اولین موزه زیر دریایی شگفت انگیز و عجیب افتتاح شد + تصاویر

اولین موزه جهان در زیر دریا

موزه زیر دریایی : موزه «موزِئو آتلانتیکو» در جزایر قناری

6

عکس های موزه زیر دریایی

موزه «موزِئو آتلانتیکو» نخستین موزه هنر زیردریایی جهان است که هفته گذشته و در «لانزارت» اسپانیا گشایش یافت.

این موزه توسط مجسمه ساز طبیعت بریتانیایی به نام «جیسون دیکارس تیلور» طراحی و با ۳۰۰ اثرهنری در قالب ۱۲ چیدمان به معرض نمایش گذاشته شده است. این موزه دریچه ورود به جهانی متفاوت است که با وارد شدن به آن به شگفتی های جهان زیرآب پی برده می شود.

موزه «موزِئو آتلانتیکو» که در عمق ۱۴ متری قرار گرفته مدت دو سال طول کشید تا ساخته و به بهره برداری برسد و اکنون به عنوان یکی از نمادهای برجسته جزایر قناری به شمار می آید.

در این مجموعه از مرجان های مصنوعی با pH خنثی برای جذب برخی از گونه های آبی به کار گرفته شده تا بتواند برای بازدیدکنندگان فضایی کاملا طبیعی و نزدیک ترین به طبیعت را به نظر آورد.

نخستین این گونه ها در سال گذشته نصب گردید و بر اساس اطلاعات بدست آمده از مسئولان این موزه خودشان هم هنوز در مرحله آزمون و خطا برای به کارگیری گونه های مختلفی چون کوسه ها، باراکودا، ساردین، اختاپوس، پروانه ماهی و اسفنج های دریایی هستند.

این موزه هنرهای معاصر شامل دیواری ۱۰۰ تنی به طول ۳۰ متر، باغ هایی از مجسمه های گیاهی و بیش از ۲۰۰ نوع فیگورهای انسانی ساخته شده در این موزه هستند. تصاویری مربوط به فضای داخلی این موزه را با هم مرور خواهیم کرد.

تصاویر جالب از اولین موزه زیر دریایی جهان

1با ورود به عمق ۱۴ متری زیر آب می توانید وارد موزه هنر معاصر «موزئو آتلانتیکو» در لانزارت اسپانیا شوید.

2این موزه توسط مجسمه ساز طبیعت بریتانیایی به نام «جیسون دیکارس تیلور» طراحی شده و بیش از ۳۰۰ اثر هنری در قالب حدود ۱۲ چیدمان را در خود جای داده است.

3این موزه که مراحل ساخت آن حدود دو سال به طول انجامید، با به کاربردن مرجان های مصنوعی ارتباط میان هنر و طبیعت را به نمایش در آورده است.

4نخستین بخش این موزه در بهمن ماه سال گذشته احداث گردید و متریال های به کار گرفته در ساخت آن بیشترین قرابت را به عوامل طبیعی دارند.

5بر اساس اطلاعات بدست آمده از این موزه، گونه های مختلفی چون کوسه ها، باراکودا، ساردین، اختاپوس، پروانه ماهی و اسفنج های دریایی در ساختار اصلی آن به کار گرفته شدند.

6چیدمان این موزه متشکل از یک دیوار ۱۰۰ تنی به طول ۳۰ متر است که باغی از مجسمه را در زیر آب و با طراحی بیش از ۲۰۰ نوع فیگور انسانی در اندازه های واقعی به نمایش در آورده است.

7تمامی این قطعات با کمک غواصان در زیر آب نصب گردیدند.

8اندازه های این قطعات هنری به طرز باورنکردنی طبیعی به نظر می رسند.

9این نمونه که نام آن را The Portal نهاده اند، بخشی از باغ گیاهی زیرزمینی در این موزه به شمار می رود که در آن مجسمه ای ترکیبی از انسان و حیوان را به نمایش در می آورد که به یک آینه بزرگ می نگرد. در این آینه انعکاس هر آنچه که در سطح آب اقیانوس در حال حرکت است نشان داده می شود.

در واقع هدف اصلی نشان دادن این پرتره در زیر آب، دریچه ای شیشه ای به سوی جهان دیگر است که متشکل از سایر اجزای حیات بوده تا بتواند دیگر گونه های دنیای زیر آب همچون اختاپوس، جوجه تیغی و ماهی ها را نیز به خود جلب کند.

10بخش Crossing the Rubicon که متشکل از ۳۵ فیگور است در طول دیوار ۳۰ متری تعبیه شده تا بتواند مرزی میان واقعیت و بخش portal در درون اقیانوس اطلس باشد.

در ساخت این دیوار که بلندی آن ۴ متر است هم از مصالح صنعتی و هم از انواع طبیعی آن استفاده شده. بر اساس ادعای سازندگان این موزه، این دیوار تاکیدی بر بی اهمیت بودن مرز در جهان طبیعت است.در دنیایی که به سمت مرزبندی و حفاظت از مرزها پیش می رود این دیوار سمبلی از عدم وجود مرز میان هوا، طبیعت و حیات وحش است که انسان ادعای مالکیت آن را می کند.بخش Rubicon نیز بشریت را به یاد آن می آورد که هرچه زودتر و برای حفظ طبیعت و آسیب کمتر به آن باید به دنبال راهکارهایی باشد.

11در بخشی به نام Deregulated یک مرد تاجر را نشان می دهد که روی یک الاکلنگ در حال بازی کردن با یک کودک است که نماد چالش خودخواهانه بشر در کارخانه ها و شرکت ها با حیات وحش و طبیعت است.

به گفته دست اندرکاران این موزه، الاکلنگ نمادی از پمپ استخراج نفت است که اشاره بر استفاده بی رویه بشر از سوخت های فسیلی است و عدم تعادل در مصرف آن را نشان می دهد.

12در قالب به کارگرفته شده در این چیدمان از یک ماهیگیر محلی استفاده شده که The Immortal Pyre نام گرفته و بر روی تکه چوب هایی که برای آتش زدن جسد مرده به کار می رود گذاشته شده است.

13آخرین نمایشگاه این موزه The Human Gyre است که برای ساخت یک معبد در نظر گرفته شد اما بعدا جابجا شد.

14بیش از ۲۰۰ فیگرو انسانی در اطراف یک فضای دایره ای شکل، تشکیل شد. بر اساس ادعای دست اندرکاران ساخت موزه، این چیدمان هنری ما را به یاد ارتباط تنگاتنگ مان با دنیای زیرزمینی می اندازد که همگی در معرض حرکت و تحت اراده اقیانوس قرار دارند.

 

این قطعات دنیای عریان و آسیب پذیر و شکننده ما در مقابل چرخه پرقدرت طبیعت را نشان می دهد. چرا که طبیعت اکسیژن مورد نیاز ما برای تنفس که عامل اصلی حیات میلیون ها انسان است را فراهم می آورد.

اولین موزه زیر دریایی شگفت انگیز و عجیب افتتاح شد