معافیت سربازی ( از معافیت پزشکی تا کفالت و هر آنچه باید بدانید )

راهنمای جامع قوانین معافیت از سربازی

معافیت سربازی : خدمت سربازی به نظر سربازی رفته ها، یکی از شیرین ترین دوران زندگی جوانان ایرانی است که با خاطرات جذابی همراه بوده و برای کسانی که در واحدهای تخصصی مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول به فعالیت می شوند، بستر تجربه اندوزی به شمار می رود.

سربازی

فیلم خدمت سربازی

با این وجود، هنوز شمار زیادی از جوانان و حتی کسانی که از سن خدمت رفتن آن ها سالیان زیادی سپری شده، از رفتن به سربازی امتناع می کنند و به همین دلیل، از حداقل ۱۰ امکان قانونی بی بهره می شوند که یکی از آن ها دریافت گذرنامه برای خروج از کشور است.

چند ماه پیش، بیش از دو میلیون و دویست هزار پیامک به مشمولان غایب از سوی سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ارسال شد تا درباره خدمت خود. تعیین تکلیف کنند. حدود ۱۵۰ هزار نفر از آن ها تا به حال این کار را انجام داده و و با پرداخت جریمه ریالی ایام غیبت قابل بخشش، نسبت به خرید خدمت اقدام کردند. از آغاز مهر ۹۵ نیز طرح تشدید برخورد با غایبان مشولان در دستور کار قرار گرفته است.

2

از ابتدای مهرماه مرحله دوم ثبت نام برای جریمه ریالی سربازی در سراسر کشور آغاز شده و کلیه افرادی که دارای ۸ سال غیبت یا بیشتر از آن بوده و سنوات غیبتشان تا پایان امسال به حداقل ۸ سال می رسد، می توانند با مراجعه به دفاتر پلیس بعلاوه ۱۰ درخواست خود را ثبت نمایند.

گفته شده که سربازان فراری و انصراف دهندگان از تحصیل نیز می‌ بایست تا پایان سال ۹۵ حداقل هشت سال از تاریخ انصراف یا ترک یگان خدمتی‌ شان گذشته باشد.

اگر دوستانتان در هفته ها یا ماه های آینده، آماده اعزام به خدمت هستند یا قصد دارند شرایط معافیت های مختلف را بررسی کنند، خواندن این مقاله اطلاعات مورد نیاز و محتوای ضروری را در اختیار شما قرار می دهد.

پیش از ادامه بحث، می توانید درباره تاریخچه خدمت سربازی در ایران ویدیوی زیر را تماشا کنید.

فیلم تاریخچه خدمت سربازی در ایران

از کجا شروع کنیم؟

3

اگر قصد دارید در آینده به خدمت وظیفه عمومی اعزام شوید (بدون توجه به نوع مدرک تحصیلی و شهر محل سکونت)، توصیه می کنیم در ابتدای امر به درگاه اطلاع رسانی رسمی سازمان وظیفه عمومی مراجعه کنید.

جالب است بدانید که این درگاه از زمان راه اندازی تا کنون، بیش از ۴۰ میلیون بار مورد بازدید ایرانیان سراسر کشور قرار گرفته. اکنون نیز دو نسخه اپلیکیشن اندروید و جاوا در خدمت شما قرار دارد تا دسترسی به اطلاعات طبقه بندی شده مورد نیاز خدمت وظیفه عمومی و ارتباط با مسئولان آسانتر گردد.

4

در این درگاه، مجموعه قانون خدمت وظیفه عمومی مشتمل بر:

 • قانون خدمت وظیفه عمومی با اصلاحات و الحاقات بعدی
 • آیین نامه اجرایی قانوان خدمت وظیفه عمومی
 • آیین نامه اجرایی بخش معافیت تحصیلی قانون خدمت وظیفه عمومی
 • آیین نامه اجرایی ماده ۱۲ قانون خدمت وظیفه عمومی
 • آیین نامه معاینه و معافیت پزشکی مشمولات خدمت وظیفه عمومی

در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.

اگر شما یا یکی از دوستان و آشنایان شاغل به تحصیل در خارج از کشور بوده و یا ایرانی متولد در آنسوی آب ها است، شرایط معافیت مربوطه در این قسمت ارائه شده است. کلیه سوالات مربوط به اعزام به خدمت یا معافیت هموطنان عزیز خارج از کشور در این نشانی قابل بررسی است .

اگر قصد دارید پیش از خدمت، به معاینه پزشکی رفته و گواهی پزشکی را به همراه دفترچه ضمیمه و ارسال کنید، می توانید در این لینک فهرست پزشکان معتمد نیروی انتظامی را ببینید.

اگر می خواهید برخی از کارهای اعزام به خدمت خود را از طریق دفاتر پلیس +۱۰ در سراسر کشور انجام دهید، می توانید فهرست کامل این مراکز را در این نشانی مشاهده فرمایید.

5

اطلاعات تعرفه ای

درباره تعرفه اعزام به خدمت یا معافیت، معمولا افراد با سوالات فوری مواجه هستند که برای پاسخ به پرسش های خود، باید محورهای زیر را در نظر داشته باشند:

۱- افراد می توانند کلیه اطلاعات مربوط به معافیت های پزشکی در سطوح مختلف و شرایط و شیوه و دستور العمل های مربوط را در این قسمت مشاهده نمایند. در صورتی که موفق به دریافت این معافیت شوید، می بایست ۱۲۲۵۰۰ تومان پرداخت کنید که مربوط به سه تعرفه مجزا است.

۲- اگر قصد خروج از کشور را به عنوان سرباز دارید، از اطلاعات این بخش استفاده فرمایید.

۳- همه اطلاعات مورد نیاز برای معافیت کفالت در این بخش در دسترس شما خواهد بود.

۴- مددجویان امکان دریافت معافیت مددجویان را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

۵- معافیت ایثارگران و معافیت موارد خاص نیز از جمله مواردی است که شاید مناسب برخی مخاطبان سربازی باشد. برای اطلاعات مربوطه، به لینک های معرفی شده مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که در حین تحصیل نیز می توان درخواست معافیت کفالت کرد. فرد مشمول با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل معتبر، رسیدگی به ادعای کفالتش انجام می شود. برابر ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح، دارندگان کارت معافیت پزشکی، در صورت بهبود کامل بیماری می توانند با ابطال کارت معافیت پزشکی خود، برای اعزام به خدمت اقدام کنند.

اطلاعات عمومی مهم درباره خدمت سربازی

مشمول کیست؟

كسي است كه در شمول قانون خدمت وظيفه عمومي قرار داشته باشد. برابر قانون، افراد از ۱۸ سالگي تمام تا ۵۰ سالگي تمام در شمول قانون وظيفه عمومي قرار دارند. برابر ماده (۲) قانون خدمت وظيفه عمومي، هر فرد ذكور ايرانی در ماهي كه طی آن ماه به سن ۱۸سال تمام مي‌رسد، مشمول مقررات خدمت وظيفه عمومي است.

اگر سن را تغییر داده باشیم چه کنیم؟

برابر قانون، سن مشمولان از لحاظ خدمت وظيفه عمومي و يا معافيت از آن، تابع مندرجات اوليه اولين شناسنامه بوده و هر گونه تغييري كه بعداً به عمل آمده باشد، از لحاظ وظيفه عمومي معتبر نیست، مگر آن که تغيير سن آنان بر مبناي ماده واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلي مصوب سال ۶۷ صورت گرفته باشد.

حتما بخوانید :  سعید ابراهیمی فر درگذشت + عکس و جزئیات مرگ بازیگر ایرانی شبکه جم

– برابر ماده واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلي مصوب ۱۳۶۷، تغيير تاريخ تولد اشخاص ممنوع است. در تبصره اين قانون آمده: صاحب شناسنامه تنها يك بار در طول عمر و در صورتي كه اختلاف سن واقعي با سن مندرج در اسناد سجلي به تشخيص كميسيون مربوط، بيش از ۵ سال باشد مي‌تواند سن خود را اصلاح نمايد.

مدت خدمت سربازي در حال حاضر چند ماه مي‌باشد؟

جواب : با توجه به مقررات موجود كه از ابتداي سال ۱۳۹۱ به مرحله اجرا درآمده، مدت خدمت دوره ضرورت به شرح زير مي‌باشد:

الف : خدمت كاركنان وظيفه مأمور به دستگاه‌هاي غير نظامي (امريه): ۲۴ ماه.

ب : خدمت كاركنان وظيفه در نيروهاي مسلح و يگان‌هاي حفاظت در مناطق عادي: ۲۱ ماه.

پ : خدمت كاركنان وظيفه غير بومی در مناطق امنيتی غير درگير، مناطق عملياتي مناطق محروم و بد‌ آب‌ و هوا: ۱۹ ماه

ت : خدمت كاركنان وظيفه در مناطق جنگی و امنيتی درگير: ۱۸ ماه

اگر فردي وضعيت خدمت سربازي خود را مشخص نكرده باشد چه محروميت‌هايي شامل حال او مي‌شود؟

برابر ماده ۱۰ قانون خدمت وظيفه عمومي، انجام امور زير در مورد مشمولين وظيفه عمومي مستلزم ارائه مدرك دال بر رسيدگي به وضع مشموليت آنان مي‌باشد:

الف : شركت در آزمايشات رانندگي و اخذ گواهينامه.

ب : دريافت هر گونه وام و كمك‌هاي كشاورزي و صنعتي و دامداري و مسكن از طريق بانک ها و وزارتخانه‌ ها و موسسات دولتي و وابسته به دولت و نهادهاي قانوني.

پ : كانديدا شدن جهت انتخابات مجلس شورای اسلامی و ساير شوراها و انجمن‌ های قانونی.

ت : تحويل اصل گواهينامه يا پايان نامه دوره‌هاي تحصيلی، ديپلم و بالاتر از وزارتخانه مربوطه.

ث: صدور پروانه كسب و اجازه اشتغال و عضويت در شركت‌های تعاونی.

ج : دريافت مستمري از سازمان‌هاي دولتی و وابسته و نهادهای قانونی.

چ : – استخدام به هر صورت (رسمي، پيماني، روزمزد و خريد خدمت) در وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی و شركت‌های دولتی.

چه کسانی مشمول طرح جریمه سربازان غایب هستند؟

اگر سرباز غایب هستید و شما نیز مشمول طرح جریمه سربازان غایب می شوید، باید توجه داشته باشید که افراد ذکور ایرانی که آخرین تاریخ اتمام تحصیل آنان (فراغت، انصراف، اخراج و ترک تحصیل منجر به اخراج) حداکثر تا پایان سال ۱۳۸۶ بوده باشد و تا کنون نیز موفق به اتمام خدمت دوره ضرورت نشده باشند (یعنی تا پایان سال۱۳۹۴ دارای بیش از هشت سال غیبت بوده باشند)، می توانند از مزایای این قانون بهره مند شوند.

متقاضیان با مدارک زیر می توانند برای ثبت درخواست به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) مراجعه نمایند:

 1. اصل و کپی شناسنامه مشمول
 2. اصل و کپی کارت ملی مشمول
 3. اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی
 4. اصل و کپی شناسنامه همسر و فرزندان
 5. یک قطعه عکس ۴*۳ زمینه سفید رنگی

نکته مهم آن است که مشمولین می توانند در صورت انصراف ، درخواست خود را پس از اعلام زمان انصراف از سوی سازمان وظیفه عمومی به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس +۱۰) ارائه و سپس اقدام به ثبت درخواست اعزام به خدمت نمایند .

مشمولی که تا پایان سال ۱۳۹۴ مدت غیبت وی به ۸ سال می رسد، می تواند در این طرح ثبت نام نماید. فردی که در حال حاضر دارای بیش از ۷ سال غیبت باشد و تا پایان سال ۱۳۹۴ غیبت وی به بیش از هشت سال می رسد، می تواند درخواست خود را ثبت و پس از تصویب قطعی مبلغ با پرداخت جریمه از سربازی معاف شود.

نکته مهم: سربازان فراری که آخرین تاریخ ترک خدمت آنان حداکثر تا پایان سال ۱۳۸۶ باشد، می توانند در طرح پیش ثبت نام شرکت نمایند، اما لازم است سریعا وضعیت آنان در دادسرای نظامی رسیدگی شود و پس از اشتغال به خدمت می توانند اقدام کنند.

مصادیق غیبت سربازی كدامند؟

توجه داشته باشید که مشمولين خدمت وظيفه عمومی كه براي رسيدگی و يا اعزام احضار می شوند چنانچه در مهلت يا موعد مقرر خود را معرفی نكنند غايب تلقی می گردند.

موارد غيبت به شرح زير است:

الف: افرادي كه پس از رسيدن به سن ۱۸ سال تمام، ظرف مدت شش ماه خود را معرفي نكنند (اين بند شامل افرادي مي‌شود كه قبل از سن مشموليت ترک تحصيل كرده و يا ديپلم گرفته باشند و در مهلت ۶ ماهه معرفی، وارد دانشگاه نشده باشند.)

ب: دانش‌آموزان و دانشجويان مشمولی كه پس از ترک تحصيل، انصراف، اخراج و يا فراغت از تحصيل، ظرف مدت يك سال خود را معرفي نكرده باشند.

پ: مشموليني كه معافيت موقت دريافت داشته و پس از انقضای مدت اعتبار، ظرف يك ماه خود را برای تجديد رسيدگی معرفی نكنند.

ت : كاركنان نيروهاي مسلح و متعهدين خدمت در دستگاه‌هاي غير نظامي كه پس از استعفاء يا بركناري، ظرف مدت ۶ ماه خود را معرفي نكنند.

ث: دانش‌آموزان و دانشجويان مشمول كه مدت تحصيل آنان بيش از سقف مجاز به طول انجاميده باشد.

ج :مشمولانی كه براي آنان برگ آماده به خدمت صادر شده ولی در موعد اعزام حاضر نشوند.

معافیت پزشکی

برای آغاز کار فرآیند بررسی معافیت پزشکی سربازان، هر فرد باید حضورا به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی اقدام کرده و دفترچه راهنما و اوراق مربوطه به معافیت پزشکی را دریافت و تکمیل کند. سپس با مراجعه به پزشکان، معاینه اولیه انجام شود.

اگر شما درخواست بررسی معافیت پزشکی بدهید، اما در وسط کار از انجام این فرآیند منصرف شوید، تا زمانی که طرح پرونده در شورای پزشکی ادامه دارد، حق انصراف نخواهید داشت. اگر مشمولی به علت بیماری چشم در شورای پزشکی، سرباز شناخته شده ولی دارای بیماری عضلانی هم هست، می تواند برای بیماری دوم خود درخواست معافیت پزشکی بدهد.

اگر درخواست شما در شورای پزشکی مبنی مردود شد، در راستای ماده ۴۲ مکرر قانون مشمولان نظام وظیفه می توانید به رای شورای پزشکی و یا به نظریه تخصصی اعتراض کنید تا در شورای عالی پزشکی مورد بررسی قرار بگیرد.

هر رای که توسط شورای عالی پزشکی برای سربازان صادر می شود، لازم الاجرا و قطعی است و امکان شکایت برای آن وجود ندارد.

حتما بخوانید :  درگیری و حمله به پلیس راهنمایی و رانندگی در مازندران + فیلم و جزئیات

اگر قد شما در زمان اعزام به خدمت، کم تر از ۱۴۵ سانتیمتر باشد، از خدمت وظیفه عمومی معاف می شوید.

معافیت کفالت

اگر خواهان دریافت معافیت کفالت هستید و در این مسیر با پرسش هایی روبرو شدید، توصیه می کنیم موارد ۸ گانه زیر را در نظر داشته باشید:

 • شرایط اختصاصی کفالت پدر

توجه داشته باشید هر فردي كه تک فرزند ذكور خانواده باشد نمی تواند درخواست كفالت پدرش را نمايد، چرا که این موضوع بستگی به سن پدر و وضعیت جسمانی وی دارد. سن پدر برای معافیت فرزند، می بایست حداقل ۷۰ سال باشد. اگر سن پدر كمتر از ۷۰ سال و بيمار باشد نیز می توان درخواست رسيدگي نمود.

در صورتي که به تشخيص شوراي پزشكي وظيفه عمومي، پدر به علت بيماری نيازمند به مراقب تشخيص داده شود در شمول معافيت كفالت قرار می گيرد.

اگر برادر يا برادران ديگر مشمول در محل سكونت پدر ۷۰ سال يا بيمار نباشند (مثلا در خارج از كشور باشند)، نمي توان درخواست كفالت نمود. مشمول متقاضي می بايست تنها فرزند ذكور بالای ۱۸ سال باشد مگر آنكه برادر يا برادران صرفا به علت بيماری یا معلولیت قادر به نگهداری از پدر نباشند.

چنانچه پدري فردی را از كودكی با سير مراحل قانوني با اخذ شناسنامه به نام خود و عنوان فرزند خوانده خود انتخاب كرده باشد، بر اساس شناسنامه می توان به ادعای معافيت كفالت فرزند خوانده رسيدگی نمود.

 • ضوابط اختصاصی کفالت مادر

شروط اصلی براي بهره‌مندی از معافيت كفالت مادر عبارتند از:

 • مادر به سبب طلاق يا فوت همسر فاقد شوهر باشد.
 • مشمول تنها فرزند ذكور بالای ۱۸ سال برای مادر باشد.

مدت معافيت كفالت برای مادر به موارد زیر بستگی دارد:

 • درصورتی که ۳۰ ماه از تاریخ ثبت طلاق گذشته باشد معافیت دائم تعلق خواهد گرفت.
 • درصورتی که از تاریخ ثبت طلاق کمتر از ۳۰ ماه گذشته باشد معافیت موقت به مشمول تعلق خواهد گرفت.

مدت ۳۰ ماه معافيت موقت از تاريخ ثبت طلاق يا فوت شوهر عملیاتی می شود.

البته اگر پدر در حبس باشد، نمیتوان به ادعای كفالت مادر رسيدگی نمود.

اگر بعد از خاتمه ۳۰ ماه معافيت موقت، مادر ازدواج يا فوت نمايد، چنانچه در زمان طرح پرونده در هیئت های رسیدگی شرايط کفالت مشمول همچنان باقی مانده باشد، می توان به وضعیت تغییر معافیت موقت به دائم رسیدگی کرد.

اگر فرزندي به دليل مادر از خدمت معاف شده باشد و سپس فوت نمايد، مي‌توان به ادعای كفالت فرزند دوم رسيدگي نمود. این در صورتي است كه فرزند معاف شده به علت بيماري به تایید شورای پزشکی قادر به سرپرستي از مادر نباشد يا فوت نموده باشد.

چنانچه مادر از شوهران قبلي خود داراي فرزند ذكور بوده كه نزد مادر نباشند، نمی توان به ادعاي كفالت فرزند ديگر وی رسيدگي نمود. فرد متقاضی می بايست به عنوان تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال برای مادر باشد.

شاغل بودن مادر در معافيت كفالت فرزند وی تاثير نمی گذارد.

توجه کنید که سالم بودن مادر در معافيت كفالت فرزندش تاثيرگذار نیست، چرا که براي معافيت كفالت، شرط اصلی فاقد شوهر بودن مادر است.

چنانچه طلاق مادر به صورت عادی و غير ثبتی صورت گرفته باشد، رسيدگي با اصل طلاقنامه عادی و همچنين اقرارنامه محضری مادر مبنی بر طلاق با قيد تاريخ ملاک رسيدگی قرار خواهد گرفت.

 • شرایط اختصاصی کفالت خواهر

شروط اصلی برای معافيت كفالت خواهر عبارتند از:

 • پدر فوت كرده باشد
 • مشمول تنها برادر بالای ۱۸ سال و تنی ( از پدر و مادر یکی باشند ) او باشد
 • خواهر فاقد همسر و فرزند ذکور غیر محجور باشد

در معافيت كفالت خواهر سن ملاک رسيدگي نیست. همچنین در معافيت كفالت خواهر ، برادر ناتنی نمی تواند درخواست رسيدگی نمايد.

اگر پدر در حبس باشد نمی توان به ادعاي كفالت خواهر صغير رسيدگی كرد.

اگر خواهر فاقد پدر مطلقه یا همسرش فوت کرده باشد، می توان به ادعاي كفالت رسيدگي نمود.

اگر خواهر مطلقه یا همسرش فوت کرده باشد، در صورتی كه دارای فرزند محجور بالای ۱۸ سال و يا فرزند صغير زير ۱۸ سال باشد در شمول مصوبه قرار می گيرد.

مساله بعدی این که با وجود مادر می توان به ادعاي كفالت خواهر فاقد پدر و همسر و فرزند رسيدگی نمود، اما شاغل بودن خواهر فاقد پدر و همسر و فرزند، مانع رسيدگی كفالت برای برادر نیست.

علاوه بر این، اگر مشمول داراي برادر بالای ۱۸ سال ديگری باشد ، رسیدگی به پرونده تنها در صورتي كه برادر بالاي ۱۸ سال به علت بيماری و به تشخيص شورای پزشكی وظيفه عمومی قادر به سرپرستی از خواهر نباشد، رسيدگي بلامانع خواهد بود.

برای کفالت مادربزرگ (پدری یا مادری) نیز اطلاعات خاصی وجود دارد که برای کسب آن ها می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

امیدواریم اطلاعات مختصری که در این گفتار ارائه شد، توانسته باشد راهنمای خوبی برای علاقه مندان به دریافت انواع کفالت های سربازی باشد. در صورتی که پس از مطالعه این متون، با پرسشی مواجه شدید، درخواست خود را با کارشناسان سازمان وظیفه عمومی در میان بگذارید.

معافیت سربازی ( از معافیت پزشکی تا کفالت و هر آنچه باید بدانید )