نگهداری از بیمار آلزایمری ( توصیه ها و ترفندهای کاربردی )

چگونه از شخصی با بیماری آلزایمر مراقبت کنیم؟

نگهداری از بیمار آلزایمری : بیماری آلزایمر یک بیماری بدون بازگشت و قابل پیشرفت در مغز است که کم کم در روند تفکر و حافظه شخص اختلال ایجاد می کند.این بیماری توانایی شخص در انجام کارهای ساده را نیز خراب می کند.آلزایمر ششمین دلیل مرگ در جهان است.

نشانه های این بیماری در سنین ۶۵ سالگی پدیدار می گردد ،اما می تواند زودتر یا دیرترهم پدیدار شود. مراقبت از شخصی با بیماری آلزایمر می تواند سخت و طاقت فرسا باشد . شما می توانید با فراهم کردن پشتیبانی و ایجاد محیطی امن و سالم از میزان رنج بیمار بکاهید.

فراهم کردن مراقبت های سلامت

۱) با یک تیم شخصی از متخصصان سلامت کار کنید.

شما ممکن است ازمراقبانی باشید که عضو یک تیم بزرگ باشید که هدف آنها شاد کردن و سلامتی این گونه افراد است.به همین دلیل مهم است که حرفه خود را به سایر متخصصین و یا دیگر مراقبان به اشتراک بگذارید. پزشکان و پرستاران و مددکاران اجتماعی، و مدیران مربوطه میتوانند اطلاعات مهمی در مورد فرد و استراتژی های مراقبت مناسب برای وی فراهم کنند این می تواند به پیشرفت بیماران آلزایمری و روند بهبود آنها کمک کند.

  • سوالاتی که ممکن است مراقبان درباره ارائه مراقبت ها از شما بپرسند، عواملی مانند دانستن زمان و مقدار مصرف دارو برای روند بهبود سلامت کلی و کاهش سرخوردگی بالقوه برای شما در نظر میگیرند.
  • اگر شما متوجه هر گونه تغییر در سلامت و یا رفتار شخص شدید به تیم مراقبت اطلاع دهید.از آنجا که این بیماری میتواند حافظه و تفکر فرد را تحت تاثیر قرار دهد مشکلات بالقوه یا تغییرات عدم تشخیص را اطلاع دهید.این موارد میتواند اطلاعات حیاتی در مورد سلامت فرد ، از جمله پیشرفت بیماری برای پزشکان فراهم کند .
  • تیم سلامت برای شخص (فراتر از پزشک خود) باید شامل یک درمانگر، مددکاراجتماعی یا روانشناس برای حمایت از سلامت روان و یک متخصص کاردرمانی که میتواند امنیت خانه فرد را ارزیابی و برای حمل و نقل رانندگی و مراقبت از خود راهکار ارائه دهد.
حتما بخوانید :  تشخیص بیماری از روی رنگ زبان + عکس و آموزش تشخیص انواع بیماری

۲ مجوز مراقبت از فرد را دریافت کنید.

اطمینان حاصل کنید که هماهنگی حمایت و درمان با مراقبت های بهداشتی اعضای تیم با اجازه فرد مبتلا به آلزایمر صورت میگیرد. این امر کمک میکند تا فرد احساس استقلال نماید و هر گونه تصمیم گیری شما را به نفع خود تشخیص دهد.

  • مراقب باشید چون گاهی اوقات اجازه کتبی و قانونی برای مراقبت و شروع درمان فرد نیاز است.اگر وضعیت این چنین است پس به شخص توضیح دهید که نیاز به امضای او دارید تا عضوی از تیم درمان او شوید.اجتماع های الزایمر یک منبع مناسب برای مدیریت قانونی و جنبه های مالی این بیماری است.
  • وقتی که شخص هوشیارتر است از او بخواهید.واضح صحبت کنید تا شخص دچار کج فهمی یا ارتباط ناصحیح نشود.برای مثال : سلام آقای قره باغی من تمایل دارم که درمان و مراقبت از شما را به عهده بگیرم من به مجوز قانونی برای این کار نیاز دارم لطفا این فرم را امضا کنید تا من بتوانم از شما مراقبت کنم.آیا سوالی دارید؟

۳) به داروهای شخص توجه کنید.

بسیاری از اینگونه افراد تحت رژیم داروهای ویژه ای هستند تا علاِئم این بیماری را کاهش دهند یا از پیشرفت آن یا مشکلات خلقی و خواب آنها بکاهند.مطمئن شوید که شخص داروهایش را هر روز می خورد و دوباره نسخه او را تکمیل کنید.این کار سبب بهتر شدن سلامت مغز برای مدت زمان طولانی تری خواهد شد.

  • دستور دوز را برای هر دارو بخوانید .یک دفترچه از داروها تهیه کنید تا از دوزهای روزانه شخص مطمئن شوید.زمان استفاده شخص از داروها را یادداشت کنید و همچنین مشکلات پس از استفاده این داروها.این اطلاعات برای سایر اعضای تیم درمان ضروری است.

۴)داروها و درمان های رایج بیماری آلزایمر را یاد بگیرید.

اگر شما به شخصی دارو می دهید ممکن است شما نیازمند یادگیری رژیم دارویی او باشید.این می تواند سبب شود که شما از خوب فراهم کردن نیازهای درمانی او مطمئن شوید و بتوانید مدیریت بهتری برای درمان ارایه دهید.

حتما بخوانید :  درمان استرس و اضطراب با این روش های طبیعی و خانگی مفید

تعدادی از داروهای معمول آلزایمر عبارتند از :

  • مهارکننده های کولین استراز از جمله دونپزیل، گالانتامین و ریواستیگمین است. که سبب کاهش روند سرعت فرآیندی که موجب شکسته شدن یکی از انتقال دهنده های عصبی کلیدی مغز است می شود.
  • ممانتین، یک آنتاگونیست گیرنده های (N-متیلD-NMDA- آسپارتات)، است که سبب آهسته شدن آسیب به سلول های عصبی می شود.
  • داروهای خواب آور مانند (زولپیدم)، eszopiclone (Lunesta)
  • داروهای ضد اضطراب مانند کلونازپام، لورازپام

۵) قرار ملاقات های منظمی را در زمان های یکسان برنامه ریزی کنید.

روتین بودن یک کلید اصلی برای مراقبت از شخص مبتلا به الزایمر است.این قضیه حس بهبود را در شخص القا میکند و سبب ادامه توانایی های عملکردی وی می شود.یک راه برای حمایت شخص برنامه ریزی قرار ملاقات های منظم با گروه درمان تخصصی در یک زمان یکسان و روز یکسان است.با دکتر راجع به این قضیه صحبت کنید و ببینید آیا آنها میتوانند برای شما مکان را فراهم کنند.