چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با ۱۵ ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

چیدمان آشپزخانه‌ های کوچک

چیدمان آشپزخانه‌ کوچک : توی هر خونه‌ای یکی از مهم‌ترین فضاها آشپزخانه‌ست، و به همین دلیل هم هست که دکوراسیون داخلی آشپزخانه از اهمیت خیلی زیادی برخورداره. میپرسین چرا؟ خب چون آشپزخانه، هر ابعادی هم که داشته باشه، باید کاربردی باشه؛ به ویژه در منازل امروزی که اکثراً برای بزرگ‌تر جلوه دادن فضا، آشپزخانه‌ها رو اوپن میسازن، باید در چیدمان وسایل آشپزخانه وسواس خاصی به خرج داد تا دکوراسیون آشپزخانه شما بهم‌ریخته نشه.

توی این مقاله، و احتمالاً چندین مقاله بعد از این، چند تا نکته رو در مورد دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌های کوچک و استفاده‌ی بهینه از فضا بررسی میکنیم.

Small Kitchens 01 215x300 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۱. از شر در خلاص بشید

اگه آشپزخانه‌تون خودش اوپن نیست، و کوچیکه، برداشتن در اولین چیزیه که در دکوراسیون داخلی آشپزخانه بهتون پیشنهاد میکنیم؛ چرا که هم دلبازتر میشه، هم جای مانوور رو بیش‌تر میکنه.

Small Kitchens 02 300x200 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۲. ده دست پیش‌دستی، سه تا قوری، پونزده ست قاشق چنگال! واقعاً لازمه

ما ایرانی‌ها کلاً دوست داریم هر چی میخریم رو دیگه تا ابد با خودمون نگه داریم؛ از سرویس جهیزیه‌ی مامان‌بزرگ تا به امروز! اکثراً خونه‌هامون شبیه موزه‌ست؛ در حالی که خیلی از این وسایل رو نه نیاز داریم نه جاشون رو داریم و نه حتی دیگه به درد میخورن به طور کلی! میدونم دل کندن از خاطرات و یادگاری‌ها سخته، ولی توی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌های کوچک خیلی مهمه که فقط اون چیزایی رو که نیاز داریم، و به تعدادی که نیاز داریم، نگه داریم و هر وسیله‌ی دیگه‌ای رو دور بریزیم. این جوری هم محیط‌مون مرتب‌تره و هم فضای بیش‌تری برای آشپزخانه‌‌مون داریم.

Small Kitchens 03 300x199 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۳. گوشه آشپزخانه

اصولاً برای دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌های کوچک یکی از اولین فداکاری‌هایی که باید بکنین اینه که سینک و گاز رو کوچیک بگیرین؛ اما اگه واقعاً نمیتونین با سینک کوچیک کنار بیاین، که خیلی هم طبیعیه اتفاقاً، یه راهکار اینه که یه سینک نسبتاً بزرگ دوبل رو تو یکی از گوشه‌های آشپزخانه جا بدین. معمولاً گوشه‌ها برای کابینت مناسب نیستن چون دسترسی به اون ته سخته و خیلی وقت‌ها یه مقدار خوبی فضا هدر میره؛ ولی اگه سینک‌تون رو توی گوشه بذارین میتونین از اون زیر برای لوله‌کشی‌ها استفاده کنین.

Small Kitchens 04 300x198 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۴. طبقه‌بندی آشپزخانه های کوچک

وقتی محدودیت فضا دارین باید از وجب به وجب فضای موجود استفاده‌ی بهینه بکنین، و در عین حال به زیبایی هم تا حد ممکن اهمیت بدین. یه چیزی که اکثر مردم توی دکوراسیون داخلی آشپزخانه ازش میترسن طبقه‌بندی بازه، احتمالاً هم به این دلیله که مرتب نگه داشتنش خیلی مهمه. ولی اگه یه سری ظرف و ظروف خوشگل دارین چرا قایمشون کنین توی کمد؟ توی این تصویر طبقه‌بندی دورتادور یه در انجام شده، و میبینین که چقدر فضا برای نگهداری ظروف ایجاد شده؛ خیلی هم قشنگه. قاعدتاً طبقه‌های بالاتر رو که دسترسی بهشون سخت‌تره باید اختصاص بدین به وسایلی که کم‌تر ازشون استفاده میکنین.

Small Kitchens 05 300x199 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۵. معجزه‌ی آینه!

همه میدونیم که آینه‌ها توی فضاهای کوچک باعث بزرگ‌نمایی فضا میشن؛ اما چطوری میتونیم از آینه توی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌های کوچک بهره بگیریم؟ اگه یه کم بیش‌تر به تصویر بالا دقت کنین متوجه میشین چجوری؛ نوار دیوار بین سطح کانتر و کابینت‌ها، که ما معمولاً سرامیکش میکنیم، توی این آشپزخانه آینه‌ست، و چون این آینه روبروی یه پنجره هم قرار داده نه تنها ابعاد فضا رو دو برابر میکنه، بلکه نور طبیعی بیرون رو هم انعکاس میده و محیط رو کلی دلبازتر میکنه. البته میدونم که تمیز نگه داشتن این آینه که دقیقاً پشت گاز قرار میگیره سخته، ولی به نظرم ارزشش رو داره.

حتما بخوانید :  رازهای موفقیت قبل از 30 سالگی و رسیدن به پیشرفت + جزئیات

خب، تا اینجا پنج نکته‌ی اساسی و کاربردی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌های کوچک رو گفتیم؛ برای این که مطلب خیلی طولانی نشه و شما هم خسته نشین، بقیه نکات رو در مطالب بعدی مربوط به دکوراسیون داخلی آشپزخانه های کوچک بررسی خواهیم کرد.

در بخش بالا گفتیم که دکوراسیون داخلی آشپزخانه خیلی مهمه، چند تا نکته هم برای زیبا و کاربردی شدن آشپزخانه‌های کوچک بررسی کردیم. این مطلب هم ادامه‌ی همونه و این جا هم چند تا نکته‌ی دیگه رو بهتون پیشنهاد می‌دیم که اگه توی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌تون رعایت‌شون کنین، قطعاً می‌تونین راحت‌تر از محیط آشپزی‌تون استفاده کنین و به مرتب نگه داشتنش هم کمک کنین.

Small Kitchens 01 1 213x300 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۶. سوپرمارکت

استفاده از سوپرمارکت‌ها در دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌ها در هر ابعادی چند سالی هست که فراگیر شده؛ اما این موجودات زمانی که فضا محدود باشه تازه قدرت خودشون رو نشون می‌دن. جدا از این که تو یه نوار باریک می‌تونین کلی وسیله جا بدین، این موضوع هم که مثل کشو میان بیرون و دست‌تون به ته‌ترین وسایل هم می‌رسه خودش کلی بر جذابیت سوپرمارکت‌ها می‌افزایه.

Small Kitchens 02 1 224x300 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۷. تا سقف رو پر کنید

چه داخل آشپزخونه چه بالا سر فضای غذاخوری‌تون، تا خود سقف رو کابینت کنین؛ چرا الکی فضای پِرت داشته باشین آخه؟ توی کابینت‌های بالایی وسایلی رو بذارین که کم‌تر ازشون استفاده می‌کنین. اگه درهای کابینت‌ها رو هم فشاری بکنین و از دستگیره بی‌نیاز بشین، حس سبکی و خلوتی بیش‌تری رو در دکوراسیون داخلی آشپزخونه‌تون القا می‌کنین.

Small Kitchens 03 1 216x300 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۸. به کابینت‌ های آماده قناعت نکنین

اگه امکانش رو دارین حتماً کابینت‌هاتون رو بر حسب نیاز خودتون شخصی‌سازی کنین و طبقه‌هاشون رو جابجا کنین. این طوری می‌تونین اقلام بیش‌تری رو از معرض دید بردارین و به حفظ نظم و ترتیب دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌تون کمک کنین.

Small Kitchens 04 1 217x300 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۹. رنگ آشپزخانه های کوچک

درسته که همیشه میگیم برای بزرگ‌نمایی فضاهای کوچک از رنگ‌های روشن خیلی استفاده کنین و همه چیز رو ساده و مینیمال و یه‌رنگ نگه دارین، اما واقعیت اینه که این جور فضاها می‌تونن خیلی خسته‌کننده باشن؛ اگه خودتون دوست دارین می‌تونین توی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌تون از عناصر رنگی هم استفاده کنین، فقط باید حواس‌تون باشه زیاده‌روی نکنین که خیلی شلوغ بشه. برای مثال در تصویر بالا اون یخچال آبی بیش‌تر توجه جلب می‌کنه و توی ذهن می‌مونه تا کوچکی آشپزخانه.

Small Kitchens 05 1 300x198 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۱۰. هنردر آشپزخانه

همه جا هنر مهمه. اگه آشپزخانه‌تون باریکه، می‌تونین با نصب یه تابلو بر دیوار انتهایی‌ش، هم به زیبایی دکوراسیون داخلی آشپزخونه‌تون بیفزایین هم چشم رو هدایت کنین به دوردست‌ها و فضا رو بزرگ‌تر از اون چیزی که واقعاً هست جلوه بدین.

در این بخش هم ۵ تا نکته‌ی دیگه برای استفاده‌ی بهینه، و در عین حال افزودن بر زیبایی دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌های کوچک ارائه دادیم. منتظر مطالب بعدی هم باشین؛ مطمئن باشین سایر نکات هم به کارتون میان.

خب رسیدیم به بخش سوم از این سری! همواره تاکید کنم که دکوراسیون داخلی آشپزخونه، به ویژه آشپزخونه‌های کوچک، نباید دست کم گرفته بشه و نیازمند توجه خاصه. در این مطلب، مثل قبلی‌ها، به نکاتی می‌پردازیم که اگه بتونین تو دکوراسیون داخلی آشپزخونه‌تون رعایت کنین حسابی به زیبایی و کاربردی بودن اون اضافه می‌کنین.

حتما بخوانید :  آرایش چشم با ایده جدید و زیبای نخل سبز + آموزش تصویری

Small Kitchens 01 300x196 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۱۲. میز کار در آشپزخانه کوچک

به هر نحوی که ممکنه برای خودتون سطح کار ایجاد کنین؛ مخصوصاً اگه این سطح بتونه جمع بشه که توی دست و پا هم نباشه که دیگه عاالییه. با توجه به این که زیبایی تنها فاکتور تعیین‌کننده در دکوراسیون داخلی آشپزخونه نیست، و اساساً کاربردی بودن مهم‌تره حتی، لازمه که فضا و سطح مورد نیاز برای آشپزی و آماده‌سازی انواع و اقسام مواد غذایی رو داشته باشین.

Small Kitchens 02 300x209 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۱۲. نور در آشپزخانه های کوچک

نور رسماً معجزه می‌کنه؛ توی هر فضای کوچیکی، از جمله دکوراسیون داخلی آشپزخونه‌های کوچک، می‌تونین با نورپردازی مناسب تاثیرات بسزایی روی بزرگ‌نمایی فضا بذارین. اگه امکانش رو دارین که نور طبیعی بهترین گزینه‌ست، ولی همیشه مقدور نیست که توی آشپزخونه پنجره داشت؛ برای همین تا جا داره از انواع چاغ سقفی و دیواری و زیرکابینتی برای پر کردن آشپزخونه با نووور استفاده کنین.

Small Kitchens 03 300x235 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۱۳. از هر یه وجب جا استفاده کنین

تکرار می‌کنم، از هر یه وجب جا استفاده کنین! طراحی بهینه‌ی کابینت توی دکوراسیون داخلی آشپزخونه‌های کوچک به شدت اهمیت داره. هر روشی که لازمه رو به کار بگیرین تا فضای “انبار”تون رو بیشینه کنین. این طوری هیچ وقت مجبور نمی‌شین یه سری وسیله رو روی کابینت‌ها و سطوح کار قرار بدین یا در اقصی نقاط خونه بچپونین، و ظاهر تمیز و مرتبی رو توی آشپزخونه حفظ می‌کنین.

Small Kitchens 04 214x300 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۱۴. سطوح براق در آشپزخانه کوچک

سطوح براق، مثل کابینت‌های گلاس و کاشی‌های سرامیک و لوازم استیل، علاوه بر این که جذابیت و گیرایی خاصی دارن، به خاطر این که نور طبیعی و مصنوعی رو انعکاس می‌دن، فضا رو بزرگ‌تر از اون چیزی که واقعاً هست نشون می‌دن. تا می‌تونین از این عناصر توی دکوراسیون داخلی آشپزخونه‌تون استفاده کنین.

Small Kitchens 05 212x300 چیدمان آشپزخانه‌ کوچک با 15 ترفند کاربردی و مهم + عکس و جزئیات

۱۵. استفاده از هنر در چیدمان آشپزخانه های کوچک

اگه خاطرتون باشه در بخش قبلی گفتم که اگه روی دیوار انتهایی یه آشپزخونه‌ی باریک یه تابلو بزنین، توجه رو جلب می‌کنه و کوچیک بودن فضا کم‌تر به چشم می‌آد. خب همین موضوع در مورد سقف هم هست؛ یعنی اگه، مثل همین تصویر بالا، سقف شما رنگ جالبی داشته باشه، نگاه‌ها رو به بالا می‌کشونه و فضا رو بزرگ‌تر نشون می‌ده.

خیلی از راهکارهایی که برای بهبود دکوراسیون داخلی آشپزخونه‌های کوچک ارائه می‌شه واقعاً ساده‌ن؛ یه مقدار صبر و حوصله داشته باشین محیط اطراف‌تون تبدیل می‌شه به همونی که باید باشه، یه فضایی که کلی آرامش بهتون بده.