میهن هاست
صفحه اصلی اخبار روز اخبار اجتماعی قطع برق خوزستان ، علت قطع آب و برق خوزستان + جزئیات...

قطع برق خوزستان ، علت قطع آب و برق خوزستان + جزئیات ماجرا

علت اصلی قطع آب و برق خوزستان چه بود؟

قطع برق خوزستان : معاون وزیر نیرو در امور انرژی گفت: ریزگردها و رطوبت بالا موجب خروج ۵ نیروگاه برق از مدار و قطع آب و برق خوزستان و اهواز شد.

علت اصلی قطع آب و برق خوزستان چه بود؟ قطع برق خوزستان

فلاحتیان معاون وزیربه گزارش افکارنیوز، نیرو درامورانرژی در برنامه گفتگوی خبری۱۸:۳۰ درباره علت خروج همزمان ۵ نیروگاه تولید برق و قطع آب و برق خوزستان گفت:مدتی است با پدیده ریزگردها در استان خوزستان مواجه هستیم که در هفته های اخیر این ریزگردها روی سیم های برق نیز نشسته است که با چشم غیرمسلح نیز قابل دید است.

وی ادامه داد: وقتی رطوبت بالا می رود و بارندگی کم می شود این ریزگردهای روی تاسیسات تبدیل به گل می شود و هادی برق می شود و در نتیجه موجب اتصالی در شبکه های برق می شود.

فلاحتیان افزود:بامداد امروز با پدیده نادری در استان خوزستان بویژه در شهر اهواز مواجه شدیم که این ریزگردها روی سیستم های برق نشسته بود و با توجه به اینکه رطوبت شهر اهواز نیز به ۹۷ درصد رسید و این ریزگردها تبدیل به گل وهادی برق شد که مجبور شدیم برق را قطع کنیم.

وی با عذرخواهی از مردم اهواز و خوزستان گفت: ما به طور شبانه روزی در تلاش هستیم که این آثار مخرب ریزگردها را از بین ببریم. امروز وزیر نیرو نیز در شهر اهواز حضور داشتند و جلساتی با حضور استاندار انجام شد و برنامه ریزی های لازم انجام شد تا برق را وارد شبکه پایدار کنیم و شرمنده مردم نشویم.

فلاحتیان درادامه گفت: در حال حاضر هیچگونه قطعی برق نداریم از ساعت ۱۴ امروز همه شبکه ها احیا شده است و همه خاموشی ها در کلان شهر اهواز و خرمشهر برطرف شده است و اگر موارد جزئی هم وجود داشته باشد موردی است که همکاران ما در صدد رفع آن هستند.

وی گفت: در زمستان پیک بار نسبت به تابستان کمتر است و ظرفیت تولید ما در زمستان سه برابر تابستان است و در این حادثه ایجاد شده موضوع کمبود برق و کمبود تولید برق نبوده بلکه اثرات مخرب ریزگردها روی خطوط انتقال برق بوده که موجب اتصال برق در شبکه شده است.

معاون وزیر نیرو اظهار داشت: کلیه نیروگاههای استان وارد مدار شده اند و مشکلی از نظر تولید برق نداریم و از نظر انتقال برق، شستشوی شبکه های برق در دست کار است و از سراسر کشور از شبکه های توزیع و برق منطقه ای خواسته شده است که دستگاه های مقره شور خود را به خوزستان بفرستند تا خطوطی که در معرض آسیب هستند را شستشو دهیم.

وی افزود: منابع مالی مورد نیاز برای بهینه سازی این شبکه ها از طرف شرکت توانیز تخصیص داده می شود و تعدادی مقره شور از شرکت های خارجی برای خوزستان خریداری می شود همچنین تمامی ایستگاههای پمپاژآب، تصویه خانه های آب به دیزل ژنراتورهای اضطراری مجهز شوند تا اگر در شرایط مشابهی مواجه با شدت ریزگردها و آلودگی تاسیسات شویم با استفاده از نیروگاههای کوچک دچار قطع آب نشویم.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد:تمام مراکز اصلی و حساس مثل بیمارستان ها و شهرداری ها و دوایر دولتی و صنعتی بر اساس استاندار جهانی باید مجهز به دیزل ژنراتور اضطراری شوند تا در مواجهه با حوادث اضطراری مثل سیل، زلزله و ریزگردها مراکز حساس تامین برق کنند.

وی ادامه داد: در استان خوزستان، پدیده مخرب ریزگردها هزینه های زیادی روی سیستم های اصلی برق می گذارد که امیدواریم اقدامات به سرعت انجام شود. باید تعداد زیادی از تاسیسات برق مسقف شوند تا از ریزگردها در امان باشند اما تاسیسات برق که دارای ولتاژ بالایی هستند محصور کردن آنها استاندردهای خاصی را می طلبد که بتوانیم خدمات را به درستی انجام دهیم و تامین برق پایدار را داشته باشیم.

شریعتی استاندار خوزستان نیز در ارتباط تصویری گفت: یکی از مشکلاتی که قطع برق بوجود می آورد آسیب های اجتماعی و فرهنگی است که به مردم وارد می کند همچنین صنایع بزرگی در استان است که قطع شدن آنها موجب تعطیلی بانک ها، بیمارستان ها و … می شود.

حتما بخوانید :  همایون شجریان در نشست خبری پروژه سی با حضور چهر ها + تصاویر

وی افزود: قطع برق در صنایع و بانک ها و بیمارستان ها خسارت های زیادی وارد می کند اما بعد از قطعی برق که از شب گذشته اتفاق افتاد حالت آماده باش اعلام کردیم وبا اطلاع رسانی به موقع از بی نظمی در شهر جلوگیری شد.

این مقام مسئول تصریح کرد:در همین راستا دستگاه های اجرایی ذیربط فراخوانده شدند و به نوعی از خسارت های اجتماعی، سیاسی و روانی که بر ذهن مردم ایجاد می شد جلوگیری شد.

در ادامه برنامه علی ساری نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون گفت: تخصیص منابع همیشه بوده است، قبلا برای نمونه مصوبه ۹۳/۱۲/۰۶ مبلغ ۲۴۵ میلیارد تومان بوده است که تنها ۱۹ میلیارد تومان محقق شده است.

وی گفت :ما باید به دنبال ریشه کن کردن اساسی این موضوع باشیم. خروج نیروگاه ها اصل ماجرا نیست بلکه باید علت اصلی ورود ریزگردها را مشخص کنیم.

نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ریزگردها به دنبال پدیده انتقال آبی است که برای فلات مرکزی انجام می شود اصل ماجرا به پدیده انتقال آب به سرشاخه هاست که کسی پاسخگو نیست.

تاثیر قطع برق در خوزستان بر میزان تولید نفت

مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: ما با کاهش تولید ۷۶۸ هزار بشکه‌ای نفت در میادین مستقل داخلی مواجه بودیم اما تلاش کردیم با کاهش تولید در بخش مستقل مانع کاهش تولید ۳۰۰ هزار بشکه نفت در میادین مشترک غرب کارون بشویم.

بیژن عالی‌پور مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب اظهار داشت:‌اگر چه قطع برق روی تولید نفت اثر منفی داشت اما ما تلاش کردیم این اثر منفی به میادین مشترک غرب کارون منتقل نشود.

وی افزود: ما با کاهش تولید ۷۶۸ هزار بشکه‌ای نفت در میادین مستقل داخلی مواجه بودیم اما تلاش کردیم با کاهش تولید در این بخش مانع کاهش تولید ۳۰۰ هزار بشکه نفت در میادین مشترک غرب کارون بشویم و این نفت را برای صادرات به تلمبه‌خانه‌ها ارسال کردیم.

وی با اشاره به قطع برق ۱۱ شهر استان خوزستان، گفت: مشکل اصلی ما قطع برق تأسیسات فرآورش بود اما چون تأسیسات فرآورشی میادین مشترک ما در غرب کارون به برق سراسری نیاز نداشت و نیروگاه مستقل داشت تولید نفت از این بخش کم نشد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به کاهش تولید نفت از میادین مستقل داخلی گفت:‌ اگر تولید از میادین داخلی را کم نمی‌کردیم امکان دریافت نفت از میادین مشترک غرب کارون را نداشتیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر برق مورد نیاز وصل شده است و کارخانجات فرآورشی یک، ۲ و ۴ کارون وارد مدار شده‌اند و ۴ یا ۵ کارخانه فرآورشی دیگر به زودی یا حداکثر تا فردا صبح وارد مدار تولید خواهند شد.

از ۲ بامداد امروز برق بخش بزرگی از استان خوزستان به دلیل مشکلات ایجاد شده ناشی از رطوبت بسیار بالا و گرد و غبار بسیار شدید در تأسیسات انتقال برق قطع شده است.

قطع برق خوزستان ، علت قطع آب و برق خوزستان + جزئیات ماجرا

جزئیات جلسه اضطراری ستاد بحران خوزستان

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از وصل کامل آب و برق ۱۱ شهر خوزستان خبر داد و گفت: در جلسه ستاد بحران قطع آب و برق خوزستان که با حضور وزیر نیرو برگزار و دقایقی قبل به پایان رسید تمهیدات لازم برای پیشگیری از حوادث مشابه در آینده اتخاذ شد.

هوشنگ فلاحتیان اظهار داشت: پیرو قطع برق ۱۱ شهر استان خوزستان که در پی پدیده همزمان افزایش رطوبت هوا و ریزگردها رخ داد و منجر به آلودگی تاسیسات و قطع برق شد، جلسه‌ای را با حضور وزیر نیرو در شهر اهواز برگزار کردیم.

وی با بیان اینکه در این جلسه وزیر نیرو، مدیرعامل توانیر، استاندار اهواز و وی به عنوان معاون وزیر در امور برق و انرژی حضور داشتند افزود: در این نشست تصمیمات کلیدی برای جلوگیری از حوادث مشابه در آینده گرفته شد.

فلاحتیان با بیان اینکه در آینده نیز استان خوزستان با پدیده همزمان ریزگردها و رطوبت بالا مواجه خواهد بود و این می‌تواند به تاسیسات برق که در فضای باز قرار دارند آسیب زده و وضعیت مشابه آنچه امروز رخ داد را رقم بزند،گفت: بر این اساسمقرر شد از سراسر کشور دستگاه‌های مقره‌شور به خوزستان اعزام و جهت رفع آلودگی فعلی تاسیسات مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این قرار شد به تعداد لازم مقره‌شور خریداری و به طور مستمر نسبت به شستشوی تاسیسات برق اقدام شود.

حتما بخوانید :  قاتل محله نازی آباد دستگیر شد + عکس و جزئیات عامل قتل محله نازی آباد

معاون وزیر نیرو همچنین گفت: تعداد زیادی از زنجیره مقره‌هایی که الان در سراسر کشور موجود است از جنس سرامیکی هستند که در جلسه ستاد بحرانمقرر شد این مقره‌ها تعویض و تبدیل به نوعی از جنس پلاستیکی شوندکه کارایی بیشتری در آب و هوای خوزستان دارند.

فلاحتیانبرنامه‌ریزی برای تامین مالی برق خوزستان به منظور رفع نقاط ضعف شبکه برق را از دیگر تصمیماتذکر کرد و گفت: علاوه بر این بنا شد مراکز مهم مانند دستگاه‌های اداری،‌تصفیه‌خانه‌های آب، بیمارستان‌ها و صنایع مهم به دیزل ژنراتورهای اضطراری تجهیز شوند تا در مواقع این چنینی با قطع برق مواجه نشویم.

وی تاکید کرد:قرار شد با پیگیری استاندار خوزستان مولدهای اضطراری تهیه و در مراکز حساس نصب شوند.

فلاحتیان در پاسخ به این پرسش که چه میزان اعتبار برای حل بحران قطع آب و برق در خوزستان در نظر گرفته‌اید گفت: تصمیم گرفتیم با توجه به معضل ایجاد شده محدودیتی برای تزریق پول در خوزستان قائل نباشیم.

وی خاطرنشان کرد: پست‌های برق در خوزستان در فضای باز و بسیار وسیعی قرار گرفته‌اند در حالی که با توجه به پدیده ریزگرد و رطوبت هوا لازم است برای پست‌ها سقف بزنیم که این نیازمند اعتبار زیاد و زمان طولانی است.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: تلاش داریم در احداث پست‌های جدید از مدل GIS با تکنولوژی بالا استفاده کنیم که پدیده ریزگردها بر این نوع پست کمتر تاثیرگذار است.

فلاحتیان افزود: علاوه بر این در تدابیر کوتاه مدت تاسیسات برق باید به طور مرتب شستشو شوند تا حالت عایقی آنها حفظ شده و با وقوع ریزگرد و رطوبت تاسیسات از زیر بار خارج نشوند.

وی همچنین خبر داد: ساعتی قبل آب و برق کل ۱۱ شهر خوزستان وصل شده است.

خبرنگار فارس به فلاحتیان گفت: ظاهرا به مردم گفته شده اقدام به ذخیره آب کنند چون ممکن است مجددا شاهد قطعی آب و برق باشند که وی پاسخ داد این موضوع تکذیب می‌شود در حال حاضر تولید برق ما در خوزستان ۳ برابر مورد نیاز است.

وی در عین حال با توجه به اینکه ۸ هزار و ۵۰۰ کیلومتر از وسعت خوزستان زیر شبکه و تاسیسات برق قرار دارد، گفت: شستشوی این تاسیسات کاری یکی دو روز و حتی یکی دو ماه نیست و احتمال اینکه مجددا شرایط مشابه منجر به قطع برق شود وجود دارد.

فلاحتیان افزود: تلاش خواهیم کرد در صورت وقوع این اتفاق به سرعت در تاسیسات حادثه دیده اقدامات لازم صورت و اشکالات رفع شود.

در پی ورود مه سنگین و وقوع همزمان پدیده ریزگردها برق ۱۱ شهر خوزستان و دو شهر اهواز و سوسنگرد قطع و مدارس و ادارات این شهر تعطیل شد.

قطع برق خوزستان ، علت قطع آب و برق خوزستان + جزئیات ماجرا