عکس های برگزیده سال ۲۰۱۷ از نگاه مسابقه عکس سالانه + ۶۴ عکس

تصاویر برگزیده سال ۲۰۱۷

برترین عکس های سال ۲۰۱۷ : نتایج چهاردهمین مسابقه عکس سالانه «اسمیتسون»، با حضور ۷۰ فینالیست اعلام گردید. تنها با نظر افکندن به این تصاویر در خواهید یافت که داوران این رقابت با چالش های فراوانی برای رتبه بندی عکس های این رقابت مواجه هستند.

17

در این رقابت ۴۸۰۰۰ تصویر از میان ۱۴۶ کشور جهان، شرکت داده شد و اکنون هم برای امتیاز دادن به آنها زمان باقی است. در تاریخ ۲۷ مارچ یعنی ۶ روز پس از آغاز سال تحویل، نتیجه آرا بسته خواهد شد. در همان تاریخ یعنی ۶ ام فروردین، برنده نهایی برترین جایزه و برندگان مقوله های مختلف این رقابت برگزیده خواهند شد.

از تصویر اختاپوسی که در پشت یک لاک پشت وجود دارد تا مناظری از در آرکتیک روسیه شاهد تصاویری شگفت آوری خواهید بود که حقیقتا انتخاب تنها یکی از آنها را برای تان دشوار می سازد.

این تصاویر را در قالب دو بخش برای تان برگزیده ایم که با هم تصاویر مربوط به بخش اول را مرور خواهیم کرد:

۱- زمستان در راه است، فینالیست بخش تصاویر تغییر داده شده

1تصویر یک گرگ خاکستری از گونه های نادر گرگ و ساکن آرکتیک در شمال آمریکا

۲- راکون باتلاق، فینالیست بخش جهان طبیعی

2عکاس این تصویر در مورد آن توضیح می دهد، زمانی که منتظر بیرون آمدن تمساح های عظیم الجثه از باتلاق لوئیزینا بود، در اوایل صبح با این موجود کوچک بامزه برخورد کرد.

۳- به چشمانم نگاه کن، فینالیست بخش جهان طبیعی

3عکاس این عکس هم در مورد تصویر خود می گوید، من همواره به دنبال این هستم که تصاویری متفاوت از فیل ها را به ثبت برسانم تا بتوانم جنبه جدیدی از وجود این جاندار را به نمایش بگذارم. این عکس نیز در یک بعدازظهر که انبوهی از فیل ها در رودخانه Chobe در «بستوانا» حضور پیدا کردند، گرفته شد. خرطوم فیل به گونه ای روی صورت او قرار گرفته که گویی چشمانش پس زمینه تصویر شده. تمرکز من هم روی چشمان این فیل بود که بعد از ویرایش تصویر همان چیزی که می خواستم از آب در آمد.

۴- سواری از لاک پشت، فینالیست بخش جهان طبیعی

4عکاس این عکس بر آن باور است که جهان زیر آب آنقدر شگفت انگیز است که هر روز می تواند چیزهای جدیدی را به همراه داشته باشد. من خودم را بسیار خوش شانس می دانم که توانستم درست در زمان مناسب و برای گرفتن این عکس در آن مکان حضور پیدا کنم.

۵- پرواز، فینالیست بخش جهان طبیعی

5این عکاس نیز می گوید، ما جزو آخرین افرادی بودیم که داخل هواپیمای کوچک از مقصد سوچی به سن پیترزبورگ شدیم و واقعا نمی دانستیم که آن بالا و بر فراز آسمان چه چیزی انتظارمان را می کشد. من هم در کنار پنجره نشسته بودم و درخشش نور را شاهد بودم. زمانی که هواپیما بر فراز آسمان به حرکت درآمد تازه متوجه شدم که بهترین جای آن پرواز به من اختصاص یافته بود.

۶- رویا، فینالیست بخش جهان طبیعی

6جغد خمیازه کش

۷- ماهیگیر، فینالیست بخش مردمی

7تصویر یک ماهیگیر چینی که در نخستین ساعت صبح مشغول ماهیگیری است. قایق او از شاخه های بامبو درست شده و مشغول گرفتن ماهی است.

۸- دانه های برف، فینالیست بخشموبایل

8دانه های برف بر روی برف پاکن اتومبیل عکاس

۹- ای گوزن مرا با خود ببر، فینالیست بخش سفر

9مردم برخی از مناطق جهان هنوز هم چادرنشین هستند و بهترین وسیله برای حمل و نقل آنها از نقطه ای به نقطه ای دیگر گوزن ها هستند. در سرمای شدید زمستان این گوزن ها نه تنها وسیله عبور و مرور بلکه تنها امید زنده ماندن نیز هستند.

۱۰- قاتل پنهان، فینالیست بخش جهان طبیعی

10عنکبوتی که برای شکار در داخل گلبرگ های یک گل پنهان شده

۱۱- گاو عریض، فینالیست بخش موبایل

11عکاس این تصویر که خود یک دامپزشک است می گوید، در حال ترک کردن دپارتمان دانشگاه «پارما» بودم که با دیدن این تصویر تصور کردم که این می تواند یک جهش ژنی بصری باشد!

۱۲- غازهای برف گون در «بوسک دل آپاچه»، فینالیست بخش تصاویر تغییر داده شده

12تصاویر سیاه و سفید، غازهایی را نشان می دهد که همچون دانه های برف در حال پراکنده شدن هستند.

حتما بخوانید :  مراسم تحلیف دوناد ترامپ و مطالب جالب در مورد اجرای آن + عکس

۱۳- درخشش، فینالیست بخش سفر

13در یک روز طوفانی پاییزی، درخشش کوه هایی در جزیره «اسکای» اسکاتلند را شاهد هستید.

۱۴- آتش نوردی، بخش سفر

14آتش نوردی همان راه رفتن با پای برهنه روی زغال های آتش گرفته است. در منطقه ای به نام Giang، از کوه های شمال ویتنام و همرز با چین، تصویری از راه رفتن فردی بر روی آتش برای آغاز سال جدید را شاهد هستید. این تصور وجود دارد که با انجام این کار، سال نو، همراه با سعادت و خوشبختی خواهد بود.

۱۵- ندای پدر، فینالیست بخش جهان طبیعی

15در غرب هند، قورباغه نری را شاهد هستید که این قورباغه ها عمدتا بعد از نشستن ماده ها بر روی تخم ها آنها را دوباره بارور می کنند. این قورباغه نر که تخم هایی را برای ماده قورباغه ای بارور ساخته در انتظار ماده قورباغه های دیگری است که تخم های جدیدی را به وجود آورد.

۱۶- آینده ای پایدار، فینالیست بخش سفر پایدار

16در سواحل فلوریدا شاهد تنفس لاک پشت دریایی سبز رنگی هستید. در این مقوله از رقابت عکاسی تصاویری که به طور ناگهانی گرفته شده اند انتخاب می شوند. عکاس این عکس هم می گوید تا آنجا که برایم امکان داشته باشد با دوربینم برای یافتن شگفتی های زیر آب مستندهایی را خلق می کنم.

۱۷- منطقه Bestas، فینالیست بخش طبیعی

17تصویری از اسب های وحشی منطقه «راچا داس بستاس» را شاهد هستید که در کوه های این ناحیه زندگی می کنند. این اسب ها در گروه هایی که از آنها به curros یاد می شود کنار هم جمع می شوند.

۱۸- توکان دلسرد، فینالیست بخش سفر پایدار

18در یکی از جنگل های کاستاریکا، تصویر یک توکان دلسرد را شاهد هستید. عکاس این تصویر می گوید که این پرنده یکی از نمونه های نادر توکان است. در این جنگل حدود ۵ درصد از گونه های کمیاب پرندگان دیده می شوند به همین دلیل هم بسیاری از گردشگران به این ناحیه سفر می کنند.

۱۹- سورئال، فینالیست بخش موبایل

19مردی که در کنار مجسمه یک اختاپوس در فستیوال «مرد سوزان» در نوادا دوچرخه سواری می کند.

۲۰- سرخ، فینالسیت بخش مردمی

20عکاس این عکس می گوید، من یک عکاس خیابانی هستم. از اتفاقات خیابانی عکسبرداری می کنم که به نظرم این نمونه از سایر عکس هایم بهتر بود. زمانی که باران شروع به باریدن کرد و من هم خیابان «رویال مایل» را بالا می رفتم، آن را شکار کردم.

۲۱- پیرمرد، فینالیست بخش موبایل

21یک عکاس میانماری سال گذشته و در یکی از مناطق مرکزی کشور خود این تصویر را به ثبت رسانید. او با تاکسی های مخصوص این منطقه مردم را به معبد «مینگون» می برد.

۲۲- جنگل، فینالیست بخش موبایل

22عکاس این تصویر در سفر به بنگلور و بازدید از دوستانش این عکس را گرفت. سپس هم به تپه های «ناندی» رفت.

۲۳- زمان استراحت، فینالیست بخش مردمی

23زمان استراحت در فستیوال خیابانی به نام «فیتکا» در لیمای پرو

۲۴- زیبا اما رو به افول، فینالیست بخش سفر

24یکی از بزرگ ترین آکادمی های بودایی ها در منطقه دورافتاده به نام «رارونگ گار» در چین. مردم از سراسر چین برای آموختن آموزه های مربوط با بودیسم به این منطقه می آیند. در این منطقه فشارهای فراوان آموزشی وجود دارد که در صورت ادامه پیدا کردن به بسته شدن این مکان خواهد انجامید.

۲۵- چلپ چلوپ، فینالیست بخش جهان طبیعی

25عکاس این تصویر که در صدد گرفتن تصویر صخره ها در هنگام جزر و مد آب بود، توانست حرکت امواج در این تصویر را به شکار لنز دوربین خود در آورد.

۲۶- ارتباط فردی، فینالیست بخش سفر

26افراد گوناگون را بدون آنکه هیچ ارتباطی با یکدیگر برقرار کنند را در متروی لندن شاهد هستید.

۲۷- جرثقیل رو به بالا، فینالیست بخش سفر پایدار

این عکاس به همراه یکی از دوستانش و در زمان بالارفتن یک جرثقیل و در هنگام غروب آفتاب این عکس را گرفت. صحراهای آمریکا از جمله صحرای یوتا دارای زیباترین آسمان ها هستند. در مناطق مرزی آن هم دیوارها و هنرهای باستانی به چشم می خورد. آسمان های تاریک و پرستاره می تواند الهام بخشی هایی مذهبی، اسطوره ای، ریاضیات و علم را به همراه داشته باشد. عکاس این تصویر، سال های سال بر روی ساختار آسمان در شب کار کرده و امیدوار است که بتواند آنچه را گردهم آورده در قالب یک کتاب جمع آوری کند.

حتما بخوانید :  عکس ها و حاشیه های مراسم تحلیف دونالد ترامپ در کاخ سفید + جزئیات

۲۸- جایی که آب می خروشد، فینالیست بخش سفر پایدار

در کویرهای کالیفرنیا، زیباهای بی نظیری دیده می شود. عکاس این عکس به منظور محافظت از پارک های ملی و سایر مناطق وحش و منابع طبیعی به نقاط مختلف جهان سفر می کند. این تصویر یکی از نمونه هایی است که دو سال پیش کار کرده و تمرکز اصلی وی بر الگوهای آب و مدیریت این الگوهاست.

۲۹- خشونت در السالوادور، فینالیست بخش مردمی

29در السالوادور خشونت و مقابله مسلحانه گروه ها سبب ارتکاب جرایم فراوانی در آن می شود.

۳۰- عاشقم باش، عاشقم نباش، فینالیست بخش تصاویر تغییر داده شده

30زمانی که عکاس در جنگل های حفاظت شده «لفورج» در حال پیاده روی بود این تصویر را می گیرد که ریخته شدن گلبرگ های گلی را به تصویر در می آورد.

۳۱- زمستان در تکزاس، فینالیست بخش تجربه آمریکایی

31تصویر از دید عکاس احتمالا تقارن درخت های سیب است و از داخل هواپیما و از بالا گرفته شده.

۳۲- سگ گارد امنیتی، فینالیست بخش سفر پایدار

32این تصویر در زمانی که سگ و صاحبش برای انجام ماموریت خود برای محافظت از حیات وحش رفته بودند، گرفته شد. بونی یکی از این سگ های امنیتی است. در سال ۲۰۱۶ میلادی، یکی از این نمونه سگ ها در دستگیری یکی از مجرمان نقش بسیار موثری را ایفا کرد.

۳۳- آتوچه، فینالیست بخش مردمی

34

۳۴- آواز برای مادر، فینالیست بخش تجربه آمریکایی

۳۵- زوج عجیب، فینالیست بخش تصاویر تغییر داده شده

35عکاس این عکس در مورد نحوه گرفتن این عکس می گوید، به همراه همسر و فرزندانم در پارک ملی «کابارسنو» مشغول پیاده روی بودیم که متوجه شدیم تعدادی خرس در مقابل ما هستند. در همین هنگام دوربینم را در آوردم و حدود ۲۰۰ عکس گرفتم. زمانی که یک جفت خرس که با بقیه هم متفاوت بودند را دیدم که گویی با هم رفتار متفاوتی داشتند برایم جالب آمد. آنها مرا به یاد فیلم «زوج عجیب» ساخته «جک لمون» و «والتر ماتائو» انداختند.

۳۶- ندای سحر، فینالیست بخش سفر

36در یکی از پارک های جنگلی اندونزی تصویری از پارک جنگلی ای به نام «برومو تنگِر»، در «ایست جاوا» را شاهد هستید. عکاس این تصویر در مورد تجربه گرفتن این عکس می گوید، برای آنکه بتوانم این عکس را بگیرم، با اسب و صبح بسیار زود از تپه ها بالا رفتم و توانستم این عکس را در آن زمان بگیرم.

۳۷- بدون عنوان، (یا راه راست)، فینالیست بخش مردمی

37یکی از راهبه ها که در صومعه ای به نام Notre Dame du در رونچمپ فرانسه قدم می زند.

۳۸- اورانگوتان، فینالیست بخش تصاویر تغییر داده شده

38یکی از انواع اورانگوتان به نام «دینار» چهره ای مملو از احساس دارد. این تصویر به صورت سیاه و سفید درآمده و پوشش های خز اطراف ریش او نیز ویرایش شده است.

۳۹- مار زرد، فینالیست بخش جهان طبیعی

39این مار زردرنگ بسیار زیبا در منطقه Bosque Protector La Perla در نزدیکی کونکوردیای اکوادور یافت شد. عکاس این عکس می گوید، من همیشه تحت تاثیر حالت بدون احساس مارها در زمان مواجه شدن با موقعیت های مختلف قرار بودم.

۳۹- نمازگزاران رمضان، فینالیست بخش سفر

39این تصویر از زنان مسلمان و در مسجد «استقلال» در طول ماه رمضان گرفته شده.

۴۰- ذوب جاکوبشاون (Jakobshavn)، فینالیست بخش سفر پایدار

40این تصویر که به مطالعات وضعیت جوی زمین و تغییرات شرایط آب و هوایی در مناطقی چون آرکتیک پرداخته، یکی از پدیده های جوی سال ۲۰۱۶ را نشان می دهد. این پدیده به تنهایی می تواند آب تازه مورد نیاز مردم آمریکا را به مدت شش ماه تامین کند. عکس در ساعت یک بعد از ظهر یک روز تابستانی گرفته شد. عکاس این عکس در مورد تصویری که گرفته می گوید، این عکس نه تنها زیبایی از پدیده های ذوب شدن یخ ها را به نمایش در می آورد بلکه می تواند عامدانه و برای اهداف حفاظتی زمین نیز کاربرد داشته باشد. این تصویر گوشه ای از واقعیت در حال وقوع در محیط زیست را به ما نشان می دهد.

۴۱- پروژه سگ پناهگاه – سگی به نام پگی سو، فینالیست بخش تصاویر تغییر داده شده

41پگی سو، سگ پنج ساله ولگردی است که در «یونین کانتری» آرکانزاس پیدا شد. بعد از گذشت ماه ها تلاش در شبکه های اجتماعی، هیچ صاحبی برای او پیدا نشد. سپس سرپرستی او به انجمن مراقبت از حیوانات خانگی، UCAPS، واگذار شد. عکاس این عکس می گوید زمانی که برای نخستین بار پگی سو را دیدم، علی الرغم تمام سختی های گذشته اش، ظاهری بسیار اشرافی داشت. همان موقع تصمیم گرفتم چهره ای از یک ملکه را از او به ثبت برسانم.

۴۲- زیبایی توکیو در شب، فینالیست بخش تصاویر تغییر یافته

42عکاس این عکس تصویری سورئال از یکی از خیابان های بارانی توکیو و در هنگام شب را ثبت کرده است.

۴۳- ولاندو اِن لاس ، فینالیست بخش موبایل

43مردی که در استخری در ابعاد مسابقات المپیک در «مدلین» کلمبیا شنا می کند.

۴۴- ظهر، فینالیست بخش موبایل

44این عکس در «پلی پلازا» در پکن چین گرفته شده.

۴۵- مونار (Munnar)، فینالیست بخش سفر

45مونار یکی از زیباترین تپه ها در «کرالا» ی هند است. در فصول پر بارش سال با ابرهای خیره کننده و مرطوب اش طبیعتی بسیار دیدنی را می آفریند.

۴۶- تلویزیون مدرسه، فینالیست بخش مردمی

46تصویر زوجی را مشاهده می کنید که در بخشی از برنامه سوادآموزی خود به تلویزیون نگاه می کنند. این عکس بخشی از تصاویری است که از مناطق روستایی و روستاییان کشور برزیل گرفته شده.

۴۷- هنرمند اُپرا، فینالیست بخش مردمی

47یک هنرمند اپرای چینی، به نام «تای» در طول مدت ۴۰ سال اخیر و زمانی که برای رفتن به سر صحنه آماده می شد، به فرزندانش فکر می کرد. او نیز همچون تمام هنرمندان اپرا که ماه ها از خانواده های شان دور می ماندند، از آنها دور بود. در اپراهای چینی عمدتا تلفیقی از هنر سنتی و مدرن وجود دارد که از نگاه عکاس این تصویر، می تواند برای نسل های بعدی الهام بخش باشد.

۴۸- استراحت در خشکشویی، فینالیست بخش تجربه آمریکایی

48این عکس زنی را نشان می دهد که در خشکشویی در شهر نیویورک حضور داشته و عکاس این تصویر نیز به صورت گذرا از این محل عبور می کرده. وی می گوید واقعا مطمئن نیستم که او واقعا برای انجام کارهای مربوط به خشکشویی به آنجا آمده باشد. گویی اخیرا ماجرایی برایش اتفاق افتاده باشد. سوژه این تصویر، شکست خورده، خسته و آسیب دیده به نظر می رسد و در چرخه ای از این حالات تلو تلو می خورد؛ درست همانند لباس هایی که در داخل ماشین لباسشویی ریخته شده و می چرخند تا شسته شوند.

۴۹- آسیاب کاغذی، فینالیست بخش تجربه آمریکایی

49این عکس هوایی از پس مانده های یک آسیاب کاغذی گرفته شده که بخار و کف در اطراف آن با حرکت باد جابجا شده.

۵۰- چشمان قهوه ای زیبا، فینالیست بخش سفر پایدار

50این بخش از مسابقه تنها برای نشان دادن محیط زیست به منظور حفاظت از آن نیست بلکه برای فراهم آوردن موقعیتی برای گونه های بومی کمیاب نیز است. از نگاه عکاس این تصویر این گوریل ها می توانند تا ساعت ها گردشگرانی را که برای بازدید این منطقه آمده اند را سرگرم نگه دارد. وی به علاقه افرادی که از این گونه ها محافظت می کنند نیز اشاراتی می کند. این عکس در یکی از بازدید های یک ساعته عکاس از خانواده Mobare Gorilla، در یکی از جنگل های ملی اوگاندا به نام Bwindi گرفته شده. عکاس از خوش شانسی خود می گوید که آنقدر به صحنه نزدیک بوده که توانسته این عکس را به ثبت برساند. این موجود یک گوریل ماده است که از وعده غذای نیمروزی خود لذت می برد. اکنون کمتر از ۱۰۰۰ گوریل کوهی بر روی زمین باقی مانده.

۵۱- مردی که به بیرون می نگرد، فینالیست بخش سفر پایدار

51

۵۲- میمون طلایی، فینالیست بخش سفر پایدار

52پارک ملی Rwanda Volcanoes از گونه های کمیاب محافظت می کند. این گونه ها شامل میمون طلایی، گوریل های کوهی و فیل های جنگلی هستند. به منظور محافظت از این گونه ها از هر نوع کشاورزی غیرقانونی جلوگیری به عمل می آید. عکاس این عکس زمانی که یکی از این میمون ها، از درخت پایین آمده بود این عکس را شکار می کند. وی می گوید این میمون توجه اندکی به من کرد اما به منطقه اطراف خود نگاهی انداخت. احتمال دارد که این کار را برای مصون ماندن از عقاب ها انجام داده باشد.

۵۳- قدم به قدم، فینالیست بخش مردمی

53عکاس این تصویر می گوید زمانی که این کفاش مسن که با دو کارگر دیگر در کارگاهش کار می کرد را دیدم معجب شدم. یکی از این کارگرها زن جوانی بود که کارهایی را عمدتا پیرمرد انجام می داد را به عهده می گرفت. آنچه در نگاه این زن دیده می شود همانند کار او قوی و تاثیرگزار است.

۵۴- ماترای رویاگون، فینالیست بخش تصاویر تغییر داده شده

54عکاس این عکس در سفر به ماترا، زنی که او را دوست داشت به همراه خود برد. وی با تلفیق تصویر آن زن و Saaai di Matera این عکس را خلق کرد.

۵۵- روز بارانی، فینالیست بخش موبایل

55زیبایی یک روز بارانی

۵۶- در مقابل پرتره، فینالیست بخش تجربه آمریکایی

56دختربچه ای به نام «لیلا چوسا» در ایوان منزل خود نشسته و بقیه اعضای خانواده و دوستان هم برای گرفتن این پرتره در پشت سر او قرار گرفته اند. مادربزرگ او، «هارت واریر» سال ها برای گرفتن سرپرستی این دختربچه در «مینه سوتا» تلاش کرده بود. این صحنه ای از پایداری یک خانواده بومی را نشان می دهد.

۵۷- ۶۳۱۱۶، فینالیست بخش مردمی

57این عکس در Shijiazhuang چین گرفته شده که عنوان یکی از آلوده ترین شهرهای قاره آسیا را به خود اختصاص داده.

۵۸- زمستانِ مسخ، فینالیست بخش تصاویر تغییر یافته

58ساحل دریا

۵۹- روز تمام ارواح، فینالیست بخش سفر

59در مسیحیت در روزی به نام All Souls’s Day، این اعتقاد وجود دارد که ارواح آزاد می شوند. بسیاری از مردم هم در نوامبر سال ۲۰۱۶ برای بزرگداشت ارواح نزدیکان از دست رفته شان در قبرستانی به نام «داکا» و برای همین مراسم دور هم جمع می شوند.

۶۰- خیابان های کادیز، فینالیست بخش سفر

66خیابان های شهر اندولس از توابع کادیز را ملاحظه می کنید. این تصویر در هنگام غروب آفتاب و از داخل یک هواپیمای کوچک گرفته شده.

۶۱- سیستم انرژی خورشیدی، فینالیست بخش سفر پایدار

67در وسعتی در حدود ۴۰۰ هکتار، پروژه ای عظیم و در صحرایی گرم و خشک، در جنوب لاس وگاس، به نام «سولار نوادا» شکل گرفته. ۷۶۰ درخت با بیش از ۱۸۲۰۰۰ آینه، اشعه های خورشید را با ۱۸٫۲۴۰ لوله دریافتگر دریافت می کنند. این پروژه می تواند سالانه از انتشار گاز Co2 حدود ۲۰٫۰۰۰ ماشین در سال جلوگیری به عمل آورد. این تنها بخشی از یک پروژه پاکسازی انرژی است.

۶۲- جزر بالا، فینالست بخش موبایل

68کودکان در ساحل Casco Viejo در پاناما برای شیرجه زدن آماده می شوند.

۶۳- مفتخر بودن، فینالیست بخش تجربه آمریکایی

69یک مسابقه بزرگ در یک شهر کوچک

۶۴- بچه ها در هنگام بازی، فینالیست بخش موبایل

64کودکان در هنگام سرسره بازی، در ساحل SM شهر بازی در Cebu