جزئیات ورود ۵ کیلو اورانیوم ۲۰ درصدی از روسیه به ایران

ورود ۵ کیلو اورانیوم ۲۰ درصدی از روسیه

ورود ۵ کیلو اورانیوم ۲۰ درصدی : دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به ورود آخرین محموله ۱۴۹ تنی کیک زرد از روسیه به ایران، خاطرنشان کرد: این محموله اولین محموله خریداری شده کیک زرد ایران بعد از حدود ۴۰ سال است.

Image result for ‫اورانیوم‬‎

ورود ۵ کیلو اورانیوم

اصغر زارعان ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام پیش از این حدود ۲۳۰ تن کیک زرد را از طریق تبادل سوخت کمتر از ۵ درصد به کشور وارد کرده است. اما محموله ۱۴۹ تنی اولین محموله‌ای است که از طریق کانال خرید جمهوری اسلامی ایران به طور مستقل به کشور وارد می‌کند.

وی همچنین اظهار کرد: همراه با این محموله ۱۴۹ تنی حدود ۵ کیلوگرم اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد وارد کشور می‌شود.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در پاییز سال گذشته جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام حدود ۷۰ کیلو از اورانیوم تا غنای ۲۰ درصدش را به روسیه فرستاد و حسب برجام هر زمان ایران به این سوخت نیاز داشته باشد می‌تواند با اطلاع آژانس این سوخت را به کشور وارد کند. با توجه به نیاز فعلی برای ساخت سه مجتمع سوخت در راستای تولید رادیودارو در راکتور تهران به کشور وارد می‌شود.

حتما بخوانید :  حذف مجازات اعدام حاملین مواد مخدر + جزئیات از زبان اژه ای

زارعان در پاسخ به ایسنا درباره قیمت آخرین محموله کیک زرد وارد شده به کشور، گفت: این محموله بر اساس استاندارد و عرف بین‌الملل خریداری شده است و امروز حدود ظهر وارد سایت اصفهان می‌شود.

ورود ۵ کیلو اورانیوم ۲۰ درصدی