نامزد شدن حمید بقایی برای انتخابات (جنجال تازه معماون احمدی نژاد)

اعلام آمادگی بقایی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری

نامزد شدن حمید بقایی : حمید بقایی با انتشار یادداشتی در کانال شخصی خود برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرد.

حمید بقایی

متن یادداشت حمید بقایی برای انتخابات ریاست جمهوری

اللّهم عَجل لولیکَ الفَرَج و العافیه و النّصر

ملّت بزرگوار، فرهیخته و شریف ایران

با استعانت از پیشگاه حضرت ولّی عصر (عج) و با تقدیم بهترین احساسات قلبی به محضر شما مردان و زنان قهرمان و آگاه میهن اسلامی عزیز . در این شرایط مهّم و تعیین کننده ، با ایمانی راسخ به ظرفیتهای وسیع و پایان ناپذیر این سرزمینِ پُرگهر ، و با باوری عمیق به شایستگی های بزرگ و وثیق آحاد مردم نجیب و اصیل ایران زمین و با درک روشن و فهم مُتقن از فاصله زیاد بین وضعیت موجود کشور از نظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و موقعیت بایسته و شایسته برای ایرانیان، و نقش بسیار مهم جایگاه ریاست جمهوری در جهت تحقّق آرزوهای بلند پدران ، مادران و فرزندان این خطه زرخیز و پاک، با کسب اجازه از محضر فرد فرد شما مردم عزیز، نامزدی خود را برای شرکت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران اعلام می دارد.

اینجانب این اعلام نامزدی را که کاملاً مستقل از اشخاص، گروهها، احزاب و جناحهای سیاسی است، صرفاً اعلام سربازی برای کشور عزیز و خدمتگزاری به ملّت شریف ایران دانسته و بدان افتخار می کنم. دریافت حقیر آن است که همبستگی ملی و انسجام اجتماعی، در چارچوب قانون اساسی و ارزشهای الهی – انسانی در مقیاس ملّی و بین المللی و از جمله مهّم ترین آنها، آزادی، عشق و عدالت ، رشد سریع کشور و نیل به جایگاه های رفیع تعالی، پیشرفت و رفاه در دسترس خواهد بود.
اینجانب دیدگاه ها و برنامه های خود را در فرصت های آتی و قانونی به استحضار مردم عزیزم خواهم رساند. با آرزوی طول عمر

رهبر معظم انقلاب و با تقدیم مراتب احترام و سپاس به پیشگاه ملّت بزرگ و قهرمان ایران.

خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود گردی و ما رستگار

کاریکاتور نامزدی حمید بقایی برای انتخابات

تعویض طلایی احمدی نژاد! حمید بقایی، معاون احمدی نژاد برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرد؛ وی مدتی پیش در بازداشت به سر می برد اصلاحات نیوز

حمید بقایی آمد تا احمدی‌ نژاد بماند

حمید‌ بقایی معاون اجرایی رییس دولت دهم

بعد از اعلام نامزدی بقایی باید این سوال را مطرح کرد که آیا نامزدی بقایی برای انتخابات ریاست‌جمهوری واقعی است؟

عصر ایران نوشت: «در حالی که جریان‌های سیاسی در حال رایزنی‌ برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ هستند، حمید بقایی یار دیرین محمود احمدی‌نژاد و معاون اجرایی او اعلام نامزدی کرد.

او در نامه‌ای خطاب به مردم نوشت: «با کسب اجازه از محضر فردفرد شما مردم عزیز، نامزدی خود را برای شرکت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌دارم. اینجانب این اعلام نامزدی را که کاملاً مستقل از اشخاص، گروه‌ها، احزاب و جناح‌های سیاسی است، صرفاً اعلام سربازی برای کشور عزیز و خدمتگذاری به ملّت شریف ایران دانسته و بدان افتخار می‌کنم.»

بعد از اعلام نامزدی بقایی باید این سوال را مطرح کرد که آیا نامزدی بقایی برای انتخابات ریاست‌جمهوری واقعی است؟

برای پاسخ به این سوال باید رفتار محمود احمدی‌نژاد را به عنوان دانای کل جریان موسوم به سوم تیر مورد بررسی قرار دهیم. احمدی‌نژاد خود تصمیم داشت وارد کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری شود. رییس سابق دولت‌های نهم و دهم اما با نهی رهبری روبه‌رو شد. نظر مقام رهبری باعث شد داستان حضور احمدی‌نژاد در انتخابات قبل از آغاز به پایان خود برسد. این درست همان زمانی است که احمدی‌نژاد بازی سیاسی خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ آغاز می‌کند.

احمدی‌نژاد طی نامه‌ای اعلام کرد که از هیچ نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری حمایت نخواهد کرد. او با این کار اولا تکلیف خود با اصول‌گرایان را مشخص کرد. برخی از اصول‌گرایان دوست داشتند از نام احمدی‌نژاد به نام خود استفاده کنند که این نامه باعث شد رییس دولت نهم و دهم خطوط خود با اصول‌گرایان را مشخص کند.

حتما بخوانید :  کنسرت جدید در مشهد در راه است + عکس و جزئیات جدید از کنسرت مشهد

در مرحله دوم احمدی‌نژاد به ظاهر نشان داد که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده نقشی نخواهد داشت. بازی او دقیقا از همین جا آغاز می‌شود. احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری یک سیاست اعلامی دارد و یک سیاست اعلانی. سیاست اعلامی او همان نامه‌ای است که نوشت اما سیاست اعلانی او نامزدی بقایی و احتمالا افراد دیگر برای انتخابات ریاست‌جمهوری است. تقریبا همه فکر می‌کردند نه احمدی‌نژاد و نه احمدی‌نژادی‌ها نقشی در انتخابات سال آینده نخواهند داشت. حالا بقایی آمده است تا نشان دهد این تحلیل اشتباه بود.

احمدی‌نژاد می‌خواهد بازی انتخاباتی اصول‌گرایان و روحانی را بر هم بزند. حضور بقایی و نامزدهای دیگر که نماد تفکر احمدی‌نژاد هستند اما با اعلام استقلال وارد صحنه می‌شوند، نشان می‌دهد که جریان احمدی‌نژاد می‌خواهد ذهن جریان‌های سیاسی را درگیر خود کنند.

این حضور نامزدها باعث می‌شود بخشی از انرژی جریان‌های سیاسی معطوف به این نامزدها شود. بعید به نظر می‌رسد بقایی و برخی از چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد به دلیل حاشیه‌هایی که در دولت نهم و دهم داشته‌اند بتوانند از سد شورای نگهبان عبور کنند اما تا زمان اعلام نظر شورای نگهبان این افراد می‌توانند بازی سیاسی اصول‌گرایان و اصلاح طلبان را برهم بزنند. این افراد قطعا در فضای انتخابات به هر دو جریان سیاسی ایران حمله خواهند کرد؛ آنها را ناکارآمد نشان خواهند داد و احمدی‌نژاد و احمدی‌نژادی‌ها را بهترین تفکر برای اداره کشور می‌دانند.

در این میان باید گفت جریان احمدی‌نژاد افرادی مانند غلامحسین الهام را هم دارند که می‌توانند از سد شورای نگهبان عبور کنند. شاید معرفی نامزدهایی مانند بقایی، سپری باشد برای معرفی الهام و حفظ آنها از حملات احتمالی.

از امروز دو جریان سیاسی حاضر در انتخابات ریاست‌جمهوری باید خود را آماده مقابله با احمدی‌نژادی‌ها کند. دوران ۸ ساله احمدی‌نژاد نشان می‌دهد او به سادگی از مسائل سیاسی به ویژه مسائلی که فکر می‌کند در آن حقی دارد بگذرد.»

واکنش تند یک اصولگرا به اعلام نامزدی بقایی

حمید بقایی، محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی

نامزد شدن حمید بقایی

دبیر کل جامعه اصناف و فعال سیاسی اصولگرا گفت: بقایی چطور به خود اجازه داده کاندیدا شود؟ این که هر کسی به خودش اجازه دهد، بیاید و کاندیدای انتخابات شود، یعنی یک اشکال قانونی وجود دارد.

به گزارش شهر مطلب به نقل از ایسنا، احمد کریمی اصفهانی در واکنش به اعلام کاندیداتوری حمید بقایی، مشاور محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری به نامه‌نیوز گفت: «این که هر شخصی علاقمند است کاندیدا شود را نمی‌توان کاری کرد اما جای تاسف است که هر کسی در کشور به خودش اجازه بدهد، اعلام کاندیداتوری کند بدون این که شان و جایگاه و توان خود را در نظر بگیرد.

وی ادامه داد: ما با حضور حداکثری کاندیداها مواجه هستیم و حضور برخی تنها مشکلی که ایجاد می‌کند این است که شورای نگهبان را به زحمت می‌اندازند. آقای بقایی و امثال وی در دادگاه محکومیت و پرونده دارند و این که چگونه به خود جرات می‌دهند، جای بسی تعجب و تاسف دارد.

نامزد شدن حمید بقایی برای انتخابات (جنجال تازه معماون احمدی نژاد)

حمیدبقایی کیست؟

رزومه کاری بقایی از همراهی اش با «اسفندیار رحیم مشایی» کلید می خورد. او در اوایل دهه هشتاد به دعوت رحیم مشایی در رادیو تهران مشغول به کار شد. پس از شهرداری شدن احمدی نژاد هم در معیت رحیم مشایی به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران رفت.

وقتی هم که احمدی نژاد درسال ۸۴ گوی ریاست جمهوری را از رقبایش ربود به دولت کوچ کرد. اولین سمت او در دولت نهم معاونت سازمان میراث فرهنگی در زمان ریاست مشایی بود. نقش مشایی در همراهی احمدی نژاد که پر رنگ تر شد، او هم رفته رفته به جرگه معتمدان احمدی نژاد پیوست. بقایی ابتدا جایگزین مشایی در سازمان میراث فرهنگی شد، بعد دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و از اواسط عمر دولت دهم احمدی نژاد هم با حفظ سمت هایش به معاونت اجرایی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری گماشته شد.

داستان بازداشت هفت ماهه حمید بقایی

او به خاطر نزدیکی اش به «محمود احمدی نژاد» شناخته شد، اما آنچه «حمید بقایی» را معروف وم شهور کرد، داستان بازداشتش در خرداد ماه ۹۴ است.

حتما بخوانید :  سریال نفس ماه رمضان 96 + تصاویر بازیگران و داستان سریال نفس

دو سال پس از پایان کار دولت دهم و البته حضور او در پاستور بود که «غلامحسین محسنی اژه ای»، سخنگوی قوه قضاییه در نشستی از بازداشتش خبرداد؛ هر چند اژه ای از اتهامات بقایی حرفی نزد، همان روزها یک منبع قضایی درباره اتهامات او به یک خبرگزاری گفت که بقایی از مدت‌ها قبل توسط دستگاه قضایی احضار شده بود، اما به این احضاریه‌ بی‌توجهی می‌کرد و در نهایت این بی‌توجهی به احضاریه و خودداری از حضور در مرجع قضایی، منجر به بازداشت وی شد.

چندی پس از بازداشت رسانه ها به گمانه زنی درباره چرایی بازداشت بقایی پرداختند. برخی نوشتند که بقایی در بهار سال ۹۰ با حکم دیوان عدالت اداری، به علت عدم اجرای حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر تخریب خانه‌های تاریخی در سمت ریاست سازمان گردشگری به مدت چهار سال از هرگونه خدمت دولتی انفصال پیدا کرده است. همین امر موجب بروز شایعات و اتهامات متعددی علیه او شد و ماجرا به مسیرهای اداری ـ قضایی کشیده شد، در نهایت هم سال ۹۴ اودر پی این پرونده بازداشت شده است.

همچنین برخی دیگر از رسانه ها با استناد به سخنان «محمداشرفی اصفهانی» رئیس هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری معتقد بودند که معاون احمدی‌نژاد پرونده قطوری از تخلفات مالی دارد؛ پرونده‌ای که به قول اشرفی اصفهانی شاید سال‌ها زمان ببرد تا ابعاد آن مشخص شود. اشرفی اصفهانی در افشاگری خود، به نقل از یک مقام مسئول امنیتی تأکید نموده بود که بقایی اموالی را از کشور خارج کرده و نزدیک به ده کشور خارجی سرمایه‌گذاری کرده است.

بقایی پس از گذراندن هفت ماه حبس در زندان اوین و در حالی که هنوز اطلاعات رسمی درباره پرونده اش منتشر نشده بود، در ۲۸ دی ۹۴، با تبدیل قرار بازداشت به کفالت، آزاد شد. پس از آزادی او گمانه زنی ها درباره علت بازداشت و حبس او ادامه داشت و هنوز هم علل بازداشت او رسمی و رسانه ای نشده است. (هرچند اتهامات بقایی همچنان پنهان مانده است، در این میان نکته ی مهمی وجود دارد و آن اینکه او در بحبوحه بازداشت یاران احمدی نژاد و پس ازبازداشت «محمد رضارحیمی» معاون اول احمدی نژاد به اتهام فساد مالی و اختلاس به زندان رفت. بازداشت او البته پایان مسیر زندانی شدن مدیران دولت پاکدست نهم و دهم نبود و بعد او «محمد شریف ملک زاده» و «آزاده اردکانی» که معلم زبان بقایی و مشایی هم بوده هم به زندان اوین رفتند.)

به هر روی او به میدان آمده پرچمدار طیف احمدی نژادی ها در دوازهمین دوره ریاست جمهوری شده است، در این میان اما آنچه مهم است، بی توجهی او و البته جریان متبوعش به نگاه بزرگان جناح راست است. او در صدد نمایندگی از جریانی برآمده که هرچند اهل هیاهوست، اما در عالم سیاست به حاشیه رانده شده و دیگر کسی پیگیر رفت وآمدهای پر هیاهویشان به نقاط دور و نزدیک پایتخت نیست.