تازه گواهینامه گرفته ها حتما بخوانند (محدودیت های جدید رانندگی)

محدودیت های جدید برای تازه گواهینامه گرفته ها

محدودیت های جدید رانندگی : اگر این روزها کلاس های آموزش رانندگی را می گذرانید یا قصد دارید برای گرفتن گواهینامه رانندگی اقدام کنید باید بدانید که محدودیت های بیشتری پس از اخذ گواهینامه در انتظار شماست.

محدودیت های جدید رانندگی

براساس گفته های رئیس راهور ناجا تازه گواهینامه گرفته ها تا ۳ ماه حق رانندگی تنها را نخواهند داشت و لازم است افراد با تجربه ای که دارای گواهینامه رانندگی هستند آن ها را همراهی کنند.

همچنین برای یکسال حق رانندگی در مسیر های برون شهری نیز از این افراد صلب شده است.رانندگی از ساعت ۱۲ شب تا ۵ صبح برای این دسته از رانندگان ممنوع خواهد بود و لازم است علامت مثلث شکل راننده مبتدی و تازه کار را بر روی خودرو نصب نمایند که این مورد آخر به مذاق اکثر رانندگان جوان خوش نخواهد آمد.

gov-1

محدودیت جدید رانندگی برای رانندگی کردن آنهایی که تازه گواهینامه گرفته اند

جالب است که این محدودیت ها نه تنها برای رانندگان خودرو بلکه برای راکبین موتور سیکلت نیز اعمال خواهد شد و در صورت تخطی از این قانون توقیف گواهینامه و حضور مجدد رانندگان در کلاس های آموزشی در نظر گرفته شده است.

این محدودیت های جدید برای افرادی که تازه گواهینامه گرفته اند، از ابتدای بهمن ماه اجرایی خواهند شد.

به نظر می رسد که با توجه به ساده بودن نسبی مراحل اخذ گواهینامه در کشورمان (نسبت به کشورهای پیشرفته) اعمال این محدودیت ها بتواند از وقوع برخی تصادفات و اشتباهات ناشی از کم تجربگی رانندگان جوان جلوگیری کند.

اما مسئله نصب مثلث احتیاط بر روی خودرو رانندگان جدید، امری است که احتمالا در اجرا مشکل ساز خواهد شد. از یک رو این احتمال وجود دارد که بسیاری از رانندگان از نصب این علامت خودداری کنند و در این صورت تشخیص رانندگان تازه گواهینامه از سایرین برای پلیس بسیار مشکل خواهد بود.

محدودیت های جدید رانندگی برای گواهینامه های جدید

mosalas-1

از سوی دیگر در صورت نصب این علامت احتیاط بر روی خودرو های خانوادگی که مورد استفاده همزمان چند نفر از اعضای خانواده قرار می گیرد شاهد بازرسی های متعدد پلیس از خودرو برای چک کردن شرایط گواهینامه خواهیم بود.

برای مثال تصور کنید که پدری با چنین خودرویی به مسافرت رفته و پلیس با احتمال تازه گواهینامه بودن ایشان در طول مسیر مکررا خودرو را متوقف کرده و مدارک گواهینامه ایشان را چک می کند.

همچنین رانندگان جوان ثروتمندی که خودروهای گران قیمت را به عنوان کادوی قبولی در دانشگاه هدیه می گیرند نیز مسلما تمایلی به نصب چنین علامت هایی در جهت اعلام عمومی تجربه اندک رانندگیشان ندارند.

محدودیت گواهینامه های جدید

porsche-2

از این رو باید منتظر ماند و دید که سرنوشت این محدودیت های جدید در فاز اجرایی چه می شود.

تازه گواهینامه گرفته ها حتما بخوانند (محدودیت های جدید رانندگی)

محدودیت های جدید برای تازه گواهینامه گرفته ها

رییس پلیس راهور ناجا از کاهش یک درصدی صدور گواهینامه خبر داد و افزود:برابر دستور العمل جدیدی که از سوی وزیر کشور ابلاغ شده، محدودیت هایی اعمال شده که ما از ماه آینده آن را اجرایی خواهیم کرد.

وی دربا ه این محدودیت ها گفت:افرادی که گواهینامه را دریافت می کننند تا سه ماه اجازه ندارند به تنهایی و بدون حضور افراد دارای گواهینامه رانندگی کنند. از ساعت ۱۲ تا ۵ صبح اجازه رانندگی ندارند و در جاده های برون شهری نیز اجازه رانندگی ندارند. همچنین آنها باید علامت احتیاط راننده مبتدی است را در جلو و عقب خودرو نصب کنند.

وی با بیان اینکه این محدودیت برای گواهینامه های موتورسیکلت نیز وجود دارد، گفت:مدت این محدودیت ها یکسال است و از ابتدای ماه آینده اجرایی خواهد شد و این موضوع به آموزشگاه ها و … ابلاغ می شود.

حتما بخوانید :  ماجرای دستگیری 7 نفر در گمرک بوشهر + جزئیات و علت دستگیری

همچنین اگر افراد در این مدت مرتکب تخلف شوند، گواهینامه شان توقیف و راننده مجددا به کلاس های آموزش رانندگی معرفی می شود.

آغاز جریمه خودروهای فرسوده در هشت کلان شهر

وی با بیان اینکه خودروهای فرسوده دارای بیست سال سن باید از هشت کلانشهر تهران، کرج، تبریز، اهواز، اراک، اصفهان، مشهد، شیراز و … خارج شوند گفت:سن خودروی فرسوده در کلانشهرها ۲۰ سال است و در صورتی که در شهر تردد کنند، به ازای هر ۲۴ ساعت ، پنجاه هزار تومان جریمه خواهند شد.

مهری افزود:بر اساس مصوبه هیات وزیران، عمر مفید خودروها در کلان شهرها برای خودروی سواری شخصی ۲۰ سال، وانت ۱۵، مینی بوس و تاکسی ۱۰ سال، موتورسیکلت ۸ سال، اتوبوس شهری ۸ سال، اتوبوس برون شهری ۱۰ و کامیون و کشنده ۲۰ سال است. همانطور که گفتم این خودروها در صورت تردد در شهر هر ۲۴ ساعت ۵۰ هزار تومان جریمه می شوند.

وی تعداد خودروهای فرسوده در کشور را یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه اعلام کرد و گفت:حدود سه تا چهار میلیون موتورسیکلت هم از سن فرسودگی عبور کرده اند.

 

جریمه ۲۴ ساعته خودروهای فاقد معاینه فنی در سراسر کشور

مهری با بیان اینکه در ۹ ماهه ۹۵ نسبت به پارسال ۳۲ درصد افزایش اعمال قانون داشتیم، گفت:با برنامه ریزی های صورت گرفته به زودی خودروهای فاقد معاینه فنی در سراسر کشور اعم از شهرها و جاده ها در تمام ساعات شبانه روز توسط ماموران و دوربین ها جریمه خواهند شد.

مهری در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا امکان تمدید دوباره بخشش جریمه دو برابری جرائم رانندگی وجود دارد یا خیر؟ گفت:با پایان آذر دوباره دیرکرد جریمه ها سرجای قبلی خود برگشته و فعلا تصمیمی برای تمدید آن وجود ندارد.

به گفته رییس پلیس راهور ناجا استقبال مردم هم از این بخشودگی به ویژه در ماه آذر خوب بود.

مهری با بیان اینکه فرسودگی بیش از ۷۰ درصد تاکسی ها در تهران را تایید نمی کنیم، گفت:دقیقا سن فرسودگی وسایل نقلیه مشخص است؛ طبق آمار ما در شهر تهران کمتر از پنج درصد تاکسی ها در سن فرسودگی قرار دارند و البته اقدامات خوبی هم برای نوسازی آنها صورت گرفته است.

۴۸ درصد اتوبوس های تهران در سن فرسودگی

وی با بیان اینکه ۴۸ درصد اتوبوس ها در تهران در سن فرسودگی قرار دارند، ادامه داد:بیشترین میزان فرسودگی در میان اتوبوس ها و به خصوص اتوبوسهای درون شهری است.مهری درباره جرائم رانندگی و آمار آن نیز گفت:خوشبختانه در سال های اخیر تجهیزات مکانیزه کنترل تصادفات افزایش یافته و با عنایت وزیر راه بیش از ۱۸۰۰ دوربین در جاده ها نصب خواهد شد که این ها کمک می کند تا رانندگان متخلف کنترل شوند.

وی با اشاره به مرگ بیش از ۱۶۰۰۰ تن در حوادث جاده ای سال گذشته، اظهار کرد:در این تصادفات ۶۸۰۰ تن جانباخته اند که حدود ۵۰ درصدشان مقصر نبوده اند، بنابراین می توان گفت که با توجه به ۳۶ میلیون گواهینامه ای که صادر شده که ۲۵ میلیون آن فعال است، تنها ۳۴۰۰ تن تخلف کرده و مسبب حوادث مرگبار شده اند اما این آمار برای ما بسیار مهم است و باید آن را کاهش دهیم.

اصرار پلیس برای اجرای قانون

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه در شماره گذاری وسایل نقلیه پلیس بر اساس مقررات رفتار می کند، گفت:برای ما پیگیری ارتقاء کیفیت خودرو و جاده مهم است و پیگیر آن هستیم. عدم شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری هم ناشی از همین اصرار پلیس برای اجرای قانون است.

وی درباره برخورد پلیس با خودروهای لوکس نیز گفت:پلیس در برخورد با تخلفات حادثه ساز که برخی از آنان رانندگان خودروهای لوکس هستند کوتاهی نمی کند اما مهم برخورد با تخلفات است و در برخورد با تخلفات حادثه ساز نوع خودرو برای پلیس فرق ندارد.

حتما بخوانید :  جاناتان دمی درگذشت + عکس و بیوگرافی و علت مرگ جاناتان دمی

تلاش برای برگزاری آزمون متمرکز گواهینامه در شهرها

مهری درباره کنکوری شدن اخذ گواهینامه نیز گفت:ما به دنبال این هستیم که در شهرها به صورت متمرکز آزمون بگیریم.

خودروهای یورو۳ و یورو ۴ شماره گذاری می شود

رییس پلیس راهور ناجا در مورد مصوبه نمایندگان مجلس در مورد عدم شماره گذاری خودروهای فاقد استاندارد یورو۴ نیز گفت:مصوبات مجلس که به صورت قانون به پلیس ابلاغ شود را اجرا خواهیم کرد. در حال حاضر نیز خودروهای یورو۳ و یورو ۴ شماره گذاری می شود. وی درباره وضعیت ترافیک در تهران بزرگ و کلانشهرها نیز گفت:در تهران ساعت ورود به محدودیت ترافیکی زوج و فرد و اتمام آن به شب می خورد، استفاده از خودروی تک سرنشین نیز افزایش پیدا کرده و از ۶۰ به ۸۰ درصد رسید.

به دنبال این هستیم در سرویس رفت و آمد کارمندان نیز از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده شود

مهری ترافیک تهران را موضوعی چندوجهی دانست و گفت:راه حل اساسی در حل مشکل ترافیک تهران توجه به ناوگان حمل و نقل عمومی است و ما به دنبال این هستیم که در سرویس رفت و آمد کارمندان نیز از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده شود.

وی ادامه داد:پیشنهاد خروج نمایشگاه بین المللی از سطح شهر تهران را دادیم، همچنین در مورد ساخت وسازها به ویژه در معابر کم عرض باید تجدید نظر شود.

مهری با بیان اینکه تهران ۱۵ محور ورودی دارد، اظهارکرد:۱۶ میلیون نفر در دامنه جنوبی البرز از دماوند و فیروزکوه گرفته تا البرز و اسلامشهر و … زندگی می کنند که باید برای آن برنامه ریزی شود. ما پیشنهاداتی را در مورد حمل و نقل عمومی، پایانه های مسافربری و … را از قبل داده ایم.

تردد نیم میلیون خودروی کاربراتوری در تهران

وی با اشاره به مصوبه اخیر در مورد خودروهای فرسوده اظهارکرد:این مصوبه، مصوبه خوب و تاثیرگذاری است اما شما ببینید که ما حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار خودروی کاربراتوری در سطح شهر تهران داریم.

سند خودرو باید از سوی پلیس صادر شود

مهری درباره اختلاف میان پلیس و کانون سردفترداران در مورد سند خودرو گفت:برابر قانون سندی که پلیس به عنوان سند مالکیت خودرو صادر می کند سند رسمی است و بر اساس قانون مصوب مجلس، این سند از سوی پلیس صادر می شود.رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه کار پلیس قانونی بوده است، ادامه داد:پلیس مردم را اجبار برای مراجعه به دفاتر اسناد نمی کند.

ممنوعیت شماره گذاری خودروهای آمریکایی

وی با بیان اینکه پلیس خودروهای با برند آمریکایی را شماره گذاری نمی کند، گفت:برابر تصمیم مسئولان نظام این خودروها شماره گذاری نمی شود و ما تابع قانون هستیم. در مورد خودروهایی هم که وارد شده و در گمرک هستند دولت باید تصمیم بگیرد. ما شاهد این هستیم که آمریکا مواضع خصمانه ای علیه کشور ما داشته است.

محدودیت رانندگی گواهینامه های جدید