چهره زنان در کشورهای مختلف جهان اینگونه است + عکس

چهره زنان در کشورهای مختلف جهان

چهره زنان : هنرمندی به نام «میهائلا نوروک» که متولد و ساکن کشور رومانی است، ۴ سال گذشته خود را به عکاسی کردن از چهره زنان در کشورهای مختلف جهان سپری کرده است.

00-w900

چهره زنان جهان

او برای تکمیل این پروژه هنری خود موسوم به «اطلس زیبایی»، در زمان یاد شده به بیش از ۶۰ کشور دنیا از افغانستان تا ایسلند سفر کرده است و قصد دارد در انتهای تابستان سال جاری، کتاب عکس هایش را منتشر کند.

شاید بد نباشد به طور مختصر در مورد عکاس این مجموعه و اعتقادات وی هم توضیح دهیم؛ نوروک در سن ۱۶ سالگی برای نخستین بار دوربین به دست گرفته و از مادر و خواهر خود عکاسی کرد. همین مساله باعث شد تا به عکاسی کردن از زنان علاقه مند شود. البته در دوران تحصیل، معلم مدرسه اش به وی گفته بود که انتخاب عکاسی به عنوان یک شغل و منبع درآمد نمی تواند انتخاب مناسبی باشد و وی را از این کار دلسرد کرده بود.

اما وقتی نوروک در سال ۲۰۱۳ به کشور اتیوپی سفر کرد، دوباره جرقه عکاسی از پرتره زنان در ذهنش روشن شد و همین امر سبب شد تا مجموعه «اطلس زیبایی» را جمع آوری و ثبت کند.

او پروژه خود را از کشور خودش یعنی رومانی آغاز کرد. هدف وی، به تصویر کشیدن تضاد واقعیت با تصاویری است که این روزها در رسانه های جهانی نمایش داده می شوند. همچنین، وی قصد دارد به این طریق، تنوع زیبایی و تفاوت نگاه مردم در شهرهای مختلف جهان به این مقوله را به تصویر بکشد.

وی عکس های خود را با دیگران به اشتراک می گذاشت و در مدت زمان کوتاهی، با استقبال زیادی از طرف کاربران مواجه گشت. همین امر موجب شد تا احساس مسوولیت بیشتری در این مسیر پیدا کند و چهره های بیشتری را دیده و آن ها را در قاب تصویر به ثبت برساند.

عکس های زنان در کشورهای مختلف

عکس های نوروک تقریبا از تمامی قاره های جهان به غیر از قطب جنوب را شامل می شود.

حتما بخوانید :  درازترین ماشین دنیا با امکانات عجیب و غریب + تصاویر جالب

نوروک در مورد سوژه ها خود بیان داشته که تمرکز اصلی وی روی صورت های طبیعی است که کمترین آرایش را دارند. وی اعتقاد دارد هر چه ظاهر طبیعی تری داشته باشیم، سیرت درونی ما نیز بیشتر نمایان می شود.

فوکوس اصلی همه پرتره ها روی چشم های زنان است زیرا به اعتقاد هنرمند یاد شده، چشم ها همیشه داستان زیبایی برای بیان دارند.

جالب است بدانید که نوروک به ۵ زبان زنده دنیا آشنایی دارد و از این رو می تواند به راحتی با سوژه های خود صحبت کرده و داستان زندگی آن ها را بشنود. البته در برخی کشورها هم برای برقراری ارتباط فقط از زبان بدن استفاده می کند.

نوروک اعتقاد دارد که زیبایی مرز و محدوده ندارد و نباید اصول و قواعد خاصی برای آن وضع شود. زیبایی به ثروت، نژاد یا موقعیت اجتماعی ربطی ندارد و فقط از درون هر فرد نشات می گیرد. وی همچنین بیان داشته: «ز منظر من، زیبایی یعنی تفاوت. این مقوله موجب می شود تا شکیبایی را آموخته و درک کنیم که اگرچه افراد با هم فرق دارند، اما در نهایت همه انسان هستیم و هدفی واحد را دنبال می کنیم.»

او امیدوار است با این عکس ها بتواند تغییری هر چند کوچک در فرهنگ زنان سراسر دنیا ایجاد کند. وی در این رابطه اظهار داشته: «امیدوارم این پروژه کمک کند تا مردم بدانند که زنان شایسته احترام بیشتری هستند.»

شاید جالب باشد بدانید که نوروک در پاسخ به این پرسش که چرا از مردان عکاسی نمی کند بیان داشته: «من دوست دارم روی یک موضوع واحد برای پروژه ام تمرکز کنم. از آن جا که خود من هم یک زن هستم، بیشتر با مصائب و مشکلات زنان آشنایی دارم و با عکاسی از زنان، بیش از پیش می توانم به خودشناسی برسم.»

به همین خاطر، چندان عجیب نیست که نوروک بیشتر در میان زنان دنیا شهرت داشته باشد، تا مردان. به گفته نوروک، جهان پیرامون ما مملو از زیبایی است اما بیشتر ما در طول روز به قدری مشغله داریم که قادر به دیدن این زیبایی های نیستیم.

حتما بخوانید :  باورهای اشتباه مسائل ژنتیکی که مردم آنها را باور کرده اند + جزئیات

با این مقدمات، از شما دعوت می کنیم تا در زیر، گوشه ای از این اطلس زیبایی را تماشا کنید و با مفهوم زیبایی در گوشه و کنار دنیا بیشتر آشنا شوید.

قیافه زنان در کشورهای مختلف

نوروک (عکاس) در اولیندا، برزیلنوروک (عکاس) در اولیندا، برزیل

الیانیس، هاوانا، کوباالیانیس، هاوانا، کوبا

زنی در دره اومو در کشور اتیوپی زنی در روستای اومو در کشور اتیوپی

توران، رکیاویک، ایسلندتوران، رکیاویک، ایسلند

زنی در لباس محلی در روستای کولکا در کشور پروزنی در لباس محلی در روستای کولکا در کشور پرو

زنی در لباس سنتی کائسونگ در کره شمالیزنی در لباس سنتی کائسونگ در کره شمالی

لیندا، چچن، روسیهلیندا، چچن، روسیه

زنی در شهر جادپور، هندزنی در شهر جادپور، هند

ایمانه، با ریشه آفریقایی-اروپایی در شهر پاریسایمانه، با ریشه آفریقایی-اروپایی در شهر پاریس

زن افغانزن افغان

زنی در لباس سنتی بیشکک، قرقیزستانزنی در لباس سنتی بیشکک، قرقیزستان

زنی با روسری در رومانیزنی با روسری در رومانی

ازبکستانازبکستان

سایاکا، توکیو، ژاپنسایاکا، توکیو، ژاپن

انیس در برلین، مادر وی اهل مالی و پدرش فرانسوی است.انیس در برلین، مادر وی اهل مالی و پدرش فرانسوی است.

سارا، سان فرانسیسکوسارا، سان فرانسیسکو

زن تبتی در Xiahe، چینزن تبتی در Xiahe، چین

کاتارینا، مونیخ، آلمانکاتارینا، مونیخ، آلمان

سونا، جشنواره کاتماندو، نپالسونا، جشنواره کاتماندو، نپال

ساحل ایپانما، ریو د ژانریو، برزیلساحل ایپانما، ریو د ژانریو، برزیل

النی، دلفی، یونانالنی، دلفی، یونان

اولان باتور، مغولستاناولان باتور، مغولستان

الیزابت، زوریخ، سوئیسالیزابت، زوریخ، سوئیس

زن بادیه نشین، پترا، اردنزن بادیه نشین، پترا، اردن

هارلم، نیویورک سیتیهارلم، نیویورک سیتی

آنیا، لهستانآنیا، لهستان

گواتمالاگواتمالا

سیدنی، استرالیاسیدنی، استرالیا

مولدووامولدووا