علائم تیروئید ( ۷ نشانه بیماری تیرویید که حتما باید آن را بدانید )

نشانه بیماری تیروئید

علائم تیروئید : غده تیروئید با شکل پروانه ای خود که در زیر گردن قرار گرفته است، مسئول ترشح هورمون هایی است که به تنظیم متابولیسم، دمای بدن و تپش قلب می پردازند. گفتنی است که میزان تولید هورمون تیروئید توسط غده هیپوفیز در مغز کنترل می گردد. هنگامی که سطح این هورمون زیاد یا کم می شود، اختلالاتی همانند کم کاری غده تیروئید (هایپوتیروئیدی)، پرکاری غده تیروئید (هایپرتیروئیدی)، بزرگی غده ی تیروئید (گواتر)، توده های تیروئید یا التهاب تیروئید در بدن ایجاد می شود.

7 13 علائم تیروئید ( 7 نشانه بیماری تیرویید که حتما باید آن را بدانید )

به همین خاطر، به منظور پیشگیری و درمان بیماری در همان مراحل اولیه لازم است تا با نشانه های آن که در زیر نوشته شده اند، آشنا شوید.

خستگی و زودرنجی

1 18 علائم تیروئید ( 7 نشانه بیماری تیرویید که حتما باید آن را بدانید )

تیروئید می تواند بر خلق و خو و میزان انرژی اشخاص تاثیر بگذارد. هایپوتیروئیدی باعث می شود تا فرد حس خستگی مفرط داشته و قوای بدنی خود را از دست بدهد. همچنین موجب ایجاد اختلال در خواب، پرخاشگری و زودرنجی نیز می شود.

احساس افسردگی نيز می تواند به علت کم کاری تيروئيد باشد زيرا توليد کم هورمون تيروئيد روی ميزان توليد سروتونين (هورموني که احساس شادی ايجاد می کند) تاثير می گذارد.

تغییر در تعداد ضربان قلب

2 15 علائم تیروئید ( 7 نشانه بیماری تیرویید که حتما باید آن را بدانید )

هورمون تیروئید تقریبا روی تمامی اعضای بدن تاثیر می گذارد و به همین خاطر، در تعداد ضربان قلب نیز موثر است. افرادی که دچار کم کاری یا پر کاری غده تیروئید هستند، ممکن است متوجه کاهش یا افزایش تپش های قلب خود بشوند.

حتما بخوانید :  لاغری آسان و سریع با 34 ترفند ساده و کاربردی روزانه + جزئیات

افزایش یا کاهش ناگهانی وزن

افزایش یا کاهش ناگهانی وزن را می توان یکی از نشانه های بیماری تیروئید بر شمرد. این اتفاق در اثر کم کاری یا پر کاری غده تیروئید روی می دهد. اشخاصی که کم کاری غده تیروئید دارند، دچار اضافه وزن می شوند.

خشکی پوست و ناخن های شکننده

4 15 1 علائم تیروئید ( 7 نشانه بیماری تیرویید که حتما باید آن را بدانید )

پوست خشک و خارش از جمله نشانه های تیروئید است. مخصوصا اگر ناخن های دست نیز بسیار شکننده و آسیب پذیر باشند، لازم است یک آزمایش تیروئید بدهید. کم کاری تیروئید باعث خشکی پوست می شود.

اختلال در تنظیم دمای بدن

5 15 علائم تیروئید ( 7 نشانه بیماری تیرویید که حتما باید آن را بدانید )

مشکلات تیروئیدی می توانند در تنظیم دمای بدن اختلال ایجاد کنند. افرادی که بیماری تیروئیدی دارند به طور ناگهانی، سرمای شدید یا گرمای شدید را در بدن خود احساس خواهند کرد. پر کاری باعث گرما و تعریق زیاد و کم کاری موجب سرمای شدید در بدن می شود.

ورم گلو

6 12 علائم تیروئید ( 7 نشانه بیماری تیرویید که حتما باید آن را بدانید )

ورم کردن بیش از اندازه گلو نیز از دیگر نشانه های تیروئید است که باید جدی گرفته شود.

دردها و گرفتگی های عضلانی

7 13 علائم تیروئید ( 7 نشانه بیماری تیرویید که حتما باید آن را بدانید )

این دردها و اسپاسم ها می تواند در هر بخشی از بدن ظاهر شود. در بیشتر موارد این دردها با ورم عضلات یا تومورهایی که به اعصاب فشار می آورند، همراه هستند.

چگونه سلامت تیروئید خود را در خانه آزمایش کنید

8 12 علائم تیروئید ( 7 نشانه بیماری تیرویید که حتما باید آن را بدانید )

با اینکه این روش چندان علمی و عالی نیست اما بسیار آسان و بی ضرر است و می تواند شما را تا حدی از وجود یا عدم وجود مشکلات تیروئیدی آگاه کند.

حتما بخوانید :  قاتل ایرانی ها این بیماری ها است ، آنها را بیشتر بشناسید

در خلال ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب، محلول ید دار ۵ درصدی را برداشته و یک جدول روی مچ دست خود ترسیم کنید.

صبح، چک کنید و ببینید که آیا جدول روی دستتان مانده است یا خیر. اگر پاک شده بود، نشانه کمبود یون در بدن است.