محمد خرمشاهی در گذشت + عکس و علت مرگ و بیوگرافی محمد خرمشاهی

محمد خرمشاهی طنز پرداز معاصر در گذشت

محمد خرمشاهی طنزپرداز معاصر در سن ۱۰۵ سالگی دارفانی را وداع گفت.محمد خرمشاهی در سال ۱۲۹۱ در زرندیه ساوه چشم به جهان گشود و از ۱۲ سالگی وارد شعر و شاعری شد و با بیش از ۹۰ اسم مستعار در ۹۰ روزنامه و مجله قلم زد.

000 72 محمد خرمشاهی در گذشت + عکس و علت مرگ و بیوگرافی محمد خرمشاهی

مرگ محمد خرمشاهی

مرحوم «محمد خرمشاهی» یکی از مشهورترین طنزپردازان معاصر است که سابقه همکاری با نشریاتی چون «توفیق» و «گل آقا» را دارد.

خرمشاهی در طول قریب یک قرن فعالیت ادبی و سرودن شعر در حوزه طنز، با طنز پرداران بزرگی چون «ابوالقاسم حالت»، «عمران صلاحی»، «کیومرث صابری فومنی» و… هم نشین بوده است و از این نظر به نوعی تاریخ شفاهی شعر و نشریات طنز ایران به حساب می‌آید.

از محمد خرمشاهی کتابهایی نیز به چاپ رسیده است.

عکس محمد خرمشاهی

1214065 216 محمد خرمشاهی در گذشت + عکس و علت مرگ و بیوگرافی محمد خرمشاهی

آشنایی با استاد محمد خرمشاهی

استاد محمد خرمشاهی متولدسال ۱۳۰۰ در دوزج خرقان (بخش باختری شهرستان زرندیه) است . وی سال تولد خود را ۱۲۹۳ می داند.در کودکی وی ، پدر و مادرش درگذشتند.وی روزنامه نگار، ادیب و شاعر طنز پرداز است که اشعار طنز و فکاهی وی در مطبوعات از جمله توفیق و کیهان و نشریات دیگر چاپ می شد .وی از ۱۲ سالگی ، عضو تحریریه ی یکی از مجلات شده است وی از ۹۰ نام مستعار شعری برای خود یاد می کند . وی پس از ازدواج به تهران آمد و به کمک عموی خود به درس خواندن همراه با کار پرداخت و از نوجوانی شعر و شاعری را دنبال کرد و نهایتاً ۷۰ سال عمر شاعری و نویسندگی علاوه بر اشعار ،مضامین ،مقالات و مطالب گوناگون وبیش از دو هزار لطیفه نیز ساخته و پرداخته است .

حتما بخوانید :  سه طلاقه کردن زنان به شیوه ای عجیب در بین مسلمانان + جزئیات

خرمشاهی از میان شاعران طنز پرداز از عمران صلاحی به نیکی یاد می کند . وی با روز نامه ی نسیم شمال نیز همکاری داشته است .وی از خوشنویسان نیز است . از کتاب های وی : دیوان خرّم ، مجموعه ی گل ها و دنیای شادی ها را می توان نام برد . این بیت معروف و پخش شده در برنامه ی طنز صبح جمعه رادیو نیز از کارهای به یاد ماندنی اوست . زحق توفیق خدمت خواستم دل گفت پنهانی

چه توفیقی از این بهتر که خلقی را بخندانی

از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۸ به مدت ۱۴ سال با نام مستعار میلاد در روزنامه ی کیهان به سرودن اشعار طنز درباره ی مسایل اجتماعی پرداخته است و به علت بیماری چشم از همکاری با روزنامه معاف شده اند . روزنامه ی کیهان در دی ماه ۱۳۸۴ به مناسبت ۱۱ سالگی ستون میلاد ویژه نامه ای انتشار داد .

مخمس تضمین شده از غزل معروف منسوب به مولوی را می خوانیم :

جانا بیا که دیدن جانانم آرزوست

پایان شام محنت هجرانم آرزوست

دیدار رویت از دل و از جانم آرزوست

” بنمای رخ که باغ و گلستانم آرزوست

بگشای لب که قند فراوانم آرزوست “

از این جهان و مردم دوران شدم ملول

تنها نه از جهان که خود از جان شدم ملول

حتما بخوانید :  سیل در لامرد فارس ( تصاویر هوایی از آب گرفتگی و سیل لامرد)

بودم از آن چه شاد هم از آن شدم ملول

” زین خلق پر شکایت گریان شدم ملول

آن های و هوی و نعره ی مستانم آرزوست “

نشریه ی دانشوران زرند