نشانه های تنهایی را بشناسید و از آنها دوری کنید + ۹ نشانه احساس تنهایی

نشانه هایی که از تاثیر منفی تنهایی بر سلامت شما حکایت دارند

نشانه های تنهایی : نشانه های پرخطر تنها ماندن

3

نشانه های احساس تنهایی

حتما بسیار شنیده اید که تنها بودن و همه کارهای زندگی را تنها انجام دادن نمی تواند برای طولانی مدت گزینه مناسبی به شمار آید.

البته به دلایل عدیده ای هر فردی امکان دارد در طول زندگی خود مدتی چنین وضعیتی را تجربه کند. ورود به جریان زندگی مدرن و دشواری هایی که استفاده از امکانات زندگی برای افراد به وجود می آورد به همراه افزایش سطح توقعات به این جریان دامن نیز می زند.

در میان افراد مسن این وضعیت بیشتر تجربه می شود چرا که این امکان وجود دارد که یکی از طرفین، فوت شده باشد.

بر آن نیستیم که به دلایل این تنهایی ها بپردازیم. آنچه در ادامه این نوشته برشمرده خواهد شد، مشکلات وابسته به سلامت هستند که افرادی که تنها زندگی می کنند را تهدید می کند. آنچه بیش از یک انزوای اجتماعی در فرد ایجاد مشکل می کند، مسائل مربوط به سلامت اوست که باید حتما مد نظر قرار داده شود.

نشانه های تنهایی را با هم در ادامه مرور می کنیم

در طول روز با همان پیژامه یا لباس خانه باقی می مانید و تلاشی به عوض کردن آن نمی کنید

1

دکتر «ملینا لانتز» می گوید زمانی که در طول روز در خانه هستید و کسی شما را نمی بیند گاهی تصمیم می گیرید که دوش نگیرید و با همان پیژامه و لباس خانه خود تمام روز را سپری کنید.

در واقع هیچ انگیزه ای برای انجام این کار ندارید. دکتر لانتز توصیه می کند که حتی اگر قرار کاری هم ندارید و یا در خانه مانده اید درست مانند زمانی عمل کنید که برای رفتن به بیرون آماده می شوید.

هرگز شب ها خوب نمی خوابید

2

بسیاری از افرادی که تنها زندگی می کنند شب ها جای مشخصی را برای خوابیدن انتخاب نمی کنند و گاهی بدون آنکه متوجه باشند در جایی از خانه خواب شان می برد. هنگاهی هم که صبح از خواب بر می خیزند، احساس شادابی و سرزندگی نمی کنند.

احساس بی ارزشی می کنید

3

افرادی که به افسردگی مبتلا هستند، بیشتر خود را از دیگران دور نگه می دارند اما تنهایی هم می تواند به تغییر خلق و خو و عدم شادی بیانجامد. ورود به فضاهای اجتماعی می تواند نقش حمایتی را برای فرد داشته باشد.

زمانی که بیش از اندازه تنها بمانید ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست دهید و این تصور در شما به وجود بیاید که کسی شما را دوست ندارد. دکتر لنتز در این باره می گوید، افراد تنها در بسیاری از مواقع احساس ناامیدی و بی ارزشی می کنند و کمتر در فعالیت های اجتماعی و کارآمد شرکت می کنند.

نمی توانید از اضطراب دوری گزینید

4

هورمون هایی چون «کورتیزول» که هورمون استرس هستند در زمانی که تنها هستید بیشتر ترشح می شوند که می تواند در تمام طول روز سبب ایجاد اضطراب در شما شود. این جریان خصوصا اگر بیشتر روز تنها باشید تشدید هم می شود.

دکتر لنتز هم می گوید افراد تنها عمدتا بیشتر از استرس و اضطراب شکایت دارند. آنها تصور می کنند که اگر اتفاقی برای شان بیافتد کسی خبردار نخواهد شد.

کنترل وضعیت دیابت برای تان دشوارتر می شود

5

توجیه بسیار خوبی است که دلیل افزایش قند خون افرادی که تنها هستند عدم توانایی در کنترل قند خون به دلیل ترشح هورمون های استرس باشد.

در مورد افرادی هم که مبتلا به دیابت هستند و بیشتر مواقع تنها هستند، این موضوع تشدید می شود. بهترین راهکار این است که فرد شروع به انجام تعاملات اجتماعی کند.

فشار خون تان هم در وضعیت چندان پایداری نیست

6

دکتر لنتز بر این باور است که افراد تنها عمدتا تغییرات فراوانی را در سطح فشار خون خود تجربه می کنند.

زمانی که در تعامل با دیگران هستید، فشار خون تان عمدتا کاهش پیدا می کند اما با تنها شدن و ایجاد استرس در شما، ضربان قلب و فشار خون نیز افزایش پیدا می کند.

دکتر لنتز بر این باور است که ادامه روند فشار خون بالا بر اثر استرس و اضطراب می تواند منجر به حملات قلبی و بیماری های قلبی و عروقی شود.

حافظه شما ضعیف شده و بسیاری از چیزها را فراموش می کنید

7

دکتر لنتز بر این باور است هرچقدر تعاملات اجتماعی شما با افراد دیگر کمتر باشد، تجربه های شناختی شما زودتر در معرض خطر قرار می گیرند.

هرچقدر با دیگران بیشتر صحبت و معاشرت داشته باشید سبب خواهید شد که مغزتان بیشتر کار کند و کمتر به بیماری هایی مربوط به حافظه از جمله «دیمنشیا» مبتلا خواهید شد. توصیه می شود بیمارانی که به این بیماری مبتلا هم هستند تعاملات اجتماعی با دیگران را حفظ کنند.

بسیاری از قرارهایی را که با دیگران می گذارید کنسل می کنید

8

زمانی که بیشتر و بیشتر تنها می مانید، در میان جمع بودن برای تان دشوارتر می شود. دکتر لنتز بر این نکته نیز اشاره می گوید که افراد منزوی در بسیاری از مواقع قرارهای خود با پزشک شان را نیز کنسل می کنند.

وی بر این باور است که هرچقدر بیشتر تنها بمانید، خود محورتر خواهید شد و روزهای بدتر و بدتر و با افکار منفی تری به سراغ تان خواهد آمد.

هوای سرد شما را در خانه نگه می دارد

9

زمستان نه تنها فصلی است که در آن اختلالات فصلی تاثیرات بیشتری روی شما می گذارد اما اگر برای بیرون رفتن در چنین هوایی، احتیاج به کمک داشته باشید و خودتان به خوبی نتوانید راه پله ها و یا مسیری را بپیمایید برای تان دشوارتر هم خواهد شد.

دکتر لنتز به چنین افرادی که نمی توانند در روزهای بسیار سرد سال از خانه خارج شوند، توصیه می کند که حتما کنار پنجره قرار گیرند و حس بیرون از خانه بودن را اندکی تجربه کنند.

نشانه های تنهایی را بشناسید و از آنها دوری کنید + ۹ نشانه احساس تنهایی

عوارض تنهایی

عوارض تنهایی؛ ۵ چیزی که شاید ندانید

هر کسی ممکن است در یک مقطع از زندگی اش احساس تنهایی و انزوا کند اما اگر این احساس، مدت زیادی طول بکشد، دردسرساز می شود.

این ۵ اثری است که احساس تنهایی می تواند بر بدن انسان بگذارد:

– احساس تنهایی همان قسمتی از مغز را فعال می کند که درد فیزیکی آن را فعال می کند… کسانی که تنها هستند، صبح ها هورمون استرس بیشتری در بدن شان وجود دارد تا افرادی که منزوی نیستند.
– افراد تنها، شب ها بیشتر از خواب می پرند و بدخواب می شوند.
– یک تحقیق در آمستردام هلند نشان داده، افراد پیری که احساس تنهایی می کنند –حالا دور و برشان هر چقدر شلوغ باشد- بیشتر از افرادی که تنها زندگی می کنند، در معرض زوال عقل هستند.
– ۲ تحقیق در سال ۲۰۱۲ نشان داد کسانی که تنها زندگی می کنند یا احساس تنهایی می کنند، بیشتر در معرض خطر مرگ زودرس هستند.
– تنهایی قلب شما را می شکند. داشنمندان احتمال می دهند احساس تنهایی در دراز مدت، خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

برای مقابله با احساس تنهایی چه باید کرد.

به جای آنکه احساس تنهایی را نقص یا ویژگی شخصیتی غیرقابل تغییر بدانیم، باید بپذیریم که احساس تنهایی قابل تغییر است. هم‌چنین مهم است که بدانیم احساس تنهایی تجربه‌ای همگانی است . براساس نتایج یک پژوهش یک چهارم همه بزرگسالان حداقل چند هفته احساس تنهایی رنج آوری را تجربه کرده‌اند و بروز آن در میان نوجوانان و دانشجویان حتی بیش از این است. احساس تنهایی به خودی خود نه پایدار است و نه بد. در عوض، احساس تنهایی را باید نشانه یا علامت نیازهای مهمی دانست که برآورد نشده‌اند.

وقتی نیازهای مهم برآورده نشده باشند، شما یا هرکس دیگری باید دست به کار شوید. با تعیین اینکه کدام نیازها در شرایط ویژه شما برآورده نشده است شروع کنید. احساس تنهایی شما مکن است ناشی از نیازهای متعددی باشد. ممکن است ناشی از نیاز به گسترش دوستی با محفلی از دوستان یا با یک دوست ویژه باشد. ممکن است نتیجه نیاز به یادگیری انجام امور برای خودتان، بدون دوستان باشد. یا مکمن است ناشی از نیاز به داشتن احساس بهتر درباره خود یا نیاز به ارتباط بیشتر با خود باشد.

گسترش دوستی‌ ها برای مقابله با تنهایی

راه‌های متعددی برای برآورده ساختن نیاز به دوستی وجود دارد. راه‌های زیر را ملاحظه کنید:

به خود یادآوری کنید که تنهایی شما همیشگی نیست.در انجام امور معمولی و روزانه خود، به دنبال راه‌هایی برای برقراری ارتباط با مردم باشید مثلاً می‌توانید:

با دیگران غذا بخورید.

در کلاس در کنار افراد جدید بنشینید.

برای مطالعه یا انجام تکالیف خود یک همراه پیدا کنید.

خود را در موقعیت‌های جدیدی قرار دهید تا افراد جدید را ملاقات کنید در فعالیت‌هایی شرکت کنید که واقعاً به آنها علاقه‌ دارید. در این صورت احتمال بیشتری وجوددارد که با افراد مورد علاقه خود ملاقات کنید؛ افرادی که علایق مشترکی با آنها دارید.

از امکانات دانشگاهی استفاده کنید. سازمان‌ها و فعالیت‌های دانشگاهی را شناسایی کنید.

برای مثال باشگاه‌ها، مراکز مذهبی، کانون‌های فرهنگی و ورزشی، مشاغل نیمه وقت و کارهای داوطلبانه.

درباره برنامه‌ها از کسی که بیش از شما در دانشگاه بوده است بپرسید.

روی رشد مهارت‌های اجتماعی خود کار کنید. روی شناخت دیگران و اجازه دادن به آنان که شما را بشناسند، تمرین کنید.

براساس روابط پیشین، روی افراد جدید قضاوت نکنید. در عوض، سعی کنید هر فرد را از زاویه جدیدی بنگیرد.

دوستی‌های صمیمانه معمولاً بتدریج رشد می‌یابند به طوری که افراد یاد می‌گیرند احساسات درونی خود را با هم در میان بگذارند.

از شتاب در دوستی های صمیمانه خودداری کنید. از دیگران نیز چنین توقعی نداشته باشید. بگذارید دوستی صمیمانه روند طبیعی خود را طی کند.

به جای آنکه معتقد باشید که فقط رابطه دوستانه با یک نفر می‌تواند تنهایی شما را پایان بخشد برای همه دوستی‌های خود و ویژگی‌های منحصر به فرد هر یک از آنها ارزش قائل شوید.
رشد خود

خود را به صورت کل ببینید. فقط به این دلیل که نیاز شما به دوستی یا معاشرت برآورده نشده، نیازهای دیگر خود را نادیده نگیرید.

تغذیه خوب، تمرین‌های درسی منظم و خواب کافی را دنبال کنید. نگذارید که تحصیلات، سرگرمی‌ها و سایر علایق به حال خود رها شوند.

از اوقات تنهایی برای شناخت خود بهره ببرید. اوقات تنهایی را فرصتی برای رشد، استقلال و آموزش برای رسیدگی به نیازهای عاطفی خود بدانید. در اوقات تنهایی می‌توانید جنبه‌های مختلفی از خود را رشد بدهید.

به جای آنکه فقط وقتی با دیگران هستید زندگی کنید، از اوقات تنهایی خود لذت ببرید. از برخورد منفعلانه با موقعیت‌ها پرهیز کنید.

مطمئن باشید که راه‌های مبتکرانه و لذت‌بخش فراوانی برای بهره‌گیری از اوقات تنهایی وجود دارد.

در صورت امکان، از آنچه که در گذشته از آن لذت برده‌اید استفاده کنید تا راه لذت بردن از اوقات تنهایی خود را انتخاب کنید.

وسائلی را که می‌توانید از آنها برای پر کردن اوقات تنهایی خود استفاده کنید مانند (کتاب‌ها،معماها یا موزیک) را در دسترس خود نگه دارید.

راه‌های به تنهایی انجام دادن فعالیت‌های جمعی را کشف کنید مثلاً (سینما رفتن) . نظر خود را درباره فعالیت، از پیش تعیین نکنید.

ذهن خود را باز بگذارید. به طور خلاصه، صرف نظر از اینکه چه احساس بدی می‌کنید، خود را فردی تنها تعریف

نکنید. وقتی توجه و انرژی خود را به نیازهایی که معمولاً می‌توانید برآورده کنید متمرکز سازید، وقتی یاد بگیرید

راه‌های جدیدی برای برآورده کردن نیازهای خود بیابید، تنهایی کاهش می‌یابید یا حتی از بین می‌رود. منتظر نمائید

تا احساستان شما را به پیش براند، حرکت کنید. احساسات خوب بالاخره خود را به شما خواهند رساند.
نیاز به یاری بیشتر

اگر پس از انجام این توصیه‌ها، مشکل تنهایی هنوز باقی است، می‌توانید در فکر کمک‌های بیشتر باشید.