پرویز پرستویی ( از حاشیه تا زندگی خصوصی پرویز پرستوی )

پرویز پرستویی مردی از جنس مردم

پرویز پرستویی (زادهٔ ۲ تیر ۱۳۳۴) است

نام :پرویز
نام خانوادگی:پرستویی
تاریخ تولد :۱۳۳۴/۴/۲
محل تولد :همدان
تحصیلات :دیپلم و لیسانس هنری
تاهل :متاهل
فرزندان :یک پسر و یک دختر

زندگینامه پرویز پرستویی

پرویز پرستویی با اصالتی ترکی در همدان متولد شد. پرویز پرستویی بازیگر و گوینده صاحب‌نام ایرانی سینما، تئاتر و تلویزیون است. او موفق به دریافت نشان درجه یک گواهی‌نامه هنری گردیده است.

Image result for ‫پرویز پرستویی‬‎

پرویز پرستویی (زادهٔ ۲ تیر ۱۳۳۴ در روستای چارلی،شهرستان کبودرآهنگ استان همدان)، بازیگر و گوینده صاحب‌نام ایرانی سینما، تئاتر و تلویزیون است. او موفق به دریافت نشان درجه یک گواهی‌نامه هنری گردیده است. پرویز پرستویی با دریافت چهار سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از این نظر در بین بازیگران ایرانی رکورددار است. وی متأهل و دارای دو فرزند به نام های بهروز و الناز است.

زندگی پرویز پرستویی

پرویز پرستویی با اصالتی ترکی در همدان متولد شد. پدر وی کشاورز بود و زمانی که وی ۳ ساله بود به تهران مهاجرت کرد. دوران کودکی و نوجوانی را در یک خانه اجاره‌ای کوچک در محله دروازه غار سپری کرد. او در مدرسه صادقیه اسلامی در کوچه گمرک تحصیلات ابتدایی خود را به پایان رساند. پرستویی با پس‌انداز کردن یازده هزار تومان خانه‌ای در حوالی ترمینال جنوب خرید. مدتی به ورزش علاقه نشان داد و دروازه‌بان تیم کارگران بود. پس از این زمان به مرکز رفاه نازی‌آباد رفت و شروع به آموختن تئاتر کرد. پرویز پرستویی در سال ۱۳۶۰ و زمانی که ۲۶ سال سن داشت به عنوان منشی در دادگستری تهران مشغول به کار شد، امّا پس از مدتی به خاطر ناهمخوانی این شغل با روحیاتش به اداره تئاتر رفت و تا پایان در آنجا مشغول به کار شد.

پرویز پرستویی، بازیگر و گوینده صاحب‌نام ایرانی سینما، تئاتر و تلویزیون است

فعالیت های پرویز پرستویی

تئاتر و سینما

وی در سال ۱۳۴۸ به گروه بهرام بیضایی پیوست و در همان سال سرانجام اولین نقشش در تئاتر ماجرای یک محل را بازی کرد. پرستویی فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۴۸ با اجرای نمایش در مراکز رفاه، کاخ جوانان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد. در سال ۱۳۵۳ برای بازی در نمایش دکه و یک سال بعد برای بازی در نمایش تسلیم شدگان جایزه کاخ جوانان را گرفت. آشنایی او با بهزاد فراهانی او را به گروه کوچ کشاند تا به دنبال کسب تجربه باشد.

اوج کار پرویز پرستویی

اوج کاری پرویز پرستویی در سال ۱۳۵۲ در نمایش‌های چشم برابر چشم، شبی در حلبی‌آباد، پتک و خانه روشن بود که در آن به بازی پرداخت. بازی او در نمایش پرطرفدار میلاد در نقش دلال زمین خیلی زود اسم او را در بین طرفداران تئاتر بر سر زبان‌ها انداخت. پرستویی در سال ۱۳۶۲ اولین فعالیت خود را در سینما با دیار عاشقان آغاز کرد و توانست در همین ابتدا مورد تحسین قرار گیرد و موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل جشنواره فیلم فجر شد.

Image result for ‫پرویز پرستویی‬‎

پرویز پرستوییو خسرو شکیبایی

پرویز پرستویی در سال ۱۳۶۶ در فیلم شکار با خسرو شکیبایی هم بازی شد. بازی او در آدم‌برفی ۱۳۷۳ و لیلی با من است ۱۳۷۴ در نقش‌های متفاوت باعث شهرت بیشتر وی شد و برای ایفای نقش صادق مشکینی دیپلم افتخار جشنواره فجر را به دست آورد.

نقطه اوج وی در سال ۱۳۷۶ برای بازی در فیلم آژانس شیشه‌ای در نقش حاج کاظم بود. پرویز پرستویی برای بازی در این نقش سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم یوگسلاوی را در سال ۲۰۰۰ به دست آورد. بازی او در فیلم مومیایی ۳ در سال ۱۳۷۸ نیز از دیگر کارهای قابل توجه او در دهه ۷۰ بود.

سال ۱۳۸۰ سال خوبی برای پرویز پرستویی نبود، فیلم آب و آتش با بازی نه چندان دلچسب و انتخاب نامناسب او و فیلم تکه‌پاره شده موج مرده با تکرار نقش حاج کاظم آژانس شیشه‌ای چهره موفقی از پرویز پرستویی به جا نگذاشت. پرویز پرستویی در سال ۱۳۸۲ بار دیگر چشمها را به سوی خود خیره کرد. بازی ماندگار او در نقش رضا مارمولک در فیلم مارمولک کمال تبریزی جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۲ و تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد هشتمین جشن خانه سینما ۱۳۸۳ را برای او به ارمغان آورد.

بهروز پرستويي فرزند پرويز پرستويي

پرویز پرستویی از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵ در فیلم‌های موفق دوئل ۱۳۸۲، بید مجنون ۱۳۸۳، کافه ترانزیت ۱۳۸۳ محصول مشترک فرانسه، ترکیه و ایران به ایفای نقش متفاوت پرداخت. پرستویی دو بار دیگر در سال ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را برای بازی در فیلم‌های بید مجنون به کارگردانی مجید مجیدی و به نام پدر به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا از آن خود کرد. پاداش سکوت و کتاب قانون دو فیلم او در همکاری با مازیار میری در دو سال پشت سر هم بود.

پرویز پرستویی بهترین بازیگر نقش مرد

پرویز پرستویی در سال ۱۳۸۷ با فیلم بیست عبدالرضا کاهانی به اوج بازگشت و توانست جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم‌های هنری باتومی ۲۰۰۹ را به دست آورد. پرستویی در سال ۱۳۹۲ با بازی در فیلم امروز رضا میرکریمی دوباره مورد تحسین قرار گرفت و برنده جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم سان فرانسیسکو ۲۰۱۴، جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی سینمای مؤلف رباط ۲۰۱۴ و برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم جیپور در سال ۲۰۱۴ شد. پرستویی در سال ۱۳۹۴ پس از ده سال و برای ششمین بار با فیلم بادیگارد مقابل دوربین ابراهیم حاتمی‌کیا رفت و در نقش حیدر ذبیحی به ایفای نقش پرداخت. وی برای بازی در این نقش در سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر برای چهارمین بار برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

پرویز پرستویی در تلویزیون

پرستویی در انتخاب مجموعه تلویزیونی گزیده کار بود. او اولین کار خود را در سال ۱۳۶۳ آغاز کرد. امام علی، آوای فاخته و خاک سرخ سه کار دیده شده وی از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۹ بوده است. زیر تیغ در سال ۱۳۸۵ و آشپزباشی در سال ۱۳۸۹ ماندگارترین کارهای او در تلویزیون ایران به شمار می‌رود.

پرویز پرستویی با اصالتی ترکی در همدان متولد شد

اگر چند فیلم دهه ۶۰ و نقش های اغلب کوتاه و مکمکل پرویز پرستویی را کنار بگذاریم . مسیر پرویز پرستویی به عنوان یک ستاره تراز اول از نیمه دوم دهه ۷۰ آغاز می شود و با مقایسه چهار مقطع اکران فیلم‌های او در گیشه می‌شود روند استقبال تماشاگران از فیلم های او را تحلیل کرد.

حاج کاظم همچنان در گیشه می‌تازد

لیست ارزشمندترین دارایی‌های پرویز پرستوییستاره می شود

سال ۷۵ و با اکران «لیلی با من است» با بیش از ۸۰۰ هزار مخاطب، پرویز پرستویی تبدیل به ستاره گیشه سینماها می‌شود. یک سال بعد فیلم توقیف شده «آدم برفی» با بازی او به نمایش در می‌آید و بیش از ۴۰۰ هزار نفر مخاطب دارد. فیلم بعدی اکران شده پرویز پرستویی پر مخاطب ترین فیلم این بازیگر تا امروز است. مرد عوضی (محمدرصا هنرمند) با سه میلیون و ۶۰۰ هزار مخاطب از پر مخاطب ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است. مجبوبیت پرویز پرستویی در این سال ها پایانی نداشت. در همین سال « روانی » و «آژانس شیشه‌ای» هم به نمایش در آمدند تا پرستویی با ۵ میلیون مخاطب نه تنها پولسازترین بازیگر این سال، بلکه یکی از پر مخاطب ترین بازیگران سینمای ایران در یک سال باشد.

حاج کاظم همچنان در گیشه می‌تازدپرستویی در نیمه اول دهه ۷۰ هیچج فیلم شکست خورده ای ندارد. نیمه اول دهه ۸۰ هم چنان پرویز پرستویی به عنوان ستاره اول سینمای ایران گیشه را در مشتش دارد و هر فیلم او به مخاطب و فروش بالایی می رسد. هر چند فیلم های پرستویی در این پنج سال نسبت به نیمه دوم دهه ۸۰ سه میلیون نفر افت مخاطب دارد(نسبت به ریزش مخاطبان سینما).

لیست ارزشمندترین دارایی‌های پرویز پرستویی

لیست ارزشمندترین دارایی‌های پرویز پرستویی نیمه دوم دهه ۸۰ پرویز پرستویی کم کار می‌شود. افت مخاطب فیلم های او در این مقطع طبیعی است. به گزارش سینما در مجموعه مخاطبان فیلم های پرستویی در نیمه دوم دهه ۸۰ ف یکی میلون و ۱۰۰ هزار نفر بود. ناکام ترین دوره کاری پرستویی اما نیمه اول دهه ۹۰ است که مخاطبان فیلم های او از نیمه دوم دهه ۸۰ کمتر می شود. البته نسبت کم شدن آثار پرویز پرستویی ارتباط مستقیمی با ریزش مخاطبان سینمایی دارد. اما با پیش بینی ادامه فروش فعلی بادیگارد هم فیلم های او در این مقطع نمی‌تواند بیش از فیلم های او در نیمه دوم دهه ۸۰ مخاطب داشته باشد. هر چند فروش بالای بادیگارد و استقابل مخاطبان از این فیلم دوره جدیدی را می توان برای حضور آثار موق پرستویی پیش بینی کرد.

Image result for ‫پرویز پرستویی‬‎مصاحبه جالب و خواندنی با پرویز پرستویی

اولین آدم معروفی که از نزدیک دیدید چه کسی بود و وقتی او را دیدید چه احساسی داشتید؟

حتما بخوانید :  شبنم قلی خانی در بندر عباس ، عکسهای شبنم قلی خانی در بندر عباس

– اگر بی اغراق گفته باشم اولین نفر پرویز فنی زاده بود. خیلی احساس خوبی داشتم چون یک جورهایی در آن مقطع مریدش هم بودم. اینکه می گویم به دهه ۴۰ برمی گردد. جایی به نام ارباب جمشید در منوچهری داشتیم که پاتوق استودیوها و خیلی از هنرپیشه ها آنجا بود. یک جا هم به نام اداره تئاتر داشتیم که بعدها من کارمند آنجا شدم و از همانجا بازنشسته شدم.اولین بار در آنجا فنی زاده را دیدم که برایم خیلی جذاب بود که این آدم را از نزدیک می دیدم چون شیفته بازیگری اش بودم.

اولین فیلمی که در سینما دیدید چه بود؟

– خاطرم هست اولین فیلمی که در سینما دیدم، ریکاردو بود. کارگردان ریکاردو را به یاد نمی آورم ولی بازیگرانش سپهرنیا و گرشا متوسلانی بودند. این اولین بار بو د که من جذب این پلاکارد شدم که این چیست و اگر اشتباه نکنم نیمه رنگی هم نوشته بودند. قصه فیلم دیدن من شبیه قصه سینما پارادیزو بود.

چگونه آن زمان این را با پدر و مادرتان عنوان کردید که میخواهید بازیگر شوید؟

– به خانواده ام نگفتم. من ۱۰ سال قاچاقی کار کردم. ۱۰ سال تئاتر کار کردم اما در خانواده ام کسی نمی دانست، در حالی که جایزه می گرفتم اما خانه نمی آوردم. آن موقع می توانستم بگویم به باشگاه می روم و کشتی می گیرم که می رفتم اما نمی توانستم بگویم که تئاتر کار می کنم. تئاتر ادا درآوردن بود، چشم انداز نه خانواده من بلکه خیلی از خانواده ها این بود که فرزندانشان اگر این کار را دنبال کنند در نهایت در عروسی ها مطرب می شوند. آن زمان آرزوی هر پدر و مادری بود که بچه ای که از او زاده می شود و نسلی که به وجود می آورد عصای دستش باشد.

یادم نمی رود، سال ۵۶ نمایش میلاد را در تالار مولوی اجرا داشتیم. بحث و قصه فئودالیسم بود اما سبک روایی و تعزیه داشت و چون سبک تعزیه بود توانستم به پدر و مادرم بگویم که بیایند آن را ببینند چون روضه و تعزیه را خوب می شناختند. البته شناخت بصری داشتند و نه تخصصی چون با اینها آمیخته شده بودند و با اعتقادات شان سر و کار داشته است. آنجا توانستم کمی به آنها بقبولانم که کار من این است. همین که از محله ما بلند شدند و به دانشگاه تهران و تالار مولوی آمدند و پشت به پشت ملت را دیدند، کار بزرگی کردند. واقعا به سادگی امروز نبود.

من در چند سالی که در کارنامه کار می کردم، گاهی اوقات از دفتر که بیرون می آمدم، ماشین بچه ها را می دیدم که کمترین شان ۲۰۶ بود. این برای من ناراحتی نداشت و لذت می بردم و به آنها می گفتم بروید دست پدر و مادرهای تان را ببوسید و کیف کنید که در مقطعی از تاریخ هوس بازیگری کردید که ماشین هم زیر پای تان می اندازند ولی من باید از ترمینال جنوب تا دو راهی یوسف آباد پیاده می آمدم تا به واحد نمایش برسم و نمایشنامه ای را آنجا تمرین کنم.

ساختمانی به نام واحد نمایش در یوسف آباد که آقای رشیدی رییس آن بودند. من باید از ترمینال جنوب پیاده تا دو راهی یوسف آباد می آمدم در حالی که پول بلیت شرکت واحد را هم نداشتم و موقع برگشتم از آنجا که نمی خواستم دوستانی که با هم بازی می کردیم بفهمند که من پول ندارم، شرط بندی می کردیم که شما با اتوبوس دو طبقه تا راه آهن بیایید و ما پیاده تا ببینیم کی زودتر می رسد؟ من در راه آهن پنج دقیقه می ایستادم تازه اتوبوس آنها می رسید.

پرستویی فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۴۸ آغاز کرد

اولین بار که توسط پدر و مادرتان برای بازیگری تحسین شدید چه زمانی بود؟

– بهترینش همان موقع بود. همان روز بود، منتها باز هنوز در شش و بش بودند ولی چشم انداز خانواده ها این بود که مثلا پسر فلان شخص رفته و گروهبان شده یا در نظام و ارتش و نیروی هوایی رفته است. اینطور بود که بعد از سیکل باید کار پیدا می کردیم و از ادامه تحصیل خبری نبود، به همین خاطر وارد دادگستری شدم تا شغل داشته باشم تا خیال خانواده به نحوی راحت شود. در کنارش بازی هم می کردم. اولین بار هم شهرت را با دیار عاشقان که آن سال جایزه برد تجربه کردم.

کار کردن در شعبه ۱۴۷ کیفری که در آنجا منشی بودید و همزمان بازی کردن در سینما! این تضاد چگونه با روحیه تان جور درمی آمد؟ در حالی که شما شخصیتی احساساتی به نظر می رسید…

– من خیلی آدم احساساتی هستم اما فکر کنم در مسیری وارد شدم که به گونه ای مرا مقاوم کرد. به رغم احساسات، همیشه خودم را در موقعیت قرار می دادم و به همین خاطر دوشنبه هایی که در شعبه ۱۴۷ داشتیم را خودم «فیلم سینمایی» اسم گذاشته بودم، یعنی برای من واقعا سینما بود. درست است درد، رنج، معضلات و مشکلات بود ولی به هر حال من در این حرفه بودم و خیلی از کارهایم را در همان موقع انجام دادم. مثل دیار عاشقان، پیشتازان فتح، سازمان ۴، شکار، حکایت آن مرد خوشبخت، امام علی (ع) و رعنا را همگی در دادگستری بودم.

شاید لفظ درشتی باشد اما شاید جهان بینی من از همان جا شروع شد. مگر قصه های ما پیرامون چیست؟ به تکراری بودنش کاری ندارم که پر از خیانت و مسائلی از این دست است. آمار داشتیم روزی بیست هزار نفر در دادگستری رفت و آمد داشتند که یا شاکی بودند یا متهم. همه دردمند بودند و همه هم قصه هایشان با یکدیگر فرق می کرد. من چقدر باید مطالعه کنم که اینها را به دست بیاورم؟ من آنجا را از این منظر می دیدم وگرنه حتی دو دقیقه اش هم برای من قابل تحمل نبود.

نقطه اوج پرویز پرستویی، در سال ۱۳۷۶ برای بازی در فیلم آژانس شیشه‌ای در نقش حاج کاظم بود

آخرین بار که به کودک درون تان سر زدید کی بوده است؟

– این کودک درون همیشه با من هست و چیزی نیست که از من جدا شود.

دوستش دارید؟

– خیلی دوستش دارم و خیلی جاها دلم برایش می سوزد. در اسباب کشی یک بار به عکس دوران کودکی ام برخوردم. من از کودکی ام دو عکس بیشتر ندارم ولی الان پسر و دختر و نوه من در همین موبایل صدها عکس دارند. یکی در چهار راه مولوی، از همان هایی که فوری است و همان موقع می دهند و مغازه هم ندارند و دیگری برای مدرسه باید عکس می گرفتم که در عکاسی گرفتم.

به طور اتفاقی به عکس کودکی ام برخوردم. سریع با موبایلم عکس گرفتم. به همین خاطر می گویم وقتی سرگذشت پرویز پرستویی با دوران کودکی و کوچ او از روستا به شهر را که می خواستم بخوانم، دلم به حالش سوخت حکایت خودشیفتگی و مغرور شدن نیست و هیچ پزی ندارد. دیدم که چقدر به این پرویز پرستویی ظلم کردم و چقدر اذیتش کردم. وقتی خودم را مرور می کنم به نظرم به کودک درونم واقعا ستم کرده ام. خیلی اذیتش کردم.

اینستاگرام تان فضای جالبی دارد، انگار شما مدام در حال روایت هستید…

– خیلی ها فکر می کنند تمام نوشته هایی که در اینستاگرام منتشر می کنم، نوشته های من هستند اما خیلی از این نوشته ها متن هایی هستند که آنها را می خوانم و دوست دارم به دیگران هم منتقل کنم. دوست داشتم فضایی ایجاد شود تا بگویم که برخی از این نوشته ها که در اینستاگرام بازنشر می کنم و در سایت ها و روزنامه ها به اسم من تمام می شود، متعلق به من نیست.

برخی به من خرده می گیرند که شما فضای اینستاگرام را اشتباه گرفته ای دو باید در اینستاگرام از خودت عکس بگذاری اما من به این رسم اعتقادی ندارم. دوست دارم اگر اثری را می خوانم که با خودم ارتباط خوبی برقرار می کند، به فراخور حال آدم ها، آن اثر را انتخاب کنم و نشر دهم.

تصاویر پرویز پرستویی

عکس دیدنی از پرویز پرستویی در ۲۱ سالگی

پرویز پرستویی متولد ۲ تیر ۱۳۳۴ می باشد. او اولین جوانی بود که در تاریخ جشنواره فیلم فجر جایزه سیمرغ را گرفت، او در ۲۸ سالگی برای بازی در فیلم دیارعاشقان از جشنواره دوم فجر در سال ۱۳۶۲ سیمرغ گرفت. همچنین وی تنها کسی است که تا به حال ۳ بار سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را به خانه برده‌است.

عکس دیدنی از پرویز پرستویی در 21 سالگی

حاشیه های خبر ساز پرویز پرستویی

پرویز پرستویی در روزهای بعد از دریافت سیمرغ جشنواره فجر به شدت فعال شده.

پرویز پرستویی در روزهای بعد از دریافت سیمرغ جشنواره فجر به شدت فعال بود و هست. در مورد موضوعات مختلف سیاسی و اجتماعی اظهار نظر می کند و به وضوح به شبکه های اجتماعی علاقه مند شده.

حتما بخوانید :  سوغات لرستان ( بهترین سوغاتی های دیار آبشارهای ایران )

کمپین نه به چهارشنبه سوری که در اینستاگرام راه انداخت، حالا به بیلبوردهای پایتخت هم راه یافته. حاج کاظم آژانس شیشه ای خوب بلد است همه را غافلگیر کند. چه با تبریک تولد یک بازیگر سینمای قبل از انقلاب و چه با طعنه جریان سیاسی پیروز انتخابات ۹۲ و ۹۴. گزارش پیش رو نگاهی است به ۱۰ اتفاق ویژه این روزهای پرویزخان پرستویی.

خداقوت آقای پرستویی ۱- کمپین نه به چهارشنبه سوزی

یک هفته پیش پرویز پرستویی در اینستاگرام کمپین «تحریم چهارشنبه سوری» راه انداخت که بازتاب وسیعی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی داشت. او در صفحه شخصی خود نوشت: «دیگر پولمان را حرام ترقه ها و جنس های گوناگون شما [چینی ها] نمی کنیم.

چهارشنبه سوری جشن ماست. از امسال آتش درست می کینم از روی آن می پریم و شادی می کنیم. از امسال قاشق زنی می کنیم و به هم شیرینی می دهیم…» حالا این کمپین مورد توجه شهرداری هم قرار گرفته و بیلبوردهایی با همین مضمون، با تصویر پرویز پرستویی و یادداشت اینستاگرامی او در سطح پایتخت نصب شده است.

۲- دیدار با عزت الله انتظامی

قرار است نسخه تصحیح شده و با کیفیتی از فیلم «گاو» اوایل اردیبهشت ماه در جشنواره جهانی فیلم فجر نمایش داده شود. همین مسئله بهانه ای شد تا شنبه پرویز پرستویی به اتفاق رضا میرکریمی دبیر این جشنواره به دیدار عزت الله انتظامی بوند و از او برای شرکت در این مراسم دعوت کنند.

در این دیدار پوستر این جشنواره هم که تصویری از فیلم گاو روی آن نقش بسته به این بازیگر پیشکسوت اهدا شد. در این دیدار انتظامی کلی از پرستویی تعریف و تمجید کرد و در مورد فعالیت های سینمایی مشترکشان خاطره بازی کردند. پرویز پرستویی شنبه به عیادت محمدعلی کشاورز دیگر بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون هم رفته بود.

عکس پرویز پرستویی

خداقوت آقای پرستویی

۳- تبریک تولد به بازیگر قدیمی

چند روز پیش پرویز پرستویی با یک پیام تبریک تولد همه را غافلگیر کرد. او خطاب به بهروز وثوقی بازیگر سینمای سال های قبل از انقلاب نوشت: «سلام بهروزخان وثوقی، تولد مبارک. امیدوارم سالیان سال در کنار همسر گلتون تندرست و سلامت باشید.

این روزها خیلی به ما لقب استاد و اسطوره و… می دن من که هیچکدومو به خودم نمی گیرم چون شما با کارهای ماندگارت ثابت کردی که یکی از استادان و اسطوره های بازیگری هستید، که خیلی جاتونو، تو بازیگری سینما خالی می بینم به امید روزی که به خانه خودت، ایران برگردی تا همچنان از شما بیاموزیم.»

۴- حضور در اکران های غیررسمی بادیگارد

تالار ایوان شمس عصر شنبه میزبان خانواده شهدای حرم بود که برای ارکان فیلم سینمایی بادیگارد جمع شده بودند. در این مراسم علاوه بر ابراهیم حاتمی کیا کارگردان فیلم، پریروز پرستویی هم حضور داشت.

اواخر هفته پیش هم خبر آمد این فیلم در دانشگاه آزاد شهر کرد با حضور پرویز پرستویی اکران شده است. قبل تر هم اواخر بهمن ماه، بعد از فروکش کردن تب و تاب جشنواره فیلم فجر پرستویی برای اکران بادیگارد به دانشکده فنی دانشگاه تهران رفته بود.

خداقوت آقای پرستویی ۵- اوج گیری فعالیت های اینستاگرامی

طی دو هفته اخیر به طرز محسوسی بر حجم فعالیت های پرویز پرستویی در شبکه اجتماعی اینستاگرام افزوده شده و تقریبا هر روز یک یا دو پست در صفحه شخصی او منتشر می شود. بخش عمده ای از این پست ها درون مایه موعظه و حکایت های پندآموز دارد.

گاهی هم خاطرات شخصی آقای بازیگر هم منتشر می شود. یکی از این خاطرات جالب ماجرای روزی بود که پرویز پرستویی در خیابان در حال حمل ۵ هزار دلار بوده که در طول مسیر ناغافل اسکناس ها می ریزد و مردم دسته جمعی دلارها را جمع می کنند و تحویل او می دهند.

۶- حمایت پرویز پرستویی از ظریف و سردار سلیمانی

پرویز پرستویی در گفت و گوهای مختلف هم از تیم مذاکرات هسته ای کشورمان تقدیر کرده و هم از سردار سلیمانی و مدافعان حرم. او اخیرا در میان دانشجویان داشنگاه آزاد شهر کرد گفت: «من بارها عرض کردم که جنگ هنوز ادامه دارد. اگر تمام می شد، حاج قاسم سلیمانی ها الان پشت میزها نشسته بودند؛ نه همچنان در سنگرها جان خودشان را در کف دستشان بگذارند.»

او در عین حال چندی پیش روی آنتن زنده یک برنامه تلویزیونی خطاب به عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه گفته بود: «با تمام وجودم به شما تبریک می گویم و به خودم هم تبریک می گویم که در مملکتی زندگی می کنم که قهرمانان ملی آن امثال شما و دکتر ظریف هستند.»

خداقوت آقای پرستویی

۷- بزرگداشت فارس برای پرستویی

پرویز پرستویی که روزگاری به علت بازی در فیملی مثل مارمولک چندان مورد علاقه رسانه های اصولگرا نبود حالا با بادیگارد به قهرمان آنان تبدیل شده.

در هفته ای که گذشت خبرگزاری فارسی برای پرویز پرستویی مراسم بزرگداشتی گرفت و با حضور چهره هایی مثل جمشید مشایخی، ابراهیم حاتمی کیا، فریدون جیرانی، مریلا زارعی و الهام حمیدی از چهار دهه فعالیت های هنری او تقدیر شد. البته از چهار دهه فعالیت های هنری او تقدیر شد.

البته او در همین مراسم هم حرف هایی زد که احتمالا برای رسانه های اصولگرا خوشایند نیست. مثلا اینکه از اسکار اصغر فرهادی به خوبی یاد کرد و گفت: «سوال بزرگ این است که چرا فقط به قلع و قمع کردن یکدیگر می اندیشیم.»

خداقوت آقای پرستویی

۸- اظهارات متناقض سیاسی

در روزهای منتهی به انتخابات ۷ اسفند پرویز پرستویی از جمله هنرمندانی بود که مردم را برای حضور در پای صندوق های رای تشویق می کرد. او در یادداشتی با عنوان «ما رای می دهیم» نوشت: «می دانم که شاید در مقاطعی باورهایتان خدشه دار شده اما یادم نمی رود که دو روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری دولت یازدهم چگونه غیرت و عرق ملی به جوش آمد و آگاهانه رای خود را به صندوق ها انداختید.»

حمایت از فهرست امید تعبیر بدش اما او در اظهاراتی طعنه آمیز گفت: «مردم ایران به امید رای دادند ولی الان نه تحریم ها برداشته شده است و شاید بتوان گفت مثلا امید داریم و باید با همین مثلاها به مردم ایران احترام گذاشت.»

۹- مجادله پرویز پرستویی با بهروز افخمی

داستان اختلاف پرویز پرستویی و بهروز افخمی به ماه ها قبل از جشنواره فیلم فجر بر می گردد. در آبان ماه امسال افخمی در برنامه هفت در جواب انتقادات اینستاگرامی پرستویی از این برنامه او را به مناظره دعوت کرد. این ماجرا گذشت تا اینکه حین برگزاری جشنواره افخمی بار دیگر با کنایه سیمرغ پرستویی را مصلحتی توصیف کرد و درباره او گفت: «فکر می کند نقش های بی نمک و تکراری اش کفایت می کند.»

در مقابل این انتقاد هم پرستویی نامه ای نوشت و او را «کارگردان متوسط» خب کرد. این نامه هم بدون پاسخ نماند و بهروز افخمی در ستون خود در روزنامه هفت صبح نوشت: «به نظر می رسد آقای پرستویی کمی خودش را گم کرده.»

خداقوت آقای پرستویی

۱۰- جنجالی های جشنواره ای پرویز پرستویی

انتقادات پرستویی از جشنواره فیلم فجر قبل از شروع آن آغاز شد. او در اظهاراتی گفت: «محال است پایم را روی آن فرش قرمز بگذارم. فرهنگ من ایرانی است. در هالیوود که این کارها را می کنند با فرهنگشان مرتبط است.» در عین حال از طراحی پوستر جشنواره هم انتقاد کرد و گفت: «خسرو [شکیبایی] اگر زنده بود چنین لباسی نمی پوشید.»

در روزهای نزدیک به اختتامیه تعدادی زا رسانه های اصولاگرا معتقد بودند او نباید برای دریافت سیمرغ در این مراسم حاضر شود که البته پرستویی حاضر شد و جایزه اش را گرفت. او چند روز پیش از بی توجهی هیات داوران به فیلم «دو» ساخته سهیلا گلستانی که پرستویی تهیه کنندگی آن را بر عهده دارد هم انتقاد کرد.