شناسی، ستاره‌شناسی، بیولوژی، داروسازی، گیاه‌شناسی و دستورالعمل است، در تمامی صفحات پنچ بخش اول دارای تصاویر و نقاشی‌های مختلفی بوده و در بخش ششم، فقط حاوی متن است؛ هر کدام از بخش‌ها هم حاوی تصاویر و سبک‌های نوشتاری متفاوتی هستند.

اینطور که به نظر می‌رسد، نوشته‌های بخش ششم هم از سمت چپ به راست بوده که این سبک نوشتاری، در اکثر تمدن‌های غربی مشترک است؛ این بخش پاراگراف‌بندی شده است، اما هیچ نوع نشانه‌گذاری در آن استفاده نشده و با توجه به الگوهای مبهمی که در نوشته‌ها تشخیص داده می‌شود، نوع نگارش بسیار مشابه نگارش مدرن است. با وجود تمامی این اطلاعات در مورد کتاب ووینیچ، بیش از یک قرن است که هیچ کس موفق به تفسیر متن و مشخص کردن پیامی که قصد انتقال آن وجود دارد، نشده است.

۱۵. منطقه سکوت

هرچند وقت یک‌بار کمی سکوت برای هر انسانی آرامش‌بخش است، اما یافتن مکانی ساکت برای پیدا کردن آرامش، گاهی آنقدرها هم ساده نیست. در همین رابطه، مورد پانزدهم از فهرست معماهای حل نشده منطقه سکوت (Zone of Silence) نام دارد که در صحرای چواوا (Chihuahua) مکزیک واقع شده است؛ در این مکان دریافت هرگونه سیگنال رادیویی و تلویزیونی ممکن نیست! بهترین حدس دانشمندان هم در مورد بلاک شدن سیگنال‌ها در این منطقه، مربوط به عوامل طبیعی مانند خواص مغناطیسی زمین می‌شود.

معماهای حل نشده

اما نبود هیچ نوع سیگنال رادیویی و تلویزیونی تنها معمای این منطقه نیست.

معماهای حل نشده

یکی دیگر از ویژگی‌های رمزآلود منطقه سکوت، به سال ۱۹۷۰ برمی‌گردد؛ در آن سال، موشکی که از سوی یک پایگاه نظامی آمریکایی پرتاب شده بود، در این منطقه با زمین برخورد کرد. تا این بخش از مسئله مورد عجیبی دیده نمیشود، اما نکته اینجاست که هدف اصلی پرتاب موشک، برخورد با هدفی در ۶۵۰ کیلومتری مکانی که با آن اصابت کرد، بود. پس از متلاشی شدن تقویت‌کننده موشک زحل در یکی از ماموریت‌های آپولو هم بخش‌هایی از لاشه‌ها در این مکان سقوط کردند. علاوه تمام این‌ها، بزرگ‌ترین شهاب‌سنگ شناخته ‌شده‌ای که تاکنون وارد اتمسفر زمین شده هم در منطقه سکوت به زمین اصابت کرده است.

جالب است بدانید که منطقه سکوت در راستای مدار رأس‌السرطان است؛ درست مثل مثلث معروف برمودا که به اعتقاد بسیاری، بزرگ‌ترین معمای حل نشده تاریخ است.

۱۶. مهاجرت پروانه شهریار

دانسته‌های دانشمند در مورد انگیزه رفتارهای مختلف حشرات بسیار محدود است؛ به خصوص وقتی صحبت از پروانه شهریار (Monarch Butterfly) در میان باشد. بخشی از توجهی که این پروانه‌ها به خود جلب می‌کنند، مربوط به ظاهر زیبا و ترکیب رنگی نارنجی و مشکی آن‌هاست، اما عمده دلیل کنجکاوی محققان در مورد این گونهی جانوری به الگوهای مهاجرتی آنها مربوط می‌شود.

این حشرات پرنده که سفر خود را از مرکز و شرق آمریکا شروع کرده و در منطقه کوچکی در مرکز مکزیک توقف می‌کنند، در هر مهاجرت فقط بر روی یک دسته مشخص از درختان این منطقه به سفر خود پایان می‌دهند؛ اما این ماجرا وقتی جالب می‌شود که بدانید مهاجرت پروانه شهریار هرسال اتفاق نمی‌افتاد و هر نسل از این موجودات کوچک هم کوچ نمی‌کنند. این اتفاق عجیب هر پنج نسل یک‌بار تکرار می‌شود! یعنی یادگیری مسیر حرکت و مکان دقیق توقف از پنج نسل گذشته و انتقال آن به پنج نسل آینده، عملا غیرممکن است.

معماهای حل نشده

مسیری که پروانه‌های شهریار سفر می‌کنند هم به نوبه خود شگفت‌انگیز است.

معماهای حل نشده

هنوز همه چیز را در مورد این مورد از معماهای حل نشده نگفته‌ایم؛ برخی از پروانه‌های شهریار، مسیری به طول ۶.۵ هزار کیلومتر را سفر می‌کنند! وقتی یادآور می‌شویم که مسیر جاده‌ای بین ساحل شرقی و غربی آمریکا تنها ۴.۵ هزار کیلومتر است، این فاصله کمی معنا پیدا می‌کند.

شاید بتوان دلیل این پدیده را به غریزهی مهاجرت این جانوران نسبت داد، اما چرا فواصل پنج نسلی بین این مهاجرت‌ها وجود دارد؟ دانشمندان در حال حاضر بر روی تاثیر موقعیت خورشید در این رفتار پروانه‌های شهریار، تحقیق می‌کنند و باور دارند که شاخک‌های این حشرات، به عنوان نوعی جی‌پی‌اس عمل می‌کند.

۱۷. زمزمه تائوس

شهر تائوس در ایلات نیومکزیکو آمریکا علاوه بر داشتن جامعه‌ای لیبرال و فضایی فرهنگی و هنری، برای وجود صدای عجیبی که تنها ۱۰ درصد از مردم شهر قادر به شنیدن آن هستند هم مشهور است. این صدا که با نام زمزمه تائوس (Taos Hum) شناخته می‌شود، برای اولین بار در اوایل دهه ۹۰ میلادی در مرکز توجه قرار گرفت. افرادی که توانایی شنیدن این صدا را دارند آن را به وزوز، زمزمه و غژغژ تشبیه کرده‌اند.

در طی تحقیقات انجام‌شده، مشخص شد که بخشی از ساکنین تائوس، که قادر به شنیدن این زمزمه هستند، به صورت عمومی اضطراب بیشتری نسبت به بقیه دارند؛ صدای وزوز برای برخی از این افراد آنقدر آزاردهنده و غیر قابل تحمل بود که آن‌ها را به مهاجرت واداشت. اما نکته جالب این است که با تغییر مکان، این افراد دیگر صدای وزوز را نشنیدند و اضطراب ناشی از صدا هم در آن‌ها محو شد.

معماهای حل نشده

دانشمندان نمی‌توانند بر روی تئوری‌هایی که برای توجیه این مورد از معماهای حل نشده مطرح شده، به توافق برسند.

معماهای حل نشده

برخی دلیل گزارش‌های مربوط به صدای وزوز را به اختلال روانی ساکنین شهر تائوس نسبت می‌دهند و آن‌ها را متهم به دروغ‌گویی و توهم می‌کنند؛ البته مردم تائوس برای روح آزادشان مشهورند و دلیل شنیدن صدای زمزمه هم می‌تواند به مصرف ماریجوانا و تبعات ناشی از آن مربوط شود. عده دیگری دلیل وجود این صداها را آزمایش‌های دولتی و تکنولوژی‌های فرازمینی می‌دانند، اما با وجود تمام آزمایشاتی که با وسایل فوق حساس انجام شده، دانشمندان در پیدا کردن منبع این صوت ناتوان بوده و حتی تفاوتی بین صداهای این منطقه با مناطق دیگر پیدا نکرده‌اند.

البته شهر تائوس تنها محلی نیست که به ادعای ساکنین، در آن صدای زمزمه شنیده می‌شود؛ تاکنون پدیده‌های مشابهی در شهرهایی در نیوزیلند، انگلستان و اسکاتلند هم گزارش شده‌اند.

۱۸. سنگ مرموز دریاچه وینیپساکی

در سال ۱۸۷۲، تعدادی کارگر در حال حفر سوراخ‌هایی در اطراف دریاچه وِنیپساکی (Winnipesaukee) در نیوهمپشایر آمریکا بودند که کشف شیء عجیبی در عمق دو متری زمین، آن‌ها را شگفت‌زده کرد؛ آن‌ها سنگی تخم مرغی شکل با نقش‌های عجیب و غریب پیدا کرده بودند.

در آن زمان معمای سنگ کشف‌شده آنقدرها هم پیچیده نبود و ربط دادن آن به اشیاء ساخت دست سرخپوستان، کار راحتی بود، اما بررسی این سنگ با علم و تکنولوژی مدرن، سه سوال بی‌پاسخ را در ذهن دانشمندان مطرح کرد؛ این سنگ به چه منظور ساخته شده، از کجا آمده و چرا در نیوهمپشایر یافت شده است؟

معماهای حل نشده

اطلاعات محدودی در مورد سنگ دریاچه وینیپساکی وجود دارد.

معماهای حل نشده

آزمایش‌های انجام‌شده جنس سنگ را کوارتزیت که نوعی ماسه‌سنگ است، تعیین کردند؛ اما مشکل اینجاست که این نوع سنگ در نیوهمپشایر یافت نمی‌شود و از آن هم جالب‌تر این که تاکنون هیچ شیئی با چنین نقش و نگارها و طراحی‌هایی در کل آمریکا دیده نشده است. پس احتمال اینکه سنگ وینیپساکی در جای دیگری ساخته شده و به نیوهمپشایر آورده شده، قوی است.

فرضیه‌ای در مورد این سنگ مطرح شده که هدف از ساخت آن را استفاده به عنوان نوعی عهدنامه بین دو قبیلهی بومی می‌داند، اما منحصر به فرد بودن نقوش، این فرضیه را باطل می‌کند؛ فرضیه‌های دیگری هم دلیل ساخت را استفاده‌ی ابزاری اعلام کرده‌اند. محل ساخت هم به اعتقاد برخی قلمروهای سلتی یا مناطق اینوئیتی بوده است؛ ولی با وجود این تئوری‌ها که هرکدام نقصی دارند، دلیل کشف در جایی با این مقدار فاصله از محل ساخت احتمالی هنوز از معماهای حل نشده است.

۱۹. هواپیماهای کوییمبایا

هواپیماهای کوییمبایا (Quimbaya Airplanes) که مجسمه‌های کوچکی از جنس طلا با قدمت دو هزار ساله هستند، شاید در نگاه اول با هر مجسمهی باستانی دیگری متفاوت نباشند؛ اما با یک بررسی دقیق‌تر، شباهت آن‌ها به هواپیما کمی گیج‌کننده می‌شود. هواپیماهای کوییمبایا که در کلمبیا کشف شده‌اند، علاوه بر شباهت به طرح کلی هواپیما، کاملا با معیارهای آیرودینامیک سازگارند. در سال ۱۹۹۴، پژوهشگران در تلاش برای روشن‌تر کردن این معما و کسب اطمینان از سازگاری این مجسمه‌ها با اصول پرواز، مدل‌هایی از هواپیماهای کوییمبایا را مورد آزمایش قرار دادند؛ در کمال تعجب این مدل‌ها قابلیت پرواز داشتند. لازم است یادآور شویم که پرواز مکانیکی در سال ۱۹۰۳ اختراع شد.

پس چگونه ممکن است که مردم کوییمبایا در دو هزار سال پیش با قوانین آیرودینامیک آشنا بوده‌اند؟

معماهای حل نشده

برخی این مجسمه‌ها را به فرازمینی‌ها نسبت می‌دهند، برخی دیگر هم سفر در زمان را دلیل وجود چنین اشیائی می‌دانند؛ آیا این نظریات می‌توانند درست باشند؟

معماهای حل نشده

تئوری‌های مطرح‌شده برای توجیه مورد ۱۹ام از معماهای حل نشده ، کمی چاشنی علمی تخیلی دارند؛ عده‌ای باور دارند که فرازمینی‌های باستانی این اشیا را به مردم کوییمبایا داده‌اند و وعده‌ای هم می‌گویند که مسافران زمان از این مردم خواسته‌اند که این اشیا را بسازند. اما فرضیهی دیگری که کمی بیشتر با منطق جور درمی‌آید، کشف مفاهیم بنیادی علم پرواز و استفاده از این مفاهیم برای هوانوردی در کوییمبایای آن زمان را دلیل وجود چنین مدل‌هایی می‌دانند. البته فراموش نکنید که صحبت در مورد عصر برنز است و از طرف دیگر، به غیر از هواپیمای کوییمبایا، شواهد دیگری برای اثبات نظریه هوانوردی مردم این منطقه وجود ندارد.

۲۰. شاه موش

مورد آخر از بخش دوم فهرست معماهای حل نشده علم، شاه موش (Rat King) نام دارد که بر خلاف تصور، مربوط به هیچ موش صاحب تاج و تختی نیست! شاه موش به مجموعه‌ای از موش‌ها گفته می‌شود که دم‌هایشان به دیگر گره خورده و به صورت گروهی حرکت می‌کنند و امکان رها شدن از یکدیگر را هم ندارد.

این پدیده که هیچ توجیه علمی برای آن وجود ندارد، آنقدر نادر است که حتی عده‌ای واقعی بودن آن را نقض می‌کنند؛ اما از اولین رویت شاه موش در سال ۱۵۶۴ تاکنون، بین ۳۵ تا ۵۰ مورد از این اتفاق گزارش شده است که برخی از این موارد، در موزه‌های سراسر جهان برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده‌اند.

معماهای حل نشده

بیشترین تعداد موش‌های به هم گره خورده چه تعداد بوده‌اند و دلیل وقوع این پدیده عجیب و نسبتا ترسناک چه چیزی می‌تواند باشد؟

معماهای حل نشده

بزرگ‌ترین شاه موش دیده‌شده از ۳۲ موش تشکیل شده است؛ اما این جوندگان که بر روی دم‌هایشان کنترل کامل دارند، چگونه به پنج، ده و یا تعداد بیشتری از همنوعانشان گره می‌خورند؟ جالب است بدانید که شاه موش‌ها قابلیت بقا داشته و در برخی موارد، رشد هم می‌کنند.

آخرین باری که این پدیده دیده شد در سال ۲۰۰۵ در شمال اروپا بود؛ البته از آنجایی که در زندگی مدرن انسان‌ها زیاد با جوندگان در ارتباط نیستند، احتمال وجود شاه موش در هر فاضلابی وجود دارد. دانشمندان هم از قرن شانزدهم تا به امروز، هیچ توضیح قابل قبولی برای این اتفاق نادر و عجیب ارائه نکرده‌اند.

۲۱. لوح‌های رونگورونگو

تاکنون کشف‌های تاریخی بسیاری مانند سنگ روزِتا، اطلاعات مفیدی از گذشته در اختیار ما قرار داده‌اند؛ اما آثاری هم مانند لوح‌های رونگورونگو (Rongorongo Tablets) وجود دارند که جزو معماهای حل نشده هستند. محل کشف این آثار چوبی، جزیره مرموز ایستر (Easter) در شیلی بوده و گلیف‌ها یا حروف موجود بر روی آن‌ها، معرف نوعی متن است؛ اما اصل متن تا به امروز رمزگشایی نشده است.

برخی معتقد که این گلیف‌ها، سرنوشت تمدن جزیره ایستر را بازگو می‌کنند و برخی هم اهمیت خاصی به محتوای نوشته‌ها نمی‌دهند و به این لوح‌ها، به چشم آثار هنری معمولی نگاه می‌کنند.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

آیا ممکن است که نقوش روی لوح‌های رونگورونگو فقط سنبل بوده و معرف زبان خاصی نباشند؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

عده‌ای باور دارند که نقوش روی این لوح‌ها، نوشته نبوده و فقط برای تزئین کنده کاری شده‌اند؛ اما دانشمندان بر اساس ترتیب گلیف‌ها و تکرار بعضی حروف خاص در بین نقوش، آثار رونگورونگو را حاوی محتوا و متن می‌دانند. برخی از این گلیف‌ها نمادهایی از انسان، درخت نخل، ماهی، علامت ضرب‌در و دایره هستند.

علت وجود لوح‌های رونگورونگو در لیست معماهای حل نشده ، ناتوانی محققان در رمزگشایی نقوش و نبود اطلاعات کافی در مورد زبان مردم منطقه در زمان ساخت این لوح‌ها است؛ اما تحقیقات برای پرده‌برداری از این راز همچنان ادامه دارد.

۲۲. انسان‌های مارمولکی عبید

آیا تاکنون نام نژاد رِپتیلیان (Reptilians) به گوشتان خورده است؟ عده‌ای باور دارند این نژاد که به شکل مارمولک‌هایی انسان‌نما هستند، دولت‌های جهان را از پشت پرده هدایت می‌کنند. برخی هم معتقدند که باراک اوباما، آنجلینا جولی و جک نیکلسون رِپتیلیان هستند! جالب است بدانید که احتمال ارتباط این باورها با مورد بعدی از لیست معماهای علمی، بسیار زیاد است.

انسان‌های مارمولکی عبید (Ubaid Lizardmen) تعدادی مجسمه هستند که بدنی شبیه به انسان‌ها و صورتی شبیه به خزندگان دارند. قدمت این پیکره‌ها که در عراق کشف شده‌اند، به هفت هزار سال پیش بازمی‌گردد و کشف آن‌ها تنها مختص یک مکان نیست؛ انسان‌های مارمولکی عبید در بخش‌های مختلفی از بین‌النهرین یافت شده‌اند. هرکدام از پیکره‌ها هم حالت متفاوتی دارند که برخی از این حالت‌ها، مانند شیر دادن مادر به فرزند، نشان‌دهنده فعالیت‌های روزانه‌ی انسان‌هاست.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

در مورد هدف ساخت این مجسمه‌ها تئوری‌های متفاوتی وجود دارد.

حتما بخوانید :  گلدوزی روی برگ های خشک و زیبا + تصاویر هنرنمایی جالب

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

طرح صورت مجسمه‌ها باریک و بلند است و چشم‌های بادامی و حفره‌هایی که به جای بینی قرار دارند، آن‌ها را به گونه‌ی خزندگان شبیه می‌کند. از طرف دیگر، دانشمندان معتقدند که هدف از ساخت مجسمه‌های مارمولکی عبید، استفاده‌های مذهبی و آیینی نبوده؛ اما یادآوری این نکته ضروری است که هدف از ساخت پیکره‌های باستانی، به صورت معمول، به مباحث مذهبی مربوط می‌شده. آیا ممکن است که این پیکره‌ها یک نژاد باستانی را مجسم کرده باشند؟ آیا این نژاد باستانی فرازمینی است؟ کسی جواب را نمی‌داند.

البته مردم عبید تنها مردمی نیستند که آثاری از مارمولک‌ها و مارهای انسان‌نما ساخته‌اند؛ سرخپوستان هوپی (Hopi) هم داستان‌هایی با قدمت چندین قرن از موجوداتی با نام «مارهای برادر» دارند که در آن‌ها، موجودات عجیبی در ساخت شهرهایی در جنوب شرقی آمریکا به سرخپوستان کمک کرده‌اند. در هند هم افسانه‌هایی در مورد نژادی با نام «ناگا» وجود دارد که در زیر زمین زندگی می‌کنند و به خزندگان شبیه‌اند. با وجود این موارد، آیا ممکن است که نژاد رِپتیلیان واقعا وجود داشته باشد؟

۲۳. مومیایی در حال فریاد

مومیایی‌ها از شناخته‌شده‌ترین آثار باستانی هستند که کشف آن‌ها، همچنان ادامه دارد. دانشمندان هم با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و مدارک علمی و باستانی، قادرند هویت مربوط به هر جسد مومیایی‌شده را کشف ‌کنند. با این حال یک مومیایی وجود دارد که هویتش جزو معماهای حل نشده علم است.

این جسد که با نام مومیایی در حال فریاد یا مومیایی جیغ‌زن (Screaming Mummy) شناخته می‌شود، در داخل مقبره‌ای که در سال ۱۸۸۱ گشوده شد، در میان مومیایی‌هایی از مشهورترین فرعون‌های مصر، کشف گردید. دلیل اهمیت این کشف به این واقعیت مربوط می‌شود که در مصر باستان، تنها افرادی که دارای اهمیت سیاسی و اجتماعی بالا بودند، مومیایی می‌شدند. پس این مومیایی بی‌نام و نشان که در کنار اجساد سِتی یکم و رامسس دوم یافت شده، چه کسی می‌تواند باشد؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

آیا ممکن است مومیایی در حال فریاد یکی از فرعون‌های مصر بوده باشد؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

دانشمندان در مورد این مومیایی که وضعیت صورتش به حالت فریاد کشیدن شبیه است، تئوری‌های مختلفی را مطرح کرده‌اند؛ اما جواب قطعی همچنان بین معماهای حل نشده است. از آنجایی که هیچ متعلقاتی همراه با این جسد کشف نشده‌، احتمال فرعون بودن او کم می‌شود. یکی از نظریه‌ها بر اساس ظاهر عجیب مومیایی، این احتمال را مطرح می‌کند که فرد مومیایی‌شده یکی از اشخاص سرشناس مصر بوده که در خارج از مصر مرده است. افرادی هم که فرآیند مومیایی کردن را اجرا کردند، از آنجایی که اهل مصر نبودند، با تکنیک‌های دقیق مومیایی اجساد آشنا نبوده و باعث شدند که جسد، ظاهری نسبتا عجیب پیدا کند.

نظریه دیگری هم که به تازگی مطرح شده، مومیایی جیغ‌زن را متعلق به فرزند و رامسس سوم می‌داند؛ بر اساس اطلاعات موجود، این شاهزاده که پِنتاور (Pentawer) نام داشت، نقشه‌هایی برای قتل پدرش کشیده بود. در تایید این نظریه می‌توان گفت که تاکنون، هیچ جسد دیگری که متعلق به پنتاور باشد، یافت نشده است. این نظریه ظاهر عجیب جسد را هم به شکنجه‌های واردشده به پنتاور نسبت می‌دهد و احتمال زنده دفن شدن مومیایی در حال فریاد را مطرح می‌کند. البته دهان مومیایی ممکن است با جابه‌جا شدن سر جسد پس از گذشت زمان باز شده و این حالت فریاد را به وجود آورده باشد.

۲۴. نقشه پیری رئیس

بسیاری بر این باورند که قاره‌هایی چون آمریکا، استرالیا و جنوبگان تا قرن‌های ۱۵ام و ۱۶ام کشف نشده‌اند؛ اما مورد بعدی در لیست معماهای حل نشده ، یعنی نقشه پیری رئیس (Piri Reis Map)، با این باور در تناقض است.

نقشه پیری رئیس در سال ۱۹۲۹ یافت شد؛ این نقشه که بر روی پوست غزال رسم شده، توسط دریاسالار معروف ترک، پیری رئیس تهیه شده و به سال ۱۵۱۳ مربوط می‌شود. اما بخش عجیب ماجرا اینجاست که اطلاعات استخراج‌شده از نقشه، به قاره جنوبگان، ساحل غربی آفریقا و ساحل شرقی آمریکای جنوبی مربوط می‌شود؛ لازم است یادآور شویم که این مناطق، در سال ۱۵۱۳ هنوز کشف نشده بودند!

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

تناقض تاریخی تنها دلیل قرارگیری نقشه پیری رئیس در بین معماهای حل نشده نیست؛ این نقشه بسیار عجیب‌تر از آن است که به نظر می‌رسد.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

بخشی از رمز و راز این نقشه به ثبت اطلاعات جغرافیایی از مناطقی مانند قطب جنوب، صدها سال قبل از کشف آن‌ها، مربوط می‌شود. اما بخش دیگری که بسیار گیج‌کننده‌تر است، به دقت مرزهای جنوبگان و یک خط ساحلی مخصوص از این قاره ارتباط دارد؛ در این نقشه، مرزهای مربوط به یک خط ساحلی که به باور دانشمندان، هزاران سال است که در زیر یخ مدفون شده هم مشخص شده‌اند. این در حالی است که تحقیقات جدید نشان می‌دهند که این خط ساحلی، مدت‌هاست که با چشم غیرمسلح قابل‌دیدن نیست و حتی برخی از یخ‌های روی آن، بیش از یک میلیون سال قدمت دارند.

برای فراهم شدن امکان نقشه‌برداری از این خطوط ساحلی، باید تمدن‌هایی با قدمت شش هزار ساله، ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد، قطب جنوب را کشف کرده باشند؛ نکته اینجاست که هیچ مدرکی از وجود تمدن شناخته ‌شده‌ای در آن زمان وجود ندارد. حدود هزار سال پس از این تاریخ است که اولین تمدن‌ها بر روی زمین شکل گرفتند. پس چه کسانی در شش هزار سال پیش کاری را انجام دادند که با وجود تکنولوژی‌های امروزی، بسیار سخت و دشوار است؟ از طرف دیگر، این افراد چه نیاز به تهیه نقشه از جنوبگان داشته‌اند؟

۲۵. ماشین آنتیکیترا

بسیار از اشیا باستانی لیست معماهای حل نشده و آثار دیگری که تاکنون کشف شده‌اند، بدوی هستند و فناوری ساده‌ای دارند؛ اما ماشین آنتیکیترا (Antikythera Mechanism) این‌گونه نیست. این مورد از معماهای علمی که با نام اولین کامپیوتر تاریخ هم شناخته می‌شود، شامل بقایای یک سازه‌ی بزرگ برنزی است که در یک کشتی غرق‌شده در عمق ۴۵ متری آب یافت شده. تخمین زده می‌شود که بقایای ماشین آنتیکیترا متعلق به سال ۲۰۵ تا ۸۷ قبل از میلاد (دو هزار سال پیش) بوده باشند. به عقیده محققان، این سازوکار باستانی که بیش از سی چرخ‌دنده در آن به کار رفته، برای انجام محاسبات ستاره‌شناسی، ردیابی حرکت ستاره‌ها و سیاره‌ها و ثبت مسابقات المپیک آن زمان یونان، ساخته شده است. اختراع بسیار جالبی به نظر می‌رسد، اما به یاد داشته باشیم که انسان مدرن تا قبل از قرن چهاردهم میلادی به چنین فناوری‌های پیشرفته‌ای دست نیافته بود. پس چگونه ممکن است که تمدنی در دو هزار سال پیش به این تکنولوژی دست یافته باشد؟ دانشمندان اطلاعات زیادی در این باره ندارند.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

آیا ماشین آنتیکیترا در نوع خود منحصر به فرد بوده است؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

تاکنون ۸۲ تکه از ماشین آنتیکیترا یافت شده است؛ با این وجود، دانشمندان معتقدند که قطعا قطعات بیشتری از این دستگاه باستانی پیشرفته، هنوز کشف نشده‌اند. شاید یافتن تکه‌های دیگری از سازوکار آنتیکیترا این معمای علمی را روشن‌تر کند، اما از آنجایی که این قطعات در کف اقیانوس‌ها کشف شده‌اند، جستجو برای آن‌ها کار بسیار دشوار و زمان‌بری است.

ممکن است تصور کنید که این کامپیوتر باستانی در نوع خود منحصر به فرد بوده، اما در کمال تعجب، شواهدی از وجود سازوکارهای مشابه دیگری وجود دارند؛ برای مثال فیلسوف رومی سیسرون (Cicero)، نوشته‌هایی در مورد دستگاه مشابهی که در امپراتوری روم از آن استفاده می‌شد، از خود به جا گذاشته است و ستاره‌شناس یونانی هیپارخوس (Hipparchus) هم مطالبی در مورد دانش ریاضی لازم برای ساخت چنین ماشین‌هایی نوشته است.

اما اگر باستانیان با چنین فناوری‌هایی آشنا بوده‌اند، چگونه ممکن است که تکنولوژی مربوطه را به نسل‌های بعدی منتقل نکرده باشند و این پیشرفت‌های علمی، به دست فراموشی سپرده شده باشد؟ کسی جواب را نمی‌داند.

۲۶. تخته‌سنگ کریشنا

همگی می‌دانیم که قوانین فیزیک اجازه نمی‌دهند تا سنگ‌ها، مخصوص سنگ‌های بزرگ، بر روی شیب کوه‌ها و تپه‌ها ثابت بمانند؛ اما در ادامه لیست معماهای حل نشده ، تخته‌سنگی ۲۵۰ تنی را داریم که در راستای به چالش کشیدن قوانین فیزیک، بر روی شیب یک تپه در تعادل قرار گرفته است.

نام این تخته‌سنگ که در ایالت تامیل نادو (Tamil Nadu) هند واقع شده، توپ کَره‌ای کریشنا (Krishna Butter Ball) است که به عقیده دانشمندان، وجود آن در مکان کنونی‌اش و دلیل تکان نخوردنش یک معماست. افسانه‌های محلی مختلفی در مورد دخالت خدایان هندو در تعادل این سنگ بزرگ که با نام «سنگ خدای آسمان» هم شناخته می‌شود، وجود دارد. البته عده‌ای هم معتقدند که فرازمینی‌ها، هزاران سال پیش به تامیل نادو آمده‌اند و این سنگ را در مکان کنونی‌اش قرار داده‌اند؛ دانشمندان در ارائه توضیحی منطقی‌تر ناتوان‌اند.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

دلیل وجود اسم «توپ کره‌ای» چیست و آیا تاکنون، تلاشی برای جابجایی این تخته‌سنگ صورت گرفته؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

بر طبق داستان‌ها و باورهای مردم هند، کریشنا (خدای هندو) در بچگی به خوردن کره علاقه بسیاری داشته است؛ به همین خاطر نام توپ کره‌ای بر روی تخته‌سنگ کریشنا که به یک تکه بزرگ کره شبیه است، به جا ماند.

تاکنون تلاش‌هایی برای جابجایی این تخته‌سنگ صورت گرفته، اما هیچ‌کدام از این تلاش‌ها موفقیت‌آمیز نبوده‌اند. در پایین تپه‌ای که توپ کَره‌ای کریشنا بر دامنه‌ی آن قرار گرفته، شهری قرار دارد؛ برای حفظ امنیت ساکنین این شهر، دولت در سال ۱۹۰۸ تلاش کرد که با استفاده از هفت فیل این تخته‌سنگ را جابجا کند، اما در کمال تعجب، تلاش بی‌فایده بود. دانشمند هم نمی‌توانند توضیح دهند که چرا بیشتر از ۱۰۰ سال است که این تخته‌سنگ بزرگ، جابجا نشده است.

۲۷. مریم مقدس آکیتا

آیا به معجزه اعتقاد دارید؟ بسیار از نمونه‌های ذکرشده در لیست معماهای حل نشده به معجزه شبیه‌اند؛ درست مانند مجسمه چوبی مریم مقدسی که در آکیتا (Akita) ژاپن قرار دارد. از سال ۱۹۷۳ تاکنون، گزارش‌هایی از خونریزی، ریختن اشک و حتی تعریق این مجسمه دریافت شده؛ درست است، دیده شده که مجسمه‌ای چوبی، اشک بریزد!

علاوه بر این موارد، داستانی در مورد یک راهبه‌ی ناشنوا وجود دارد که به لطف این مجسمه‌ی مریم مقدس، شفا پیدا کرده و همچنین، گزارش شده یک زن که به تومور مغزی مبتلا بوده، با توسل به این مجسمه کاملا درمان شده است.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

مجسمه مریم مقدس آکیتا تاکنون چند بار اشک و خون ریخته است؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

به طور کلی، ۱۰۱ گزارش از جاری شدن اشک و خون از مجسمه آکیتا وجود دارد. این عدد برای افراد معتقد معنای خاصی دارد؛ این افراد باور دارند که عدد یک اول معرف حوا (از انجیل) بوده، عدد یک آخر نشان‌دهنده مریم مقدس و صفر وسط هم معرف روح‌القدس است.

از طرف دیگر، کلیسای کاتولیک پس از بررسی مجسمه، اتفاقات گزارش‌شده را رسما به عنوان معجزه تایید کرده؛ اما از آنجایی که دانشمندان نتایج اعلام‌شده از سوی مردان مذهب را قبول ندارند، بررسی‌های علمی مجسمه نشان می‌دهند که مایعات خروجی متعلق به انسان هستند!

دلیل خروج اشک و خون و عرق واقعی از این پیکره‌ی چوبی هنوز جزو معماهای حل نشده است.

۲۸. آسمان لرزه

آسمان لرزه (Skyquake) که با نام «غرش مرموز» هم شناخته می‌شود، مورد بعدی از لیست معماهای حل نشده است. افرادی که از نزدیک آسمان لرزه را تجربه کرده‌اند، آن را به صورت غرش‌هایی آسمانی توصیف می‌کنند که صدایی مانند شلیک توپ دارند؛ اما تفاوت این پدیده با رعد و برق‌های معمولی، به گزارش‌هایی مربوط می‌شود که از وقوع آن در زمان‌هایی که آسمان صاف و بدون ابر است، خبر می‌دهند.

گاهی صداهای مربوط به آسمان لرزه آنقدر بلند است که ساختمان‌های اطراف را به لرزه می‌اندازد. به همین خاطر بعضی اوقات این پدیده با زمین‌لرزه اشتباه گرفته می‌شود!

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

گذشتگان در مورد آسمان لرزه چه باورهایی داشتند؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

گذشتگانی چون سرخپوستان ایروکوا (Iroquois) معتقد بودند که آسمان لرزه، صدای تغییرات دائمی است که «روح بزرگ» در زمین ایجاد می‌کند. در حال حاضر هم عده‌ای بر این باورند که این صداها در هنگام ورود یوفوها به اتمسفر زمین به وجود می‌آیند؛ عده دیگری هم می‌گویند که جنگ بین فرازمینی‌ها در کهکشان‌های دوردست این صداها را ایجاد می‌کند. با این وجود، دانشمندان دلیل این پدیده را نمی‌دانند.

۲۹. چرا برخی پستانداران به اقیانوس‌ها برگشتند؟

در کلاس‌های درس وقتی بحث از تکامل به میان می‌آید، بر اساس یافته‌های دانشمندان به ما آموزش داده می‌شود که سیر تکامل، حیوانات را از دریا به خشکی وارد کرد؛ با این حال می‌دانیم که پستاندارانی مانند وال‌ها و خوک‌های دریایی همچنان در آب زندگی می‌کند. از طرف دیگر دانشمندان ادعا می‌کنند که اجداد این آبزیان، بر روی خشکی زندگی می‌کردند؛ پس چگونه ممکن است که این موجودات دوباره از خشکی به آب بازگشته باشند؟ به عبارت دیگر، تکامل معکوس پستانداران دریایی چگونه رخ داده است؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

یک تئوری مطرح‌شده، خالی بودن اقیانوس‌ها و نیاز پستانداران به فضای بیشتر را به عنوان دلیل معرفی می‌کند.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)دانشمندان تئوری‌های خود را در مورد بازگشت برخی پستانداران به دریاها ارائه کرده‌اند؛ آن‌ها معتقدند که میلیون‌ها سال پیش که حیوانات بر روی خشکی زندگی می‌کردند، اقیانوس‌ها میزبان جانوران بسیار کمی بودند؛ از آنجایی هم که اجداد پستانداران دریایی در نزدیکی دریاها زندگی می‌کردند، این موجودات برای بهره بردن از قلمرویی بزرگ‌تر و خلوت‌تر به آب‌ها وارد شدند. البته بسیاری از محققان که این تئوری را رد می‌کنند، همچنان در حال جستجو برای جواب این راز تکامل هستند.

۳۰. نور هسدالن

آخرین مورد از بخش سوم معماهای حل نشده ، به دره هسدالن (Hessdalen) در نروژ و سال ۱۹۸۱ برمی‌گردد؛ در آن سال، گزارش‌هایی از رویت نورهای غیر معمولی در راستای افق دریافت شد. این نورها به رنگ‌های سفید، زرد و قرمز بودند و با سرعت بالایی در آسمان حرکت می‌کردند؛ اما دلیل این واقعه چه بود؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)

جالب است بدانید که از سال ۱۹۸۱ تاکنون، نورهای هسدالن همچنان در آسمان دیده می‌شوند.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش سوم)در ابتدای پیدایش نورهای هسدالن، گزارش‌ها از وقوع ۱۵ تا ۲۰ مورد از این پدیده در هفته خبر می‌دادند. وقتی هم که رویت این نورها بر سر زبان‌ها افتاد، افراد زیادی از سراسر دنیا برای تماشا به هسدالن سرازیر شدند.

در حال حاضر، نورهای هسدالن تنها ۱۰ تا ۲۰ بار در سال ظاهر می‌شوند و با وجود تمام پیشرفت‌های علمی که تاکنون بشر به آن‌ها دست یافته، دلیل وقوع این پدیده، ماهیت آن و علت کم شدن میزان پیدایش نورها همچنان جزو معماهای علمی است.

به پایان بخش سوم از لیست معماهای حل نشده رسیدیم. در بخش بعدی به بررسی پدیده‌هایی می‌پردازیم که بیشتر رنگ و بوی علمی تخیلی و حتی فرازمینی دارند! در روزهای آینده منتظر بخش چهارم این لیست باشید.